CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 35281|Reply: 196

Bang..takde duit kecik ke?

Ayat tu selalu keluar masa beli barang..

bukannya nak merendahkan penglibatan kaum melayu berniaga..tapi perlula prepare duit kecik..

terjadi masa aku ke cafe salah satu IPTA awam baru2 ni..dlm wallet ada rm50 sbb takde duit kecik.Nak beli air soya tin harga dlm seringgit lebih.Cuaca pun panas skrg ni.Bila aku nak bayar.jd hulur la duit rm50..last2 cashier tu cakap..bang ade duit kecik tak?aku cakap mmg takde..cuma ada rm50 je.lepas tu cashier tu bgtahu dia mmg takde duit kecik nak pulangkan baki rm50 tu.Sbb taknak panjangkan cerita..aku letak balik air tin soya dlm freezer lepas tu blah dari situ..kecewa sgt dgn menahan haus nak minum air soya..

kesimpulan..kenape tak prepare duit kecik?IPTA byk student yg membayar utk beli makanan kt cafe tu..takkan rm10,rm1,rm5 takde langsung.Ke malas nak bagi balance duit?

ada sesiapa boleh bagitahu kenapa peniaga2 atau cashier selalu minta duit kecik??

utk mod.if ada topik sama..combine je dgn thread yg ade ..TQ

Rate

1

dah ada dah topik nie rasanya...

1st...

Ayat tu selalu keluar masa beli barang..

bukannya nak merendahkan penglibatan kaum melayu berniag ...
weta_studio Post at 10-5-2011 17:01

ayat yg sangat mengecewakan di saat kita sangat2 memerlukan benda tu...

bukan kt cashier je....kalau lalu tol pun same.......

Sebab xde kecik la aku bagi duit besar...Bile org cashier tanye,xde duit kecik ke?dengan selamber aku kate,"xde....duit saya semua besar2..."

Malu org tol tu....

lebih sadis kalau ditanya dengan soklan camni :- dengan harag Barang RM9.80 dan kita hulur RM10

" Bang takder duit kecik ke Bang??? takder RM9.80...., saya takder duit kecik ni...masih awal pagi..."

walhal baki RM0.20 sen Jah,,,,,,,,,,

Follow Us
Tak silap aku si Ashna penah meroyan pasal ni dulu kat CI..

Aku pun banyak kali penah alami situasi camni. Mostly adalah peniaga melayu. Paling banyak kena time lunch. Dah tau takde duit kecik letaklah harga makanan yang senang nak bayar macam RM5 ke atau RM4.50 ke..Ni dia pegi letak RM5.75, RM10.15. Pastu mintak kita duit 5 sen..Apa la sengal..

aku pun slalu kena..aku balas balik ckp itu jer duit paling kecik aku ada

aku juga selalu alami kes camni...pelik tul kan...

dan dari pengalaman tulah aku sebagai salah sorang peniaga melayu, walaupun aku banyak jual secara borong...tapi tetap sediakan dari duit syiling 10-50 posen, rm1-rm10, rm50-rm100. Pendek kata walau kita bisnes apapun, memang duit kecik dan besar kena asingkan dan sediakan untuk mudahkan urusan bisnes kita dan juga imej kita sebagai peniaga.

Mungkin dari pengalaman aku dok keja cashier di shopping mall dan juga di restoran  masa zaman lepasan sekolah dulu...jadi aku memang dah terbiasa kot.

Duit 5 sen pun aku sediakan tau...huhu

peniaga melayu kedekut nak tukar duit dengan bank. kalau tukar dengan kedai lain takde charge tambahan.

aku pun menyampah dengan situasi gini. memang kebanyakannya melayu la. deyy ko yang berniaga patut ko la sediakan duit tukar apa sume. :@
aku pulak memang tak suka guna duit syiling. sesetengah peniaga ada je duit syiling tapi takmau bagi. kadang2 diorang tanya takde 20 sen, aku jawab je, takde. saya memang nak kumpul duit syiling banyak2.

peniaga2 gini takleh masuk roda impian ni. nanti kat roda impian orang dok cakap wang besar wang besar diorang cakap wang kecik wang kecik

bukan kt cashier je....kalau lalu tol pun same.......

Sebab xde kecik la aku bagi duit besar... ...
aries_gurl Post at 10-5-2011 17:34

hahahhaha.. lps ni nk jwb mcm tu gak la...

'xde duit kecik ke?'
'kalau sy ad, dh lame sy bg'

Lagi best kalau dia smbg ayat,"Akak pegi tukar duit dulu la then dtg balik bayar k".

Nih, sape yg meniaga sebenarnya nih?

masa beli barang mmg selalu kena..n betul..majoriti peniaga melayu..

hahahhaha.. lps ni nk jwb mcm tu gak la...
Stila Post at 11-5-2011 00:16

bgs2 .....actually org2 ni bkn nye btl sgt x de duit kecik....kadang2 diorg yg mls nk kire nk pulang kn balance...

biasanya kalau tokey kedai mmg ada simpan duit pecah ni.. agaknya masa TT beli tu kebetulan pekerja dia yg jaga kot... mustahil derang tak simpan, derang tu dh berniaga bertahun2 mesti tau sedia duit tukar ni...

Kita pula jangan la gatai hulur RM50 kat peniaga2 kecil yang pendapatan hariannya rata2 bawah RM100 gitu... cian derang... dah la kita beli kat derang harga singget dua hulur lak duit beso2 , kena 5 org buat cam tu... mmg la kuar perkataan 'takde duit kecil ke bang'

Tapi aku selalu hulur duit beso2 ni kat cina, kalau dia kata 'Amoi, tarak duet kicik ka?', mmg aku jawap..'tu duit kecik yg wa ada' kasi ajar sikit , walhal dalam purse memang ada duit kecik tu...

gen mmg bengang kalo g kedai mane2 depa mntk duit kecik.. dah kalo aku ada harus aku bg okehh.

lagik satu kalo barg tu rege 9.80 <aku ikot contoh mod med > msti depa suke mntk 20 sen tu.. sbb nak bg genap sehengget.. ehhehe tp sbb aku neh pengumpul syiling tegar so walopong bergemercing duit syiling dlm poket aku akan ttp kate takde

Reply 14# lasagnaklcc

ha yang ni aku pernah kena. memang aku hangin. nak gaduh je dengan akak jual ayam tu. aku tengah takde duit kecik. yang ada rm50. so aku beli la. semua harga kurang la dari rm10. dia ckp xde duit kecik ke sebab depa pun takde duit sebab baru buka gerai. aku ckp yang ni je yang ada. dia ckp akak tukar dulu duit. takpe saya tunggu. aku hangin, jawab dengan selamba. nak meniaga tapi duit tukar takde. baik tak yah meniaga. ok, cancel beli. pastu aku blah.

pastu ada juga yang membebel bila kita bagi syiling. aku beli nasi lemak dengan kuih. semua sekali rm2. so aku bagi syiling cukup rm2. dia leh cakap "tu dia, bagi syiling" aku tgk je muka kakak yang cakap tu. aku cakap kalau tak nak saya ambil balik. terus dia cakap, eh kami memang nak duit syiling.. then aku ckp thanks, aku blah..

x faham concept orang melayu meniaga.

Lagi best kalau dia smbg ayat,"Akak pegi tukar duit dulu la then dtg balik bayar k".

Nih, sape yg ...
lasagnaklcc Post at 11-5-2011 01:51

Aah..spesis camni pun bersepah. Patut dia la yg amik initiative nak pegi tukar. Kata meniaga. Nak maki tak sampai hati sebab Melayu. Paling kuat pun aku just letak barang dan carik kedai lain..Bagus lagi aku pegi beli kat kedai Cina atau India. Pastu nanti kata "ni la Melayu..takmo tolong bangsa sendiri". Oh pleasseee.......