CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 9376|Reply: 59

alahai daddy ku....

salam semua....
bole x nak buat cite pakai point2 je... x taw nak buat karangan nih....

* adik baru dapat result SPM... alhamdulillah
* die minat dengan engineer, tapi nak amek lesen pilot...
* i rase macam rugi sbb die xde amek kelulusan ape2( diploma, degree)... if die x bole bawak course yang die amek ni kan dah buang masa...
* bila bagi nasihat, die kate kite x support die plak..
* dah pegi education fair kat PWTC hari tu... yang die tgk semua pasal aviation (pasal kapal tebang)
* tapi daddy plak sbuk suh die amek medic..(tapi adik x amek biologi).. siap dah apply kan die A level lah, cari scolarship lah, pegi oversea lah..., semua urusan nak isi borang daddy yang urus kan...
* i takot die jadi macam kakak die ni je, ikot kan je daddy plih kan course ape.. last2 2x pindah U...
* kesian kat adik mane satu adik nak ikot... daddy pon cakap adik ni harapan die.. sbb akak ngan abang die dlu cukup2 makan je...
* so kat sni i nak mintak suggestion macam mane nak cakap kat daddy, bia adik wat pilihan die sendiri... n macammana nak cakap kat adik suh die amek ape2 course utk dpt kan dip dlu..

ramai dah kaum bapa yg aku pernah jumpa sejibik macam bapa ko, contoh paling dekat, jiran-jiran aku, semua nak buat keputusan sendiri, langsung tak ambil kisah minat dan kecenderungan anak.

1) Jiran 1.
Dgn penuh semangat tunjuk keputusan SPM anak. Aku ingatkan straight 8A, rupanya satu A, B.M. D ada E pun ada. Aku kata eloklah masuk tingkatan 6, masuk U nampak tak padan dengan result. Dia cakap nak hantar anak masuk kolej kejururawatan, dah dia tu pencen attendant hospital, lulus SRP, tak ada sikitpun initiatif nak majukan anak. Belajar tak sampai setahun, dapat pinjaman apa ke benda, tiba2 aku nampak budak ni kat pekan. Rupanya ambil kursus menjahit baju. Tanya mak tiri dia, kolej tak diiktiraf. Sekarang pak kena bayar balik hutang.....

2) Jiran  2.
Anak minat nak jadi chef, nak masuk kolej kommuniti, bapa cakap tak dak masa depan paksa anak pi belajar dekat kolej Mara buat wiring. Dah dua kali berhenti.

3) Abang Ipar kaka blings
Anak no 2 tak berapa cemerlang, paksa anak buat engineering sedangkan anak minat culinary. Belajar 2 tahun tak kemana-manapun, bayar lagi kat kolej swasta, kursus yg sama. Masih ditakuk lama ijazah ke diploma tak nampak-nampak. Sekarang ni umur dah 24, baru first year buat degree. Nak grad ke tidak aku tak tahulah. What a wasting time.
Tak bolehkah bapa kau hormat kepada minat seorang anak? Kau dah ada contoh yg sgt bagus, bagitahu baik2 dengan bapa kau, lainlah kalau bapa kau jotawan, ke pencen 15K sebolan, perabihlah selagi boleh.

Rate

1

ramai dah kaum bapa yg aku pernah jumpa sejibik macam bapa ko, contoh paling dekat, jiran-jiran aku, ...
cmf_blingblings Post at 23-3-2012 11:12

Hang and your jiran jiran.....

Masih dok cannon cannon mak hang...jiran jiran hang itu?????

Apadaaaaaa hang ni bling.........

nak kate bapak i ni kampong n sempit pemikiran die tu xde lah polak... tengok berita pon semua yg luar negara pnya... tv3 dikate nye penipu... hehehe...
keje die best.. position keje die pon best ... tapi kenape lah tang anak2 die control macam ni...
semalam die call dr office tanya kat adik i pasal detail2 adik.. sbb nak apply ape ntah...
kesian kat adik yang nak pg class driving trus cancel xnak pegi.. tengok macam bapak i ni down kan semangat adik i.... i dah cakap bia la adik tu amek course ape die nak... than die cakap.. daddy taw ape yg tbaik tok adik... n daddy taw adik boleh buat... adoi la... nak buat macam mane kalau die dah x minat....

Hang and your jiran jiran.....

Masih dok cannon cannon mak hang...jiran jiran hang itu???? ...
manakautau Post at 23-3-2012 11:22
Terima kasih ambil berat pada aku dan mak aku...

bgtau adik kau.. org amik aviation ni kebanyakannya selepas ada degree atau diploma.. aviation ni umur 30 tahun pun boleh amik, xde had umur.. apapun suruh adik kau amik diploma atau degree dulu.. lps tu dia nak jadi ultraman pun boleh..

ayah kau mcm ayah aku juga semangat nak tgk anak berjaya...

Follow Us
Terima kasih ambil berat pada aku dan mak aku...
cmf_blingblings Post at 23-3-2012 11:30

See......It is never difficult to translate ayat ayat sindir MANAK pada sesuatu yang positif kan??????

bgtau adik kau.. org amik aviation ni kebanyakannya selepas ada degree atau diploma.. aviation ni um ...
tampinus Post at 23-3-2012 11:31
Anak aku pun nak ambik aviation, nak bawa commercial aircraft, itu cita2 dialah. Kat rumah aku ada Halim Mazmin School yg uruskan sekolah penerbangan, aku nampak studentnya muda-muda aja, lepas SPM.

See......It is never difficult to translate ayat ayat sindir MANAK pada sesuatu yang positif kan ...
manakautau Post at 23-3-2012 11:32

Perkataan SINDIR tu aku tak suka sbb ada org cakap aku ni kuat sindir orang

Use yourself as an example lah.. 2x tukar uni kan dah buang masa n duit. Ayah you sanggup take risk benda sama jadi kat your bro ke? Sayang, kan ayah juga kata dia anak harapan, jadi jgn sia2 kan apa yg dia ada.

Medical course ni jgn main2. Perlukan commitment yg tinggi. Kalau tak minat susahlah.
Susah for your bro to focus n kesian kat bakal patients dia dpt dr tak committed.
Ramai pelajar yg giler2 minat nak pursue medic, akhirnya kandas. Yg tak minat? Double the difficulty lah.

Pasal aviation tu, well kalau tu minat dia, and dia pun jenis pandai, kenapa you nak fikir negative takut fail? Apa2 pun pilihannya ada risikonya, tapi kalau bidang yg dia pilih itu adalah bidang yg dia suka, dan dia Ada capability, insyaAllah okay.  Apa2 pun buat research betul2 so that you boleh bagi advice yg bagus kat dia.

Rate

1

Perkataan SINDIR tu aku tak suka sbb ada org cakap aku ni kuat sindir orang
cmf_blingblings Post at 23-3-2012 11:43

Since When hang jadi MN MANAK??????

Reply 6# tampinus

thanks... mmg dah cakap kat die yang lesen nie bile2 pon boleh amek... pg la buat dip dlu...
tapi time pegi education fair haritu.... org2 tu sgt bagi keyakinan kat die suh amel lpas dapat result.. than i cakap kat die,, diorg cakap macam tu sbb nak kan duit.. tu je.. than die halau i suh dok kat lua sbb dok nyibuk mmbebel kat die... adik ni kepala batu gile lah..

Reply 8# cmf_blingblings

waaa... best nye.. hari2 bole jmpa bakal2 pilot...

vice versa...either ambik degree dulu atau aviation dulu pun boleh.

beberapa student aku yang tengah buat degree ada gak dari kalangan pilot sebab they know apa yang depa nak buat dalam life depa. Mostlynya depa ambik jurusan perniagaan. Nak buka business sendiri kot.

Apa-apa pun yang penting minat tu. Pelajar ada kecenderungan akan berhenti kalau kursus tu dia tidak minat. So terus terang je kat bapak u tu, mungkin bapak u tak peka yang anak dia tak suka dia yang tentukan bidang apa.

Rate

1

Reply 10# ziara

thanks for ur advise... actly adik i ni pmpuan... orang die kecik je... kurus... i x bleh bayang kan die wat keje2 laki ni... sdang kan my dad repair car pon die xnk join.. panas lah kotor lah... so macam mane... beriye2 die kate nak amek aviation ni...

Reply 14# keiichiro

susah kan nak cakap dgan ayah yang semua kate die btul.. dan x boleh terima pendapat orang...
ayah engineer tapi suh adik amek medic...
adik minat engineer tapi nak amek aviation...

macam kes i dulu2 i minat fashion tapi die plih kan course interior design.. than i x boleh bawak....
pindah u die isi kan borang amek course business walaupon time tu i dah dapat ape yang i nak tapi terpaksa ikot cakap die.. last2.... GPA cukop makan je.. sedey wei.... seriously buang mase i struggle gile study business tu.. now i x minat nak study lagi dah lau i nak smbung pon my dad yang tentu kan... so for what i smbung kan...

Post Last Edit by aaz at 23-3-2012 13:17

boleh eh amik medic tak de biologi? adik u amik aliran apa? Result gempaq sampai semua course yg dia pohon gerenti dapat ke?
kalu i, bior aje daddy uruskan permohonan medic. Layankan aje, jgn dok sekat..
Dlm masa yg sama, adik u isi lah juga borang mohon mana2 yg dia minat.. Untuk UPU online, suh dia consider untuk mohon aeronautical engineering (kapalterbang gak tu) dan course engineering yg lain yg dia kira2 berminat, walaupun tak sampai tahap amat berminat.
Aviation school pun suh dia mintak jugak..Jgn sekat, nanti dia salahkan u sampai bila2..Bagus adik u ni, dia tau apa yg dia nak utk masa depan dia..suh juga dia doa supaya Allah beri yg terbaik utk dia. kdg2 ada benda yg kita nak sgt, nampak bagus sebenarnya tidak sesuai utk kita.

Tak  payah nak pening2 sekarang.. isi je borang dulu. Sebab belum tentu semua tu dapat kan, kecuali lah result gempaq sangat2. Dah dapat nanti, amik lah yg dapat tu.. Kalau kesemua yg dipohon dapat, biar adik u decide.. Masa tu u rationalize lah ngan daddy u

Trick I ni menjadi utk sedara I yg dpt result SPM last year.

Rate

1

Reply  keiichiro

susah kan nak cakap dgan ayah yang semua kate die btul.. dan x boleh teri ...
getah Post at 23-3-2012 12:08

Aku kenal ramai bapak yg jenis macam ayah tt ni.  Dan dia langsung tak belajar dari kesilapan lalu, apa jadi bila anak dipaksa ikut acuan dia.   Kalau adik tt  betul2 tau apa yg dia minat, biarkan dia ambik course tu.  Dan aku setuju biarkan aje ayah tt sisi segala borang mak datuk medic tu, sebab bukan senang nak dapat medic sekarang ni, melainkan kita labur duit sendiri pergi buat kat oversea macam indon dan india.

Aku pun mangsa ambik course yg ayah aku nak, sedangkan aku dah dapat pun course yg aku minat sangat tu.  Sampai sekarang aku masih berharap aku dapat pergi balik ke masa lalu.  Walaupun aku berkerja dalam bidang yg ayah aku pilih, tapi hati aku bukan di sini.  Nak tukar2 bidang bukan senang sekarang dengan keputusan kena fikir family lagi.

Pak sedara husbandku paksa semua anak ikut pilihan dia, dan hasilnya sorang anak pun tak menjadi, semua failkan diri masing2 masa kat u.  Tak taula kalau itu cara mereka protes kat bapak diaorang.

Ada sorang boss kat sini, paksa semua anak masuk course yg sama macam dia.  Sudahnya semua tak mampu bawak dan tak berapa cemerlang dalam bidang masing2.  Satu2 anak perempuan dia yg sangat minat english literature dan bercita2 jadi peguam, pun dipaksa masuk engineering gak, bukan setakat tak cemerlang lagi .... memang suffer, fail dan murung budak tu jadinya.

Rate

1

ok la, ade gak la bapak tu nk amik berat...
kot die ckp, lantak ko nk amik ape, nk blajo ape, nk buat hape

Reply  cmf_blingblings

waaa... best nye.. hari2 bole jmpa bakal2 pilot...
getah Post at 23-3-2012 11:56

ahh ahhh, makan dengan depa nilah selalu, sekarang ni part of their hostel dah jd hotel, keraplah jumpa depa lagik...mcm anak-anak acik blings lah