CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 10379|Reply: 94

Masalah peribadi yg tak berapa bermasalah...

Post Last Edit by eniliana at 7-6-2012 13:17

Yg sebenarnya dari pagi tadi aku tercongok depan laptop dok pk nak bukak ke tak thread..last2 bila aku dah bukak, aku dah letih plak nak taip panjang2.. hahaa..

Reason yg aku berbelah bagi sgt nak bukak thread sbb aku malu/segan/biru muka tiba2 gitu..huuuu.
Aku rasa tak ramai, maybe la ada beberapa org yg kenal aku di luar n di pesbuk kat porem ni.
Cerita pasal personal life aku pun, selain dari aku jadikan contoh utk org2 yg hadapi problem. aku pernah post kat thread tulislah ape yg nak ditulis tapi takleh reply/quote.. kalo reply kena cantas kredit gitu.. kes difficulty yg melanda parents aku.
(bagi yg igt, kes tu..abah aku kalah tapi lawyer jumpa kelemahan dlm tuntutan so skrg abah aku sedang counter balik saman diorang.. aku kurangkan ambil tahu kali ni. sbb aku takleh nak tahan diri dari stress bila aku terlebih caring. risau bertingkat2)
Dan aku jugak bakal bukak peluang org yg tak suka aku ke, bantai aku cukup2 kat thread ni.
(mak ai..negative minded sgt aku time2 demotivated gini)

oklah, back to mohtip thread ni dibukak..
aku baru set up bisnes kecil2(belum officially start).
aku dah resign dari kerja aku. mungkin ada yg tak setuju dgn tindakan aku. tapi mind set aku sedikit berbeza dengan ramai wanita moden masakini. aku tabik sgt kat mak aku, dan aku nak jadi seperti dia. wanita yg berbakti sepenuhnya kat suami dan rumahtangga. kalau bleh nak jadi fulltime housewife. aku tanya asben aku, dia no komen tapi sengih gak la<sorry abam..hehe>. aku tanya dia, will u be ok if kita tak mewah but i will be for u anytime u need me? dia kata of course. dia kata lagi bangga kalau anak2 dibesarkan oleh tangan aku sendiri, nak aku ajar tusyen/mengaji anak2 sendiri. since aku belum ada anak, sbb tu aku ambik peluang ni, nak set up biz. since set up adalah fasa yg paling sadis. hehehe..

aku tumpang sewa kat satu kedai tailoring ni. kedai ni kedai kampung, sewa pun murah so aku tak letak high expectation sgt.
setakat dpt tampung ape yg patut. bayar utang lebih kurang (installment keta aku tinggal lagi 5 bulan ... ngeee)

masalah aku skrg.. aku kurang motivasi. cepat sgt nak rasa down. sedangkan di saat2 bermula dari bawah ni. semangat yg kuat la yg paling aku perlu..
bole plak semalam aku siap nyanyi sorang2 semangatt yg hilangggggg... ngekk sgt!!

asben aku ni jenis pendiam.. susah skit nak dengar mutiara kata dari dia. kalau kat porem banyak cakap plak dia(tapi porem tempat aku kenal dia tu dah tak xtive, so dah lama aku tak baca bebelan dia.)
aku ni plak jenis nak kena ada pom pom girl kiri kanan..hahaha
<dont worry aku tak kutuk belakang laki aku.. dia balik keje nanti, aku soh dia baca thread ni. abam, kalau u segan nak cakap derek, u bleh register nick and reply thread ni gak..>

aku agak blur skrg utk menaip fakta.. jadi daripada aku sambung karangan kerepek aku .. baik aku pegi bertenang kejap...

Rate

1

ekceli, banyak peristiwa2 yg aku buat2 mcm remeh2..walhal benda tu makan dlm kat aku.
skrg dah nampak kesan dia.. aku jadi org yg sgt2 tak bersemangat..
pelik, nangis pun tak..
marah pun tak..
mcm blur.. kosong.. takde perasaan..
tak kisah ape nak jadi dlm hidup...azam yg ada pada aku skrg, cuma aku provide the best utk husband aku..

Kau nak motivasi yang mcmana?....Meh aku tunjuk....

Kalau kau nak bukak bisnes....jiwa raga kau kena kental....
Aku tak tau bisnes apa kau nak bukak....tapi aku bagi contoh lah ek.....katalah kau bukak kedai jahit...kau ambik upah jahit....aku nak tunjukkan kau contoh2 dugaan yang kau kena hadap....lepas kau dah siapkan baju tu ,dah ikut ukuran badan dia.... customer tu dah ambik pun baju tempahan tu, dua tiga hari pastu dia datang balik bgtau kau - "Akak....baju ni longgarlah....boleh tak kecikkan sikit, nampak mcm orang mengandung le pulak"....kau kena alter balik baju tu ikut apa yang dia nak....kekadang dia kata- " akak....piping ni tak kemas lah...boleh tak akak bukak balik?"   Alter baju ni, lebih siksa dari jahit baju baru tau....mcm-mcm kerenah customer kau kena hadap tau...sbb diorang selalu kata- "Customers are always right....."  

Jadi pada aku, kalau nak bukak bisnes tu, kau cari lah cara yang tak menyusahkan hidup kau....walaupun kau nak bukak kedai jahit, tapi kau menjahitlah dengan cara yang tak menyusahkan hidup....Contohnya?.....

Kau boleh pergi kursus jahitan untuk buat uniform....pastu kau pergi ke sekolah-sekolah swasta yang dah berlambak skrg ni untuk dptkan tender....baju yang kau kena buat, S, M, L , XL, atau XXXXXL......jadi kalau parents tu rasa anak dia kecik, dia ambik je size S...kalau anak dia besor Giant, dia blh ambik size XXXXL....tak yah nak menyussahkan hidup kau suruh kecikkan pinggang, kecikkan bontot semua tu...pepandai lah dia adjust sendiri.....

Kenapa aku cakap mcm tu....dulu time anak aku sekolah, bila lambat je gi koperasi, memang bukak sekolah anak aku kena pakai baju lama lah....selalu tak cukup uniform...pulak tu uniform dia bukan ada jual kat pasaraya, kena lah aku cari tailor luar buat sebijik mcm tu...tiap-tiap tahun aku ngadap pblm yang sama.....bila dah dua tiga tahun kena mcm tu, selalunya pertengahan tahun atau hujung tahun sblm cuti sekolah aku beli baju kat koperasi siap-siap sblm orang lain sambar...tu pun kalau ada stok....

Kau kena pikir buat kerja yang menyenangkan, bukan yang menyusahkan kepala otak...selagi kau boleh simplify the work, kau buat je....kau pergi ke tadika-tadika, bagi quotation.....masa yang sama, kau beli mesin jahit sulam...pastu kau buat contoh-contoh jahitan kau tu, kau approach kat butik-butik.....diorang akan hantar tempahan sulam kat kau....buat kat rumah je pun dah boleh, tak yah nak sewa-sewa kedai....

Itu satu contoh aku bagi kalau kau nak bukak kedai jahit.....kalau kau nak bukak bisnes lain,,...lain le pulak caranya....tapi yang aku maksudkan, kau jgn buat bisnes yang mcm turun menurun mak nenek kita buat...ambik tempahan baju-baju orang persendirian ni...mati kau nak melayan kerenah diorang...

menjawab tak persoalan kau tu?...atau kau nak motivasi lain???....

Semuga Berjaya....

Rate

1

Reply 3# jazaa

6 kali aku baca reply ko.. bukan sebab tak paham.. tapi sebab aku hargai.
aku suka sgt bila org bagi motivate.. tak kisahlah jenis ape pun . takde kaitan ngan aku pun aku tak kisah.(tapi motivation jenis bantai membantai tu kdg2 aku tak tahan sikit.. hati ku kdg2 rapuh mcm kaca mentol lampu gak. hahaa..boleh?)maybe kan..sebab aku ni besar dlm family yg pot pet pot pet.. sekali kawen dengan husband yg very the mutiara kata.. anak plak takde. kadang sampai bosan sgt aku tu dah aku sampai membebel dengan lauk2 yg aku nak masak pun pernah..

yg sebenarnya aku dah siap susun pun barang kat kedai.. aku buat perniagaan yg agak melanggar cadangan ko tu..kekekke.. aku punye ni pun spesis ikut persendirian order punya.
aku buat servis memasang batu2 kristal ke fabric... alahh yg batu2 tepek kat tudung, baju, merelip merelap tuuu.. dulu aku pernah buat dah. dlm 2 tahun lepas. biasa kan..kalau tudung2 tu, customer2 aku yg suka tudung ariani tapi scary dengan harga tudung yg mahal, diorang akan beli tudung plain pastu antar kat aku bling2 kan. sbb kalau beli siap berbatu kat ariani mahal terlebih.dulu aku buat kat pasaraya, masalah melanda sbb kadar sewa yg scary.. income mmg riban2.. tapi buat bayar sewa ngan modal.. gaji aku sendiri cukup tampung minyak n makan je..wuuuuuuu
skrg aku tambah servis.. aku bleh deco hotfix crystal ni bukan kat kain baju je. malah kat topi, kasut n mcm2.

aku suka jahit2 kraft.. kalau ikut plan, bila aku dah mulakan acara melepak kat kedai. aku akan isi masa dengan jahit benda2 mcm table runner ke.. pemegang pintu peti ais ke.. or anything. pastu sangkut kat kedai.. jual..
aku adalah seketul mesin jahit.. tapi mesin biasa2 jak.. takat nak jahit lebih kurang boley la.. kalau jahit stail tender2, mau meletup mesin aku..hahaha

kedai aku sekarang kire share ngan akak sorang ni.. akak ni tukang jahit. so customer2 aku mainly datang dari customer akak ni. lepas diorang tempah baju, diorang suruh aku tepek batu2 kat baju diorang lak..

wait what?

Reply 5# nuryakmal

er... what what?

Follow Us
Reply 6# eniliana

nak memahami soryline die... iols fening sikit

kira dah malas ke
kalau malas camne income nak masuk

Reply 7# nuryakmal

hahaha.. maaf2.. nervous nak bukak thread pasal diri sendiri tu yg merepek kemain panjang.masalah utama, demotivated. tu je.. hahaha

Reply 4# eniliana

Owh...bagus le kau minat kraftangan ni....mcm aku ni, kerastangan je....sampai roomate aku masa kat U kata, aku ni sesuai kalau bagi paku & hammer je....:@ apa taknya...bila kain kat bawah tu tercabut...aku takkan pakai jarum nak jahit...aku pakai stapler je....

kalau mcm tu...kau buatlah contoh-contoh baju yang kau dah bling-blingkan tu...kau ambik gambor...pastu kau gi ke butik-butik yang ambik tempahan...kalau diorang berkenan dengan design kau tu, diorang akan hantar baju/tudung suruh kau buatlah...kalau tak diorng akan bakulsampahkan je....oopss...aku melawak je ek..  .sebenarnya..butik-butik tu kebanyakannya akan sub je kat sesapa yang pandai buat tau....ada sorang kakak tu, kerja dia menjahit tulang belut...kau tau kan apa tulang belut tu?...skrg ni orang dah tak pandang dah tulang belut ke tulang ulor...sbb kebanyakan skrg guna piping je...lagipun, pumpuan skrg ramai dah pakai tudung, jadi apa kisah nak bertulang belut pulak....ni aku cerita zaman 80an...kakak tu cerita kat aku...dia ambik tempahan satu baju jahit tulang belut sahaja RM15...satu hari dia blh siapkan 5 baju...kau kira sendiri lah berapa dia dapat...mungkin sbb tullang belut dia tu cantik kot....

Ok...balik pada kemahiran yang kau ada....kau tak boleh harapkan walk-in customer je...kau kena kuar cari market gak....pastu aku nak tanya kau...kalau kau dah bertempek kat kedai tu, apa bezanya dengan kau kuar gi kerja?....pada aku sama je....kau pergi pagi, balik petg....skrg ni pun sama gak...kau kena tercongok kat kedai yang kau sewa tu kan?....kalau kau dah ada anak nanti, salah gaya, kau bawak sekali dengan buaian anak kat situ...kau rasa ok ke kau buat mcm tu...yang aku nampak, kau mcm downgrade kan taraf hidup kau je....sori ek kalau ayat aku ter over le pulak....

Aku tak tau nak cakap mcmana....pada aku, kalau kau berhenti kerja, nak kerja dari rumah, nak ada masa lebih dengan family, kau kena plan betul-betul...tapi kalau mcm ni, dengan apa yang kau buat ni....salah gaya, lagi tak de masa kat family kau...kalau kau tak de kat kedai tu, kau tak dapat tempahan le pulak...dapat sikit-sikit setakat yang kakak tu pass kat kau tu, bolehlah...tapi lelama kakak tu pun akan fedup sbb kau sesenang je tak datang kerja, tapi dapat tempahan le pulak....hati orang kan...bukan semuanya sama....lelama bila orang tanya kau ada ke tak?...salah gaya dia kata dah tak ambik dah....jadi kat mana relevannya kau berhenti kerja & nak disamping somi kau tu....kalau kau betul-betul buat kat rumah, aku yakinlah dengan ayat kau tu....

saye rase...
bile kite dah bertekad dah buat sesuatu itu
espesiali meniaga sendiri ni kann..
kite kene enjoy keje kite itu
bile kite hepi buat sesuatu itu..baru kite rase hepi
n improve lg bagus n bagus.

tapi bile saye bace permasaalahan ni
saye kompius, knp awak r ase tak bersemangat, xde feeling sume?

lg pulak..kebergantungan ngn tuhan tu penting
byk yg pesan, amalkan la amalan2 yg memurahkan rezeki
espeseli solat dhuha, bace surah2 tertentu or bace quran dgn istiqamah

Reply 8# awan_kelabu

aaa...hilang semangat. hmm... cane eh. camni. contoh, ni tgh nak design brochure <kes nak jimat takmo hire printing>.  
bergenang ayor mata sbb tak reti nak lukis location map ..hahhahaa... <eeeiii... teruk sgt sensitip time2 tgh down ni>

Reply 10# jazaa
Aku tak tau nak cakap mcmana....pada aku, kalau kau berhenti kerja, nak kerja dari rumah, nak ada masa lebih dengan family, kau kena plan betul-betul...tapi kalau mcm ni, dengan apa yang kau buat ni....salah gaya, lagi tak de masa kat family kau...kalau kau tak de kat kedai tu, kau tak dapat tempahan le pulak...dapat sikit-sikit setakat yang kakak tu pass kat kau tu, bolehlah...tapi lelama kakak tu pun akan fedup sbb kau sesenang je tak datang kerja, tapi dapat tempahan le pulak....hati orang kan...bukan semuanya sama....lelama bila orang tanya kau ada ke tak?...salah gaya dia kata dah tak ambik dah....jadi kat mana relevannya kau berhenti kerja & nak disamping somi kau tu....kalau kau betul-betul buat kat rumah, aku yakinlah dengan ayat kau tu....

ini pon saye setuju juge..
bese saye bace kesah2 org meniaga dgn jaye nye
bermula dari umahh...
daa tak menang tgn kat umahh, baru plan buke kedai
n benti keje....pastu keep expanding the bisnes lah.
org salu ckp..jgn yg dijekejr tak dpt...yg dikendong berciciran polak..

Reply 11# silica_SiO2

hmm.. minat n feel ada tapi part yg nak kerjakan tu lah... benda2 mcm advertising, accounting and things yg sy rasa sy sgt2 tak pandai.. buat bagi sy gugup. last2 hilang semangat.
ya, i have to admit.. i need to be more with HIM. perasaan kebergantungan saya kepada Dia agak kurang. sy letakkan semua bebanan di atas bahu sy. walaupun di mulut sy kata sy tak expect high.. but deep down inside i do hope with what i'm doing i can help my parents. parents sy tgh ada sedikit problem dlm perniagaan mereka.

Reply 12# eniliana

kalau x reti lukis map, mintak tlg org lain yg reti

saya rasa mcm paham siket2 kot masalah ni. kira masa dlm otak tu mcm wah sume benda aku mampu buat, tapi bila nak execute, byk pulak yg x kena. last2 give up. pastu geram kat diri sendiri sbb cepat sgt give up. pastu terasa mcm loser. err kan?

angan2 dan impian tu penting, tapi kena realistik. start small. buat apa yg termampu dulu. dah stabil, impikan sesuatu yg lebih.

saya selalu berangan2 ada org boleh jatuh cinta pandang pertama dgn saya, tapi hakikatnya nan hado. clothing style ke laut, muka ke bulan.

p/s abaikan angan2 saya

Post Last Edit by eniliana at 7-6-2012 19:12

Reply 10# jazaa

-dulu aku pernah la pi jumpa satu dua butik ni masa aku biz kat pasaraya dulu.. diorang tolak mentah2. dua bulan pastu aku tengok diorng dah produce sendiri. siap beli mesin yg sama aku pakai..adess..

-aku ada skit la customer2 yg dpt dari source2 lain selain dari walk-in. since aku mmg buat benda ni dari rumah sebelum ni. tapi yela..kena la usaha lagi, takleh bergantung dgn apa yg ada je ye tak?

-kedai tu walking distance dari rumah aku. kuar rumah.. lari2 anak, dah sampai kedai. aku cuma masuk pagi pkl 9.00-10.00 camtu utk siapkan tempahan2 yg kritikal(yg tak boleh ada gangguan punya). kdg2 tak masuk pagi tu-aku buat kat rumah. pastu aku balik rumah, masak nasik, makan. kuar balik 12.30 - 2.30. then balik rumah.. pkl 4.00 masuk balik kedai sampai maghrib camtu. hidangkan dinner etc..  
kerja aku sebelum2 ni suma timing sadis2.. takde nye pegi pagi balik petang. yg hilang 3-4 hari manjang outstation ada.. yg masuk tgh hari, balik tgh2 malam ada.. ni la kerja ber timing paling sopan yg aku berjaya dpt setakat ni.hahaahaa

-part buaian tu..mmg aku nak gelak dah ni.. mmg tepi meja aku tu.. kat bahagian syiling tu dah ade pun cangkuk buaian..hahahha
and yes, aku faham part downgrade tu. dont worry, not offended by that. the thing is.. aku mmg tak high grade pun..muahaha
aku ni skrg duduk kampung. rumah kayu.. asben aku baru siapkan reban ayam kat belakang umah tu ha.. sama2 dok garu kepala kat mana nak beli anak ayam tatau..hahahha
kalau setakat seret anak dlm beberapa jam je ke kedai.. bagi aku ok kot.. tapi aku tak menolak kemungkinan, kalau benda tu nampak mcm hape je nanti. aku takde masalah utk hire staff atau tutup saja biz nya.. sbb ko pun tau matlamat sebenar aku ape kan..hehehe

part akak tu.. yg sebenarnya jadual bukak kedai tu..aku ikut akak tu le..dia yg pegang kunci..huhuuuu
banyak mana dia masuk kedai, banyak tu le aku pun melepak kat kedai..

main reason aku buat kat kedai.. sbb heee.. rumah aku kecik sgt. rumah dua bilik. port nak buat kerja, kurang2 kena satu bilik. dah tu mana aku nak lambak semua harta khazanah aku..
kesian la suami balik kerja kena tengok rumah mcm gudang garam lak kang..

sewa kedai tu RM250 sebulan.. tu yg aku tak ralat sgt..

Reply 11# silica_SiO2

tadi sy dah reply tapi bila tengok kat thread.. ghaib plak reply tu. okey, sy akui.. sy rasa perasaan kebergantungan pada Dia agak kurang doa mmg doa.cum sy sematkan dlm kepala otak, gagal or berjaya bergantung pada usaha sy utk menggalakkan sy lebih produktif tapi last2 mcm makan diri plak..hehehe

Reply  jazaa

-dulu aku pernah la pi jumpa satu dua butik ni masa aku biz kat pasaraya dulu..  ...
eniliana Post at 7-6-2012 15:35

aku ingat nak ambil lah mana2 tips yg sesuai sbb aku nak buka kedai gunting rambut muslimah... ala gunting biasa2 je, takde lah nak rebonding bagai tu. sbb customer pakai tudung. konsep aku 'demi menjaga aurat ketika kerja2 menggunting rambut dijlnkan, hanya muslimah shj yg dibenarkan masuk ke kedai ini' .  aku pun dok area kg, ada satu kedai tu sewa 350 je.

Reply 15# awan_kelabu

haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa............
ya ampunnnnnnnnnnnnn meh sini datang dekat sikit.. aku nak peluk & siyom pipi ko bertubi2...
selama ni, sy berniaga ala2 online, jual2 gitu dengan kawan2.. tak pernah sy buat dengan skema. ni first time. sy cuba buat bookeeping sendiri.. macam hape je.. sampai beli buku prinsip akaun form 4.. hahahhaa

kalau x reti lukis map, mintak tlg org lain yg reti

-ye sy dah telepon abam saye.. dan curahkan perasaan. dia pun tepuk dahi<dl telepon tapi rasa mcm dia tepuk dahi la..haha> dia kata. no worries, mlm ni kita buat sama2..

saya rasa mcm paham siket2 kot masalah ni. kira masa dlm otak tu mcm wah sume benda aku mampu buat, tapi bila nak execute, byk pulak yg x kena. last2 give up. pastu geram kat diri sendiri sbb cepat sgt give up. pastu terasa mcm loser. err kan?

-ye.. tepat melampaui batas dah ketepatan tu..

angan2 dan impian tu penting, tapi kena realistik. start small. buat apa yg termampu dulu. dah stabil, impikan sesuatu yg lebih.

-sy tak expect high financially.. sy tak impikan untung riban2 pun.. janji lepas utang2 dah. abes utang, nak tutup kedai pun takde hal..hua hua hua.. sy cuma taknak husband yg bayarkan utang sy.. tu je. hehehe
-TAPI sy sgt2 nak buat projek kali ni. dengan cara yg lebih teratur akaunnya. kunci kira2nya.. advertisingnya..
being with science background.. benda2 akaun ni.. mmg stress tahap membunuh plak..hahahhaa
tahniah sgt2 sape2 yg belajar akaun....wuhuuuuuu

**jangan risau, saya pun ada angan2 nak boipren yg pandai main piano, romantik pesen bagi2 bunga, pakai spek(hahhaa), pandai menari ballroom dance. kalo bleh dengan pakej tu sume nak dia tu juga sorang tahfiz..bleh gitu? hahaha...

Reply 18# wawin

join la sekaki.. kita bleh share2 apa yg kita tau.

psssttt....rebonding la untung banyak.. tak perlu berseni pun tgn tu.. leperkan rambut org sampai lebam je.. modal barang tak sampai 20 hengget.cas 130-200. bukan cekik darah tapi bayaran atas keletihan mengiron rambut.

becareful.. kalau sewa 350. servis gunting saja. takde servis lain, mcm bahaya sikit. letak langsir satu..sediakan katil ke apa.. sediakan perkhidmatan facial sekali ke..
modal dah banyak... sediakan sauna.
modal lagi banyak..setkan bilik mandi manda plak.. mandi rempah susu bagai tu..