CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: damiqula

Betul ke org melayu give less to the parents compared to other races?

halamak..aku tatau laa, rasa2 aku mcm aku kasik siket je kat mak aku..
even figures beso pong, yg tolak2 bulan2 pon byk...hutang sana sini.
dan income tax lagi..PCB tuu...hazab betol

so..aku kasik amount tetap je laa tiap bulan. ade ar lam 10% after tolakan kat payslip tuh,
lom lagi tolakan yg bukan lam payslip tu, i.e kete umah etc.

tak penah plak mak aku membebel n tanya bab nih.
aku pikir2, adik2 aku pon hulur2 gak..so no hal. mak aku pon tak penah ckp bab ni.

tapi.
pada aku ar..bile aku tgk kondisi payslip somi haku, even gaji die byk dari aku pon,
aku tgk pas tolak itu ini pon, die cuma dpt kasik 10% je utk parents die..cemana nak kasik byk..
sana sini tolak hutang. bkn tanak kasik byk, tp keadaan tu mcm takleh nak kasik byk.

ye ar..org kata..drpd takkasik langusng, bagus kasik laa jgk..ami berkat,
takkan laa semata-mata nak kasik makpak, duit rumah anak bini pon x cukup..so tak buleh la jgk.
dan takkan langsung takde saving utk sendiri..bkn laa nak penting diri sendiri, tp mende tu 1 kewajipan
utk masa2 terdesak n perlukan duit.

aku lelaki, gaji aku rm2000 sebulan. aku kasi rm200 sebulan kat ayah aku. aku nak kasi lebih tapi ayah aku tak kasi. dia kata aku lebih memerlukan duit gaji aku. btw pendapatan ayah aku lagi tinggi dr aku.kiranya aku kasi duit tu macam buat cukup syarat je sebenarnya

Reply 22# koinzell

thats good enough already... simpan duit sendiri, nanti nak kawin pakai duit sendiri, tak payah harap kat mak & ayah...

it's the thought that counts

aku bagi pd mak aku seadanya
sbb bapak aku xnak terima, dia suruh bg mak jer
tp insya allah, tetap ada walaupun xbyk mana

cuma belah asben aku
abg ipar mempersoalkan abang dia (tp ckp dpn asben aku jer), gaji bang long lbh rm5k, xkan la bagi mak rm 500 xbole sedangkan dia yg cuma gaji rm2k dgn anak 7 org, sorang jer kerja bole bg mak rm200 sbln.
tp setau aku, collection adik beradik asben tetiap bulan rm1600 utk expenses mak dia
aku terfikir, masih xcukup lagi ke amaun tu tetiap bulan utk mak yg tinggal kat kg?

Reply 24# sajer

1.6k if duk kampung & tak payah bayar sewa umah, memang mahsyuk la jugak...adik beradik hasben you ramai ker? if dia duk sorang, memang banyak la, tapi maybe dia simpan untuk kegunaan lain, nak gi Haji ker, umrah ker...or kengkadang, duit yang diberi tu, dihulur pulak pada anak yang kurang stable dari segi financial.... maybe sajer la

Reply 25# cn7

mak mertua dok sorang jer. umah xyah bayar, cuma byr duit letrik, air
adik beradik asben ada 13 org
semua dah keje
tinggal 2 org jer belum
dah pegi haji/umrah
sbb klu nak pegi pun, biasanya kak ngah yg byr expenses semua

ntah la, belah asben punya cerita, lagi2 bab2 duit atau tanah
sy malas nak ambil tau sgt - tau sikit2 sudah
berapa asben nak bagi mak dia pun sy xpenah ambik tau
tp tetiap hari asben mesti tengok mak dia wpun sekejap
& sy mesti balik kg sy atleast sekali sebulan

Rate

1

Follow Us
Reply 22# koinzell

aku pun bagi setakat mane yang aku mampu je,dan setakat mane aku ikhlas nak bagi bulan tu.kire tak fix lah tiap2 bulan

walopon aku tau duit yg aku bagi tu amountnya celah gigi je kat mak ayah aku,aku bagi gak.yelah income diorang berkali2 ganda lagi besar dari income aku.tapi aku tgk mak aku gembira je dpt duit aku tu.tapi die tak gune pun duit aku bagi tu,asik simpan je.sayang katenye

Reply 26# sajer

mak mertua dok sorang jer. umah xyah bayar, cuma byr duit letrik, air
adik beradik asben ada 13 org
semua dah keje
tinggal 2 org jer belum

fuish, ramai tuh...if sorang bagi sikit pun dah berapa...
tak perla, banyak kudrat MIL digunakan nak besarkan anak seramai tu....
anggap jer la sekarang its time for her "to get the fruits of her labour"

my mum masih kerja, PIL pun masih b'krja lg..jujur..sejak kawin, sy xpnh bg mak duit lg..tp sy akan pstikn akan balik jenguk my mum tiap 2mgu sekali..balik kg akn beli brg2 bsh/penuhkn peti ais..PIL plk akan jenguk 3bln sekali..ms tu baru hbby hulur sket&kami akan beli/bnja brg2 dpr..tiap2 bln tu, xde lah..

my mak 'income' dia dlm rm1200++ sebulan dari 3 org anak.. x yah bayar sewa rumah, keta, bil, brg dapur.. nett.. dulu dah penat dia kerja. skrg masa dia utk dia goyang kaki dpt duit

Hurm... persoalan ni agak subjektif ar...

Kalo nak tanya bagi berapa kat parent, very much depending on jumlah income yang diterima every month. Kalo gaji ciput jer... let say RM1200... then bagi kat parent ~RM150 sebulan, this is quite big amount actually sebab dia bagi 12.5% of his income to his parent.

Let say kalo terima gaji RM5000 sebulan, then just kasi RM400 kat parent, yang ni cuma represent 8% of his salary.

Yang paling penting, kita tetap tunaikan tanggjungjawab kita sebagai anak. Kalo bagi duit sedikit jer pun tak aper... janji kita bagi lebih in terms of kasih sayang... jenguk mereka selalu... hantar mereka ke hospital time mereka sakit... actually yang ni yang parent expect more from thier children.

Rate

1

Hurm... persoalan ni agak subjektif ar...

Kalo nak tanya bagi berapa kat parent, very much depend ...
HaMiZiE Post at 26-1-2011 16:49

kita setujuk

kita setujuk
cak!!cak!! Post at 26-1-2011 16:55

cak!!cak!! bagi kat mak hayam tetiap bulan berapa erk???   ...

Aku lak since aku adalah anak yang paling hujung skali, so, aku xde la tetiap bln nk bg.. Sbb biasanya tugas tu akak2 dgn abg2 dah amek alih... Huhuhu... Bila rasa nk bg aku bg, bila rasa xcukup bln tu then wat taktau je la... Lgpun as tt ckp mak pak ni mmg xharapkan duit anak, diorg juz nk kasih syg, n that's what happen to my mom la. Dia lg sanggup aku berabis duit jumpe dia tetiap minggu dkt pahang tu drp bg duit; pas2 sebulan/2bln skali br nmpk muka... Smpi satu tahap ada satu bulan tu aku mmg sengkek abis sbb time tu aku baru pindah umah sewa, mak aku siap call ckp dia sanggup masukkan duit as long as aku dtg gi jumpe dia... Anyway, mak aku b4 this dok sini (selangor) but since dia kawen baru so, dia dok pahang dgn laki baru dia...

Rate

1

memula keje dulu, starting gaji mmg sikit laa.
so, aku bagi yg mana yang mampu je.
bila dah tukar tempat keje, gaji tinggi sikit,
aku up lagi duit utk parent aku.
kesimpulannya, aku mmg bagi ikut kemampuan.
InsyaAllah, gaji aku naik lagi.
aku up lagi.

~ teringat susah payah parent aku provide duit dr aku kecik sampai besar.

memula keje dulu, starting gaji mmg sikit laa.
so, aku bagi yg mana yang mampu je.
bila dah tukar  ...
Kambeng_Gurun Post at 4-2-2011 08:39 PM

Alhamdulillah.....rezeki berlipat kali ganda camtu...

Post Last Edit by mjfh at 9-2-2011 17:19

wah,menarik topik ni..

bila baca posting korang yang semuanya dah bekerja,dapat lah mengingatkan aku sekali sekala bila dah kerja nanti..

aku skrg ni pun still study lagi..memang tak layak lagi lah nak kasi duit kat parents ni sebab ada masanya aku pun mintak duit kat diorang (kadang-kadang je,bila dah desperate sangat)..tapi bila aku ada duit,balik kampung je aku suka bawak diorang makan kat luar..ye lah,bukan selalu pun dpat balik kampung...

ni pun dah nak habis study,insyaAllah keje tu memang ada lah sebab dah wajib kena masuk gomen nanti...aku selalu jugak ingatkan diri aku yang boros ni bila dah kerja nanti tak kedekut nak kasi duit kat my parents...sebab aku ada tanya jugak kat mak aku berapa banyak duit yang abang dengan akak aku kasi,and then my mum cakap tak kisah pun berapa ringgit..
so,dalam hati aku diorang sebenarnya tak mengharapkan sangat berapa ratus yang anak nak kasi....

tapi bila aku dah kerja nanti,harap2 duit yang aku kasi nanti dapat sedikit sebanyak dapat bantu diorang..ye lah,bila kenang balik berapa banyak diorang berkorban duit untuk study je dari sekolah rendah sampai masuk U memang banyak sgt...dengan keje yang tak seberapa tapi bangga dengan my parents sebab dapat besarkan kami adik beradik

Rate

1

x kisah nak bagi berapa pun... asal anak ikhlas mampu bagi, parents x boleh tetapkan berapa utk dia bagi bln2 kat mak... setiap anak yg dilahirkan, pasti ada rezeki masing2 yang telah tertulis sejak dikeluarkan dr perut ibu.. so parents jgn dok 'demand' nk mintak lebih.. jadi benda lain karang anak tu.. sekarang byk la aku lihat ' biar papa... asal bergaya' nak menutup kelemahan ditipu mak dan bapa bagi lebih.... pastu perents boleh menunjuk2 yg anak dia berkemampuan bagi duit lebih pada mereka..padahal berapa sgt la gaji diorang.. silap2 hari bulan.. bf/hasben dia top-up bagi sara hidup tu.. tu pun x bersyukur lagi..

Rate

1

menarik plak topik ni
aku ni kes sama cam segelintir kat sini
mak memang taknak duit dia paham kot anak duk bandar ni keluar je duit
tapi aku jenis mmg selalu balik kg (jika takde apa hal)
dan tiap kali balik aku akan pastikan belikan mak benda yang dia suka
selalunya tudung dan perfume lah juga alat2 kosmetik dia
aku pun rasa puas hati bila dia suka apa yg aku beli
pastu kalau dia nampak aku mcm susah hati mesti dia kasi duit
walaupun kita taknak mintak tapi mak2 ni mmg ada instinct
love u mak..muahhhsssss

p/s : aku kagum kat org yang masa belajar pun sempat menabung bagi mak pak duit...salute

12
Return to list New