CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3006|Reply: 3

masalah jual beli tanah

Post Last Edit by ombakbiru at 11-5-2012 08:47

Salam sejahtera sahabat forumer sekelian. Mohon pandangan dan pendapat  anda di atas masalah saya ini. Terima kasih di dahulukan jika sudi berkongsi pendapat anda,
  Saya dan suami ada sekeping tanah di Kedah. telah lama sy war-warkan nak jual tnh ini melalui internet dan broker..akhirnya awal tahun 2011 sy dihubungi oleh broker bhw ada org berminat nak beli tanah saya, lalu sy serahkan salinan geran tanah untuk broker serahkan kepada bakal pmbeli. .bakal pembeli ini banyak beli tanah di kedah dan biasa sgt  beryrusan dgn pej tanah..malah dia ramai kenalan di pej tanah seluruh Kedah..
     .Bila pembeli bersetuju untuk beli saya dapati geran asal yg dlm simpanan hilang maka saya pun apply yg baru, prosesnya makan masa hampir 10 bulan dr tarikh pemohonan..pembeli ini byk menolong proses seperti ambilkan borang dan poskan kt saya di Selangor ini...malah bila bila geran baru telah siap di asyik sms suruh balik ambil geran dan jual kat diaa sedangkan saya ada masa 3 bulan dr date geran di keluarkan utk buat tuntutan....akhir bulan april baru ini saya dan suami balik ke kedah untuk ambil geran  dan uruskan penjualan tanah tersebut..borang pindah hakmilik di tandatangan di hadapan pegawai pej tan

Pastu apa jadi...????

pej tanah, pembayaran d buat dan akad jual beli di lakukan..masih terngiang di telinga ini .pembeli berkata" saya beli tanah dgn harga seratus lima puluh ribu"...suami jawap" saya jual dgn harga tesebut"
   Seminggu kemudian pembeli sms kata berlaku kesilapan atas jual beli tanah tesebut kerana lot yg di tunjukkan oleh broker bukan milik saya sebaliknya selang 2 lot  dari saya..dia menuntut saya pulangkan duitnya dan dia pulangkan borang 14A (sy x tahu borg apa)..atau saya bayar gantirugi kerana dia dah silap pergi ukur dan bersihkan lot org lain dan buat jalan ke tanah  yg saya jual tu..beliau mendakwa  akad jual beli kami x sah dan perlu di ulangi..
  Kemusykilan saya .
.1) Adakah kesilapan ini dr pihak saya dan suami?
2) Salinan geran di tangan pembeli, dia selalu berurusan dgn pej tanah., masa berurusan dgn broker yg pnjang iaitu lebih setahun.sepatutnya dia boleh berpuluh kali siasat kedudukan dan keadaan tanah itu..tapi dia abaikan.
3) Sebelum ukur dan clearkan  sesuatu tanah itu..bukan kah kena bagi salinan geran kepada juruukur untuk pastikan kedudukan sebenar??(ini yg kami lakukan bila beli tanah d selangor)..mcmana blh ukur dan clearkan tanah org lain
4) Broker yg kenalkan tanah ini pada dia adalah broker ke 8 merupakan  kawannya, sy hanya  berurusan dgn broker pertama...kini dia claim sy x  pastikan broker tu jual lot yg betul...sdgkan geran asal pon dia dah tgok masa urusan pindahmilik.
5)Saya suruh dia komplen dan berurusan dgn broker tapi katanya  itu bertanggungjawap saya sedangkan urusan tengok tanah, tawar menawar dia berurusan dgn broker.
6) Apakah syarat sah akad jualbeli ?
7) Perlukah sy pulangkan duit dia sedangkan sy dah bayar kepada broker rm30k..Saya yg  akan kerugian d atas kesilapan yg pembeli buat.

terima kasih di atas pandangan tuan...

Jawapan kira kira :
1~ Kesilapan adalah dari pihak pembeli ( jangan babitklan broker)
2~ salinan geran memang ada pada pembeli tetapi pembeli ni ada banyak lah pulak geran tanah sampaikan tak tahu mana satu yang dia buat rujukan ( tamak punyer pasal lah )
3~ Kesilapan pengukuran dan clearance bukan tanggungjawab penjual selepas akad berlaku.
4~ Jangan babitkan broker.
5~ Itu juga bukan tanggung jawab anda.
6~ Tak perlu pulangkan sebab , ia nya sah jika sekiranya pembelian terbatal di sebabkan ke engganan pembeli untuk membeli setelah akad dan perjanjian termeterai..