CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 40631|Reply: 111

Misteri Kemangkatan Sultan Selangor

Salam,

Umum mengetahui bahawa Almarhum Sultan Selangor, Sultan Sir Hishamudin Alam Shah mangkat ketika baru 5 bulan jadi Agong. Tak sempat ditabalkan pun.

Baginda baru berusia 62 tahun. Tidak dinyatakan pulak sebab kemangkatan mengejut. Kebanyakan sumber yang aku cari semua cakap unspecified illness.

Ada yang mengatakan Sultan mangkat sebab kena mengena dengan alat kebesaran diraja. Aku tak tahu detail.

So aku nak bertanya dkt forumer di sini sekiranya ada info yang korang tau, mengenai situasi sebenar, apa yang berlaku, Punca sebenar kematian, sakit jantung etc..

Sebarang teori sains, mahupun mistik dialu-alukan..

boleh cakap pasal sultan ke
iols takut je kna tangkap ni

cite seram ke?

Reply 2# miss_bear

apsal pulak tak bleh cakap? bukan kutuk/hina pun.

detail skit....

almarhum mangkat sbelum sempat ditabal, menjadikan satu2nya yang dpertuan agong yg tak smpat ditabal....bagi aku, takde misteri nyer kemangkatan almarhum, almarhum mangkat sal sakit jantung,

tp prnah aku trbaca dlam 1 blog masa taun 2007 klau tak silap, almarhum mangkat lepas memegang peralatan2 atau regalia yg tengah disiapkan tuk pertabalan almarhum, dan cerita ni ada kaitan ngan almarhum tunku abdul rahman, PM pertama kita....., tunku pnah pesan, sebaik2nya jangan diusik regalia tuk pertabalan tu.....

aku try cari balik blog tu, tp tak jumpe, mungkin dah didelete kot.....

ape2 pun, ajal maut ditangan Allah SWT...

Follow Us
Post Last Edit by mixieleo at 3-11-2011 09:43
cerita ni ada kaitan ngan almarhum tunku abdul rahman, PM pertama kita....., tunku pnah pesan, sebaik2nya jangan diusik regalia tuk pertabalan tu.....

Kenapa tak boleh diusik regalia tu ek?misterinye...

kedua2 sultan selangor yg penah jadi agong kedua2nya mangkat sewaktu memerintah sebagai agong..

sultan hisamuddin mangkat mengejut..dlm buku memoir tunku abdul rahman, dia cerita dlm pukul 3 pagi dia dapat panggilan drpd istana negara bgtau agong mangkat, tunku pun terkejut, padahal agong sihat je..

Reply 6# oni313
dalam banyak-banyak sumber sejarah dan artikel yang ditulis, tak ade sebab kematian yang dinyatakan. mcm mana oni tahu dia sakit jantung?

tapi logik jugak..sebab sakit jantung boleh  sebabkan mati mengejut..cumanya tak pernah ditulis sebelum ini. kalau kita baca artikel yg ditulis pun..semua kata mati secara misteri.

sebagai sultan, aku tak fikir ada post-mortem yg dijalankan...

so misteri kematiannya pada aku masih belum terungkai.

okey teruskanlah thread ni bercerita dari sudut sejarah ye. kalau dah menyimpang sampai masuk cerita tahyul aku move ke MPS. okey ?

Reply  oni313
dalam banyak-banyak sumber sejarah dan artikel yang ditulis, tak ade sebab kematian  ...
amir1976 Post at 3-11-2011 14:52

adakah mungkin nk cover line? means that sakit jantung tu dijadikan punca utama kemangkatan almarhum, sumber ni pun aku dpat dari blog yg citer sal almarhum usik regalia pertabalan tu, tp cm aku ckap sbelum ni, blog tu pun dah takde, dah didelete...

dulu2..sakit jantung adalah penyakit misteri. skrg ni...lg misteri...sbb org muda2 pon kena pnyakit ini...tp sbbnya x misteri dah...dorg suka minum koka kola..

interesting{:4_183:}

lagi lagi  nak lagi

Yang jadik mesterinya 2 orang Sultan Selangor mangkat time jadik agong...kita tengok je la Sultan Selangor yg akan dtg neh...sama ada betul2 mangkat gak atau terus jadik agong utk 5 tahun

Reply 15# nobito

Apa yang misterinya. Sudah ajal mereka, kan? Duh.

Reply  nobito

Apa yang misterinya. Sudah ajal mereka, kan? Duh.
rock_stars_roll Post at 7-11-2011 00:10

Dah nak mampus nak wat camne... bila2 nak mampus pun boleh...asal jangan mati dalam keadaan aib sudah le.

Dah nak mampus nak wat camne... bila2 nak mampus pun boleh...asal jangan mati dalam keadaa ...
nobito Post at 7-11-2011 00:35

bahase menunjukkan bangsa = bangsa bugis bahase memang mcm tahi

Dah nak mampus nak wat camne... bila2 nak mampus pun boleh...asal jangan mati dalam keadaa ...
nobito Post at 7-11-2011 00:35

Aduh. Kasarnya bahasa. Bukan kah kita ini bangsa yang kaya dengan bahasanya? Meninggal dunia atau pun mangkat kan lebih bagus?

Reply 19# rock_stars_roll

Owh kasar ke??? Aku pakai bahasa Melayu asli..dengan Melayu tak payah cakap sopan2. Kalau ngan Bugis kena bersopan sebab kitorang ada Siri'...Melayu ada Siri'????