CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: wm255

MACAM MANA NAK HALAU ORG MENUMPANG RUMAH KITA SECARA BERHEMAH

aku pernah menumpang umah pak sedara.. time tu dah kawen tapi terpaksa tukar ke kl.. since umah ada bilik extra coz anak dua.. tapi sorang study jauh.. 3 thn gak ler dok ngan diorang.

kalau ikutkan malas nak menyusahkan sedara mara tapi kira mcm win2 situation.. aku rasa lebih secured coz duk dgn sedara.. tau ajer laa kl nie dok sorang2.. nak sewa sorang cam tak berbaloi (kes husband PJJ) & diarang pulak dpt ler duit lebih sikit..  

Apa yg aku buat ialah.. tiap2 bulan mmg bagi duit (cam sewa bilik ler lebih kurang..) tiap2 tahun jumlah duit tu aku naikkan.. (yer laa rega brg & tariff elektrik pun tiap2 tahun naik).. dr RM250 first year - hingga ler ke RM400 sebulan time 3rd year.. (masa tahun ketiga tu aku pun dah ada anak sorang tapi anak aku siang2 anto ke rumah baby sitter).. pastu tiap2 bulan mmg beli stok makanan kering (beras, minyak, teh, milo, biskut, rempah, sos, kicap, gula, susu, bawang.. etc).. toiletries, sabun basuh baju & peralatan & pembersih toilet yg aku guna (rumah ada 2 bilik air) aku beli sendiri.. tu tak termasuk aku beli apa2 nak makan time balik kejer or hujung minggu.. atau belanja makan luar atau belikan apa2 hadiah or duit raya..

breakfast aku biasanya makan kat opis.. kalau nak cepat, aku bancuh air & makan biskut atau roti jer kat umah.. lunch kat opis.. malam jer makan kat umah coz makcik aku dah masak.. tapi aku dah awal2 pesan.. kalau tak masak takpe.. aku bleh beli.. kekadang aku dah kenyang makan kat opis.. lauk pauk mmg pakcik aku yg beli.. makcik aku yg masak..

itu pun aku risau kot2 aku buat diorang tak selesa.. (mak sedara full time housewife).. saban hari aku doa semoga cepat2 dpt dok sama ngan laki aku..

alhamdulillah after 3 yrs dpt dok skali.. tapi aku mmg respect pakcik aku coz dia jenis tak berkira.. that's why aku pun segan & tak berkira ngan dia.. ada gak sepupu aku yg dok tanya pakcik aku nak dok kat umah dia tapi pakcik aku cakap kalau dia bleh buat mcm mana aku buat time dok ngan pakcik aku baru dia leh terima (which is imppossible coz sepupu aku tu mmg kedekut taik idung masin)..

aku punya pendapat ialah.. kalau nak menumpang umah sedara mara bukan takleh tapi jgn sampai tuan rumah terbeban.. pastu pandai2 ler bawak diri, kenang budi & jgn berkira sgt coz kena pikir kalau kita dok sendiri pun kita kena kluar belanja gak.. so dr bg kat org lain, baik bg kat sedara sendiri..

p/s: situasi diatas mungkin terpakai jika keadaan rumah mengizinkan (eg rumah ada bilik extra & tak ramai org dlm rumah).. tapi kalau tak sesuai pandai2 ler dok sendiri..

terus je lah tanya direct dalam situasi santai, kamu nak duk sini sampai bila?

KESAN paling besar, akak ipar aku tu (mak budak tu), layan aku mcm endah tak endah je, sampai skrg .marah kat aku la tu..
bayumentari Post at 16-1-2011 19:16

biasalah, mmg ada manusia spesies yg x reti berterima kasih

I pun pernah berada dalam situasi yg hampir sama dgn TT. My nephew menumpang di rumah I selama 11 bulan. Rasa pelik juga sbb masa buat degree dia boleh menyewa dgn kawan2. Tup2 bila dia nak mula kerja my sis call I, tanya boleh tak anak dia nak tumpang tinggal dgn I. Of course I had to say yes. My hubby pula awal2 dah cakap kat I, he must understand that it's a temporary thing.

Satu perkara dgn budak lelaki ni, dia buat hal dia sendiri je. Balik rumah, dia tonton TV, main computer. Dah penat, dia berkurung dalam bilik. Tak ada minat nak layan anak I bermain. Kerja rumah dia tak perlu buat sbb I ada maid. Pendek kata, hidup dia senang lenang dgn I.. makan tanggung, baju siap dibasuh dan digosok oleh my maid, bilik dia my maid kemas.

I tak ada masalah besar dgn dia. I tau itu perangai dia. kalau kat rumah mak dia sendiri pun, itu jugalah cara dia. Cuma kadang2 I terkilan sbb I rasa dia kurang effort utk ambil hati kitorang. Apa salahnya kalau sesekali tolong kitorang apa yg patut.. bila nampak kitorang balik berbelanja sakan dari Giant, tolong lah angkut barang2 tu ke dapur.. atau layan my daughter bermain .. atau sesekali belikan coklat utk my daughter.. baru sejuk hati I kan. Tapi itu la, budak lelaki ni lain sikit. Kalau anak saudara perempuan I, I tengok diorang pandai bawa diri.. boleh berbual dgn kita di ruang tamu, layan anak kita bermain, tolong sikit apa yg patut.

Anyway, I selalu wonder, bila lah budak ni nak pindah. Nak kata tak de duit, boleh pula dia beli kereta baru. Dah lah segala2nya free kat rumah I. Tapi sometimes I rasa guilty berfikiran begitu.. ini hari dia, mana tau in future hari anak I pula menumpang dgn mak saudara.

I planned nak slow talk dgn dia.. nasihat dia utk cuba hidup berdikari. I tak sanggup nak cakap apa2 dgn kakak I, takut dia kecil hati. Rasanya lebih sesuai kalau I settle sendiri dgn anak saudara I dan minta dia cari rumah sewa secara berhemah. Kadang2 my hubby & I tanya dia, kawan2 office tinggal dgn siapa (office dia ramai fresh grads macam dia). Kami hint2 juga, tak nak menyewa dgn diorang ke? Tak de plan beli rumah ke?

In the end he got the hint kot.. dia pergi menyewa dgn kawan office dia. Kebetulan kawan dia perlukan housemate sbb salah sorang housemate dia dah pindah. So selesai lah masalah I

Tapi sampai sekarang I rasa terkilan. Bila jumpa dia di kg waktu2 cuti, dia buat selamba je. Rasanya kitorang layan dia dgn baik, tapi dia sedikit pun tak menunjukkan rasa terhutang budi ke, mesra ke. Entah lah..

...moga2 doa ko akan dimakbulkan Tuhan...moga2 hati akan jadi lebih lembut dan rasa ihsan padanya  ...
blackmore Post at 15-1-2011 19:45

thank you so much for your understanding..
I really like your words..
less my burden

Ermmm TT kena igt yg TT juga ada anak.. mungkin nie time dia, nanti bila anak2 TT pulak menghadapi s ...
tayo_pancit Post at 16-1-2011 19:49

mmg aku penah pikir pasal ni, kalo anak aku esok nanti camne...
tapi aku tau...
aku must consider for a few things
1. org tu bekerja ke tidak/full time housewife ke?
2. ada maid ke?
3.anak kecik2 ke? atau dah besar2 yg bole tolong buat kerja
4.aku maknya baik sgt ke dgn tuan rmh tu selama ni
5.make sure , aku sbg ibunya mesti slalu tanya tuan rumah, berbudi la..kan
6. anak aku tu study/kerja ke?
7. ...
ORANG BERBUDI KITA BERBAHASA..

Follow Us
I really dont mind kalo selama ni I mmg rapat dgn anak buah aku tu
Aku ada ramai anak buah ,berpuluh2...dah besar pjg dah kawin, dah kerja semua ada
ank2 aku je yg kecik2 lagi
Aku mmg sgt rapat dgn a few of them saje...kenape? sebab ank2 buah yg aku rapat tu mmg aku sgt sayang..., anak2 kakak2 aku, kakak2 aku la byk tolong dan rapat dgn aku..
abang2 mmg tak rapat sgt...tak tau la...jadi anak2 mereka pon mcm tak berape mesra sgt la...mesra jugak tapi dgn anak2 kakak2 aku..lain....PELIK JUGAK , CAMNE BOLE RASE MCM NI...KORANG ADA TAK PENGALAMAN MCM AKU NI

aku pasti kalo anak2 buah yg aku rapat ni...mmg mcm kawan2 je..aku x kesah nak tegur2 ke, tepok tampar ke..pelok2 ke, pegang2 ke...mmg diorang dari kecik dah rapat...baru lahir aku dah ngadap..ada yg mmg mak aku penag jaga kejap...tak tau la nak ckp mcm mane...tapi yg aku tau...kemesraan tu lain!!!!  Kalo epa ni yg dok rmh aku...aku rase mmg aku x kesah...aku bole buat mcm anak betul(walaupun beza umur sikit je)

JADI INI LA SEBENARNYA MASALAH NYA AKU RASA...PENYEBABNYA

pening tak korang baca??

wm255,
sebab tu anak akak ipar ko.tu je.

buat TT,

jgn wat cara kakak opismate ai..laagi hebat
my kawan ni dok rumah kakak dia
opismate ai balik kampung 3 hari
balik2 kl..dia dpt tahu
yg biliknya telah kakaknya berikan pd anak bujangnya
lagi satu bilik anak daranya

brg2 kawan ai..mereka dah kemas and sumbat dalm beg bsr
letak elok2 tepi pintu rumah
pergh sadis u..

suh la mak pak cakap ngan anak dia sendiri......slow talk lelok, xkan mak pak dia xde sensitivity kot?!

cakap mak bapak nak pindah kesini...rumah depa nak renovate...urgent..mohon berambus secepat yg mungkin

ni nak cite dr sudut pandangan org menumpang....
aku dulu masa mai kl pernah menumpang rumah sepupu pompuan (den jate la yo)....yg dah kawin.... rasanya dlm 3 bln lebih kot.... mmg mak sepupu aku tuh... ade tanya aku la lepas 3 bln tuh... takde cari rumah sewa ka.... tp cara die tanya tu baik la.... dah otak aku yg geliga masa tuh dah dpt detect... depa nak suruh aku pindah la maknanya....
aku tak ambik hati psl yela dtg kl gamble takde tmpt tinggal ade org offer tinggal skjp pun dah seribu rahmat..... aku duduk bkn free... aku bg duit kat anak die psl spupu aku tu ala2 malu kucing tak nak amik duit ......
mmg tak syok dok rumah org psl tak bebas.... tp ade gak yg boleh bertahan smp hmpr setahun tuh..... dah la ade kereta aku dulu time gj kocik.... sewa bilik jer la mampu

spnjg aku menumpang... aku takde la buat rumah mcm hotel.... aku basuh bj sendiri.... dan pesan jgn susah nak msk tu aku... tp kekdg di msk gak....  aku balik rumah utk tido jer... selebihnya aku kat opis.... kpd yg stok2 menumpang di luar sana..... jgn la syok sendiri yea.... korang kena pkir nak duduk sendiri... nak buat ape ikut suka

Masih tak selesai lagi?  Cakap je.

alaa... dgn anak buah senirik pun susah ker nk cakap? kalo aku, aku ketuk2 jer kepala tu tak paham2 bahasa. anak buah pun cam anak senirik gak, marah jer kalo rasa nk marah.

ko ckp jer nk guna bilik tu. sedara mara dtg umah senang. ni, kalo sedara belah laki ko nk dtg pun leceh nk tido2 kt umah ko sbb takde bilik since dh bg kt dia bilik tuh. aku rasa kalo ko ckp camni, takdenyer dia nk kecik ati bagai sbb dia dh dewasa,matang utk berfikir dan menerima. lagipun dia dh besar pjg, jantan plak tuh, sihat, dah ada keje per sume takde masalah utk dia stay senirik. takde keperluan lg utk dibantu.

adik ipar aku pun duduk ngan aku, dah setahun lebih dah pun.. memang kekedang kita rasa takda privacy tapi kekadang aku rasa macam kesian gak kat dia.. tapi style aku senang jer.. kalau dia ada time aku masak dia nak makan, makan laah.. kalau time aku masak dia takda, takda maknanya aku nak tunggu, aku ngan laki aku makan je, lantak laa.. nanti balik pandai2 la kau nak cari makanan..

macam tu jugak baju, takda maknanya aku nak tolong cuci.. aku dah sediakan mesin basuh, dah sediakan sabun, pandai2 laa kau nak basuh baju sendiri, kalau kau nak pakai baju wangi kau basuh kalau nak pakai baju busuk tak yah la basuh, tapi untuk aku basuhkan takda maknannya...

aku bukan berkira dengan semua tu, sebab sebelum tu memang aku sediakan semua, tapi aku tengok dia makin lama makin lemak, dok umah macam raja, so aku nekad aku takkan tolong apa2 lagi. .pepandai kau laa nak duduk umah ni..  kecuali bab duit laa sebab aku tau gaji dia kecik.. kesian kekadang takda duit.. dan aku pun tak pernah laa nak minta duit sewa umah ke apa ke, kekadang dia bagi laa juga 100, tapi kekadang minta balik.. so aku memang tak kisah..

kalau aku ada duit aku bagi kalau takda duit kena la apepaham,, sebab kita pun bukannya orang senang jugak... so far dia pun ok jer..dah ada improvement.. dah pandai bawa diri, dan dah pandai cari duit lebih.. so aku rasa ok laa kot..

tulah sshkan ..klau da org yg menumpang rumah kt ...kdg2 privacy tu xda...g2 pun since married dh ckp gan hubby g2 xnk da sape2 tumpang stay duk berbulan2 lama umah ..x kira adik hubby or adik g2 ..kami dh dael so far hubby pun mcm tu gak x suka ..bkn apa..kdg2 bl ada ipar anak sedara ke sepupu sepapat numpang ssh ..klau belah hubby or kt nk dtg jalan2 bl da ms cuti panjang...mmg mendtgkan msalah....dlm kes mcm nie g2 mmg dh terangkan gan hubby xnk da mn2 pihak kecil hati...snng cite lgpun klau yg menumpang tu pompuan adehhhh..klau adik kt tu blhlah di mrhkan klau adik ipar laei buat kt merana lebih2 yg jenis berat nak nolong tu angin je satu badan x psl2 kt yg masam muka gan hubby...pd g2 x kisah ipar ke sape2 nk dtg umah jln2 tapi klau nk stay menumpang lama2 tu mmg g2 x suka..byk baik dr elok..klau dpt jenis yg menumpang tu elok2lah klau dpt yg jenis buat dek je ..tu yg payah..

korang kena pkir nak duduk sendiri... nak buat ape ikut suka
dino Post at 28-1-2011 10:59

mmg beshhh duduk sendiri...hahahahaa....malam tadi aku tgok wayang dgn besfren aku..dapat tiket free..pukul 12 tgh malam baru sampai rumah. kalo masih mnumpang umah paksedara,xde nak merasanya enjoy zaman anak dara ni

Post Last Edit by ctsueraya at 19-2-2011 17:08
bukan luhur manapun hati kak lid --- mungkin sebab kak lid ni tak ramai anak-- anak ada 2 jer -- ...
sayawifenikmie Post at 15-1-2011 18:06

suka baca posting kak lid
utk pengetahuan TT , sy salah seorng anak sedara yang menumpang
dulu masa belajar takder kete tumpang kejap umah mkcik
then masa buat master sy pindha umah sewa sebab kelas malam, takder kete
takkan nak susahkan pkcik amik kat KTM hari2
then pas habis master dh keje, dh berkereta duk dgn mkcik
fyi pakcik yang adik badik mak, mkcik tue isteri pkcik
tapi lagik rapat ngn my mkcik sebab dia pempuan kan
so kalau dia masak mmg selalu tlg melainkan dia kata takder pape nak tlg
then duit mmg bagik tetiap bulan..takkanlah nak free2
nasiblah umah nie anak2 dia tak duk sama..kalau duk sama mmg sy tak berani nak tumpang, sian lak kat cousin
so mmg tak kaco privacy sebab sy weekend  akan kuar@lik kg
hari biasa duk dlm bilik jerklah-keluar just utk ramah mesra, tgk tv kadang2 (sebab sbuk berforem jahs)
pastu kalau kuar balik malam mmg sedari petang dh sms bgtau mkcik
then bab makanan and hadiah mmg selalu gak bg mkcik
hrp nanti iols pun bleh tolong org sebab mkcik n pkcik pun tak berkira ngn sy

suka baca posting kak lid
utk pengetahuan TT , sy salah seorng anak sedara yang menumpang
du ...
ctsueraya Post at 19-2-2011 17:06

kak lid ni--kalau anak2 buah tak ada--rasa tak syiokk---kak lid tengok suami--suami tengok kak lid--kami tengok lappy masing2--my son pulak sibuk menalipon cousin2nya tanya bila nak datang (balik umah---)

sekarang ni ada sorang lagi datang duduk ngan kak lid---kerja sambil tunggu result SPM--malam2 upah dia bungkus barang dan tulis2 alamat------kak lid leh la baring lenang2 sambil tengok TV kat ribaan abang sayang----

I pun pernah berada dalam situasi yg hampir sama dgn TT. My nephew menumpang di rumah I selama 11 bu ...
ziara Post at 18-1-2011 10:50

-------------geram pulak aku membacanya------spesis tak kenang budi dan tak pandai bawak diri ni----