CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: ChintaRizq

Minyak Yu Yee cap limau tu haram ke?

wawin..mustika ratu minyak ape ek name die?
ChintaRizq Post at 11-8-2011 10:41

minyak telon, mmg utk baby, botol ada cover warna kuning. skrg xtau warna apa, sbb anak yg kecik dah 5 thn... sapu jugak kt tapak kaki baby. anak2 saya semua tido aman damai kalau sapu minyak ni.

Reply 21# wawin

okeh wawin..nnti chin nak cari la minyak laen..hmmm banyak da sangat kan org cakap minyak yu yee tu haram jew..kang da jadi curiga...jadi xpayah pakai terus

nie aku dengar dari radio...soal jawab produk halal haram dalam radio...kalo tak silap radio Jakim,
ada seorang tu bertanya tentang product minyak Yu yi cap limau dan minta pihak Jakim mengesahkan  samaada halal atau haram. So masa tu dalam bulan 3 kalo tak silap, jakim mengesahkan pengilang tu masih lagi dalam permohonan untuk kelulusan halal, dan selagi tiada keputusan halal oleh Jakim, umat islam tidak boleh mengandaikan ianya halal. so itu yang aku dengar dan bagi aku statusnya meragui dan ustaz tu pon nak menyelamat diri dari nak kata haram pada benda yang belum terbukti secara terang-terangan ianya haram, tetapi sekiranya ia benar-benar halal, aku rasa dah tentu dia bagi kompemation kata halal. Lagi satu sykt tu...memang marah kat radio jakim pasal terpaksa menjawab produk keluarannya halal atau tidak. Ikut pengilang...kata halal, ikut Jakim kata belum ada keputusan, baru masuk permohonan. So sila decide sendiri sesuatu yang ragu-ragu lebih baik ditinggalkan.

nie aku dengar dari radio...soal jawab produk halal haram dalam radio...kalo tak silap radio Jakim,
...
lizaliza Post at 12-8-2011 09:52

liza, tengs for the good info...

tp bg aku dlm hal ni, cina yg tegur tu bagus & fhm sensitiviti umat islam.
sbb tu dia bgtau...
wpun kita xtau betul ke tak guna minyak babi, tp yg aku nmpk cina tu faham keperluan org islam.

kadang cina nie xtahu..dorang igt kita umat islam x bleh mkn daging babi jer..takat pegang2 or pkai luaran ok jer...
Me penah kena..boss me nk bawak me mkn satu restoran tue..
Me tnye die halal ke tak...jawabnye halal...utk me nanti die pesan jgn letak babi..
Dorang nie x faham...

Follow Us
aku mcm tak caya je ada unsur babe dlm tu..

Reply 10# Brutal

sokong lu bro

bukan anak aku jer pakai, aku pon suka pakai...bau syedappp...

dulu aku pakai, ...tp MIL kata, nape tk pakai mestika? (org keltn kn..semua guna minyak tu..)then aku pakai minyak mestika..botol kaler hijau, dan alhamd, anak aku tk pnh kembung pun..

utk anak 2nd ni, aku try beli blik minyak yuyee ni..sbb pengasuh aku pelik aku pakai minyak mestika..then pakai, perut anak kembung..so kesimpulannye, jgn mandai2 nk pakai minyak yu yee lg huhu..gunala mestika tu sampai beso haha

berlambak2 minyak telon ada juai kat kedai aku.. pilih je mana yg bekenan...

tak dinafikan.. myk bayini mestika antara best selling la..

aku rasa jika sesuatu tu meragukan, xpyh la pkai.sebab byk lagi minyak2 angin yg lain yg blh kita pakai...aku dgr nama pon mcm xislamic jer.. Minyak Yu Yi...nama Chinese kan..
so, kpd pembaca, forumer yg rasa ragu2, beralih la plak ke minyak yg lain...

...
lizaliza Post at 12-8-2011 09:52

Owh....kalau mcm tu, besar kemungkinan ianya halal sbb pengilang tu dah buat permohonan sijil halal....

TQ Liza, lega lah sikit hati ni......

Reply 33# jazaa

aku pun rasa.. kalau haram mesti la dia tak brani nak mintak sijil halal..baik dia jual saja.. lagipun org bukan tau haram ke halal..so jual je kalau bebetul2 haram..aku pernah membe aku..betul ke babi tu banyak guna..pastu membe aku kata.. takde la.. takkanb semua nak tarok babui..huhuh

Post Last Edit by lizaliza at 3-1-2012 15:25

memandangkan hari nie teramat malas nak buat keja...so tadi search status halal minyak yu yee cap limau...so dalam direktori jakim tak de status halal. then terus call no nie03-83150200 (halal malaysia) untuk confirmation product samaada halal atau tidak....dalam manual search dari staff halal...memang tak der sijil halal dikeluarkan bagi minyak yu yee cap limau, diorang mintak buat search melalui web diorang jika tahu  dgn tepat pengeluar minyak yu yee cap limau. So sesipa yang ada minyak yu yee kat rumah tolong tengok sapa pengilang dan masuk ke web nie untuk kepastian halal atau tidak  www.halal.gov.my anyway nie search yang aku buat http://www.halal.gov.my/v3/index ... tori-halal-malaysia

Apalah istimewanya sangat BABI ni...smpai kbnykan benda pun nak related kan dgn babi...marah pun sebut BABI...sebab dia najis berat....kenapa anjing x kena....sama jgk kena samak...aku pun pelik...kenapa isu babi ni still update je terutama pada produk yang umat islam suka pakai...susah2 mcm ni belilah produk syarikat muslim...secara x langsung maju ekonomi umat islam...

ni article yg sy jumpe..
minyak yuyi dah dihantar ke lab utk check ade ke tak pork origin.

http://www.halalscience.com/blog ... mau-ada-lemak-babi/

12
Return to list New