CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ellyanaa

Kepekatan Darah HB (Hemoglobin) Rendah

smlm pia baru g cek-up
HB rendah sgt2 8.3 je
doktor soh mkn Ferromed tablet kaler coklat 4 bj sehari
ngan jus oren yg masam lg bagus
slalu pia minum ngan air kosong je
soh byk mkn bayam/kerang/ati ayam
dah 35 1/2 weeks ni

tablet coklat tu ka??i mkn x jd hape pun.....huhuhu.lani mkn iberet..besar bagak.tp i ok  ...
800214 Post at 31-3-2011 09:31

yup tablet coklat tu la... doc takde plak suh tambah mkn lebih pil ferus fumarate tu huhu...
pagi tadi tak pasal2 muntah.. tak tau la sbb perut kosong ke atau sbb
iberet..

smlm pia baru g cek-up
HB rendah sgt2 8.3 je
doktor soh mkn Ferromed tablet kaler coklat 4 bj seha ...
kucingpia Post at 31-3-2011 11:42

doc sha takde plak suh mkn lebih pil ferus fumarate..
pil tu kecik je senang nk mkn.. (tp i still patahkan lg hehe)
skang masalah lah plok haku nk menelan iberet huhu
nak nangis wooo sbb patah2 kan dulu ubat tu...
kena sabar la.. lani kandungan dah 6 bulan...

ko ngandung ker...?

kalo ngandung, tahap bacaan  darah rendah, trylah makan kerang & buah prun..

oh lupa nak cakap saya ngandung 27weeks..

Follow Us
bahaya.sng tumpah darah.beli pil iberet folic kat farmasi.elok utk tambah drh.mkn kerang,hati,bayam n ape2 yg leh tambah darah..jgn minum kopi,neskepe,tea

Reply 5# 800214

tq..

td saya ada terbaca kat internet.. ia dipanggil juga tekanan darah rendah /anemia/ kekurangan darah dan mungkin blh menyebabkan lahir tak cukup bulan.. Ya Allah.. takutnya..

saya masa peknen dulu, mmg hb saya sentiasa bawah 10.. selalunya 9 la.. mmg nurse suruh makan ubat utk zat besi tu dua biji tiap2 hari.. mkn pun mcm2 nak tambah darah mcm kerang, daging, bayam merah, ikan bilis... tapi dah rezeki, hujung2 peknen, tiba2 naik mendadak bacaan hb saya jadi 12.. lepas tu dah lega la...

hb ni bukan senang2 nak naik... kalau makan ubat tu sekarang, lepas dua minggu baru ada kesannya.. tu yg nurse bagitau saya la.. sebab tu kena check semula slepas dua minggu..

Reply 7# Pari2

oh yer ker.. maksudnya saya mmg kena makan zat besi tu 2 biji la yer?.. oklah nampaknya start malam kang kena sahut cabaran itu.. huhuhu.. saya takut nak telan banyak2 zat besi pasal ada sorang akak tu masa saya duk menunggu kat spital, dia nasihatkan saya JANGAN MAKAN ZAT BESI YG DOKTOR BAGI. katanya nanti anak besar. biar besar kat luar jangan pulak besar kat lam perut. nanti susah nak bersalin..........itu pasal saya takut nak makan tu.. sekarang saya sudah kompius.. uwaaa... rasa nak nangih jer.. dahlah tak dek pengalaman lagi nih...

Reply 8# ellyanaa

saya dulu pun tak brani sgt nak mkn ubt byk2.. masa hb rendah sgt, saya mkn dua biji.. tapi kadang2 sebiji jer.. ikut mood..
tak sure lak pasal baby bole besar kalau mkn pil tu.. tapi kalau utk naikkkan hb mmg kena la mkn pil zat besi tu..

aku pnh jd gak..walopon turun jadi 10.9je , nurse tetap suh mkn 2 bijik pil iron tu..alhamdulillah lpas tu naik balik..bleh mkn 1 jek pastu..tak paham aku..org suh mkn 2 biji tu mkn jela..pk baby la..sbb perlukan darah utk 2 org..nnt sok bila ada problem, baru nak menyesal..

Reply  Pari2

oh yer ker.. maksudnya saya mmg kena makan zat besi tu 2 biji la yer?.. oklah ...
ellyanaa Post at 15-4-2011 11:56

jgn dok caye sgt ckp2 org ni..sy bby besar pun sng je kuar..xde pun menyusahkan sy.sy mkn pil ikut nasihat doc..lupa2 tu biasa la..tp still mkn.kalo ikut ckp org jgn mkn obimin la,jgn mkn pil klinik kasi la..abis tu mane baby nak dpt zat???lain la aklo rajin benar nak mkn makanan berkhasiat tiap2 hari tanpa gagal n cukup utk keperluan baby n mummy

Reply 10# yussya

tq.. skrg saya dah ikut nasihat doktor tu.. harapnya kembali ok.. ..

Reply 11# 800214

itulah pasal.. terlalu banyak dengar org cakap pil2 tu blh buat anak besar.. gerun gak dgr.. tp pk baby.. telan jek. heheh... awak salin czer ker?

Reply  800214

itulah pasal.. terlalu banyak dengar org cakap pil2 tu blh buat anak besar.. ...
ellyanaa Post at 18-4-2011 10:43

x..2-2 normal.sulung induce.3.32kg..hazab sket la..koyak byk..2nd 3.77kg.normal without stitch..sakit pun kejap je...

Reply 14# 800214

wah dasat jugak tu.. tahniah..

ku pun tengah pregnant jugak...mula2 check hb nurse siap puji lagi ckp hb cantik..12.0
lepas tu check seterusnya dah jadi 10.9..masa ni nurse dah tanya bapa biji makan pil zat besi tu(yg warna choc) ..takut kena marah ku tibai ckp satu biji sehari walhal memang tak makan...nurse dah start bebel dia ckp patutnya dah kena makan 2biji sehari...
so makan la dua biji sehari..
lepas tu org ckp makan kerang la,bayam la kn tuk naikkan hb...
esk nak g check arini dah tibai kerang semangkuk...
pun hb still low...10.9 gaks...kali ni doc pulak tanya bapa biji makan sehari...
ku pun dengan jujur ckp dua biji(kali ni mmg btol makan dua biji tak tipu)
doc pesan suh makan 4 biji pulak..dua biji pagi dua biji malam...mungkin sbb dah dua kali check hb still tak naik kot....
ada cara makan pil ni....bangun tido terus telan dua biji...lepas satu@dua jam baru leh amek bfst...malam pulak lepas makan malam,selang dua jam lepas tu baru makan pil ni beserta pil vit c(rasanya sgt masam)..doc ckp sama ada makan dengan pil vit.c or minom air masam2...
last check aritu Alhamdulillah hb ku dah naik jadi 11.4....
so sampai sekarang ku telan jeks pil2 tu suma..tak kesah la bb besar ke hapa,janji suma sihat...

Reply 16# adieqchomelz

Tq adieqchomelz atas perkongsian ni.. saya tak tau pun lepas makan kena selang 2 jam baru leh ambil zat besi tu. biasanya lepas jek makan nasi terus jek saya ambil zat besi tu. x der plak diaorg bagitau apa2.. tq yer.. susah jugak ek nak naikkan hb ni ek.. saya sbnrnya still x paham. hb rendah ni maksudnya apa? darah kurang ke? apa beza ngan tekanan darah rendah???

Reply 17# ellyanaa

hb=hemoglobin...
[size=100%]salah satu tugas hemoglobin adalah mengikat oksigen untuk disalurkan ke seluruh organ tubuh.so kalau hb rendah oksigen untuk disalurkan ke seluruh organ tubuh juga akan terjejas...ini akan mendatangkan anemia...

tanda-tanda anemia:

• Merasa letih, lemah anggota dan sering pengsan.
  • Kelihatan pucat
  • Kesukaran bernafas/sesak nafas.
  • Loya
  • Mengalami debaran (palpitasi) - dengupan jantung yang cepat
  • Sakit kepala dan pening
  • Kerengsaan dan juga keradangan pada lidah
  • Mudah lupa

Anemia yang teruk boleh mempengaruh kelahiran pramatang, mengurangkan bekalan oksigen kepada bayi dan juga menyebabkan tumbesaran bayi terbantut.

seeloknya hindarkan makan pil2 tambahan tersebut dengan teh atau kopi...minom dengan air suam @ kosong saja...