CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 18419|Reply: 95

water melon atas tanah

salam...

saaya ade baca satu article tentang bidang fizik dan kepentingannya dan apada masa yg sama penulis itu mengutarakan persoalan fizik dalam kehidupan seharian...jadi..antara soalannya ialah..
kalau seseorg pelajar itu belajar fizik maka dia akan tahu kenapa " buah tembikai berada /tertanam di atas tanah" so saya cuba berfikir..dan berfifikir..dengan berpandukan pengetahuan fizik yg oh tak seberapa so..saya nak tanya

kenapa buah tembikai tumbuh atas tanah...jwpn : based on physics ..boleh sesiapa terangkan ..?

halau lalat This user has been deleted
malas nak fikir fikir ni cik mbhcsf.

based on physic... teory graviti bumi kot! tak pun pakai teori pusat bumi...

Originally posted by halau lalat at 2003-5-24 23:19:
malas nak fikir fikir ni cik mbhcsf.

wow sopannya..my status tu pun type jugak ye?? anyway bless you/

idope This user has been deleted
ya betul dari segi teori fizik:graviti..nape?? sbb buah melon ni besor..xxl saiz tapi pokok dia jenis menjalar kat tanah..tak kuat pun..petik buah dia pelan2 pun boleh tercabut..lagi satu buah ni tak tahan dihempas-kulit dia tak tebal peratus kandungan cecair lagi banyak..cuba bayang kalau melon nih berbuah kat atas pokok..tak payah tinggi..tinggi pokok buah jambu air pun cukup..habis bisnes sbb byk buah  rosak je..lain la cam durian

eh terjawab ke?? sbb aku seorang muslim..aku bersyukur bagaimana allah mencipta sesuatu kejadian..

liberalist This user has been deleted
Aisehhh .... aku baru jer nak jawab jawapan yang sama.  Tapi Idope beats me to it.

p/s:  terbayangkan Isaac Newton yang duduk kat bawah pokok epal (tapi ditukarkan ke buah tembikai).  Kalau epal (tembikai) tu jatuh kat atas kepala Newton, mungkin Newton akan bukan terfikir hal graviti lah pulak yer?

Follow Us
salam and hi all...

terima kasih pada jwp itu
jadi ..dia duduk atas tanah sebab jisimnya yg besar lah ye? sbb jism tu bukan berat .kan? beart bergantung pada graviti...
dan percentage  h2o tinngi ..so mudah rosak la...
dan jugak ..naturally pokoknya menjalkar atas tanah...

jadi..
b'mana pula halnya  dengan buah durian ? jisim agak besar ..

lagi satu ..sebab saya tak ambil advance fizik ye..

adekah concept " critical mass' dlam  mempengaruhi mengapa buah pada x mass/jisim yg tertentu memnag tak boleh  tergantung pada pokok or else dia ..crash boom bang?
sesiapa  boleh tolong jawab?/

sebab dr satu persoalan yg simple akan jadi satu pertanyaan yg agak besar bagi saya?//
bless you guys..yg menjawab...

idope This user has been deleted
mm...yang aku tau jisim tak dipengaruhi oleh graviti, berat ye..maknanya jisim ialah kandungan jirim sebenar sesuatu objek tu..berat pula dipengaruhi nilai graviti(kalau bumi secara am ialah 10m/s2)..tempat lain..nilai dia berlainan..

konsep critical mass aku tak tau..tapi jika konsep tu bleh mempengaruhi jenis2 buah..kita boleh gak kaitkan dgn biologi..sbb apa dia tumbuh camtu, kenape kandungan serat,air dia camtu..

ish..risau bincang guna logik je..bahaya ooo..dah ler ilmu tak cukup lagi nih.

huishhh
tak berani arrr nak kasik pendapat ikot logik ... mahaya ... kang tepesong lak akkekekke

tapi yang pasti .. kulit durian ader ketahan terhadap momentum yang kuat semasa menghentam tanah hahahahahaha

tapi kengkadang .. kulit durian tuh boleh pecah gak  ... ikut fomular rho GH kot akekek

Originally posted by kayuaran at 2003-6-7 17:42:
huishhh
tak berani arrr nak kasik pendapat ikot logik ... mahaya ... kang tepesong lak akkekekke

tapi yang pasti .. kulit durian ader ketahan terhadap momentum yang kuat semasa menghentam tanah ...

salam kayuaran
and hi all
oh ikut formula

pressure, p = h( rho) g hmm  so ade kaitan la dengan ketumpatan ? density ape ? buah durian tu? h and g tu tak pe i tahu..hmmmm betul ke main -main? serious lah nie...actually..ade jwpn  yg lain?

rasernyer lah .. cam yer jer akekekek

tapi kalo nak diikotkan .. perbezaan kulit derian ngan kulit timun nih (owang pantai timur pangey tembikai timun) pada ketumpatan dier .. kulit derian keras
kulit tmun nih lembik siket heheheh (yer ker nih )

hah?

Bakal cikgu fizik menjawap

graviti.....rasenya tak ada kaitan ngan kenapa buah tembikai  berbuah ditanah
buah kelapa apa citer?

dear mbhcsf

fizik tak boleh menerangkan semua perkara,tapi boleh menjawap kebanyakkan persoalan yang ada.

Ginilah...saiz buah dan warna,bentuk,bauan dan sebagainya bergantung kepada gen. DNA dan RNA tu tu kod dia..gen tembikai lain ngan gen kelapa
herankan kenapa saya timbulkan kajian hayat.graviti cuma menarik jasad kebawah je, kalau sebab saiz buah tembikai tu besar ..saiz kelapa ngan durian pun kire besar jugakkan tapi dua pokok ni tinggi tak risau pun jatuh atas kepala.

kite tgk,tembikai jenis pohon herba menjalar..logikla kenapa dia tak boleh berbuah kat tempat tinggi, tuhan jadikan semua pokok herba rendah2 .herba bukan berkayu 85% kandungan adalah air...sebab tu buah tembikai lembik dan tak kuat.

diandaikan tembikai ni pokok besar..nak jadi pokok besar perlu kandungan serat tinggi(utk jadi kayu dan support pertumbuhan) pokok akan beri kesan keatas buat so buah dihasilkan pasti mengandungi serat tinggi jugak...maka tembikai akan jadi buah yang keras cam kelapa ngan durian..dan bila serat tinggi juga tangkainya kuat dan mampu menahan tarikkan graviti...hinggalah dia tua pastu putus.

kenapa buah tembikai tumbuh kat tanah dari segi fizik? ia bergantung pada RNA dan penjelasan pembentukkan RNA dalam fizik adalah panjang(aku pun tak faham) search je kat google pasal RNA.

nota: jika tembikai tumbuh dikawasan tanpa graviti saiz buahnya akan membesar 2-3 kali ganda...lagi besar dari yang korang beli kat kedai.

absi tuh camner lak ngan terung ?????
terung pong tubuhan herba gak ker

pastuh dier nyer kandungan serat rendah ker ???

(sekadar bertanyer)

salam

Kepada Cikgu Physics..
okay ..sebab tu bila saya membaca Portal pendidikan tentang "betapa " menariknya fizik nie, penulis tu benar -benar menyatakan kalau belajaq physics , maka jwpn seperti mengapa buah tembikai tumbih /terletak di atas tanah dapat dijawab...

sebab tu lah jwpn dlm sains ni tak semestinya ..hanya ade satu penjelasan..sebab tu ade hypothesis, dan experiment kan?

pasal genetics

basically ( mungkin cikgu physics dah tahu(
DNA = acid nucleic ( AT CG)

dna -----> rna  = kena  menjalani satu proses called transcription (KODON TU LAH SEMAU)

OKAY RNA = PROTEIN PUNYA CODE SEPERTI  valine, ......acid amino kat kalu tak salah

lagi satu dlm article yg sama dinyatakan bahawa bunga raya berwarna merah juga boleh diterangkan dgn physics betul la..chy merah dipantulkan  ( sbb bunga raya warna merah , kan) tetapi dari biloginya ..ade pigmentation  wrn merah ....dan ini bergantung juga pada kandungan genetiknya

oh ya NOTA kaki itu telah menimbulkan satu persoalan yg menarik]

maaflah fizik setakat form 5 je...
okay kalau sdr membaca  BUKU robert ludlums = the Cassandra compact = ade dinyatakan bhw  kadar " pertumbuhan " satu organisma ( tapi dlm cite nie bacteria ye) boleh jadi lebih tinggi dlm keadaaan 0 G...

PERSOALAN SAYA MENGAPA BEGITU?
okay fravity menarik jasad ke bawah , ia adalah satu daya .yes saya faham ..tapi pakah kesan graviti ketasa pertumbuhan bende hidup? boleh terangkan??
BLESS YOU for the answer...sanagt meng hargainya...

deer kayuaran

haih..cam ne nak cakap, serat sebenarnya boleh terbahagi 2 bahagian mampat dan tak mampat, serat mampat pokok buat kayu dan serat tak mampat pokok buat makan. kandungan serat terung tinggi tapi asalnya(permulaan putik kandungan airnya lebih tinggi bila makin membesar terung menjanakan air dalam untuk pembesaran disebabkan kod dia.air yang dibekalkan kurang dan isi terung membesar dengan rongga udara...terung tu cam span halus.

ikut logik. terung tumbuh menegak kerana kandungan serat tiggi berbanding ngan tembikai yang hidupnya menjalar namun still ketegori
si lembik kan.sebab serat tak mampat.kayu seratnya termampat dan terung cam span.lagipun terung tumbuhan renek.

ceh cam kolestrol la pulak.

Dear  mbhcsf(susah aku nak sebut)

hahahaha..(tengah takut ni)

penulis tu kate betul, tapi dari segi fizik secara tepat dan terbukti, saya tak dapat nak terang walaupun saya dah habis bacelor fizik(kena sambung master nih).

mudahnya, ko tahu tak penerangan fizik mengenai pembentukkan atom dan molekul, setiap atom mempunyai sifatnya tersendiri ..atom ferum tak sama ngan atom stanum.k. kerana daya pada nukleusnya berbeza untuk menarik elektron yang mengorbitnya...pastu membentuk molekul...sesetengah gabungan atom yang membentuk molekul mempunyai tingkahlaku yang berbeza jua tapi masih dalam lingkungan hukumnya(fizik punya)...maka terbentuk satu rantai molekul(agaknyalah kimia lemah sikit ni) selepas molekul terbentuk. semua ni berlaku untuk pembentukan rantai molekul protein yang entah berapa atom yang terlibat dan mulalah membentuk sesuatu yang ringkas, cam RNA pastu develope lagipada struktur lebih kompleks.

semakin komplek bentuk struktur semakin sukar penerangan fiziknya..tapi  penerangan molekul fizik mampu menjawap hampir keseluruhan persoalan tu.Sebab tu muncul kimia kerana mereka menerangkan tentang tingkah laku sesuatu gabung atom ngan molekul secara tepat(subjek kimia fizik ada diuniversiti)

sebut bunga raya teringat teori member pada klorofil, punya betul salah biar dialah buktikan kita belajar je

bila kita kata daun memantulkan warna hijau.betul ada pigmen hijau kerana gabungan sel molekulnya menyerap semua warna kecuali hijau.ikatan molekul tu menyerap cahaya untuk apa?
ha...member aku kate cahaya yang diserap oleh elektron dan menguja pada paras tenaga yang tinggi,ini meyebabkan ikatan molekul bergetar lebih kuat(daya kinetik) sebab atom menampung power ultra yang tinggi .
molekul sel klorofil bergetar menhasilkan tenaga tertentu berdasarkan gabungan cahaya yang diserap...tenaga ini akan digunakan oleh klorofil untuk menjalankan tanggungjawapnya terhadap alam dan manusia.

kenapa gelombang warna hijau kena reject? mentol lampu memerlukan tenaga elektrik tertentu(120 watt kot) kalau kurang tak meyala terang terlebih power meletup pulak..begitu jua klorofil............dah lari tajuk dah ni. teori ini boleh juga digunakan pada benda2 berlainan warna.  

semua ni penerangan ringkas mengenai fizik bukan detail punya. detail mampus lah aku ko kena bayarlah pulak gaji aku.

Nota: wap air yang membentuk awan akan membentuk struktur hablur apabila semakin sejuk.bentuk hablur yang dihasilkan berdasarkan struktur ikatan air. akhirnya membentuk ais dan jatuh kebumi.....dimalaysia salji sentiasa turun hahahaha....

GsTrick

kesan graviti terhadap tumbuhan

tumbuhan tumbuh keatas dan akar menjalar ketanah kan. kalau tiada graviti ngan ada graviti yang mana lagi cepat dia membesar...logiknya kalau ko bawa beras tiga kampit mana laju berjalan dengan jalan lengang lenggok.
Fewitttt! rujuk nota first

kenapa graviti penting, bila tumbuhan tumbuh tanpa graviti,pokok akan menghasilkan serat mampat yang tidak berkualiti, senang patah..tapi itu kalau dibandingkan dengan pokok yang tumbuh kat tempat ada graviti. kalau ko karete kayu tu pun tak semestinya patah.tangan ko mungkin patah.

Graviti menarik air meresap kedalam tanah dan akar tumbuhan peka terhadap kelembapan,lagipun akar makin mudah masuk kebumi untuk cari air dan menyokong tumbuhan tu. cam orang mengantuk disorongkan bantal kirenya keadaan akar ni.

nota: kebanyakkan cikgu fizik jadi cepat marah2 dan sakit ati. sebab kebanyakkan pelajar sukar memahami apa yang diajarkan walaupun mereka mengatakan bahawa mereka faham.dan kesannya makin ketara setiap kali peperiksaan bulanan.(tu tak kire PMR ngan SPM lagi tu)
subjek eksperiment:Cikgu2 fizik aku..kesannya amat ketara.

errrr

salam cikgu physics...
pasal bunga raya  , you terangkan pasal klorofil ..hmm penerangan tu betul la..as what your member said...tenaga chy ( photons ke) yg digunakan dlm proses photosynthesis..i dah lupa detail laaa sbb nie matriks la..pasal pigmentation..kloril hijau bunga raya may be ade carotenoids ( ? wallahualam)

memanglah i fahm yg atom / unsur / elements tak sama antara satu sama lin tapi kalau didasarkan ( ade ke pktn nie)? pada jadual berkala..well kita tahu kan yg unsur dlm kala dan kumpulan yg sama menpunyai ciri -ciri yg dikonsi kan?...

tak pa kalau terkeluar tajuik saya tak marah..selagi ade percambahan ILMu dantidak merapu ..yg melebih lebih ( maaf bhs agak harsh sikit)so that's fine

TAPI aNDA tak jawab ..dlam keadaan 0 - G ape jadi pada rate of growth?betulkah ape yg diutarakan oleh ludlims ataupun ini berkaitan dengan space physiology?:re:

p/s: cikgu physic selalunya suka favour budak panadai tatapi kekadang dr pengamatan saya , the CATCH or THE BRILLIANCE LIES in your skillis of how to pandaikan yg tak berapa pandai...may be the touch is not there ..don't get me wrong ..memang org physics nie saya salute sbb you 're given the chance by God to see the abstrck yg org bilogy and chemistry tak tahu..so Bless You ..tapi KITA TAHU NAK IMPART  the knowledge macm mane ..?the touch lies in there ..cma ne nak impart? to make people see the unseen? nie kena baca atau sesuai ( kalau ade mase) browse kat new scientist maga how to submit an article....sekadar renunagn ..
bless you for the answer given...and for doing s'thing good ech day ..sekian terima kasih...
ade soalan belum berjawab...:bg:

Post yang tadi tu valid, tolong deletekan
sebab kawan saya yang tekan send post tu sial betul budak sekor tu mentang2 komputer dia punya.

key.

tak pueh ati lagi, zero rate graviti hehehehe... saya dah mainkan peranan guru semua guru yang bijaksana tak akan kasi tau jawapannya secara terus sebab bila korang masuk universiti segala assigment, kerja, eksperiment ngan projek sekali segala rujukkan korang kena cari sendiri.

Kalau cikgu anda sendiri pun cam maleh nak jawap, tu tanda korang kena usaha sendiri..aku cuma tambah perencah saja supaya ia jadi lebih sedap ..menarikkan.macam penulis tu kata fizik itu boleh menerangkan segala2nya bukan bermaksud korang tanya orang mengenai sesuatu tapi untuk menarik minat korang supaya belajar fizik dan meyelongkar misteri alam ini dengan  keupayaan sendiri.

saya cuma beri ringkasan, sebab saya andaikan ko ni budak sekolah menengah kalau aku cakap  secara terperinci karang ko banyak tanya lagi benda yang tak berkaitan lagipun pengetahuan korang masih terhad..nak belajar rileks aa perlahan2 sebab kuat sangat gile nanti...aku pun bukan jadi cikgu lagi secara rasmi.

ko sekolah menengah belajar takat yang diajar dulu, sebab bila sampai peringkat tinggi barulah ko boleh hurai secara teliti.buat masa sekarang cukuplah ko faham geo positif dan negatif serta DNa dan RNA . tak caya ke? ni ada penerangan tahap universiti pasal pertumbuhan tumbuhan(penerangan secara fizik).

Tumbuhan secara geneticnya ada kaitan dengan hubungannya dengan sejenis gelombang
Tapi bukan gelombang kame hame ha(kuai po he kong). Gelombang ini dikenali sebagai gelombang w..

Teori mengenai gelombang w….ditemui tahun 1988..oleh hm..tak pasti rase wagner. Namun apa pun dia telah potong sedikit blok(kepingan tumbuhan)..(dia tak cakap pokok ape). Disambungkan pada voltage elektrik dan lihat hasil gelombang, Suatu  corak voltan sinusoidal (dengan jarak ke atas sampel) perlahan-lahan berkembang selepas dipotong dalam beberapa minit dan kemudian hilang dalam lebih kurang dua puluh minit atau lebih kurang begitu.  Analisis memberi bahawa gelombang ini merupakan gelombang spektrum rendah  memberi kekerapan unik yang juga boleh didapat dengan mengukur ruang internodal dan mengira kekerapan (f) Menggunakan had laju (v) yang tertentu untuk gelombang ( f=v / l). hah ko nak sangat.

Menariknya…
Gelombang ini bergerak dengan  perlahan untuk gelombang kuat tetapi terlampau cepat untuk gerakan ion. Didapati sebatang pohon yang dipotong yang dihasilkan melambatkan perubahan elektrik di dalam satu atau dua batang pohon berhampiran .

Habis pasal gelombang w..aku pun pening.(paham pun tak koz aku tak menjurus kearah gelombang)

Apapun gelombang ini membimbing pertumbuhan struktur tumbuhan…
Tentu korang tertanya-tanya apa kaitan G-w ni dengan gravity

Setiap pokok mempunyai paten gelombang w yang tersendiri (lebih kurang gelombang otak manusia) . merupakan gelombang pencontoh kepada struktur penumbuhan. Kesan gravity terhadap tumbuhan dapat di huraikan dengan menganalisis spectrum gelombang ini kerana ada perbezaan ketara dengan zero gravity dengan  earth gravity. ko pernah tengok spektrum gelombang tumbuhan?cheack dalam internet..berlambak NASA projek pasal pertumbuhan pokok ni dalam mikrograviti dan zero graviti..

Jangan tanya aku apa tu G-W sebab aku tak belajar kalau nak tau ko ambik le masters dalam bidang ni sains pertanian...nama pun tak famous. Tapi tu jela

salam...

siapa budak sekolah menegah tu tak penting......ye ,emang betul university ajaq kita jadi independent learner or self directed lerning...you tahu ke tak tahu jawapannya....pasal DNA replication/ protein transcription tu tak ape...itu boleh rujuk dlm genetics ..tak ingat laa ni masa matriks  6 tahun lepas...

so soalan belum berjawab juga...

Sdr GAstrick...
saya tak boleh delete awak punya posting HANYA you and only you je yg boleh delete ..caranya click  "EDIT" kemudia cari kat options DELETE the post ..okay..
soalan masih belum berjawab........

Hm..

Kirenya tak terjawaplah..

susah la penerangan cara fizik, susah nak cari maklumat pasal dia. kalau cara lain bolehlah.Tapi G-W boleh terangkan pasal kesan graviti terhadap tumbuhan tapi tensennya gambarajah spectrum dia aku tak reti baca.

Dulu ada budak kimia(member) buat projek final year terhadap beberapa tumbuhan..dia ada ambil juga rajah G-W punya dengan rajah komposisi dan sebagainya. Dia tunjuk lagak ngan aku so dia showlah bende tu. Aku pula buat teori je..hehehe kuantum -perigi keupayaan..makmal aku tak masuklah.
guna komputer je.

Tapi tak payah pk banyak2paham yang asas je dah cukup(buat masa sekarang),aku pun tak tahu banyak..bak kata orang makin banyak kita belajar makin banyak kita tak tahu. tensen tu.