CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 16664|Reply: 17

Stoma bag.

Assalammualaikum dan salam sejahtera buat semua.

Harapnya ada kawan2 di sini yang sudi berkongsi pengalaman menjaga pesakit yang memakai atau berpengalaman memakai stoma bag. Stoma bag??? Ok kalau ikut pemahaman saya, beg ni digunakan sebagai saluran keluar untuk bahan kumuh seperti najis atau air kencing. Kalau silap, tolong betulkan ye.

Saya harap ada sesiapa yang berpengalaman dapat membantu. Terima kasih kerana berkongsi. Sharing is caring kan..

saya ada pengalaman ni. mak saya dan adik saya pakai stoma bag ni.

cik Aneem nak tanya apa? Insya Allah dapat jawab saya jawabkan.

1st sekali nak tau, susah tak kita ni nak tgk2 kan mereka yang ada stoma beg ni?
Kita kena tgk mereka 24/7 ke?

kalau baru pakai cam dlm sebulan tu...kita sebagai anak la atau sape2 yang bole yang kena bersihkan.
stoma beg ni mula2 banayak kali juga nak bersihkan. masa mak saya mula2 pakai dulu...saya bekerja jadi pagi sebelum pergi kerja saya bersihkan.  petang balik keje cepat2 bersihkan...kesian kat mak dah tunggu lama beg pun cam dah penuh.
kemudian lepas makan mlm, beg bersihkan juga...pastu sekali lagi sebelum tidur.

dan pukul 3-4 pagi lagi skali.

hari2 rutin yang sama. sampailah mak dah kuat untuk bersihkan sendiri. kiranya jangan tunggu beg stoma tu penuh...sian kat mak.
dah gelembung je cuci. sentiasa kosongkan.
aneem nanti sambung k...nak balik keje...hehe
nanti sy sambung lagi k secepat mungkin...

Thans for sharing the info..
Ringkas tp agak membantu..
1st time adap bnd mcmni, so sy yg melihat rs tak tertanggung, apetah lg yang menangggung..
beg tu akan dipakai kekal ke mcmane?
ganggu tak aktiviti seharian mak?
dah brp lame mak pakai beg tu?

saya faham...masa mula2 dulu..sebak tgk mak camtu kan. perasaan mak kita x tau camne..maybe lagi sedih tapi mesti dia xtunjuk pun dia sedih betul tak?

so kita anak ni kena kasi support, kata2 positif kat mak selalu.
saya nak tanya...mak awak bhg dubur tu masa opearation doktor tutup terus tak? kalau tutup maknanya permanent pakai stoma bag tu seumur hidup.
unless doktor ada cakap sementara je. kena check samada doktor buang terus buang besar atau tidak.
mula2 sebulan ni nampak cam susah je stoma bag..tapi lepas ni bila dah biasa x rasa pun stoma bag tu ada kat badan mak awak k.

dun wori x ganggu pun aktiviti seharian. cuma mak awak dah boleh sangat buat kerja rumah yang berat2 tau.
nanti usus tu ter'lari' keluar dari landasan yang doktor dah pasang kat dalam sebab byk kerja berat.

mula2 ni make sure usus yang terkeluar tu sentiasa kaler 'pink' tau.kalau bertukar hitam cepat2 jumpa doktor. dan sekarang awk kena buar research apa yg mak boleh makan dan apa yg x boleh.
buah2 berangin eg: nangka, cempedak, sukun, rambutan, langsat, dokong, durian x bole langsung dah.
sayur2 kena potong kecil2 atau halus sikit. sebab kalau tersekat sian kat mak nnati x bole keluar apa yang dia makan tu terpaksa pergi hospital kuarkan. sebab sekarang usus dia dah kecil tak cam kita ada usus besar ynag boleh digest sume makanan.

mak saya dah 3 tahun guna stoma bag. dia dah 'pro' dah pun. saya x perlu cucikan utk dia dah. tapi sy checking bila mak saya cuci tengok kan utk dia bersih betul2 ke tak.

Follow Us
dun wori x ganggu pun aktiviti seharian. cuma mak awak dah boleh sangat buat kerja rumah yang berat2 tau.
nanti usus tu ter'lari' keluar dari landasan yang doktor dah pasang kat dalam sebab byk kerja berat.

tersalah taip...' tak boleh sangat buat kerja rumah yang berat2 tau.."

ooo, faham2.. sy mmg dh start google do's and dont's utk pesakit yg ade stoma bag.. cuma dekat sini, sy nak forumer share pengalaman mereka sendiri..
hm, berdasarkan ape yg doktor maklumkan hr tu, dia cuma potong sebahagian usus yang rosak dan akan sambungkan semula.. cuma untuk sementara ni, stoma beg akan disambungkan di usus kecil sementara nak bg masa utk bahagian yang disambungkan tu betul2 ok..

then diorang akan hntr sample dan akan decide samaada mak saya perlu jalani kemo dan radioterapi atau tidak..

adakah diorang akan rs sakit / pedih masa kita cuci usus yang ade kat luar tu?

oo,,ok. happy to hear that.
x rasa sakit masa cuci tu. guna air suam. geli ada la mak kata.
then bubuh bedak yang skali dgn stoma beg tu. cuci bersih sekeliling usus tu betul2 bersih.

Ok kalau ikut pemahaman saya, beg ni digunakan sebagai saluran keluar untuk bahan kumuh seperti najis atau air kencing. Kalau silap, tolong betulkan ye.

sebenarnya beg tu untuk najis je.
air kencing still cam saluran biasa.

terangbulan posted on 29-11-2012 05:29 PM
oo,,ok. happy to hear that.
x rasa sakit masa cuci tu. guna air suam. geli ada la mak kata.
then b ...

thanks dear for sharing some info..
tadi ms kat wad pn dh ade yg dtg bg tunjuk ajar and some good advice..
if let say anything, sy pm ye
thank you soooooooo much

ok. anytime.

slm sy nk ty kt mn nk bli stoma bag? terangbulan dgn aneem pakai buang ke basuh?

nariz posted on 7-4-2013 11:44 PM
slm sy nk ty kt mn nk bli stoma bag? terangbulan dgn aneem pakai buang ke basuh?

Salam..
Saya beli jenama Convertec di Apex farmasi..
@terangbulan beli kt mn ye?

sy beli kat dealer terus .dealer ni dia selalu ada kat hospital. sy dekat dgn hospital sg buloh, beli kat farmasi hospital je.
hari tu ada tgk kat farmasi kat jusco sunway piramid. ada dua jenis farmasi tu jual. mak saya pakai yg boleh basuh. kalau gi travel dia pakai yg pakai buang tu.

terangbulan posted on 22-4-2013 05:42 PM
sy beli kat dealer terus .dealer ni dia selalu ada kat hospital. sy dekat dgn hospital sg buloh, bel ...

Salam..

Saya mempunyai pengalaman memakai stoma bag. Kisahnye bermule apb doc suspect sy ade ovarian cancer cos drp Ipscan nmpak ade ketulan. then doc decide utk wat laparoscopic (scope). Drp ape yg doc cete time scope tu usus sy loop then doc terpkse bt laparatomi. then 1 section usus kene potong.. Lps sedar drp ubat bius doc explain yg diorg tpakse buat stoma utk sy coz kalo sambung tkt usus xdpt bfungsi dgn baik. Surprisingly sy skang ade 2 stoma which is ileostomy dan colostomy.

kehidupan baru sy bermula dr saat itu krn bkn sng nak jaga 2 stoma ni dan yang plg penting melibatkan kos yang tinggi. awal2 dulu salin bag 2 kali sehari tp dh msk 8 bln nih satu hari 4 bag coz 2kali salin. Ya Allah..tuhan je tau cemane rsnye. sometime luke disekeliling stoma tu. sakitnye tuhan je tau. Sy gn 1 piece system. Ade 2 jenis je yg sesuai dgn sy Hollister n satu lg xde jenama. huhu.. Ade sape2 blh kongsi x cemane nak atasi bile luke2 kat sekeliling stoma tuh.

Thankss

cintanis posted on 3-7-2013 05:03 PM
Salam..

Saya mempunyai pengalaman memakai stoma bag. Kisahnye bermule apb doc suspect sy ade ov ...

Maaf. Saya baru perasan post cintanis..
Tumpang simpati dgn ape yg sedang dilalui tapi dr cr awk cerita, saya tahu awk seorang yg tabah dan kuat semangat..
Hm, nk tny anis kj ape ye? Sbb kalau government servant boleh claim semula setiap pembelian ubatan dan peralatan yang tidak ditanggung oleh pihak hospital melalui jpa..
Rsnye luka tu jd sbb melecet.. spttnya saiz lubang tapak stoma tu ikut size stoma..
Elakkan saiz lubang lg besar dr stoma sbb cecair tu boleh menyebabkan kulit melecet atau gatal..
Dan sebelum tampal tapak, sapukan bedak dikwsn tapak tu.. Bedak ni ada jual di farmasi..

Aneem posted on 13-10-2013 10:51 PM
Maaf. Saya baru perasan post cintanis..
Tumpang simpati dgn ape yg sedang dilalui tapi dr cr awk  ...

Thanks for your sharing.. br hr ni dpt online after 1 month lbh. Alhamdulillah berkat kesabaran lebih 10 bln, early September lalu sy br je menjalani operation reversal of stoma. Alhamdulillah dan syukur sangat krn penantian sy akhirnye tlh berakhir.. operation berjalan lancar eventhough surgeon ckp usus bsr agak nipis tp dgn izin Allah seme kembali kpd asal. Komplikasi such as adhesion colic la skang ni. msh cube atasi mslh tu.. anyway setiap pengorbanan itu pasti akan membuahkan hasil di hujungnye. sy doakan awk jg sbr hdpi seme cabaran menjaga pesakit yg memakai stoma.. InsyaAllah.