CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sitisitu25

Aku pening pale...nak idea

Reply 18# jazaa

owner lama nk settle down balik duk perak..nk bg kat anak2 dia, anak2 dia pun da tanak since pakat ade umah sendiri kat kwsan lain..

tuan umah bg murah sbb dia tau kondisi umah tak elok n nk repair bkn cket la belanja..n menurut dia lg..dia mmg nak pembeli malay (sbb dia pun malay - org berada jugak)..dgn niat nk tlg kot?..dia advertise harga lain..tp bila da ade pembeli (kami la)..dia turun kan lg harga dgn niat nk tlg (katanya..)

pd aku..hantu syaitan leh di halau..dah duduk umah tu sok..aku mmg nak ade kenduri masuk umah dulu..panggil la org2 surau ( kwsan cni selang 2-3 biji umah da surau) baca yasin..and continuosly buat la apa2 yg patut smpi 'bnde' tu xde (kalu ade la..)

bab ni.jgn kata umah mcm ni..kwn aku beli umah baru buat bkn sub-sale pun ade gak bnde halus ni duk ganggu anak dia..so, aku think +ve aje la bab tu..

umah ni kalu buat balik - cat balik..repair siling tingkap sume..elok balik (mcm umah jiran sebelah)..sebelah jiran berkembar aku..ustaz, sorg lecturer ukm..

aku beli umah ni..salah satu sbb nye..ingtkan leh jd lecturer la..10min saja dr ukm..pastu pk bukaan tanah n rumah luas..

cuma skrg pening kepala nk buat umah dulu..or settlekan htg2 lain secara pukul (sekurang2 nya rm1k sbln @ byr ikut jadual)...

skrg tgh discuss ngan ex-lecturer..mintak keje part time kot2 leh tlg lg saving aku

kalau bab epf..dah kering ..sbb dulu ms belaja aku duk korek bayo yuran..saving pun da kering jgk sbb abis duit bayo lawyer, valuer, deposit cket utk umah ni...

Reply 6# cingai

mmg lbh kurang 75% saja aku dpt settlekan segala list utang2 tu..cuma CC la aku dpt settlekan abis kot dlm thn depan..
kete tu aku target nk tgglkan loan bwh rm10k je..pastu bayar mcm biasa ikut jadual..PTPTN pun sama..ikut bajet aku buat tu..smpi bwh 8k saja aku dpt settlekan dlm thn depan..

kalu nak settlekan sume sekaligus smpi 0 ka..thn 2013 pun lum tentu leh abis

Reply  camrey
ade jgk kwn aku cdgkan..bayo htg lain2 tu ikut jadual biasa..jgn pukul..siap ...
sitisitu25 Post at 24-12-2011 21:47

Klau tgk kondisi umah kat gmbr yg ko dah post tu mg kena byk lah kena repair
Mcm forumer lain ckplah kan klau ko klau bayar mahal bulanan pun takpa coz umah tu milik ko forever
Bg aku lah kan lebih baik settle utang then go all out membaiki pulih umah ko
Nampak gayanya ko cuma beli tanah + structure of the house

Reply 25# camrey

yer..mmg aku beli tanah n structure umah je..200k ..so stkt ni apa komen ko? settlekan cc, kete n ptptn dulu?

Follow Us
Reply  camrey
yer..mmg aku beli tanah n structure umah je..200k ..so stkt ni apa komen  ...
sitisitu25 Post at 24-12-2011 22:57

Napa ko ada bajet 3 plak ke?

Reply 27# camrey

leh je kuar smpi bajet 9,10..selagi lum masuk 2012..apa saja duk terlintas..dan2 kuar bajet ..ckp je..bajet duk ade pun tatau mana1 nk ikut

Reply 27# camrey

br teringat..last2 sekali..bajet hot la kot yg kuar

Post Last Edit by NEMESIS at 24-12-2011 23:40

salam TT.

ikut budget #1. settlekan segala hutang. bukan je sbb hutang tu hukumnya wajib dibayar. tapi tak nak la ianya akan menyusahkan ko dikemudian hari. sbb boleh kena blacklist kan. pasal credit card & ptptn tu. so, settlekan hutang2 tu dulu. ko pun akan lebih tenang kalau tak lagi dibebani hutang, kan?

TAPI. tapi dalam masa yg sama, ko boleh usahakan jugak pasal rumah tu sambil2 nak settlekan budget #1 tu. macamana? DIY. do it yourself. kalau kita DIY, banyak kos yg kita boleh jimat sebenarnya. yg pentingnya kalau nak DIY, ko kena ada pengetahuan, ada tenaga & ada masa. banyak benda sebenarnya yg ko & suami boleh buat sendiri. tukar (papan) siling tu misalnya. ataupun bersihkan laman tu sendiri. & juga cat sendiri luar/dalam rumah tu. kat sini, ko boleh jimat kos tenaga kerja. upah orang buat semua tu memang agak mahal sebenarnya. tambah pulak kalau orang tu jenis amik kesempatan, & lagi teruk kalau ko tak tahu nilai yg sebenar atau setimpal. buat sikit2 la. pergi rumah tu bila weekend ke.

macamana dengan wiring kat rumah tu? suis semua berfungsi? ada yg rosak? bilik air macamana? ada yg nak kena baiki? tekanan air ok? tangki air ok? kalau wiring & paip bermasalah, terpaksa la up kan lagi kos dalam budget tu. tiles bilik air tu elok lagi ke? lantai nampak macam ok. frame pintu pun. alang siling ok ke? ke dah reput & perlu tukar jugak?

kalau ko ada masa, ko boleh pergi survey dulu barang2 yg ko nak gantikan kat rumah tu. kalau perlu, bila dah ada kontraktor/tukang rumah nanti, cakap kat dia, barang2 tu ko nak cari sendiri. ko kena rajin survey & pandai cari tempat/contact la. cuba tanya2 kat kawan2 ke. macam aku, tak lama dulu renovate rumah (tingkat atas). kebanyakan benda (tiles, pintu, tingkap, frame tingkap, segala pili air, lampu) memang cari sendiri. memang boleh jimat kos, walaupun tak la banyak sangat. sbb ada kontraktor yg akan markup harga (walaupun dia dapat harga murah dari kilang/gudang. markup upah kononnya). so, rajin2 la survey & amik tahu. mana2 kerja yg ko boleh buat sendiri, buat sendiri. penat tu memang la penat. tapi memang boleh jimat banyak dari situ.

lepas tu. kalau ada masa, kenal2 la dengan jiran2 kat situ. kalau dah kenal baik, boleh mintak diorang tengok2kan rumah tu. boleh mintak diorang call ko juga kalau rumput dah panjang ke apa. lepas tu, kalau kita berbuat baik dengan orang, kalau kita disenangi, mungkin orang pun akan tolong kita. mana la tahu nanti jiran2 tu nak tolong2 ko & suami tebas lalang ke. cat rumah ke. kan? haha.

Rate

1

Reply 30# NEMESIS

tq atas nsht..nmpaknye..kene ikut bajet 1..since ramai advised yg tu

psl umah..mmg mintak hubby buatkan..since dia tgh cuti sem ni..umah tu mmg weeknd je leh pi tgk..jiran jemiran so far ok..ustaz kat sebelah selalu duk sms/call husband tnya psl umah kami..jiran sebelah kiri lak, india..dia pun ok..ade gak mintak dia tlg tgk2 kan..

td aku da gi survey brg2 umah..ingat nk DIY gak la..sbb aku rs mcm da kene kencing ngan pakcik sorg ni..indon la..cleaner kat opis laki aku..aku mintak tlg wat kan pagar belakang, dia nak cas 5k..heran gak aku..bkn suh wat lip lap lip lap pun..skdr pagar biasa tu je..n tembok setinggi 1 kaki..tu pun just smbg ngan jiran sebelah..alasan dia, rege brg skrg mahal..

tp xbg pape duit lg la..aku mmg tak puas hati..tak kata la pagar depan..nk kene buat pagar baru siap porch kete..ngan tiles lg..logic la cecah 5k kot..

aku mintak laki aku tnya dak opis dia n ade sorg tukang kebun kat dlm area kuarters ni..mintak upah derang 2org ni tlg laki aku wat keje..tgk la derang mahu ke tak nnt..kalu la aku ni ckup tenaga mcm laki, leh je aku pun nk wat sume keje tukang2 nih..tp apakan daya..jejariku runcing tak mampu..stkt tlg bancuh simen aku leh la kot ...brg2 kitaor tgh survey lg..

dlm umah tu..toilet bowl da xleh pakai..kene tuka..td survey 1 toilet bowl (yg ok2 cket la) rm610 sebijik sekali ngan tangki dia tu..batu bata (yg putih tu) 25 sen sebijik..pintu bilik..sume da xleh pakai..pintu depan lg la..lnsung xde ..6 pintu sume nyer umah tu nak pakai..satu pintu kayu rege rm430..pintu toilet pun sama la..

lantai mmg kitaorg tak wat la lg..lantai toilet n ruang tamu..sume ok lg..xde cracked pun..just kene cuci kasi bersih jela..dinding pun still ok..xde cracked..

tp tu la..duk congak2..busuk2 dlm 30k gak..walaupun tak buat gah mana..just repair je pun

elektrik xde..mmg kene wiring balik sume..siling lak..tgh survey lg..hope ade kedai hardware bukak sok ..

pandangan depan umah..tp pokok tu now da xde..da tebang

Post Last Edit by camrey at 25-12-2011 00:25
Reply  camrey
leh je kuar smpi bajet 9,10..selagi lum masuk 2012..apa saja duk terlintas.. ...
sitisitu25 Post at 24-12-2011 23:21

Pening gak eh klau beli umah
Tadik baca gak posting NEMESIS..Dia mention pasal tangki air
Klau umah lama yg tak diduduki besar kemungkinan tangki air dah berkarat

Satu lagik wiring ni kena check bebetol bila dah masuk elektrik sb kdg2 wiring dlm dinding bermasaalah

pagar depan ni kene pecah kan sbb kami ade 2 bijik kete..da try tak muat nk masuk 2-2 guna 1 pintu jek sbb ade tiang kat tgh tu..

umah ni dulu umah amal anak2 yatim..sbb tu ade rama2 tu..pastu umah anak2 yatim da pndah umah lg besar..tu psl umah ni ditggl terbengkalai sekian lama..

pagar depan ni kene pecah kan sbb kami ade 2 bijik kete..da try tak muat nk masuk 2-2 guna 1 pintu j ...
sitisitu25 Post at 25-12-2011 00:21

Ohh ingatkan umah tu dijadikan tadika dulu

Reply 33# camrey

mmg top to toe fenin..kalu beli umah siap elok..mmg la ada..tp rege nye mahal plak dah..lbh 300k la..tu pun xpat la tgh2 pekan kajang..harus semenyih dengkil sana..jauh ke dlm la plak..kos transport lak di kemudian hari

tu la..dulu aku nak beli kondo ja..sbb aku bajet nk anak 2org je pun..watpe umah besar2..tp laki aku nk sgt umah teres..3thn aku survey..last2 'bkenan' umah ni atas2 sbb2 aku ckp td tu..

skrg tgh menanggung 'hidden cost' la ni..siyes pening beb..kalu ko da kawen ade anak..bnde ko akan pk, keselesaan umah la..sama la mcm aku skrg..mula2 mmg buat2 hati kering..takmo pk la psl umah ni dulu..tu psl kitaorg hold tak pi tgk umah selama 3bulan..just bayo je..

tp once da smpi surat kene bayo..pastu thn br nk smpi..nak buat bajet baru..(thn baru, mean cukai pintu baru )..mula la hati aku sakit balik..apa kes..duk bayo je tp tak leh duduk pun..smpi bila?bayo la..bkn la murah (bg aku la..)

mslhnye..kitaorg ni..xde sape pun nk tlg..famili pun xnak tlg..tu sedih sgt ..weeknd nk mintak tlg letak anak aku..kami da dtg tgk umah pun xleh..terpksa letak nursery..tu pun derang jrg2 la nk accept..kene gula2 kan dulu br nk terima..smpi hati derang walaupun duk sama2 kl area jugak..

kwn2 laki aku, sama je ngan kwn2 aku..nk mintak tlg dtg menebas pun tanak..bkn tak nak
bg upah..dulu, aku la ngan laki aku dtg menebas..potong pokok etc..tp aku tak pnh bwk la anak aku ke umah ni...kang xleh tido malam lak..

betul la kata org..time ssh..xde sape pun nmpak

Reply 31# sitisitu25

pintu kayu RM430? untuk bilik air pun sama jugak ke RM430? ko tak nak cuba pintu pvc? ataupun pintu aluminium yg berpanel fibreglass/polyglass? macam pintu bilik air kat bilik aku ni jenis aluminum polyglass. jenis yg swing la, bukan yg bi-fold. (bi-fold mahal sikit & agak bising. kadang2 tu susah nak tutup jugak). setakat ni ok je yg swing punya. kalau jenis swing, rasanya tak sampai RM400 satu kot. kalau panel fibreglass/polyglass tu ko amik yg tak ada corak/gambar, cuma warna plain je, boleh dapat lagi murah. ko boleh customize jugak nak frame design yg macamana, tombol yg macamana, panel warna/corak apa. kalau ko pilih frame/warna/tombol yg basic, murah sikit la kot.

aku saja try pintu aluminium frame sbb fikir2, kalau pintu kayu, nanti bahagian bawah pintu tu senang/cepat reput bila kena air. nanti ada la pulak masalah lipan beranak pinak la bagai kat bahagian yg mereput tu. setakat ni ok je pintu frame aluminium tu. tak ada karat ataupun reput ke apa. puas hati la jugak.

cuba2 la search. pintu aku tu dari company onitek kot. http://www.ofiano.com/panel_decoration/2011_set_01.html . lagi satu company nama vitally. http://vitally.com.my/html/products_fibrepink_pg1.html . tu je la yg aku tahu. pasal harga tu, last year punya harga. so cuba la check2 kot harga tu dah berubah.

lagi satu. cuba rajin2 masuk forum yg ada board/thread pasal renovation atau DIY. banyak yg ko boleh belajar & bertanya kat situ. rasanya kat forum ni pun ada jugak kot thread2 macam tu. boleh mintak tips atau nasihat atau contact jugak dari situ kan? kena rajin sikit la bab2 bertanya ni.

Reply 33# camrey

mungkin berkarat. mungkin jugak ada bangkai tikus atau mayat orang dalam tu. haha. memang kena check la tangki air tu. apa ye nama cerita tu. dark water kot. haha.