CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: bijak

Pengalaman pertama memasak !! Jom kongsi cerita!

1st time masak umo 9 tahun..senyap2 masak mase mak xde umah..mak x kasi gune dapur bile die xde, takut gas bocor la ape la...aku msk telur goreng..dapur umah aku bersambung dgn dapur umah jiran belakang, so makcik umah belakang selalu buat sesi mesyuarat tingkap dgn mak..pastu die tegur la mase aku masak..die ingat mak aku yg masak huhuhu nak xnak tepaksa la pecah lobang..nsb baik makcik umah belakang x repot kt mak aku!

pengalaman 1:
masa tu umur baru 4 thn kot..agak2 camtulaa..mak soh bljr msk aku taknak..so mak paksa dia kata slow2 bljr...masa tu msh dpr myk..mak ambik kerusi letak sblh meja dpr myk maklumlah aku time tu msh kecik kemetot..so dgn smgtnya aku naik atas kerusi n trus ambik bawang n taruk dlm kuali...sekali muka kena myk sbb aku main lontar je bawang tu dlm kuali

pengalaman 2:
tingin nak mkn kek sarang semut...so aku pi ambik resepi mak coz mak yg biasa buat..ntah mcm mana aku terlepas pandang or aku slh baca kot ...yg part nak buat gula hangus tu ada ke aku msk gula sekaligus dgn air ...dgn selambanya aku msk kek tu..sudahnya kek tu tak msk

aku x ingat laa bile aku 1st masak...yg aku tau..keje aku masak nasik jer smpi aku masuk U....bile dah dok umah sewa ngan member2 tu aku blajar masak.....skang ni aku plak dok jadik chef kat umah.....sape2 nak makan main order jer....but lately asik terlebey masin jahh.....

Amy tak pernah masak sampailah kawen dgn asben....ni pon asben yg memasak...kalau time dia meeting lewat barulah Amy CUBE masak....... Tak tau lah sedap ke tak, tengok asben baham aje semua makanan....
La ni dah Ada baby, so Amy rajin2 sikit lah belajar masak bubur atau baby food utk anak....

Aku goreng telur hangus. Siap ada termasuk kulit telur lagi dalam telur goreng tu.

nak citer 1st time memasak untuk dimakan beramai2..

masa tu dah kerja.. boring2 weekend so ajak la member2 pegi camping..
kebetulan waktu camping tu, ada mamat yg aku tgh target nak buat bf join, so konon2 nak tunjuk skill memasak aaa..
aku masak nasik lemak punya nasik.. kawan2 lain ada la yg buat sambal, buat ayam goreng, udang bakar, ntah apa2 lg..
so lepas sesi mendirikan khemah, kitorg pun proceed la menyediakan makanan..
masa tu sampai kat tapak camp tu dah malam.. so mmg ler lapar..
tp nasik lemak aku yg paling kow kow kena kutuk dgn member2 aku..
mmg malu sangat.. mamat yg aku target tu pun sama gelak sakan ketawakan aku..
dorg komen nasik lemak aku ni bila kunyah tawar, tapi bila dah telan baru rasa kelemakkan santannya..
sampai sekarang aku kena kutuk je..
silapnya, aku masak nasik lemak tu letak santan tapi sikit.. n tak letak garam mahupun halia pun..

la ni, lepas kawin, berhijrah ikut suami tinggal kat jepun..
so dalam masa yang sama, nak makan masakan melayu kena la prepare sendiri..
alhamdulillah, dalam kesusahan Allah kurniakan aku ilmu memasak sedikit demi sedikit...
malah nasik lemak aku kini menjadi pujaan penduduk2 malaysia kat sini..

Follow Us
Aku 1st blajar - masak air je. Masa tu drjh 5, mak n kak pg kebun, tnggal aku sorang je kat rumah. Aku masak lama2 air tu sampai hampir nak kering, sb aku x tau mcm mana nak tau air tu masak (dulu x de cerek elektrik / yg boleh bunyi klu dah masak)...apala, aku bole x tau klu dah kuar wap kat muncung, tandanya dah masak....teruk kan aku?

Post Last Edit by iey_iyda at 20-12-2011 16:48

aku pun jarang masak. dok umah dengan mak, maka mak lah chef kat rumah. So sesekali mak pergi majlis jauh2 sampai 2-3 hari, aku la yang kena take over jadik tukang masak. Aku memang la tak pandai sangat, tapi bole la bajet sket2 nak letak bawang banyak mana, cili kisar banyak mana. cuma garam jer kadang2 termasin la jugak.

Time memula masak dulu, goreng telur kira lulus la walaupun first time. Masak nasik pun ok juga, walaupun sesekali terkering la jugak (kurang air). Masak jemput2 bilis pun pernah jugak masa aku dok asrama dulu, kira ok la walaupun kadang terlebih air. Tapi sebab aku makan sendiri, so tak kisah lah kan. Antara masakan pertama kali yang aku berjaya masak semuanya yang simple2 jer, termasuk masak sardin (tumis bawang jer, masuk lada sket), Ikan masak kicap, goreng ikan/ayam (masak daging aku blum cuba lagi), itu je la kot.

Tapi skarang aku terer dah wat nasik goreng. Masa awal2 dulu masak nasik goreng, terlebih cili kisar, abih merah nasik. Nak cover boh kicap manis. hahaha.. Lepas tu lama2 dah pandai la bajet berapa nak letak cili kisar tuh..

Sekarang nih baru tahu pasal teknik nak goreng cili, tunggu sampai cili tuh bergumpal2 dan berpisah dari minyak, baru betul. Kalo dulu lepas masuk je cili belom sempat garing pun, terus baling yang lain2. Abih pedas la jadiknya menu tu dan tak sedap sebab rasa cili habih. hehehe.. Lepas ni nak try memasak menu yang pakai rempah ratus bunga cengkih, bunga lawang pulak lah..

Sekarang ni lepas rajin tengok rancangan Master Chef, terus semangat nak memasak tu berkobar2. Lelebih lagi bila tengok MasterChef Junior yang mana budak umur 12 tahun pun dah pandai masak ngalahkan chef terkenal. pehh.. segan aku..

aku nyer 1st experience masak takde ape sgt kut.. cuma satu je yg aku ingat..

masa skolah rendah mlm gi ngaji kat umah jiran.. so time tu wife dia akan masak kat dapur.. slalu kalo dia masak pedas, bila tumis lada tu..kitorg termasuk asben dia yg tgh ngaji ni mesti akan terbersin.. so aku take note lah kalo masak pedas kalo nk tau lada tu dah masak ke tak mesti aku @ org sekeliling akan terbersin.. ye lah masa tu mane paham pecah minyak semua tuh.. sbb tu lah slalu gak sampai nk hangit lada tu sbb nk menunggu bersin..

Sekarang baru aku tau teknik masak-takmenjadik-bungkus-buangmasukTONG turut dilakukan oleh ramai yang lain. Ingat aku sorang je gitu.. kadang rasa sedih betul kalo time tu masak terbanyak tapi terpaksa buang.. huhuhu..

pnglmn pertama memasak...ak xgn minyak masak weh...padhl nak goreng nasi..hahahah

pengalaman pertama masak, mak n abah xde rumah,  goreng telur umur 15 thn ngan adik laki yg time tu umur 12 thn, sebelum goreng, pecah kn telur dlm mangkuk, tp  semua telur yg dipecahkan, dibuang sebab geli tengok ada tali pusat putih2 dlm telur tu..1st time tengok huhu sudahnya telur yg ke 7 kot br la goreng, itu pun sebiji je, adik yg makan, i xmakan geli..lama gak kot xmakan telur pas tu..

masa ada mak,mmg pearl xmasak..jus tolong sedia bahan je..masa dok ngn kakak,pon pearl xmasak..siang ikan pon xreti..huhu...masak nasi pon pandai sbb time kat U,rummet jenis suke masak nasi..so pandai laa masak nasi...

so dijadikan citer,1st keje,dok umah sewa..lapo..tingin laa makan sambal sotong..1st time nk msk sambal ni...makanya sakit perut laa esoknye sbb sambal xmasak...pastu mmg xmasak dah laa sbb xpandai nk tau bile sambal dah masak.kakak & chef dlm tv ckp sampai pecah minyak..tp pearl xkenal pon pecah minyak tu camne..hahahahah

2nd keje,dok jauh gile dr family,dok serumah ngn ank2 dara yg mmg ke dapur..so hari2 ikut turn sume kne masak..kalu x,kena perli je laa sbb xpenah masak kan.so dlm keterpaksaan,pearl pon tunjuk skill gak..tp goreng sayur je..lauk lain bg org lain masak..hehehe...pastu 1st time nk masak ayam masak lemak cili api...malam ni kol kakak tanye apa bahan yg diperlukan.esoknye time nk masak,tepon ade kat tepi..senang nk col tanye camne nk masak dan turutan nk masukkn bahan..hehehe...

tp skang,da terer masak da...xyah da pegang tepon sambil masak...sume men campak2 je..walau xsehebat masakan chef kat tv,masakan sambal sotong pearl kakak ckp dah ok..hosmet skang pon puji masak lemak cili api pearl...

1st time aku masak time tadika.. nak masak telur mata..
dah elok masak telur tu tapi tak berani nak angkat.. takut ngn kuali panas..
hahahaha sampai gi cari orang gaji tolongg angkatkan.. last2 telur dah hangit..

sekarang dah pro laa.. macam2 boleh masak sendiri

masak masa darjah 3..
goreng telur..
tak reti nak pecahkan telur..
habis bersepai telur dalam kuali n atas dapur

Ok, aku anak bongsu yg memang xpernah memasak! aku mkn jerkk.... tapi satu kerugian buat aku tau...few years back baru aku belajar2 memasak...dan Alhamdulillah...boleh dah laa masak2 yg hubby request or anak2 request...kek simple2... lauk pauk pun hubby aku dah lagi suka mkn masakan aku skrg...hehhe eh, lari tajuk pulak!

Pengalaman pertama masak, adalah aku belajar masak nasi.... masa tu aku tingkatan 5...ok...tapi aku masak guna dapur gas.  Saja jerk masa tu, konon2 nak belajar elok guna cara biasa.... Baru real masak nasi bukan guna periuk elektrik.  Ok, aku kacau beras xhenti2...sampai jadi kanji! marvellous kata abg aku! awkaakakakak...sorang pun xnak makan nasi... Last2 mak aku masak utk semua...baru real nasi... hahahah..

Teringat zaman dulu2...

aku dgn kakak celup dlm akuarium amek ikan emas tu dan goreng bkn nk makan tp saje seronok2,tp ikan tu mmg dah mati

pertame kali aku masak nasik gune periuk elektrik nasik jadik lembik, tp sampai skrg pun maseh tak lulus2 gak.. kalu tak lembik, keras sebb kureng air.. kalu goreng telo plak telo tu kalu tak hangus mesti jadik serabai, adik lelaki aku goreng telo punyer la cantek..

walau apepun sampai skrg ni kalu nk masak bende yg simple pun aku kene ader koleksi buku resipi kat sbelah aku..

aku bkn taknak belajar tp aku rase masak ni leceh n rase membebankan.. saper kawen dgn aku memg malang la..

Aku x ingat bila 1st time masak.... sebab dr kecik adik beradik aku dah pandai masak megi, goreng telur ngan goreng nasik sendiri....hahaha.... tp kari ayam 1st aku buat masa darjah 4.... mak ngan ayah aku kluar gi bandar ... mak aku pesan masak kari ayam untuk adik2 aku..... aku pun hentam la buat.... last2 kari aku cair tp mak ckp sedap walaupun cair.... bangga btul masa tu.....Aku anak perempuan paling tua, kerja goreng ikan ,masak nasi, kupas bawang... aku yang kena buat...benda simple2... Sebabkan aku malas, kena paksa ngan mak aku baru masuk dapur....Skang menyesal patutnya aku amik peluang belajar resepi yg susah2....

aku lak kalu xsilap.. dr darjah 5 aku dah strt masuk dapur kena paksa hokeyyyy......
darjah enam dah leh grg telur n masak nasi sendiri....masa sekolah menengah.. aku dah  jadi pengasuh adik2... tukang masak.. kiranya org gaji lah kat umah walaupun mak aku xkeja,,heheh time2 tu memang merungut je keje aku... xikhlas langsung buat keje... tp form 3 aku dah start buat kuih raya sendiri...dan mak aku dah lepaskan aku masak utk family....untung gak mak aku paksa2 ni.. alhamdullilah aku dah leh masak... cuma masak kari je xlepas... masak nasi lemak,gulai tempoyak,,masak lemak,goreng2.. dll xde hal...