CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sauffie

Rela pakai niqab, sarung tangan, dan stokin?

ramai nak jadi arab wanabe, sampai budaya pon org kata suruhan tuhan....

saya pulak.. takde support dari suamisendiri je
stokin memang ada niat nak pakai,ada beli tapi belum pernah pakai.. mungkin akan mulakan pakai masa solat
jubah ada la beli 2 helai tapi suami cakap tak cantik saya pakai - tak sesuai katenye
niqab + sarung tangan tak terfikir lagi...

hmmm..takpelah, saya memilih utk memakai tudung sprt biasa..

Rasanya...pernahla dgr citer ttg niqab...dipakai dulu2...ada seorg perempuan tu...terlampau cantik...putih melepak...sampai minum air pun leh nmpk air turun ke tekak...& dia jadi perhatian.dia dsuruh pakai niqab sbb xnk kecantikn dia jd perhatian.wallahualam...itu cite yg pernah sy dgr.

Saya pilih runding dulu. Lagi pon tak wajib kan. Tapi kalau incik suami insist. Redho jerlah. Apapun, yang wajib itu kena buat.  

Salam, saya pun teringin nak pakai niqab satu hari nanti insya'allah. Semua bermula bila saya terjumpa seorang pompuan cantik berniqab, dia memakai blouse coklat bunga-bunga kecil dan skirt labuh hitam bertingkat. Tudung dia pun simple je, lebih sedikit paras dada dan bahu. Dia nampak simple dan biasa je, takdelah ekstreme sangat, malah antara kawan-kawan dia pun dalam ramai-ramai tu ada lelaki india dan takde masalah pun mereka berkawan. Dia nampak cantik sebab mata dia cantik. Niqab ni tak wajib, kalau wajib, kita pasti dah berniqab waktu solat. Niqab sebenarnya untuk mengelakkan pandangan lelaki ajnabi tapi di Malaysia ni, semakin kita berniqab semakin ramai lak orang nak pandang....

Follow Us
Zeatyisaac posted on 23-12-2012 12:08 AM
Salam, saya pun teringin nak pakai niqab satu hari nanti insya'allah. Semua bermula bila saya terjum ...

Pada pendapat saya (yang bukan ulamak) maybe kita boleh contohi pakaian isteri ulamak di Malaysia ni.

Saya nampak ramai yg bertudung labuh, berstokin dan berpakain seperti orang Melayu (berbaju kurung dgn corak warna-warni yg sederhana).

Blend dengan adat kawasan itu maka tidak wujud tabaruj.

Memandangkan umat Islam di Malaysia tak lebih 60%, sewajarnya lebih banyak komunikasi dgn orang bukan Islam supaya dapat menerima Islam.

pensyarah boleh berniqab? ingat saya pensyarah tak leh. pendapat saya. tak sesuai dengan budaya kita di Malaysia. Tapi saya faham orang akan pertikai ini budaya di bawa nabi kita. sesuai tuk sepanjang zaman. huuuu.

betul tak pemahaman saya yang zaman nabi dulu hanya isteri nabi yang berniqab. orang arab sekarang pakai niqb sebab membudayakan cara hidup nabi.

muka bukan aurat
aurat wanita..... seluruh kecuali muka dan telapak tangan
ramai yg bertudung ... tp kaki masih tersengih

suke tgok pompuan pkai niqab ni...tp utk aku pakai maybe tidak kot coz aku ni maybe stakat hangat2 taik ayam je...kan esok lusa tbukak ati nk pakai tudung bawal pulak...skrg ni aku hanya pakai tudung bawal je...y jnis ade awning 2 pn aku xbape minat...laki aku ckp cantiknye pakai tudung bawal ngn baju kurung cotton...hihihiiii

mmg teringin nk berniqab ni. tp ayah lak x kasi..(aku x kawin lg..so wajib dapat keizinan n redha parents.). katanya takut ada yg pndg serong n bias masa aku tgh blaja ni. (mungkin dr pihak uni/lecturer ke..) and takut susah nk dapat keje in the future.. so aku tangguhkan niatku dulu..huhu

arap2 dpt suami yg request pakai niqab..hehe. kalau izin ayah tak dapat sebelum kawin ni.. x salah kn dapatkan izin suami lak..lg best suami yg request tanpa kita minta..hehe

p/s: nk berniqab ni bukan senang..kene niat kerana Allah dan betul2 nk istiqamah. jgn pakai hangat2 taik ayam je.. bila dh bosan or ada halangan terus bukak.  so, before pakai niqab..kene fikir dulu baik n buruk kalau kita nk berniqab.. sbb niqab ni x wajib.. tutup aurat je wajib. cuma niqab ni utk kita lebih menjaga pandangan org lain terhadap kita dan menjaga diri kita dr melakukan perkara2 yg Allah mungkar. (kalau pakai niqab, x kn nk buat something yg x senonoh dpn org kn?). yg penting niqab ni utk org yg ingin menjaga ketakwaannya kepada Allah. bukan pakai utk cantik/fesyen/org suruh. biar pakai kerana  Allah. samalah dgn pakai tdung/berstokin or bersarung lengan. senang cite menutup aurat dan melaksanakan suruhanNYA..

pakai tu boleh tapi nak ISTIQAMAH tu yang payah......

d) Dalam hadith yang lain yang diriwayatkan Al-Bukhari, Muslim dan lain-lain:
عَنْ عَبْدِاللَّهِ بْنِ عَبَّاسٍ رَضِي اللَّه عَنْهممَا قَالَ كَانَ الْفَضْلُ رَدِيفَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَجَاءَتِ امْرَأَةٌ مِنْ خَشْعَمَ فَجَعَلَ الْفَضْلُ يَنْظُرُ إِلَيْهَا وَتَنْظُرُ إِلَيْهِ وَجَعَلَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهم عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَصْرِفُ وَجْهَ الْفَضْلِ إِلَى الشِّقِّ الْآخَرِ
Daripada Ibn `Abbas r.a., katanya Al-Fadhal (bin `Abbas) pernah menjadi radif Rasulullah s.a.w. (menaiki unta yang sama di belakang Rasulullah). Datang seorang wanita dari khasy`am. Lalu al-Fadhal memandangnya dan dia pun memandang al-Fadhal. Maka Nabi pun memusingkan wajah al-Fadhal ke arah lain.
Dalam riwayat al-Nasai dinyatakan:
فَأَخَذَ الْفَضْلُ بْنُ عَبَّاسٍ يَلْتَفِتُ إِلَيْهَا وَكَانَتِ امْرَأَةً حَسْنَاءَ وَأَخَذَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ الْفَضْلَ فَحَوَّلَ وَجْهَهُ مِنَ الشِّقِّ الْآخَرِ
Lantas al-Fadhal bin `Abbas memandangnya. Dia adalah seorang perempuan yang cantik Maka Nabi pun memusingkan wajah al-Fadhal ke arah lain.
Antara ulama' yang bersependapat muka dan tangan bukan aurat dan tidak wajib menutupnya adalah Dr, Yusuf Qhardawi, Syeikh Nasirudin Al Bani, kebanyakan ulama di Universiti Al Azhar dan ulama' kebanyakan tempat.

Ulama Arab saudi dan sebahagian negara teluk tidak sependapat dengan pendapat di atas (wajib menutup muka) antaranya Syeikh Abd Aziz b Baaz. Juga ulama dari Pakistan yang terkenal, Ustaz Abu Al A'la Al Maududi serta Prof Dr, Muhamad Said Ramadhan Al Buuti.

Riwayat-riwayat ini menunjukkan wanita pada zaman Nabi s.a.w tidak menutup wajah mereka. Sementara Nabi s.a.w pula hanya memusingkan wajah al-Fadhal tanpa menyuruh wanita berkenaan menutup wajah. Sekalipun dia sangat cantik. Ini menunjukkan pendapat yang menyatakan wanita yang berwajah cantik wajib menutup muka juga adalah tidak kukuh. Jika dibaca kesuluruhan hadith kita kan tahu, peristiwa itu berlaku pada haji wada’. Sedangkan ayat hijab dalam al-Quran turun sebelum itu lagi, iaitu pada tahun 5 hijrah. Maka dakwaan yang menyatakan perintah menutup wajah datang selepas itu, adalah tidak tepat.
Inilah sebahagian daripada dalil-dalil yang banyak yang dikemukakan oleh jumhur `ulama bagi membuktikan wajah wanita bukan `aurat. Berpegang kepada pendapat jumhur dalam ini adalah lebih jelas dari segi nas atau dalilnya, juga lebih memudah seseorang muslimah di dalam alam semasa yang ada. Islam itu mudah dan praktikal seperti yang ternyata pada nas-nas al-Quran dan al-Sunnah.
Allah Lebih Mengetahui.

Dr. Mohd Asri Zainul Abidin

sy sock tu mmg dh sarung dh... kalo tak pakai tu rasa lain je kat kaki... tuk niqab n sarung tangan tu tak de la pulak try sbb tapak tangan n muka tu tak wajib pon kan

myakayina posted on 17-7-2012 04:49 PM
Reply 5# cherylrihanna

aku rela hati nak pakai mcm nie...tp suami aku tak bagi lak...dia kata kalo nak pakai mcm tu ms aku jalan sorang2 bukan ms kuar gan dia...jadi kalo aku kuar sorang2 kalo mod rajin datang aku pakai lar...buat cara mesir atau arab punya senang jer tarik jer selendang ke muka terus jadi niqab...senang n selesa...

rase bersalah plak klau nk ckp xnk..hehe..dulu pkai..tp pelan2 pengaruh kwn2.media/fesyen..da x pkai..one day akn pkai balik..

cherylrihanna posted on 17-7-2012 12:40 AM
Reply 10# sauffie

klu xde prob ngn dia xpelah. mcm fmly sy plak, ktorg ni suka bersosial. slalu  ...

sangat terrorist sapa yg kata org pakai niqab mcm terorrist!!!!!!!

sarung tgn ni sarung pergelangan tgn atau keseluruhan lengan?

kalau sarung tgn setakat pergelangan tgn ni i pakai masa winter je,other than that..a big NO..

sarung lengan i pakai klu blouse tu singkat sgt,tp jarang sebab most of my shirts,blouses dh long sleeves..

niqab pun i x pakai and i dont think i akan pakai..unless klu i duduk negara arab,tu pun sebab nak elak pasir masuk mulut,hidung,mata..

lagi pun telapak tgn dgn muka bukan aurat,even sewaktu mengerjakan umrah bila sudah berniat haram menutup muka dan telapak tgn..

socks i selalu pakai pun..no problem..

RELA

dulu daku free hair.....lepas 2taun kawen,die mntk aku berubah slow2......
lpad 3-4 bln try pakai on/off....trus pakai tudung.....sekarng nak kearah niqab plk.....In Shaa Allah.....satu hari nnti...TT doakan put ye.. semoga put Istiqamah dgn keputusan put....

dulu suka pakai shirt lengan tiga suku panjang tp sekarang tak lagi. rasanya segan plak kalau tak pakai long sleeve. Alhamdulliah, niat untuk berubah dah berkalu secara perlahan2. sekarang ni pulak tengah cuba untuk pakai stoking sepenuhnya pulak. sekarang ni, kadang2 pakai, kadang2 tidak. insyaallah lepas ni, me nak pakai stoking sebagai kemestian.