CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: weta_studio

Bang..takde duit kecik ke?

Pengalaman sy plak masa tu singgah kat kedai malay ni dalam purse juz ade rm50 jer...mmg xde duit rm1 rm5 or rm10.Duit syiling jer banyak.Berat purse dibuat nyer....Then sy nak beli air harga rm2.Then masa nak bayar tu sy bagi la duit rm50..Then bdak kdai tu tanya "akak ade duit kecik tak?" Pastu tu sy pn cakap "takde"Coz malas nak kira duit syiling tu...Budak tu jawab balik "takkan takde?" saya cakap lak "tunggu jap yer nak tgk lu ade tak duit kecik" Then sy kuar ar duit syiling tu pai rm2...Budak tu boleh plak cakap macam ni "la duit syiling akak bagi?" dgn muka masam dia...sy dgn selamber jer jawab balik "tadi nak sangat duit kecik kan...."   

Tapi tu ar bila bagi duit kecik merungut..bagi duit besar pun merungut gak...:@

Mungkin dia buat buat tanya,bukan nak small change...tapi keep the change...thehehe...

aku pon penah tekena, tanya aku ada duit kecik ke takde, aku ckp nk cek dulu, pekedai tu kata mesti ada...selalu org camtu , bagi duit besar, bila tanya duit kecik ada plak...rasa nk sepak aje... time tu jugak aku cakap tak cukup..kalau la yg aku beli tu bukan masakan bercampur ngan kuah bagai, mau aku letak balik je....selalu aku prasan pekedai selalu tak standby duit kecik bila pagi2....apasal hah....tapi kedai mamak jarang la ada masalah nk bagi change....

Dia charge RM6.85....aku hulur RM10.....balik kat aku RM3.15, dia mintak kat aku..."uh kak ada 85 sen tak?" apa punya dol la budak ni..aku siap sound tu.....kan baik awak pulangkan kat say 15 sen, dari awak mintak saya 85 sen..kalau ada aku bagi dah...aku ingat lainkali aku nak kumpulkan duit 5 sen byk2....bayar kat budak tu...biar org q lak nak bayar, sebab tunggu cashier kira duit 5 sen aku tu.....

dah abis kot duit keciknyer..jgnler buruk sangka..tak baik ..Saya pun biasa kena mcmtu tapi taklah sampai terfikir "preparelah duit kecik"..sebab saya pun faham, kadang2 kita berniaga ni banyak orang hulur seratus dan RM50 dan sepuluh ringgit..duit kecik yang banyak pun pandai abis kalau pelanggan dok hulur duit besar..ye tak?

saya sebagai peniaga..konsep saya ialah pelanggan selalu betul.hanya saya pergi cari wang kecil pulang balik kepada pellangan,dan tak pernah saya suruh pellangan pergi tukar wang kecil baru beli, apabila pellangan pergi tukar wang kecil mungkin pellangan akan pergi dan tak kan balik lagi.kalau peniaga pergi tukar wang kecil ini akan bagi pellangan imej yang bagus dan urus niaga dapat jadi...

Follow Us
aku tgk kedai mamak, kedai runcit mamak slumber je melambak duit kecik..
alasan je.. sbb bg aku ni semua preparation berniaga.

saya kalau ada duit besar macam RM50,RM100 jarang dapat..saya akan beli barang yang agak mahal harganya dulu barulah saya pergi beli barang yang murah2 sikit klu kat pasar malam.Tapi klu kat pasar malam duit yang dapat tu selalunya berbau ikan so saya memang cepat2 gunakan semula duit2 kecil tu kasi habis.Nak simpan dlm walet berbau.tak suka.
   Klu kat pejabat pulak pekerja kantin selalu kata tak der duit kecil.Sbb bos dah ambil duit.klu  pagi2 ok lah tak der duit kecil.Ni pergi jam 11 pagi pun tak der juga duit kecil.Kekdang tu siap dia bagi saya berhutang dulu.Hutang sbb dia tak der duit kecil nak pulangkan pada saya.Macam ni pun boleh.

melayu bru nk niaga kot. yg ckp camtu
3mazlina Post at 18-6-2011 12:53

Ramai orang yang berfikir bahawa rumah, kereta dan harta
benda adalah aset mereka.

Tetapi, yang sebenarnya ialah hampir semuanya menyebabkan
anda keluarkan wang dari poket anda. Mereka MAHUKAN wang
daripada anda. Mereka tidak BERIKAN anda wang.

Reply 48# aries_gurl

ko guna la Touch n go,....lagi senang............

masalah ni boleh dikurangkan...cara aku:
1)bil telefon atau apa2 bil yg boleh bayar menggunakan online banking, maka aku guna online banking

2)shopping kat pasaraya, aku guna debit kad

3)LRT/bas rapid/tol, guna Touch n go

urusan2 yg memang takleh guna benda2 di atas, baru aku guna cash..tu pon seblom kuar rumah memang aku akan check wallet dulu la.............

Reply 185# darkness

pelanggan kaya2

Reply 10# ushioz

bukan kadar kdekut tukar dgn bank je,kita nk tukar pun kedekut.mcm kat umh aku ni,ada satu kdai mlayu..aku pg tmpt dia asik2 xda duit syiling,aku bwk nk tukar duit syiling aku bnyk sgt kat kedai dia.aku ckp nak tukar bleh x??terus ckp xboleh2.geram btol.ada kedai cina sini,aku hari2 tukar duit syiling bnyk.nak je dia amik.

Reply  ushioz

bukan kadar kdekut tukar dgn bank je,kita nk tukar pun kedekut.mcm kat umh ak ...
fire_place Post at 22-7-2011 06:02 PM

Errrrrrrrr...peliknya tokei kedai melayu tu.............

Reply 194# medangmru

mamak pun kira melayu kan???aku xtahu lah kalo masa aku nak tukar tu dia ada syiling.tp tiap kali nak bakikan org,msti xda syiling.hingga aku plak yg ckp xpelah.kalo kdai cina sini beli benda kecik stakat 20sen tu mmg xkira,mgkin aku plggan tetap.kdg2 duit syiling bnyk,tetap suka tukar.jd xdanya ksmpitan duit syiling.

pagi tadi br terkena kat kantin masa nak bayar minum pagi dgn kawan2
lps dikira semua maka reganya rm7.80 tapi si peniaga tue cakap "dik, akak xde duit kecik, cari duit kecik dulu br bayar" aiyorkkkk ana bukannya bagi rm50 atau rm100 tapi rm10 jah dan kakak tue xleh nak bagi wang balik, mmg bengong
sudahnya ana amik duit syiling yg kesemuanya berjumlah rm7.80, dalam duit syiling tue ada duit 5 sen lagi hah amik ko

Reply 196# fatehana

ahaha...itu melampau la, RM 10 pun takde, tatau nak cakap la