CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 11897|Reply: 49

Betul ke rezeki murah lepas kawen?

Salam semua...

Ramai ke yg dah kahwin? Ok sbg org yg belum kahwin dan rase patut tanya soalan nie pada orang2 yg dah menikah. "Betul ke rezeki murah lepas kawen?" Aku dengan si dia nak kawen tapi aku takut bila fikir kewangan kami yg tak stabil. Aku keje Ok. Tapi si dia suke sangat masuk kursus itu ini... Nie lepas dia dah putus asa dgn kursus yg nampak hasilnya tak menjamin masa depan dia, barulah dia cari keje... Aku pernah warning dia , aku taknak kawen selagi dia xde keje. Sekarang nie aku nak tanya pengalaman org2 yg dah menikah perihal rezeki murah pas kawen... Jom share ramai2...

TQ semua...

mana ada kalo kawin rezeki murah.
kawin ka blm kawin ka,mmg kena usaha cari rezeki baru la rezeki murah

bagi aku, rezeki murah kalau kuat berusaha, berdoa, jujur bekerja dan hati baik tak dengki2 kat orang.. tak kira le dah kawin ke belum kawin.. mungkin yg org cakap "rezeki murah lepas kawin " tu sebab lepas kawin lebih motivasi nak berusaha sebab nak sara hidup anak isteri..

nota kaki: betul tu..pastikan si dia kerja stabil dulu baru kawin.. kalau tak, bimbang masalah lain lak timbul pastu bukak lagi another thread kat sini..

paling penting sebelum kau decide nak kawin, make sure BF kau tu ada keje tetap
karang kalau kawin tak pasal2 kau menanggung idup dia
nak rezeki murah kena usaha la beb
keje jgn malas baru masyuk

semua bergantung pd diri masing2. rajin kalo rejiki mewah la.. kalo dok melangut nk mewah cemana? merana ada ler

Reply 1# starbee

Minta maaf Starbee....(assuming you are lady)
Saya tidak rasa ini masalah rezeki tapi masalah perangai/tabiat individu yang tak suka komit pada sesuatu kerja
Ia sangat bahaya untuk masa depan sebuah keluarga...

Memang ada jenis individu sebegini, end up the other half will support the family.

Soal rezeki murah atau tidak, bukan sebab kita dah berkeluarga. Adakalanya, orang kedekut
jahat dan suka menyusahkan orang...rezeki dia tetap murah, ini semua dalam rahsia Allah.
Kita cuma mampu berdoa dan berusaha

Follow Us
bg aku pulak,mmg lepas kawen rezeki murah..kalo niat kau baek..tuhan sentiase memudahkannye..bagus la na kawen....alhamdulilah

aku nak ceritakan pengalaman aku...

time aku belum kawin..aku leh tiap2 minggu ke kl dari kch...macam naik bas pulak...sampai kl leh shopping sakan..sedangkan gaji aku time tu baru jer 2.8k..

ari2 makan kat luar..bukannya makan kat tepi jalan tapi kat restaurant..ala, kalo setakat rm30 tu celah gigi jer...

then aku kawin...

aku rasa duit aku cepat sangat abis..makan kat luar pun dah jarang...lom ada anak lagi time tu...

then bila aku dah beli rumah, walaupun sharing dgn hubby, aku rasa sesak sangat....walaupun gaji aku dah double dr single....dan rumah aku pun bukan jenis yang mahal..rega 150k jer aku beli..

tak tau mana salahnya..so aku buat part time..then aku usaha lebih carik kompeni better...

skrg barulah aku kembali ke zaman kegemilangan seakan2 sebelum berkahwin..tp enjoy2 dah takder dah...duit tu aku buat saving..lebih2 lagi dah ada anak nie....byk guna duit worr...

Bagi aku lak...
Rezeki murah ke  tak..tgk lah rezeki macam mana yang ko dapat.

Ada org...lepas kawin..dapat naik pangkat..poket penuh.Tapi rezeki nak dapat anak lambat.
Ada org...lepas kawin..semua senang...cuma rumahtangga tak bahagia..
Ada org ..lepas kawin..rezeki anak cepat...kawin tak sampai setahun dah dpt anak..pastu thn kedua dapat lagi anak...tapi duit cukup makan atau tak cukup je...

Jarang sekali org dah kawin..semua serba serbi perfect...
Bagi aku...by umor ko dah 40thn..kalau bernasib baik...rajin usaha..tawakal dan berdoa untuk bina keluarga yang diredhai dan bahagia...mungkin dalam usia tu ko akan senang sikit..
maksudnya rezeki yang ko tak dapat dulu semasa awal kawin dapat digapai...

yang penting...bila dah kawin..pasangan tau tanggungjawab..sabar..sabar dan berdoa..

semua rezeki tu dtg daripadaNya..so,kita kena usaha lebih untuk dapatkan yg lebih...pnah gak dgar rzeki lpas kwin g murah...Alhamdulillah...betul gak ppatah tu...tp semuanya bgantung pda individu tsebut...kalu dia berusaha keras pastinya rzeki dia akan btambah,tp kalu keje pun malas mcm ne rzeki nk dtg...rzeki xkan dtg bgolek tnpa kita usahakan...insyaAllah,pcaya pda yg 1...pasti dia akan beri rzeki pda org yg berusaha...

rezeki takkan datang bergolek kalau tak di cari..kalau camtu pas kawin sume pakat dok umah la pasal rezeki datang kat depan pintu..bagi aku la rezeki yang ALLAH beri tetap pada org yang berusaha.. suruh la die cari keje..keje tu penting.. zaman skang ni sume benda nak duit.. lain la kalau fam die org kaya leh sponsor.. kalau kursus yang tak berfaedah tu nasihat kat die takyah la taksub sangat.. kalau die nak sambung belajar sampai tinggi langit tu takpe jugak..abis belajar boleh dapat keje bagus n gaji besar..

Info bernas dari orang2 yang berpengalaman...

Reply 6# nordy

saye saje bertanya... soal rezeki terserah pada Allah... tapi hati kecik kadang2 tertanya2 ape akan jadik pas kawen dgn org tu... just mintak pendapat jer... maaf la kalau create isu...

seorg kwn pernah menasihati lips

kawan ni sudah b'kawen lbh dr 5 thn & dia slalu b'tanye knp lips msih blom b'kawen lg?
setelah dia m'dgr alasan2 yg lips berikan, dia nasihatkan lips cenggini:-

1) 5 thn pertama p'kahwinan tu ada la tempoh penyesuaian, dlm tempoh 5 thn tu  dia minta bykkn sabar, usaha & doa, seandainye kite dpt melepasi tempoh maut tu, maka perjalanan seterusnye lebih mudah

2) Sex penting dlm perkahwinan, jgn sesekali abaikan. Dua2 pihak perlu b'sikap terbuka dlm hal ni sbb x mahu pihak yg satu lg menjerut rase (sorry x pandai nak explain lebih )

3) Sumber kewangan mesti kukuh.  Tak perlu hidup mewah- tp kalau mampu pe salahnye. Yg penting keperluan asas tu cukup & suami tahu bahawa tugas mencari nafkah tu terletak pd bahu suami bknnye isteri. Kalau isteri nk sama-sama bantu ada la lebih baik, utk keluarga juga

4) Setia. Jangan curang.. kata kwn lips ni slalunye kes2 org ketiga ni bkn merupakan alasan utama knp pasangan tu bercerai. Maknanye punca utama perceraian tu ada la di sebabkan 3 perkara utama di atas...

Kwn lips ni seorg guru, dia dpt info ni dr sumber2 yg boleh dipercayai. Siap bg statistik pd lips lagik! Fuhh..

Smoga menjadi panduan bersama

rezeki tu Allah dah tentukan sejak azali lg...tp bkn bermakna x perlu berusaha...rezeki bkn dari sudut kewangan saje, kesihatan tu adelah nikmat rezki yg utama...klau dah sakit ape pn x boleh nak buat....
nk share sikit cite saye...mase bujang pasal duit x jd masalah, kesihatan pn ok... tp bl dh kawin kwgn bertambah ok, tp nikmat kesihatan sentiase diuji....tp dgn ade suami cukup penyabar, itu saye rase rezki slps kawin yg x terhingga...sanggup melayan kerenah saye ketika sakit...

rezeki murah kalau selalu bersedekah dan bayar zakat.. kan ada ayat quran ke hadis entah (sorry aku lupa).. mengatakan bahawa sedekah and zakat menyuburkan harta.. so perbanyakkan la sedekah yea walhal time tu kita tengah sayang duit.. especially sedekah kat ibu bapa.. insyaAllah rezeki berkat n sentiasa mencukupi..

UIHHH...
ada rezeki kawen..
ada rezeki anak pertama..
ada rezeki anak kedua..
ada rezeki anak bla..bla..bla..bla..bla..bla..
ada rezeki cucu pertama..
ada rezeki cucu kedua..
ada rezeki cucu ketiga..
ada rezeki cucu bla..bla..bla..bla..bla..bla..
ada rezeki cicit pertama..
bla..bla..
bla..bla..

pendek kata..SEMUA TUNGGU REZEKI...

sebab itu ler SAPA2 TAKDER PUN MASALAH DUIT SELEPAS KAWEN..SEMUA TUNGGU REZEKI..

kalau tak caya..pergi ler kat bod FAMILY DISCUSSION...nescaya takdernya TOPIK PASAL DUIT.

ko tunggu bakal laki ko berubah & harapkan rezeki kawen ye?
bertabahla..
dan sila standby duit gaji ko ye..utk kebahagiaan umahtangga dan belajar2 ler word - sabarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr dan
redhoooooooooooooooooooooo
dah jodohhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

2. “Dan kawinkanlah orang-orang yang sendirian diantara kamu dan orang-orang yang layak (berkawin) dari hamba-hamba sahayamu yang lelaki dan perempuan. Jika mereka miskin Allah akan memampukan mereka dengan kurniaNya. Dan Allah Maha Luas (Pemberian-Nya) lagi Maha Mengetahui”. (An Nuur: 32)

Sebahagian para pemuda ada yang merasa bingung dan bimbang untuk berkahwin. Salah satu sebabnya adalah kerana belum mempunyai pekerjaan. Dan yang telah mempunyai pekerjaan pun tetap ada perasaan bimbang juga. Sebahagian mereka tetap ragu nilai  gajinya. Dalam fikiran mereka, “apakah gaji ini cukup untuk berkeluarga dengan gaji sekian?”.
Ayat tersebut merupakan jawapan buat mereka yang ragu untuk melangkah ke jinjang pernikahan kerana alasan ekonomi. Yang perlu ditekankan kepada para pemuda dalam masalah ini adalah kesanggupan untuk memberi nafkah, dan terus bekerja mencari nafkah memenuhi keperluan keluarga.
Allah akan menolong mereka yang menikah. Allah Maha Adil, apabila tanggungjawab para pemuda bertambah – dengan kewajipan memberi nafkah kepada isteri dan anak-anaknya, maka Allah akan memberikan rezeki yang lebih. Tidakkah kita lihat kenyataannya di masyarakat, banyak mereka yang semula miskin tidak mempunyai apa-apa ketika berkahwin, kemudian Allah memberinya rezeki yang berlimpah dan mencukupkan keperluannya?
.

3. “Ada tiga golongan manusia yang berhak Allah tolong mereka, iaitu seorang mujahid fi sabilillah, seorang hamba yang menebus dirinya supaya merdeka dan seorang yang menikah kerana ingin memelihara kehormatannya”. (HR. Ahmad 2: 251, Nasaiy, Tirmidzi, Ibnu Majah hadits no. 2518, dan Hakim 2: 160)

Bagi siapa sahaja yang berkahwin dengan niat menjaga kesucian dirinya, maka berhak mendapatkan pertolongan dari Allah berdasarkan penegasan Rasulullah  dalam hadits ini. Dan pertolongan Allah itu pasti datang.

baik2 aku nikah pas2 usaha cari duit banyak2 bersama2 hubby... tak kisah ler walaupun gaji dia kecik dari aku... janji dia bertanggungjawap..