CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 45152|Reply: 21

Hutang dengan Telekom

Last month aku terkejut beruk lepas dapat surat dari debt collector yang kata aku berhutang dengan Telekom. Dia kasi diskaun dalam 40% utk bayar tapi tarikh dia dah lepas dalam bulan Jan dulu. Aku selalu outstation so memang selalu takde kat rumah.

Untuk confirmkan betul ke aku berhutang, tadi aku pegi TM Point dan check. Sekali tengok memang betul. Bil tertunggak telefon tahun 2000 dulu. Mungkin time zaman aku student dulu kot masa duduk rumah sewa ramai2. Kalau camtu nampaknya aku dah kena pedajal la dgn housemate lama sebab tak bayar duit baki tertunggak..

Itu kisah lama. Sekarang ni aku nak clearkan nama aku yang dah kena blacklist dgn TM. Aku tanya pada CSO kat TM, dia kata diorg tak bagi diskaun. Kena bayar full amount. Kalau bayar sikit2 monthly basis i.e. RM100 sebulan pun takpe sampai habis. Total hutang aku dalam RM6.5K. Based pada experience atau rasa2 korang, boleh ke mintak diskaun dgn buat surat rayuan ke hape ke? Ataupun aku kena liaise dengan debt collector?? Aihhh...serabutnyaaaa...

Rate

1

mak ai..banyaknya 6.5k..huhu

takyah bayo dlu.. ko perlu ker line telekom tu weh.. gune jek la hp. kalu nk Broadband kan ker melambak selaen dr TM. ko nk bayo rm6k yg bkn ko buat?? ilang akal aper ko ni?? kalu ko kawen sok nak pakai talian tetap, ko gune jek name wife ko tu.. kalu wife ko pun blacklist takyah gune tepon tetap. gune jek hp. dr ko bayo rm100 kat TM, baek ko bg duit kat mak ko wat extra banjer dapur..

tak baya kene penjara wooooo

Last month aku terkejut beruk lepas dapat surat dari debt collector yang kata aku berhutang dengan T ...
tungkai Post at 21-3-2011 20:56

aku dulu pun memang ada hutang lapuk dengan celcom around RM1200 kot...tak bayar...pastu nak guna broadband kene la langsaikan hutang...tup tup pegi ke celcom mintak discount...ni kes mintak gamble je la ni...last last dia bagi kat 70% discount....terkejut beruk pun ada gak coz tak sangka sebanyak tu dpat discount, so hari tu jugak aku bayar...bagi kes TM, aku tak pasti la pulak..tapi aku rasa kalau ko buat rayuan secara bertulis, rasa boleh kot..ala hutang lapok..kalau org nak bayar tu kira dah mujur dah...try ar..kot kot dapat 50% pun dah ok kot?

Reply 5# KimoraHakim

Mcm best aje aku dengar..Kira betul jugakkan..hutang lapuk so kalau nak bayar kira OK jugak la kan. CSO kat TM Point macam tak membantu sgt..Yelah..diorg bukan decision maker kan. Kalau camni, aku kena panjat opis TM la ek kat sebelah Federal Hiway tu?

Aku tgh serabut ni tak buleh pikir sangat..

Follow Us
Reply 6# tungkai

oooo CSO memang tak le buat decision...yang kes aku kat celcom tu, yang bagi discount/incharge case aku tu branch marketing manager..ye la aku explain la kat dia yang hp aku kene curi la..bla bla la...tipu ar sikit sikit konon mcm kene aniaya gituu..so dia pun start la call situ call sini, within 1/2 hour kot, dia datng bawak bill baru...

aku rasa ko pun patut jumpa manager jugak le..ala try ar...byk hutang tu...ribu ribu tu, lagi berfaedah kalau dapat salur kat zakat..hehehe

hutang tetap kene bayor weyhhh.. dah akaun atas name sndr.. nape x terminate awal2 n regularly check bil ke? so salah kite la kan..

kalo selak2 thread b4 dis ade yg kate mmg kene byr penuh, xde diskaun2.. tp try la kot leh dpt.. jmp ngn creadit management tm point tu... jgn frontline..

aku penah jgk dapat surat mcm tu.. kesahnye.. aku baik sangat bg pinjam nama aku utk kawan aku register telefon tuk umah die .. tu kesah zaman student.. bile da keje.. tibe2 je dpt surat bgtau aku de utang ngan telekom.. aku gi kt telekom kt titiwangsa.. pastu org yg kt kaunter tu ckp.. kalau nk diskaun.. gi naik opis.. aku gi naik.. dpt la diskaun.. tak igt bape byk..

Erk... sama citer cam aku jah... taun 2000 gak.. zaman student gak..kena pedajal gak ...sekarang keje selalu outstation gak huhuhu..lebih tepat keje dalam bidang IT:p tapi xdelah sampai 6K hehehe 6 rat aje huhuhu

Nak xnak memang sakit ati lah..itu ahlong berlesen cakap leh diskaun 50% ...bila nak gi bayar lain pulak jadik mintak full..nie orang pejabat utang cakap nie..coz kes nie xleh nak bayor direct kaunter biasa dah...

menyampah nye pasal...aku blah..sampai lah sekarang ahlong berlesen yg lain pulak call.. masih janji kasik diskaun..aku cakap boleh nak bayar jom gi sesama..dia lak banyak songeh susah nak pegi etc.. "lawyer" katakan.. mana mau beratur dgn rakyat jelata nie kot...last last sonyap..

hutang memang wajib bayor tapi aku dok sengsara bebulan bayar PTPTIPU sebab malas buat orang tua aku kena strok bila surat mintak hutang ada cop lawyer huhuhuhu

hutang wajib bayar..try cara baik...yg penting ko kene jumpa org yg berkenaan..bukan yg frontliner yg kadang2 taktau apa2.... tapi kalau aku..rm6.5k byk tuh..iallah ak urajin usaha utk dapat diskaun.

jgn ajar org cara elak/tak byr hutang..kalau die buat...anda ada "saham" nnt

Post Last Edit by tungkai at 23-3-2011 11:11

Betul...hutang kena bayar walaupun kena pedajal ke apa. Dah atas nama kita kan so kena be responsible la walaupun aku sakit hati.

Semalam memang aku fully utilize satu hari utk buat muka sardin kat TM Point. Dua tempat aku pegi just nak dapatkan discount offer mana yang berbaloi walaupun aku tau satu tempat pun dah cukup. Itupun member aku yg keje TM advise suruh buat camtu.

Mula2 pegi kat TM Point Puchong. Perghh...lama nak mampos aku tunggu. Last2 aku blah camtu je. Nak dekat 2 jam aku tunggu. Gila ke hape..?? Pastu aku gi Cyberjaya. So aku buatlah drama & sedih2 sikit mcm teraniaya..

Last2 diorg bg 10% je diskaun... tapi kira bersyukur gak la sebab ada diskaun kan. Dia kata yg balance tu buleh byr full atau ansuran. Aku mampu dlm RM100/bulan. Kalau aku maintain byr, abis dalam 4 tahun plus plus..Mcm loan kete plak..

Pastu aku try la call debt collector suruh mintak extend dia punya diskaun offer. Discus punya discus, diorg bagi 40% diskaun tapi kena bayar full.. Aku buleh bayar tapi next couple of months sakit sikit la nak stabilise balik tapi in future kepala ringan. BTW, aku suruh debt collector tu keluarkan surat yg kata dia bg 40% sbg black & white. Aku tak nak nanti dia pusing2 cerita plak..

Korang rasa mana option yg best? Ke option aku call debt collector tu paling bodoh sekali?

Betul...hutang kena bayar walaupun kena pedajal ke apa. Dah atas nama kita kan so kena be responsibl ...
tungkai Post at 23-3-2011 11:10

kalau aku,aku sanggup tunggu surat dari debt collector tu dan tengok macamne...biar sakit bulan depan asalkan bulan2 seterusnya lapang dada...tak lena tido woo pikir hal hutang ni...

sepatutnya masa ko student
keluar je dari rumah sewa
pastikan account dh terminate kalau pakai nama kita
ramai kwn aku kena mcm ni
hutang tetap kena byr
kalau TM fwd ke CTOS
lagi la haru kau!

Betul...hutang kena bayar walaupun kena pedajal ke apa. Dah atas nama kita kan so kena be responsibl ...
tungkai Post at 23-3-2011 11:10

telekom ko bole gi direct kat bukit mahkhamah tak yah thru debt collector....tingkat brape lupa la plak tapi bahagian yg handle pembayaran utk hutang2 telekom la...bole bincang nak bayar brape bulan2.........dulu mak aku nye clear cam tu je x yah bayar pape....hutang dlm RM600.....kat situ ramai org2 veteran so cepat simpati kot

telekom ko bole gi direct kat bukit mahkhamah tak yah thru debt collector....tingkat brape lupa  ...
an2toncit Post at 24-3-2011 02:05

Ko ckp kat veteran2 tu...'take it or leave it'

aku pun dah kena kes cenggini, hutang lapuk zaman 1998 reveal tengah tahun 2010 ... giler kentang ... debt collector TM dan TM sendiri reveal nih, pasal hujung 2008 aku apply streamyx kat rumah baru ... so depa (Debt Collector) antor surat suh langsaikan hutang sebanyak 800++, .
Surat pertama suh langsaikan semua, kemudian depa call follow up ... aku x mo bayor, kalau xde diskaun, tp depa berkeras suh bayar amaun penuh dan suh buat ansuran 100 ++ sebulan, aku insist nak diskaun juga.

Kemudian sebulan pastu datang lagi surat kedua, kali nih depa kasi 10% discount in full amount settlement ... depa call, aku nego lagi ... ding dong 2-3 minggu pastu sampai 3rd surat, depa offer 30% .... aku nego lagik .... ding dong, 4th letter depa offer 40% discount ... so aku tanpa lengahkan masa terus leret CC, settle! ... dan depa ambik masa 1-2 minggu nak clearkan nama aku dlm black list TM ... so hujung bulan 11, syukur Alhamdulillah, nama aku dah bersih kat TM, kendia buat follow up utk permohonan streamyx aku yang sangkut dek hutang lapuk tuh .... syukur mid bulan 12 line tepon dan streamyx dah siap dipasang ... free 24 bulan lagik ....

Rate

1

Reply 12# tungkai

bro, setakat pengalaman aku dan pengetahuan aku ... TM memang tak akan bagi discount satu sen pun ... hal2 hutang lapuk nih memang depa dah outsource kat debt collector ... dan most of them hanya bagi semaksimum 40% discount saja.

tapi kalau nak cuba terjah lagi utk 2nd opinion pun boleh jer ... cuma pada aku 40% discount memang dah boleh sangat tuh ...
dari segi sumber nak  cover amaunt tuh, cubalah ko contact balik housemate ko dulu, bincanglah elok2 ... x dapat semua separuh pun dah cukup bagus ye tak ,...

bnyk tu 6.5k....

Aku memang confirm dah terminate akaun telefon tu sebelum keluar dari rumah sewa. Baki last yang tinggal masa tu adalah dalam RM1,200. Time tu takde online2 semua ni. Semua pakai borang. Salinan memang aku dapat satu. Yang peliknya TM still charge walaupun dah terminate. Salah aku gak la tak gi check bil from time to time..

Pelik gak dr RM1.2k naik jd RM6.5K..interest kot?? Member plak semua dah lost contact dan aku tak harap pun diorg nak bayar. Bab duit mana nak ngaku kan...?? Anyway, aku terima discount dari debt collector sebanyak 40% tu dan bayar full next week kot. Terbang duit claim & OT aku bulan ni..

12Next
Return to list New