CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 37069|Reply: 85

Pukul Anak... dan rasa bersalah. Pernah tak korang rasa?

Pernah tak korang rasa bersalah selepas pukul anak? ermmm itu yang aku rasa harini... semalam terpukul anak yg umur 5 thn bila dia bergaduh dan baling2 gameboy (baru beli) sampai tak boleh nk on... tk tahu apa merasuk aku pegi tampar pipi dia... lepas tu tertido smbil menangis tu... tengok pipi dia merah... masa tu dah rasa bersalah sangat... lepas tu angkat dia tido dalam bilik... pagi ni aku kat ofis hubby call, marah aku sebab kat pipi dia tu ada kesan lebam sket sebab kena tampar semalam... aduhhh... lagilah buat aku rasa bersalah... sudahnya aku tk bleh nk keje arini sebab duk pk pasal anak dan tak sabar nk balik tengok dia... rasa nk nangis pun ada ni... aku mmg rapat ngan anak2... semalam cuma dengan niat nk mengajar... tk sangka terkuat plak aku lempang dia semalam... Ya Allah, rasa tak tenang sangat hari ni... tk sabar nk balik cium dia....
kalau anak2 degil biasanya macamana korang ajar dia? sebelum ni aku jarang nk pukul anak2 sebab selalu itu serah kat papa dia kalau anak2 nakal sebab tugas aku adalah tukang pujuk... ermmm ... bersalah dan terasa sangat bersalah....sedihnya...

naper xrotan kat tapak kaki nya???

sayang anak@sayang duit beli game tu??? renung2kan.kena pujuk lebih la.ntah la kadang2 bile setan dah menguasai diri mcm2 boleh jadi.

Reply 2# kurmasafia

ntah la... selalu kalo nk marah ugut ngan rotan je... tp semalam, dgn kakak dia (6 thn) nangis dan ngadu sebab gameboy tu kena baling dan tk leh on... terus aku naik angin... tepat benar kena kat muka plak tu kena tampar... mmg tk bleh kawal. Lepas tu aku terus pi sembahyang Isyaq sebab rasa mcm geram sgt masa tu, then barulah rasa tenang... dan rasa bersalah yg amat sebab dah terpukul dia... pagi tadi tk sempat nk jenguk dan tengok muka dia... hubby plak masa kejadian tu kat surau, dia balik saya citer la kan... ermmm, jadi ibu ni adalah proses mengajar dan belajar... lepas ni kena lebih hati2 supaya tk senang naik tangan kat anak2.... rasa tersangat menyesal, tiba2 terbayang macamanalah keadaan kanak2 yg kena dera... sb bila teringat macamana buat kat anak semalam pun dah rasa bersalah sangat2 dan kesian sangat2....

anak den kecik lgi baru 2 taun...tapi kalo den marah, den marah cam die dah beso jer...
memule den akan slow talk dulu ngn die, cakap elok2...kalo xmakan saman gak, den akan pukul tangan n kaki die...tapi pelan2 je r...bile die dah brenti nangis, den tanyer ape masalah yang wat die xpuas hati...die cam paham je...tunjuk yang die nak mainan die...mulela den bg nasihat kat die n die pun cam paham jer...den blaja nie pun pas tgk nanny 911...

Reply 3# zeeha77

itulah yg buat lagi menyesal tu, sebab pasal game je dia kena pukul macam tu... ermmm... bila pk balik, mmg tak patut buat mcm tu... tadi call umah, dapat cakap ngan dia... tiba2 rasa sedih nk nangis walaupun dia relax2 je... balik ni nk kena peluk dan cium dia... dan kena terangkan kenapa saya buat mcm tu....

Follow Us
mmg kita ni bila dah marah kadang2 x sedar...ms anak2 kecik dl ada gak aku pukul anak..lps tu menyesal sgt. nak2 bila tgk dorang masa tido....kita plak nangis lps tu..sekarang bila dah sekolah menengah ni..mulut jer la yg bising..

aku tak galakkan la sampai tampar atau rotan secara berlebihan..
sikit2 sebagai pengajaran boleh lah kot..dm islam pn ada caranya..

aku pernah baca buku psikologi keluarga..spa tah tulis Dr Noraini kot...lupa plak..
dia ade cakap anak perempuan lebih tahan dileter dari dipukul
anak lelaki plak lebih tahan dipukul dari dileter..
sebab efek psikologi nih panjang

pikir2 balik btol kot..
aku nih anak yg dipukul ms kecik..sampai berbirat-birat kena..
pantang salah sket, bapak aku ajar aku dengan kekerasan..

kesannya..dlm keluarga, aku jadi penakut dan pendiam..
aku tak berani menyatakan pendapat aku..lebih pendamkan saja..marah pun ada..
dan sampai sekarang walau dah 20 taun berlalu aku msh igt satu persatu kejadian kena rotan..

bende dh jd dh pn...tp lepas nie kene beringat..

ibubapa kene menilai sebelum mengambil sebarang keputusan utk mengajar anak...anak lempar gameboy...kita sayang anak or sayang gameboy...kalu syg anak kita biarkn game 2 hancur...kalu syg gameboy kita gi lempang anak...

dalam proses mengajar anak nie jgn biasekan naik tangan kat anak...pukul menggunakan ROTAN ditempat yg banyak isi iaitu bahagian punggungnya dan pehanya...

lepas die tidur ambik minyak then tawan balik lebam anak 2...cian kat die..budak2 mana reti ape...die nk main dgn ibubapanya...ibubapa plak buzy keje je...

kalau terbuat mcm kau mmg la rasa bersalah... sampai merah lebam..huhuhu

next time, elakkan la dari pukul muka..
piat/cubet/puk/rotan je kaki/tangan tu..  tapi jangan selalu sampai benda tu jadik bahan gelak budak tu je kang..

however, takyah la plak sampai anak baling ape pun takpe..
kononnya..ko sayang anak ke sayang galaxy tab ko...esok2 anak rompak bank pun takleh marah..maklum lah.. ko sayang barang yg dirompak ke sayang anak ko.. haa
pasal parents masakini dok bagi muka sgt kat anak la yg anak2 generasi skrg pnuh dok bersidai merempit bagai..
akan tetapi, tengok jugak umo anak tu.. kalau mumaiyiz pun belum..takyah la debik2 tu sume.. nama pun belum mumaiyiz..huhuhu

bagi sebijik tu dengan niat mengajar bermaksud, kau mmg dah set nak cepuk dia..

tapi kalau kau bagi sebijik tu kau kata ntah mcm mana kau terbagi.. itu bukan niat mengajar lagi dah.. itu sbb kau yg tak dpt kawal angin kau..

never sepuk anak based on hangin.. kelak nanti bertimba2 rasa bersalah kau..silap2 budak tu pun berdendam kat kau.

utk yg kali ni, ko mmg kena cover balik.. nanti bila balik..belanja dia aiskrim ke ape..masa dia tgh makan eskem tu.. kau selang seli la dengan nasihat..
"lain kali jangan le buat lagi. susah payah omak keje utk beli benda2 tak bermanfaat ni. gameboy tu pun dah setengah bulan gaji mak tawww..mana nak beli Xbox bapak kau lagik..haihhh..." <ni contoh ayat paling sengal aku bleh bagi>

akhir kata: ni pendapat aku je.. lahir dari hati dan kepala otak aku.. nak ikut bleh..takmo ikut pun bleh...

Post Last Edit by Ya82 at 16-11-2011 11:27

Kekadang bila kita penat2 balik keje n anak buat hal mmg senang kita naik angin.. Mcm TT nie mayb masa 2 dia penat.. masa 2 x byk fikir dah rasa nak lepas geram jer..

Ya dulu penah gak tlekuk anak yg umur 3 taun.. bebekas gak la  jari kat peha dia..  pas2 rasa kesian sgt.. skang nie klo dia mengaruk jer Ya cakap 'kakak nak ummi marah ker' dia kata x mo.. so dia ok la balik.. x pun klo ckp elok2 3 kali x dengar Ya mula la tinggikan sore sket.. dia pun behave balik.. kekadang rasa malu gak klo org dgr.. tapi... lantak kotak orang la anak aku suka ati aku la.. he..he..

Reply  kurmasafia

ntah la... selalu kalo nk marah ugut ngan rotan je... tp semalam, dgn ka ...
sekutmery Post at 16-11-2011 10:38

nabi kan penah pesan kalu nk pukul anak pukul kat tapak kaki...sbb yg tu lebih berkesan n anak2 pon akan ingt salah dia..nabi melarang kita pukul anak dgn tgn...sbb anak akan jd lebih degil.....jgn pukul anak dgn anggota kita kat anggota bdn dia.....

tp biasala kita sbg ibu kdg2 naik angin dgn anak....tp kena kontrol......sy xpenah lg pukul anak smpai berbekas...hubby penah la..agpun anak bru umo 2thn lebih..nakal tu biasala.....

pasni jgn buat lg..balik pjuk dia...ckp naper awak pukul dia smlm....biar dia paham.....

ini pendapat sy jer

Reply 11# Ya82

ya betul... semalam mmg berkeadaan penat sangat... anak ramai.. 5 orang... pastu blk petang tu mcm2 kerenah, ok la lagi... balik2 masak utk makan malam... sudahnya sorang pun tak nak makan... konon dah kenyang sebab makan roti, dah angin dah sket kat sini... huhuhu... pastu elok je lepas tidokan baby, kejadian tu berlaku sebab yg lelaki ni (5 thn) tak nak bg akak dia main game tuh.... so aku cakap la.. sorang main 10 minit je... tiba je masa dia kena serah terus dia pi baling benda alah tu... itu yg aku terus mengamuk... tapi tu la, sepatutnya kena berpada2... bila dah jd mcm sekarang, tinggal menyesal je la... tapi aku anggap ini proses belajar bagi seorang ibu walau anak dah 5...

untuk komen rakan2 lain... terima kasih, mmg aku ada dengar, nk pukul anak jgn buat kat muka... kat bontot tak pe... itu pun biar dengan cara nk mengajar... mcm semalam tu mmg dah bercampur geram walau niat asalnya nk mengajar...
anak2 ni sebenarnya diorang tak takut ngan aku... tapi kalo papa dia, dgr suara berdehem je pun dah mengecik kepala.... sebab mmg kitorang amalkan, biar papa dia je yg marah dan aku bertugas tempat diorang mengadu dan tempat memujuk.... kalo dua2 marah nanti kesian diorang tk de tempat mengadu...
mmg balik ni akan kupujuk dia... harap2 dia tak berdendam...

tips menangani anak

1) Jangan pukul anak dari lutut keatas

2) Jangan gunakan tangan/anggota tubuh kita utk memukul anak dengan tangan dan jangan sesekali menampar anak pakai tangan kita. nanti anak jadi bertambah degil dan nakal dan tak boleh control

3) Rotan/pukul anak di telapak kakinya . Secara saintifiknya ada kaitan dengan refleksologi dan merangsang ke bahagian otak

Sabda Rasulullah s.a.w. "Berguraulah dengan anak kamu kala usianya satu hingga tujuh tahun. Berseronok dengan mereka, bergurau hingga naik atas belakang pun tak apa. Jika suka geletek, kejar atau usik anak asalkan hubungan rapat. Lepas tujuh hingga 14 tahun kita didik dan ajar, kalau salah pukullah dia (sebagai pengajaran)" dimana yang nak dipukul tu? Tapak kakinya ... bukan muka, punggung, telinga dan ditempat-tempat yang sensitif... itu salah...

4). Mulakanlah hidup anak anda dengan nama panggilan yang baik. Nama panggilan yang kurang baik akan menyebabkan anak anda malu dan merasa rendah diri. (Dalam Islam sendiri nama panggilan yang baik adalah digalakkan).

5). Berikan anak anda pelukkan setiap hari (Kajian menunjukkan anak yang dipeluk setiap hari akan mempunyai kekuatan IQ yg lebih kuat daripada anak yang jarang dipeluk)

6). Pandanglah anak anda dengan pandangan kasih sayang (Pandangan ini akan membuatkan anak anda lebih yakin diri apabila berhadapan dengan persekitaran)

7). Berikan peneguhan setiap kali anak anda berbuat kebaikan (Berilah pujian, pelukkan, ciuman, hadiah ataupun sekurang-kurangnya senyuman untuk setiap kebaikan yang dilakukannya).

8). Janganlah mengharapkan anak anda yang belum matang itu melakukan sesuatu perbuatan baik secara berterusan, mereka hanya kanak-kanak yang sedang berkembang. Perkembangan mereka buatkan mereka ingin mengalami setiap perkaratermasuklah berbuat silap.

9). Apabila anda berhadapan dengan masalah kerja dan keluarga,pilihlah keluarga (Seorang penulis menyatakan anak-anak terus membesar. Masa itu terus berlalu dan tak akan kembali).

10). Di dalam membesarkan dan mendidik anak-anak, janganlah tuan/puan mengeluh. Keluhan akan membuatkan anak-anak merasakan diri mereka beban.

11). Dengarlah cerita anak anda, cerita itu tak akan dapat anda dengari lagi pada masa akan datang. Tunggu giliran anda untuk bercakap (Ini akan mengajar anak anda tentang giliran untuk bercakap)

12). Tenangkan anak anda setiap kali mereka memerlukannya.

13). Tunjukkan kepada anak anda bagaimana cara untuk menenangkan diri. Mereka akan menirunya.

14). Buatkan sedikit persediaan untuk anak-anak menyambut harijadinya. Sediakanlah hadiah harijadi yang unik walaupun harganya murah. Keunikan akan membuatkan anak anda belajar menghargai. (Anak2 yg dtg daripada persekitaran yang menghargai akan belajar menghargai orang lain).

15). Kemungkinan anak kita menerima pengajaran bukan pada kali pertama belajar. Mereka mungkin memerlukan kita mengajar mereka lebih daripada sekali.

16). Luangkanlah masa bersama anak anda diluar rumah, peganglah tangan anak-anak apabila anda berjalan dengan mereka. Mereka tentu akan merasa kepentingan kehadiran mereka dalam kehidupan anda suami isteri.

17). Dengarlah mimpi ngeri anak-anak anda. Mimpi ngeri mereka adalah begitu real dalam dunia mereka.

18). Hargailah permainan kesayangan anak anda. Mereka juga dalam masa yang sama akan menghargai barang-barang kesayangan anda. Elakkan daripada membuang barang kesayangan mereka walaupun sudah rosak. Mintalah kebenaran mereka sebelum berbuat demikian.

19). Janganlah membiarkan anak-anak anda tidur tanpa ciuman selamat malam,

20). Terimalah yang kadangkala anda bukanlah ibubapa yang sempurna. Ini akan mengurangkan stress menjadi ibu bapa.

21). Jangan selalu membawa bebanan kerja pejabat ke rumah. Anak-anak akan belajar bahawa kerja pejabat selalunya lebih penting daripada keluarga.

22). Anak menangis untuk melegakan keresahan mereka tetapi kadangkala cuma untuk sound effect sahaja. Bagaimanapun dengarilah mereka, dua puluh tahun dari sekarang anda pula yang akan menangis apabila rumah mula terasa sunyi. Anak-anak anda mula sibuk mendengar tangisan anak mereka sendiri.

"anak- anak ibarat kain pUtih. iBu bApa laH yanG mencoRakkanNya menjaDi yAhudI, nAsRani atAu mAjusI"

kalau pukul anak, jgn ikut hati yg tgh marah...bahaya..
ikut hati mati
kena igt pukul utk pengajaran bkn menghukum

sebaiknye rotan ckit je kt tapak kaki..
harap ni jd pengajaran utk TT ( dan diri sendiri jugak)
anak tu anugerah..

kalau bole marah jek..jgn pukul..................

Aku tak mau tampar anak kat pipi tapi rotan kat kaki.............
sebab anak aku ini putih melepak kalau aku tampar kat pipi nanti semua orang tahu.....
jadi dari dulu lagi aku amalkan rotan kat kaki..............tapi dapat pulak masalah lain anak aku tak boleh naik tangga sekolah dan jalan terhenjut2..............namun saya memang cepat rasa menyesal bila dah pukul anak....bila dia tidur saya akan check balik tempat yg saya pukul tuhhh masa tuh jantung saya pulak macam nak pecah.............macam anak saya kalau saya pukul dia akan demam jadi saya jadi tersekat kalau nak memukul anak ni.....namun saya tetap menggunakan kaedah "rotan" sebab anak saya memang selalu mencabar kesabaran saya..............berubah atau tidak perangainya itu persoalan lain yg pasti bila dia dah keterlaluan saya akan pukul...............

pernah.............

Dah terpukul nak kata apa..mintak maaf je lah kat anak tu..
bukan mak ni pikir sayang gameboy sebab tu lempang anak..
tapi kadang2...bila badan dah penat, si kakak merengek..si adik buat hal tak tentu pasal..
baling barang sana sini pun bukan perkara yang baik..
mak pun tak sempat nak 'break' kemarahan .. laluterlempang lah pulak anak ni.
perkara biasa..

Reply 14# kurmasafia

bagus betul la tips ni. terima kasih