CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 6340|Reply: 51

DAN DIA.. TELAH PUN DI BUTAKAN....

Assalamualaikum buat pembaca yang budiman...

Di sini ingin saya kongsikan pengalaman sebenar yang saya alami beberapa ketika dahulu... tentang betapa kejam dan rakusnya insan yang bergelar manusia dalam mencari jalan mudah untuk menikmati kesenangan hidup...

Pernahkah anda menonton sebuah Filem yang banyak memenangi award? (tahun tak ingatla.. ) Slumdog Miilionare... . kisah kehidupan anak2 yang melarat dan terbiar dan juga kisah keberuntungan seorang insan yang naif.. dan kisah keserakahan nafsu manusia..

Apa yang ingin saya kongsikan ialah..

Saya kini seorang wanita yang mempunyai kerjaya yang tetap... pada tahun 2004-2008,demi memenuhi tuntutan hidup saya pernah bekerja sebagai pemandu teksi di sebuah bandaraya di selatan tanah air..

Lazimnya sewaktu memandu teksi, saya tidak mempunyai port yang tetap.. selagi ada gas.. selagi itulah bandaraya selatan ini saya pusing.. namun 1 hari yang indah saya agak keletihan dan saya memasuki sebuah teksi stand di pusat bandar dan beratur seperti driver teksi yang lain... di situ saya lihat ada seorang kanak-kanak lelaki lingkungan usia 5 tahun sambil memegang sebuah cawan kertas menghulurkan kepada manusia yang lalu lalang di hadapannya... . meminta simpati dan sedekah... tak saya nafikan ada juga manusia yang berhati mulia menghulurkan wang, namun tak kurang juga yang menolak kanak2 itu tanpa belas.. namun apa yang dapat di fahami bagi kanak-kanak seusia itu? memandangkan teksi dihadapan saya masih banyak lagi yang beratur saya terus leka memerhatikan kanak-kanak itu... hati saya sedikit tersentuh... dan sedikit marah... siapakah ibu bapanya? siapakah gerangan manusia rakus yang mempergunakan kanak-kanak itu? sedia maklum bandaraya selatan memang banyak terdapat sendiket pengemis.. apa yang saya perhatikan kanak-kanak itu.. bangun dan bermain-main di sekitar teksi stand itu... berjalan ke kiri dan ke kanan.. setelah penat duduk semula... . saya panggil kanak-kanak itu dan menghulurkan sedikit bantuan.. kanak-kanak itu tersenyum... dan berpatah kembali kemana tempat dia duduk tadi... saya merasa sedikit puas dan sedikit lega setelah membantu kana-kanak itu... walaupun saya tahu bantuan saya itu tidakla seberapa mana, saya pun berlalu setelah giliran saya mendapatkan penumpang...

Hari-hari berikutnya.. saya menjadikan teksi stand itu sebagai 1 tempat yang wajib untuk saya singgahi setiap hari, atas dasar sifat keibuan dan rasa simpati dengan kanak-kanak itu, kali ini saya tidak menghulurkan wang.. tapi saya hulurkan KFC, mc donalds dan juga lain-lain barangan berupa makanan.. saya tak mahu menyenangkan org yang mempergunakan kanak-kanak itu... saya pernah bertanya siapakah ibu bapanya... siapakah yang menghantar dia ke situ? namun kanak-kanak itu haya menggelengkan kepala... terkadang saya ingin saja mengambil kanak-kanak itu dan membawanya pulang.. namun atas nasihat ibu saya dan kawan-kawan.. perbuatan itu akan mengundang bahaya.. saya batalkan hasrat itu, saya pernah bertekad untuk menyelamatkan kanak-kanak itu... tapi hasrat saya di tentang oleh rakan-rakan.. kerana mereka tak mahu saya melibatkan diri dengan masalah itu... saya juga takut memandangkan saya seorang perempuan... apalah daya saya...

Seperti hari-hari yang lalu... saya ke sana lagi.. namun tidak terlihat kelibat kanak-kanak itu... ke esokkanya saya datang lagi... masih juga tiada... . saya perhatikan kawasan sekeliling... masih tiada kelibat kanak-kanak itu... . saya hampa ... seminggu.. 2 minggu... 3 minggu.. saya masih tidak berjumpa lagi dengan kanak-kanak itu... saya terfikir.. mungkinkah saya yang menjadi punca kanak-kanak itu di ubah lokasinya? entahla... . sejak itu saya tidak lagi singgah ke teksi stand itu...

2 bulan berlalu... dengan tanpa di rancang, naluri saya ingin ke situ lagi... saya berbaris dan menunggu giliran untuk memasuki teksi stand bandaraya... tiba-tiba saya ternampak kanak-kanak itu sedang duduk bersila sambl memegang cawan kertas.. kali ini dia hanyalah duduk diam sambil menundukkan kepala... . saya keluar dari teksi... saya berlari ke Mc donalds sebelah teksi stand... hati saya berbunga-bunga... saya dapatkan kanak-kanak itu sambil saya hulurkan beg plastik mc donald... tapi kanak-kanak itu diam dan mengangkat muka seakan mencari dari mana arah bunyik yang datang,... . apa yang saya perhatikan adalah satu gambaran yang tak mungkin saya lupa hingga ke akhir hayat... . saya lihat sebelah matanya seakan terperosok kedalam... dan sebelah lagi seakan berwarna kelabu.. Dan saya percaya.. Dia telah di BUTAKAN .. Auzubillah...
Ya allah..siapakah manusia kejam itu... dan
apalah dosa kanak-kanak ini... saya memang pasti itulah kanak-kanak yang saya lihat 2 bulan yang lalu... saya capai tangan kanak-kanak itu dan saya hulurkan makanan.. saya berkata dalam nada tersekat-sekat... "adik.. makan yer"... saya terus berlalu... saya tahu.. kalau saya menjerit dan menceritakan kezaliman manusia ketika itu .. tiada siapa yang akan tampil membantu saya.. saya perhatikan sekeliling.. mencari siapa dalangnya.. namun saya tak temui... saya berlalu dengan hati yang cukup tersentuh... .betapa malangnya nasib kanak-kanak itu... . saya kesal kerana tak dapat membantu... saya naik semula ke dalam teksi... saya terus pulang kerumah... dalam perjalanan pulang saya menangis semahu-mahunya... . mengapa manusia terlalu kejam... .. mengapa... . mengapa!!!

Ke esokkannya.. saya ke sana lagi.. tapi hampa... kanak-kanak itu telah tiada... . hinggalah ke hari ini... . saya masih lagi tidak bertemu dengan kanak-kanak itu...

Apa yang saya cuba sampaikan ialah... betapa semakin majunya kita mengahdapi kehidupan.. maka semakin zalimlah manusia yang tidak berhati perut itu... hilang segala nilai-nilai murni...

Sedih.. kecewa... itulah pengalaman yang tak mungkin saya lupakan buat selamanya... . moga allah menurunkan balasan yang setimpal buat manusia yang menzalimi sesama manusia...

Rate

1

di buka semula......kerana foremer mengaku yang ini cerita pengalaman peribadi beliau

Reply 2# tokmanting

thanks tokmanting..

but first...I want to congratulate
kerana dari seorang pemandu teksi..anda berjaya menjawat jawatan penting dalam syarikat

Post Last Edit by adindaHikaru at 18-1-2011 08:37

Reply 4# tokmanting

alhamdulillah... 1st. job Pembantu Akaun.. 2nd Job Supir@Pemandu Teksi 3rd Job untill now.. as u know..

thanks again tokmanting..

"..pengalaman pahit menjadikan kita lebih berani menghadapi hari2 yang mendatang, siapa pun kita... apa pun yang kita lakukan... untuk apa dan siapa... kerana apa.. bagaiamana pun ia berlaku... hanya kita dan Tuhan yang tahu.."

kesiannye.. ape lah daya kita nak membantu.. kalau ambik budak tu bawak gi JKm buleh ke? tapi perkara dah berlalu.kita doakan je yang terbiak untuk budak tu.Semoga Tuhan sentiasa melindungi budak tu

Follow Us
Reply 6# figurae

Figurae, 1st time memang niat nak membantu, tp minta dulu pandangan rakan2, rata2 nasihatkan jgn libatkan diri  sebab sendikit mengemis ni memang takleh nak di bendung dan antara kita tak sedar, tokan sendikit tu ada memerhati.. kena lak kalau dia mark no pendaftaran teksi yang dinda bawak... terbayanglak nasib anak2 kt umah... tp memang sedih.. sampai la skarang ni terbayang2 lg muka budak tu..

alhamdulillah... 1st. job Pembantu Akaun.. 2nd Job Supir@Pemandu Teksi 3rd Job untill now.. as u know..
adindaHikaru Post at 18-1-2011 08:32

so.....3rd job ni baru 2 tahun la ya?

bagus...bagus

Reply 8# tokmanting

yupp... baru 2 tahun... tp penuh cabaran.. moga allah memberikan kekuatan untuk terus bertahan demi sebuah peningkatan..

kira...drive teksi sekitar umur 25 la ya?

sedihnyaa...... lebih kurang sama je dgn kanak2 yg ilang anggota badan utk dijadikan pengemis..

Reply 10# tokmanting

iyer tokmanting... mcm2 pengalaman... hampir2 di cabul.. (jd kes polis ni)  penumpang naik tak bayar tambang... terbawak org kurang siuman.. terbawak makhluk halus pun pernah...

Reply 11# lily_kama

iyer betul tu lily, tp dinda tak rasa kanak2 tu adalah rakyat malaysia, sebab muka dia ada iras2 mcm rakyat kemboja..

... sedih gak citer nie...

p/s: tgh kira umur t.t nie

tu la....sedih

p/s : umur belum 30

Reply  lily_kama

iyer betul tu lily, tp dinda tak rasa kanak2 tu adalah rakyat malaysia, s ...
adindaHikaru Post at 18-1-2011 09:16

x kisah dr negara mana.. kanak2 tetap kanak2...

dulu ada anak kawan uncle.. hilang....
dgn bantuan polis carik.. akhirnya jupe dekat thailand..
tp sayang... anak tu dah dicacatkan.. dua2 belah kaki dah di potong dr paras lutut ke bwh...

x kisah dr negara mana.. kanak2 tetap kanak2...

dulu ada anak kawan uncle.. hila ...
lily_kama Post at 18-1-2011 09:20

tulah lily, simpatikan dengan nasib kanak2 tu.. apalah dosa mereka... syukur lah dapat jumpa balik awalupun dlm keadaan tidak sempurna, tp sekurang2nya dia tidak di anaiya lagi....

BK & TOKMANTING : hadooo.. xyahla kira... segan pulak rasanya....

giler sedih citer nih.....

bukan apa....boifren dah masuk 30 (bukan pertengahan atau lewat 30)
jadi,...you must be about the same age...or slightly below

naper nak malu