CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Pailang

Bahasa Melayu Zaman Sekarang Semakin PELIK ?

raxief posted on 28-1-2013 09:39 PM
see, ko tetap memberi contoh 'kenape' dari loghat johor dan puji indirectly loghat klate yg terang ...

cara ko cakap ni apsal macam kerek semacam je? aku bukak thread ni saje berbincang suka2 bukan nak bergaduh. kalau nak tunjuk kerek atau gaduh, jangan dalam internet. gi tunjuk ko punya kerek ngan gaduh kat dalam dunia sebenar.

baca betul2 apa yg aku nak cakap kat bawah ni. jangan baca sekerat jalan je, nanti ko tak faham apa yg aku cuba sampaikan.

aku cakap benda lain yg ko replay benda lain apsal?

apa yg aku cakapkan sekarang ni takde kena mengena dgn cerita "loghat melayu johor lebih sama dgn melayu standard berbanding loghat kelantan"

tapi apa yg aku cakapkan sekarang adalah "loghat kelantan dan Indonesia lebih senang dipelajari oleh orang yg baru nak belajar bahasa melayu sebab bunyinya tetap sama apabila dibaca dan bercakap contoh dalam tulisan 'kenapa' dan bila dibaca tetap bunyinya 'kenapa' bukan 'kenape' "

aku tau memang la loghat kelantan tu tak sama dgn bahasa melayu standard berbanding bahasa indon dan johor tapi apa yg aku nak cakap sekarang bahasa kelantan tu senang dipelajari orang yg baru nak belajar bahasa melayu sebab dalam tulisan kalau tulis 'kenapa' kalaudibaca pun bunyinya tetap 'kenapa'.  

tapi kalau orang tersebut belajar bahasa melayu, agak susah untuk dipelajari sebab dalam tulisan hujungnya huruf A tapi kalau bercakap jadi EE sebab tu aku beri contoh kalau dalam tulisan 'kenapa' tapi kalau cakap jadi 'kenape'. benda camni boleh mengelirukan orang yg nak belajar bahasa melayu berbanding kelantan.

sebab tulah kebanyakan orang yg baru nak belajar bahasa melayu lebih senang menguasai bahasa kelantan dan bahasa Indonesia tu.

raxief posted on 28-1-2013 09:39 PM
see, ko tetap memberi contoh 'kenape' dari loghat johor dan puji indirectly loghat klate yg terang ...

lupa aku nak cakap lagi, aku bukan orang kelantan atau indon atau nak menyebelahi bahasa kelantan atau indon, tapi itulah FAKTA dan KENYATAANNYA. kita takleh ubah sesebuah kenyataan dan fakta walau dgn apa cara sekalipun. so, walau benda tu pahit, ko kena telan jugak.

Pailang posted on 28-1-2013 10:02 PM
cara ko cakap ni apsal macam kerek semacam je? aku bukak thread ni saje berbincang suka2 bukan n ...

ceh, tuduh aku kerek plak, aku dh tulis sebaik mungkin dah tu. ko tu patutnye tukar tajuk thread "kenapa sebutan bahasa melayu kita x sama dgn ejaan".. sbbnye kita ckp ikut slang/dialek. slang johor ni nampak cam meluas sbb kl/selangor pun lebih kurang sama (tp bukan slang muo).. aku ada pergi kursus psl bahasa 2 tahun lepas dan munsyi dewan tu ada cite psl satu kumpulan pakar bahasa melayu yg berjuang utk tukar ejaan ni jd sama yg mcm kita sebut : saya : saye, tidur : tidor, masuk : masok, etc..

benda ni bukan salah sape pun. slang/dialek kita mmg berbeza dgn bahasa persuratan/rasmi. bukan bahasa melayu je. english, arab, french pun sama. masa aku bljr uia, budak2 arab ambik BM asas siap tanya apsal kwn aku org klate x ckp melayu, sbb diorg ingat loghat klate tu bahasa lain, tpaksa la aku cerita kat diorg psl slang2 kat malaysia. aku ckp dgn diorg, loghat johor ni pun kalo yg belah2 muo tu pun pelik gak bunyinya. mat arab2 tu pandai plak gelakkan org melayu yg baru belajar arab, diorg ckp org melayu ckp arab mcm budak sekolah rendah. semuanya sbb slang kita. kita x ckp ikut ejaan bahasa rasmi yg kita tulis, kita ckp ikut slang masing2 la kan.. mcm arab2 tu jugak, bila ckp laju2 "qamar" (bulan) pun jd "amar" je.. ni arab mesir ke sudan kalo x silap aku.

raxief posted on 28-1-2013 10:34 PM
ceh, tuduh aku kerek plak, aku dh tulis sebaik mungkin dah tu. ko tu patutnye tukar tajuk thread " ...

kalau tulis sebaik mungkin semata2 nak cakap orang lain bodoh atau nak sakitkan hati, baik takyah.

cuba lain kali kalau tulis tu jangan mulakan stail cakap kerek tulis panjang2 semata mata nak kutuk aku pastu baca tak habis cerita ke lain.

orang berbincang ko nak gaduh. melalui pengalaman aku orang macam ko ni memang banyak musuh sbb setiap kali bukak mulut je nak gaduh, orang tu salah, orang ni salah, orang tu tak betul, orang ni tak betul. last2 sendiri kena makan penumbuk. cuba jadi jenis mesra, berbual sama2. gelak sama2. baru orang lain suka. baru ramai kawan. tapi kalau terlalu mesra sampai maruah kena pijak2 tu dah lain cerita.

blah la ko budak kerek

Last edited by Pailang on 28-1-2013 11:42 PM

bahas aindonesia/baku sebenarnya hebat!
-lagu kita pun kita nyanyi dlm bahasa baku
-cuba nyanyi negaraku dlm bahasa melayu? atau dlm slang johor, tak ke jadinya
"negareku, tanah tumpahnye darahku"
-cuba nyanyi apa2 saja lagu dlm bahasa melayu?
cth lagu siti
"bile cinte, berbungee, jadi air mateeee, di jari nyeeeeee"

dalam radio selalu jugak dj salah guna dari ngan daripada..

lagi satu, dalam paper ke berita tv ke, depa slalu guna beliau di tempat yang tak kena..contohnya, org yang disabitkan kesalahan rasuah pun guna beliau jugak. mengikut ilmu bm aku, beliau tu utk org baik2 saja. bahasa makin celaru.

Follow Us
tgu cikgu bm masuk dulu....hehehe

dari dan daripada tu benda kecik lg berbanding penggunaan "kat"
-sekarang semua orang tulis "kat"

sekngucing posted on 26-1-2013 04:48 PM
bahasa sekarang ni memang pelik penggunaan perkataan DEKAT, atau kependekannya KAT
contoh ayat " Ak ...

ye ke?gerak khas & drama/filem skop productions (zaman usop selam) masih guna bahasa melayu yang betul la...
naik menyampah pulak...

bagi aku bahasa melayu yg betul sesuai digunakan untuk selain dalam situasi bersembang...paham tak?maksudnya untuk bercakap sesama kawan kita atau famili kita je guna bahasa melayu pasar, selain dari tu gunalah bahasa melayu yang betul

sekngucing posted on 29-1-2013 04:22 PM
dari dan daripada tu benda kecik lg berbanding penggunaan "kat"
-sekarang semua orang tulis "kat"

bukan "kat" skrg ni "kt" je ke?

sekngucing posted on 29-1-2013 04:09 AM
bahas aindonesia/baku sebenarnya hebat!
-lagu kita pun kita nyanyi dlm bahasa baku
-cuba nyanyi ne ...

ye ke, lagu melayu klasik terutama skali dondang sayang, byk slang e dibelakang

tokapi posted on 27-1-2013 12:34 PM
sebenarnya x pelik... sebab memang dari zaman dulu-dulu kala pun, bahasa rakyat kebanyakan macam tu  ...

setuju sgt dgn p3ndapat tok api...bahasa melayu yg betul utk urusan rasmi/pentadbiran dan urusan yg formal

pasal bangkitnya bahasa rempit? banyak lagi yang berpuluh kali ganda lebih teruk

bini aku cikgu bm, selain mengajor math dan muzik.
dia ore kelate tapi mengajor kat serawak.. (mahir 5 bahasa wooo.... tapi kedekut nak mangajor aku)

pernah satu hari tu terperang dingin sekejap, dari bertengkar guna bm, alih2 ke bi pulak... still kedua2 pihak tanak ngaku kalah
lastly bila dia start speaking dayak plus iban aku dah terdiam..
dan penangan paling berbisa bila dia bagi penalty kick gune bahase kelate... terus aku angkat bendera putih..

sebenarnya yg betul2 merosakkan bahasa ialah pihak dbp sendiri..
ada ka patut bahasa yg telah sedia ada wujud sblum ni, kini ditukar gantikan dgn bahasa baru yg sekadar dicedok bulat2 dari bahase ingeris?
lain la kalau bahasa tu baru je keluar dari kilang dan x pernah ade sblum ni... macam mouse, airbus, gangnam style

contoh yg tak boleh blah:

-budget  
belanjawan(dulu)  bajet (sekarang)
-conclusion
kesimpulan(dulu)  konklusi (sekarang)
business
-perniagaan(dulu)  bisnes (sekarang)
information
-maklumat(dulu)  informasi (skrg)
variation
-kepelbagaian (dulu)   variasi (skrg)
-fee
bayaran(dulu)  fi (skrg)
-security
keselamatan(dulu)  sekuriti(sekarang)

Last edited by system_failure on 30-1-2013 05:30 AM

Pailang posted on 28-1-2013 09:14 PM
wow... logik ni bro. info yg bagus .

Zaman dulu2 ejaan Jawi ada banyak versi untuk setiap perkataan...Zaaba la yang standard kan Jawi kepada ejaan yg ada hari ini.

nak buat camne... hari2 cakap bahasa tak rasmi campur dengan loghat2 negeri masing2... kemudian pergi sekolah dalam kelas Bahasa Melayu baru cakap betul2... itupon Bahasa Melayu nak tukar Bahasa Malaysia...

bahasa melayu sarawak lagi pelik
saya =aku/kamek/orang
awak = kau/kitak/dirik
beritahu= madah/padah
soal= nanyak/nyoal
berlari=berekot
tersembam=terusuk
punggung=bxxxt
kehadapan = gohet
kebelakang=gostan
pelik kan

system_failure posted on 30-1-2013 04:27 AM
bini aku cikgu bm, selain mengajor math dan muzik.
dia ore kelate tapi mengajor kat serawak.. (mahi ...

hahahahaha. hang orang mana? orang kl ke? kalau kl memang takdak loghat or dialek la. so takdak point nak balasa balik guna bahasa negeri sendiri.

aku dulu kawan dgn budak kelantan, aku utara. hahaha.

nasib baik tak jadik kawen. kalau tak, time gaduh mesti lucu. hahaha.

tp bila kita nak dengar bahasa melayu baku.. kekadang mcm terlebih pelik la bunyinya..
contoh stesen radio tv singapura.. sana mmg menggunakan bahasa melayu baku kan..