CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: aleem

Segalanya Tentang PTPTN - Dokumen Ujrah 1% kene submit 90 hari

nok mek tak paham lah kire benda tu
MelissaRahim Post at 20-1-2011 11:17

ntah lah nyah...aku pun tak paham...

yang aku paham...setiap kali bayar..mesti charge 40inggit lebih sebulan..hanjeng sgt..

name aku da ken blacklist..
aku byr la jugak 150..tp bkn tiap bln..
cm hanjj btl la ptptn nih...

kalo da kena blcklist mmg kena byr lamsam ke..
mampos aku nk cr 5k..

salam..nie based on aku punyer experience..aku badge pertama ptptn..tahun 1996..aku grad thn 2000 dec..patut ikut perjanjian aku kna byr 2001..tp sebab aku masa tu dok gigih tanam anggur..aku diam2 je la....dpt keje pun gaji ciput bukan ribu riban..takat cukup2 makan pakai je..2 thn mcm tu..sampai aku dapat keje gomen 2003..masa ni lom ade ati lagi nak serah diri ..so keje la aku sampai awal thn 2006..nama aku masuk paper....mulala kelam kabut nak bayor..hehe..aku bayorla..wat potongan gaji bulan2..skrang dh masuk 4 thn aku bayor ptptn 236 hengget sebulan..patut nyer ikut perjanjian aku abis bayor thn ni..tapi sebab dh lambat start kan aku abis lagi 5 thn plus2 ..yg aku sakit ati..dahler tiap2 bulan potong gaji..pastu ade lagi surat saman bagai sampai kat umah mak bapak aku ckp aku ade baki tertunggak..y not..tambahkan la tahun..tak payahla nak anto surat saman tuh..katekan ikut schedule perjanjian thn ni last aku bayor..patutnyer kira dh potong gaji kan kan..so aku bleh la usahakan baki tu utk p bayor sendirik..ni gaji potong..saman pun saman..bila call ckp nanti pas kat pegawai berkenaan..pas2 lain putus..hmmmmmmmm:@

Rate

1

aku pn lum start byr lg ni..adoiii..

kawan aku pun dh kene blacklist...

faedah die terus naik sampai 11%....mcm mane bleh jd  ...
annehuda Post at 19-1-2011 22:46

tingginya faedah.. {:1_126:}

Adik aku pun PTPTN gaks.. hurmmm..

aku dulu pinjam MARA, RM17k hutang.. Sekarang aku dah bayar nak dekat 40%.. nak habiskan cepat2, ye lah kita nih taktau lagi hidup sampai bila kan..

Asal ramai yg bayar rm50 je? Btol ke kalo kiter da meninggal, hutang ptptn ni, insurans ptptn yg akan cover? ke penjamin kena bayo?

Follow Us
aku pun x bayar satu sen pun lg nih..takutnya nati sampai surat mahkamah..

baik korang bayor...jangan tk bayor

takutnya..iols pon x bayar lg..dlm sebln ni dh 2 srt ptptn hntr..srt peringatan jer..iols dh la baru hbs stdy je..keje pon dak lg....kalut jer ptptn ni hntr srt..:@

aku keje mahkamah dan hari2 dok mngadap saman ptptn nie... nasihat aku lah.. baik mai jer mahkamah nie kalau dah terima saman... kalau tak hadir alamat kena penghakiman engkar lah.. kalau kena penghakiman engkar lagi panjang cerita.... boleh kena sita harta untuk settle utang tuh...
kalau hadir boleh dapatkan perintah persetujuan... cakap mampu bayar sekian2 jumlah... tanggungan berapa gaji berapa...
hadirlah.. tak kena hukuman gantung punyer...

Rate

1

kalo da pinjam, kena bayar la dak? duit tu bleh guna anak cucu korang plak nak pinjam nnti.

name aku da ken blacklist..
aku byr la jugak 150..tp bkn tiap bln..
cm hanjj btl la ptptn nih...
...
zuriey Post at 20-1-2011 12:26

hang kena blacklist.. ptptn ni hantaq surat ka...
cek bayaq tetiap bulan potong gaji... tapi ptptn ni pon bkn ley percaya sangat sistem riba diowang ni...
kang dah dok bayaq loan.. interest tak settle... depa dok blacklist naya cek... tiket bnyk dah bayaq ni

daripada perbualan aku ngan kawan aku yg kijer bahagian audit kat ptptn jalan dungun area pusat bandar damansara tuh katenyer saper yg kene blaklist or aper2 tindakan mahkamah dorg xlayak untuk dapt ujrah 1% tuh....

aku ingt2 lupa samada kadar interest tuh kekal pada 8% or naik kepada 11%.... aku ckp la sebab aku cek statemnet online kadar faedah aka cas pentadbiran still lagi kekal..

kater die lagi once da isi form yg ptptn anto mase kita apply tuh ujrah 1% automatik permohonan dikira layak.... cume tunggu pengesahan daripda PTPTN...

so yahooooo jumlah tertunggak akan jadi susut la since faedah da ditolak semua....

hang kena blacklist.. ptptn ni hantaq surat ka...
cek bayaq tetiap bulan potong gaji... t ...
voizze Post at 20-1-2011 21:04

da smpi surat mggu lps ckp name aku da di hantar ke immigration tok diblcklist..
aku col dieorg xpenah nye nk agkt..
aku da bt byran dlm 500..
bleh plak dlm surat 2 tulis aku xpnah bt pape byran..
pale hotak die.

Reply 74# zuriey

hhahaha...

kawan aku nyer kawan...die pon mmg ader bayaran tpi xkerap la... dua  hingga 3 kali...hari tuh die nak ke singapore tpi tersangkut kat imegresen...

status nyer boleh diberi kelonggaran.... maksudnyer terpulang la pada pegawai imegresen yg bertugas ritu..kalo mod ok..lepas laa.. kalo mlam tuh bini wat hal..alamaknyer xdpt laa..

Reply 74# zuriey

bukan nak ckp apa la .. bab customer service diowang ni .. hang pi kaunter depa.. khabar pi masalah loan ko..aku dulu buat.. dari takde masalah leh jadi masalah .. tuh decide terus potong gaji tu... maleh aku nak deal ngan depa ni.. :cry:

Post Last Edit by sue_cinta at 21-1-2011 10:04

sue baru jahh balik dari mahkamah sesyen Ipoh 17hb Jan 2011 baru nie. Kes lebey kurang same...cuma, sue bukan tak penah bayar...dah bayar dah ponn...cuma sejak keje gomen (2 tahun) stop bayar...taw2 sampai surat mahkamah...wakakakaka

jawapan dia adalah...TAK BOLEH WAT APER2 BILE SURAT DAH KUAR. TUNJUK MUKA JE LER... kalo dh dia suruh gie mahkamah,mmg kene pegi ler jawabnya. Kalo tak pegi nanti dia akan kuarkan surat INGKAR PERINTAH MAHKAMAH and boleh kene penjara.

Just pegi jew...lapor diri kedatangan kat mahkamah terbabit...tgu turn and nt akan jumpa ngan dia nya plaintif peguam...ngaku jerr...and pastu call PTPTN and wat appointment ngan diaorg...kat borang tuh nt ader slip kehadiran. Isi and serahkan (kalo KL baik pegi jer kat bgnan Chase Perdana kat Pusat Bandar tuh) / pos kalo yg mmg dok jauh (luar KL/Selangor)...

Pastu refer ngan Unit Undang-undang diaorg...and discuss pasal berapa yg korang mampu bayar...senaraikan lah segala perbelanjaan tetap bulanan/tanggungan (tanggungan cuma utk family sahaja - kalo bg wet kat mak ayah dia tak masuk kire taw, cuma utk suami/isteri/anak2)

Yang tak besh nye...caj isu court nih kiter kene bayar balik...tak sure whether same ke tak dia nye fee (raser nye samer sbb dia pakai lawyer firm dr Penang)...Management caj: RM100, Guaman: RM785++

Rate

1

Reply 1# aleem

waktu grad dulu tak dapat keje, patut call ptptn dl bagitau status kita. then diaorg faham kalau gaji sikit kita byr sikit la.. salah kita jgk kalau dah masuk mahkamah ni. bcg la dgn ptptn diaorg akan guna budibicara.

aku xpegi ke mahkamah tu so camner?

aku minta pinjaman dari ptptn dan mara.. loan ptptn lulus dulu so aku sign.. then pastu loan mara pulak lulus.. so aku ambik loan mara la kan. aku cancelkan la yg ptptn.. mana bole ambik dua loan dlm 1masa...

sampai skrg surat dari ptptn sampai.. padahal aku xambik 1sen pun dari ptptn. aku call kolej yg belajar dulu.
masalahnye kat cni pihak kolej dah mkn duit tu..pastu bila tanya diorg semua buat xtau je..kata org akaun diorg yg dulu tu dah xde..

so mcm mana ni? jumlah dlm rm2ribu je asalnyer.. tgk surat suruh naik makamah jd rm2700++ pulak..

fly pnah terima surat dr PTPTNsuh byk 7K sedepuk, kalau x byr 7K kene gi court ke hape ntah
padahal fly x pnah miss byr
cuma lambat sket la ...
pas bis study .. tanam anggur
start keje pun gaji x seberapa
so xde la byr
so da 1 tahun keje
baru byr ..
tu pun RM 150 - RM 200
skrg nie every month RM 250

so solution fly tulis surat n gi PTPTN yg kat KL Sentral tuh
n kene byr setiap 30hb ...
whatever la ...