CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: HangBuah

Perlu ke ada anak ramai? Jangan jadik mak bapak yg SELFISH!!!

bersetuju dgn saudara HangBuah...

HangBuah ni orang DAP yang marah bilangan populasi melayu di Penang mengalahkan kaum Cina buat perta ...
tecito Post at 23-12-2010 14:37

lor.. kalo org DAP nak mengamuk pasai org melayu ramai kat penang lantak pi laa
yg menderita suffer org melayu tuh jugak, sapa suruh anak ramai dan miskin pula
kan ker statement aku ni dah menghina org melayu anak ramai
abih tuh, tak reti bajet...
abih tuh kerajaan kena buat apa yer untuk membendung rakyat jelata miskin hina dina untuk survive takkan nak menghina ajerr
takkan makin menaikkan harga barang
lor kan ker dah lari tajuk
salah nyer skit jer mak bapak selfish anak ramai..

ok katalah kita buat NGO macam yg disarankan tuan khemah
kita yg anak tak ramai tolong org anak ramai
tapi ckup ker gaji purata 2 ribu ++ nak membantu org yg anak ramai
macam mana cara dan gayanyer nak buat macam bekalan air kat Selangor
huhu haha huhu haa haa

Hujah-hujah Hang Buah memang sangat bernas dan berkualiti....bravo to Hang Buah..
Beliau mempunyai  ...
zztop63 Post at 23-12-2010 14:10

kekekkekeke.....bab ni yg tak boleh tahan nak gelak ni....

bersetuju dgn saudara HangBuah...
cikputeh82 Post at 23-12-2010 15:08

aku setuju sebab nampak pandai tapi ..

saya rasa x perlu marah org buat anak banyak
itu pilihan masing2

cuma...kalau org susah ,kita tolong....macamana dia jadi susah,itu masalah dia
menolong itu kene ikhlas kan?

kalau rajin berusaha,dan tunaikan tanggungjawab...itu dah memadai
selebihnya terserah pada takdir

1stly aku takde la nak menafikan keperluan naluri manusia yg mahukan zuriat sebagai:
1. meneruskan  ...
HangBuah Post at 22-12-2010 17:04

ko ada anak bape da skang ni??da bape lama kawen???

hmm bg kau ikut kemampuan parent la...

Follow Us
aku pung stuju ngn hangbuah.. hihi.. (hujahan fieda terlalu susa utk difahami, walhal, bnda ni subjective n benda yang mudah, nape nak disusahkn)

tp aku ada pendapat aku sndiri. aku lom kawin. aku tau, aku xlayak nak komen. tapi aku lihat dr perspektif aku sebagai seorang anak.

aku lahir dr kalangan keluarga yg sederhana. 2 beradik je. aku anak sulung. aku penah direct tanya mak pak aku, nape xbagi aku adik lagi.. tapi mak pak aku cuma cakap, "kami tak mampu nak jaga n didik dengan sempurna kalau anak ramai" (sedangkan aku dijaga nenek dikampung)

aku tak rasa mak pak aku selfish sbb syok cari duit ataupun mintak perhargaan orang (macam yg TT list) tp, aku yakin mak pak aku berfikir tentang masa dpn anak2 dia. yang paling penting, ukur baju dibadan sndiri. kami 2 beradik xpenah kurang makan, xpenah kurang didikan. smua ckup. masa terluang dihabiskan bersama. mak pak aku 2 kali sebulan akan jenguk aku kt kg.

tapi smua tu perlukan duit n tenaga dorg sndiri. dorg terpaksa kerja untuk biaya makan minum aku n adik, lagi sekarang dua2 dah sambung belajar peringkat ijazah. lagi byk nak pkai duit. sape lagi yang nk kuar duit? mak pak la kan?

so, kesimpulannya, aku paham la, kenapa mak pak aku xnak anak ramai. ckup la dua orang. fasal rezeki n sedekah yang didiscuss td, aku rasa, tu semua bahagian masing2.. ada tenaga n kekuatan, kami x akan meminta-minta..

aku pun kena fikir masa dpan aku nanti macam mane, pengalaman mak pak aku jadikan pengajaran.

seterusnya yg boleh aku bagi... tentang kekosongan di universiti. Universiti ni, despite kemajuan terus menerus negara kita, ianya tetap satu kemudahan yg terhad. Hanya kerana engko lebih bernasib baik, hence engko mampu educate anak ko sampai lebih pandai daripada anak2 org lain, maka household ko la yg lebih banyak membolot tempat di universiti menyebabkan anak orang2 lain yg bukanlah

xtahan anak orang  yang ramai anak masuk university pun jd isu jugak ,,, lawak la.

ko sedar ke tidak, dalam pada ko rasa best pegi haji tiap2 tahun itu, ko sebenarnya... hakikatnya, amat SELFISH! Kerana kau yg kaya raya mampu bayar mahal utk pegi haji, maka ko telah membolot 1 kuota haji daripada kuota yg terhad tiap2 tahun.

bro setahu saya lakan 1 time memang boleh g haji ngan tabung haji tp untuk kali kedua dah kena g pakej nye that used your own money

i.
SUNATULLAH meramaikan umat bukan menjadikan Mukmin-Mukminah jadi keluh kesah tentang 'qada dan qadarNya', kecuali dikalangan Musyrikin dan Munafikin.
Bukan juga Mukmin-Mukminah menyatakan kepada Allah SWT,
... aku taat... TAPI itu dan ini.
sebaliknya mereka katakanlah ... aku taat dan pasrah bilLah.

ii.
melahirkan 'insan' berkualiti TIDAK DICAMPURADUK dengan sebab anak-anak ramai atau sedikit bagi Mukmin-Mukminah,
sebaliknya ia memang menjadi pernilaian dikalangan Musyrikin dan Munafikin kerana mereka TIDAK MELIHAT ALLAH SWT SEBAGAI TEMPAT YANG DIYAKINI bahkan menjadikan sebagai senda gurau dan main-main.
kerana keyakinan mereka hanya apa yang dilihat dimata nyata tanpa 'mata hati'.

iii.
Tauladan dan pengajaran:
a.
Ramai bangsawan lagi hartawan lagi ilmuan yang mudah-mampu semua, seorang dua anak sahaja,
namun itupun tidak menjadi anak-anak yang boleh di ambil contoh sebagai Mukmin atau Mukminah. Misalnya penagih dadah yang memerlukan belanja besar itu, mereka ada yang terlibat bukan sahaja berakhlak burok bahkan menyusahkan ibubapa pula.

b.
Ramai petani atau nelayan yang kurang mampu semua lagi kurang pelajaran, mempunyai anak-anak ramai, masih dapat mencapai 'ibubapa dan keluarga' contoh kerana anak-anak mereka bukan sahaja berjaya dalam urusan dunia bahkan dapat di jadikan contoh sebagai 'anak-anak soleh-solehah'.

SECARA AMNYA, yang bangsawan, hartawan dan ilmuan serta yang miskin, kurang pelajaran lagi kurang kemudahan TIDAK TERJAMIN dapat melahirkan generasi berkualiti baik kepentingan dunia atau akhirat hanya disebabkan 'merancang keluarga yang kecil' dengan sangkaan ia sebagai sebab utama 'melahirkan kualiti'.

MUSLIM Kedua-dua gulungan itu perlu mendapat RAHMAT HIDAYAHNYA sebagai 'kunci' menjadi keluarga yang berkualiti dalam apa juga keadaan sama ada di kurnia bilangan anak ramai atau sedikit, kerana semua itu adalah perkara yang telah jelas dalam ketentuan Allah SWT tentang 'rezki - jodoh - maut ' berpandukan Syariat Islam dan bukan sebaliknya.
InsyaAllah.

NOTA.
Perintah Allah SWT menyukai 'nikah' dan menambahkan zuriat memang di tujukan kepada Muslim Mukmin, selain dari itu ikut suka mereka sendiri.

Perintah Allah SWT mendidik anak-anak berpandukan As Sunnah juga ditujukan kepada Muslim Mukmin, selain dari itu ikut suka mereka sendiri.

bagi Mukmin, melahirkan zuriat satu jihad besar bagi Mukminah,
dan mendidik generasi satu jihad besar pula bagi Mukmin,
kedua-duanya 'bukan dua dalam satu',
ianya perlu di ambil dengan satu demi satu dalam pemantauan yang berbedza.
InsyaAllah.

Reply 109# aLieNzDaToR

tu sbb kita kena tgk skop yg lebih luas...
bukan dgn sikap prejudis dan skeptikal sebegitu...

Allah jua la sebaik2 perancangan
Wallauhua'lam

anyway, thanks

errr aku rasa tuan thread tak de plak ada unsur nak hentam mana2 lelaki or perempuan... takut thread dia jelas kat situ "mak bapak" makanya membawa maksud kesefahaman mak bapak aka somi isteri tuh menentukan samada nak anak ramai or anak sikit.... tak perlu timbulkan isu pancut dlm best, pancut luar tak best....

happy foruming....

Reply 111# BingkaUbi

kenapa pulak x timbul encik bingka?

tu kan satu method yg digunapakai utk merancang keluarga....
kena la tu dgn maudhu' trid

walau apa pun....aku tetap merasa TT kijam kuarkan stetment 'mak bapak' selfish beranak ramai2... terutama kat org2 miskin... mrk pun nk merasa kaya - kaya anak

x semestinya yg anak ramai x pandai jaga anak
x semestinya yg anak skit ni..pandai jaga anak..

terpulang pd sikap memasing..salahnya sikap individu/parents terbabit
my sedara anak 8 org..alhamdulillah sumer menjadi..xde mslh pong

kita tidak mminta dilahirkan, amat berisiko jika kita dilahirkan kerana sama ada kita dilahirkan dlm islam atau kafir. jika kita lahir sbg kafir bagaimana?, namun begitu bernasib baik kita dilahirkan sbg islam. selepas lahir kena hadapi macam dugaan hidup tanggungjawab sbg islam kpd masyarakat dll juga risiko diambil dlm dunia utuk mengumpul hasil dibawa pergi ke alam kubur / akhirat sama ada kita ke syurga atau neraka. terfikir kita alangkah bagusnya jadi haiwan2 yg x perlu pikul tanggungjawab sbb haiwan sah2 masuk syurga

x semestinya yg anak ramai x pandai jaga anak
x semestinya yg anak skit ni..pandai jaga anak..

t ...
chaintea Post at 23-12-2010 17:23

BETUL TU.. ME SOKONG. COZ ADA MAKCIK NI. ADA 8 ORANG ANAK. SEMUA LELAKI. ME KENAL N MAKCIK NI DARI KESIK LG. ANAK2 SEMUA BERJAYA. SEMUA ADA IJAZAH. KALAU ADA ANAK 2 @ 3 ORG PUN TP PERANGAI ...... PAHAM2 SENDIRIK LA

mohon moderator tutop thread merepek ni.. aku tengok most reply macam dah takde iman dah masing2.. cakap ikot sedap mulut & buat fatwa sendiri

jgn mengutuk anak2 yg kurang berjaya, mereka yg setakat spm itulah yg tolong mak bapak berkebun, jaga masa mak bapak sakit, yg berjaya dan berjawatan tinggi pula komitmen kerja meyebabkan tiada masa dgn keluarga

mohon moderator tutop thread merepek ni.. aku tengok most reply macam dah takde iman dah masing2.. c ...
wanitajelita Post at 23-12-2010 18:14

Islam dan sains itu saling lengkap melengkapi.

Jika kita gagal berhujah dengan baik, adakah kita akan kata org tu merepek sana sini & simply suh authority tutup mulut depa yg merepak tu?

Isu anak ramai ni.
Presently most Muslim countries are at developing stage & would reach developed nation in 20-50 yrs time.

In the future, when Hulu Tembeling becomes like current Bandaraya Johor Bahru, Kota Bharu becomes as big as greater London & KL becomes new "New York"  & jika umur keturunan kita semua panjang .. adakah kita akan lihat orang2 Melayu beranak 4-5 anak mcm sekarang?

Sebabnya aku jarang nmpk big fmly with 3-4 kids in city of developed country (& negara depa besar2 - bukan kecik mcm M'sia) & i can't wait to see how M'sia gonna cope with 70million population - with the facts that:

1. incinerator tu, i xmau dia dok sblh kampung i ok..
2. itu nuclear plant, i xmau dia duduk negeri i ok...
3. itu highway i xmau lalu depan umah i.. nti bising..
tapi i nak air murah, i nak elektrik murah, i nak makanan murah, i nak umah besar2 bilik byk2 mau cover anak i ramai ni..

Xpa.. rezeki anak2 ada... semua Allah bagi.

Post Last Edit by HangBuah at 23-12-2010 21:46
mohon moderator tutop thread merepek ni.. aku tengok most reply macam dah takde iman dah masing2.. c ...
wanitajelita Post at 23-12-2010 10:14

apa
yg merepek? Apa yg takde imannya? Aku yakim Mod tidak berfikiran tertutup & singkat akal macam ko ni yg apabila tak mampu melawan hujah org dgn hujah sendiri yg lebih bernas, tak mampu menerima perbezaan pendapat, maka cara yg digunakan adalah membuat serangan peribadi, memfitnah dan memaksa org utk tutup mulut heeheee...so typical umat Islam yg serba lemah dan emosional tak bertepat.

Ada yg kata aku berkata2 macam takde iman. Ada yg kata aku mempersenda rezeki Allah. Ada yg kata aku buat fatwa sendiri. Ada yg kata aqidah boleh terpesong berfikiran macam aku. Yg kata aku DAP pun ada? Aaaahahahahahaha

Hehehehee.... pertama sekali, sila letak tepi dulu emosi tu dan baca semula posting asal aku dgn teliti. Fahamkan. Perhatikan tang mana yg aku pertikai naluri dan hak setiap insan utk mempunyai anak? Seterusnya perhatikan juga tang mana aku suruh humban anak2 yg sudah lahir ke dunia ni ke lombong (i.e suruh bunuh anak2)? Kalau ada semua tu, sila paste utk aku baca.

Secondly, soal bilangan anak ramai tak ramai ni tidak ada hukum qat'ie dlm AlQuran atau Hadis. bermaksud ianya masih open to intrpretation & penyesuaian ikut maslahat manusia, dlm konteks perancagan keluarga ini ianya adalah salah satu aspek dlm  social engineering . Kalau dari sudut feqah, termasuk dlm apa yg dikataka sbg siyasah syariyah.... Iaitu penyelesaian2 yg sesuai diaplikasi oleh pemerintah@masyarakat sesuai dgn zaman demi kemaslahatan hidup manusia. Unless korang boleh bawakkan satu dalil naqli yg kuat untuk meunjukkan bahawa Allah telah muktamadkan bahawa manusia wajib mempunyai anak ramai atau manusia haram mau pun makruh mepunyai anak yg sikit. Kalau benar ada nas yg sebegitu, memanglah aku salah dan berdosa mempertikaikan perkara yg telah qat'ie...umpamanya jikalau aku mempertikaikan kenapa umat Islam perlu solat sampai 5 kali sehari (nauzubillah).

Jadi toksah bawak budaya talibanisasi bak kata Mufti Perlis dan Dr Asri (MAZA) iaitu budaya melabelka org lain sesat apabila kita tak mampu berhujah secara rasional. Of course, ilmu aku sgt kurang tapi aku harap tak menghalang utk kita sama2 bertukar2 fikira secara sihat.

Sori, im on mobile. Tak dpt nak taip lama2. Tak selesa.

(posted by mobile)

ok, the last sentence tu actually suppose to be like this:

isu anak

ramai tak ramai ni adalah isu berkaitan dgn feqah (bab munakahat, muamalat, maqasid syariyah etc) and not directly related to aqidah,. tapi macam biasa, cara paling senang nak tutup mulut dan fikiran org adalah dgn main sentimen aqidah.

(posted by mobile)