CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2929|Reply: 5

Antara segaris langitt......

Cerpen – Antara Segaris Langit

Antara segaris langit - Part One
by Mahmud Firdaus on Wednesday, October 13, 2010 at 3:01pm
Chapter 1 - introduction.

"Beliau"  jika digambarkan sangat indah. Tapi singgahnya hanya sekadar seminit suku. Dari karai sampai ke manong patah balik ke kole kangsor pun x dapat digambarkan tentang beliau. Lahir beliau ini tidak berumah apa lagi berkereta, tetapi beliau bukalan miskin dan suka meminta sedekah, kalau ada yang berkata "aku penah jumpa beliau kat jejambat pekan rabu" amatlah salah tafsiran nya,kerana itu bukanlah beliau. dalam filem panji asmara, heroin nya juga bukanlah beliau. Juga yang bekerja di Mc.D centre Square itu juga bukanlah beliau. Kecuali jika sesiapa yang pernah ke opis peguambela di Aman Jaya, yang di kaunter itu pun bukanlah beliau.

Sudah lama x bertemu beliau,dari tahun 1967 lagi, sedangkan umur aku baru 26..Siapakah yang aku jumpa pada tahun berkenaan??kini nostalgia bersama beliau kembali hadir dalam susuk sanubari yang kian kelam kerana bil elektrik tertunggak dan dihapuskira oleh pemotong meter TNB yang nama nya abang Kasnon. Bila malam tiba,sambil dengar MP4 lagu Doel sumbang berjudul cue romlah,aku makin terkenang pada beliau. Gesekan biola dalam filem ibu mertuaku menyusup ke ruang sanubari, menjelmakan kenangan ketika berada di Yugoslavia. Aku bekerja sebagai rubber tapper disana dan menerima gaji sekadar 100 paisa sebulan.

Sambil melelapkan mata,Ramlee datang dan berkata, dari hidup bergulumang dosa,biar mati dijilat nuraka..sangat tragis filem Semerah Padi itu,belum sempat aku habiskan menonton ibu datang menutup TV,katanya esok aku harus kerja. aku pun terlelap sambil diiringi bunyi keretapi lalu di sebelah rumah.

Chapter 2 - latar tempat (sekitar bandar johanesburg)   latar masa - setiap seminggu sekali

Aku menggenggam erat ijazah ku yang ku usahakan selama 4 tahun itu. Dalam mengejar kepandaian,aku terlupa pada kebodohan kerana tertinggal ijazah berkenaan di Uni. Johanesburg itu. Aku sedari apabila "beliau" yang menalipon aku mengatakan lecturer kami telah mati akibat koma dari jangkitan penyakit "merapucoulusly syndrom". Ah..persetankan ijazah itu kataku sambil menuntun dan mengelek sebilah gitar kesayanganku. Rancangan ku ingin bermain muzik di Central market bagi memenuhi poket kosongku sekadar lepas makan. "Abang tukang cerita,mainlah lagu asmaradana,adik bayar 4 ringgit ye.." kata seorang awek kolej PTPL yang nak sangat dengar lagu itu. Aku melaksanakan tugas dengan penuh komitmen sebelum disweep oleh pak guard kompleks CM berkenaan. Sedang leka,tiba2 sms ku terima katanya begini - jamming atas tren??idea bijak,sebarkan pada kawan2??mudah saja..tergelak aku melihat iklan promosi line telepon itu di layar gergasi dataran maybank.

Aku bergerak menuju jalan yang benar sebab tersalah pilih map dalam I-Phone ku. Celaka punya abang jual prepaid, dipaunya aku lagi 50 sen,katanya ekstra charge,Puihh!!!!!!! Aku makan di mamak stall di Cheras berpandu pada arahan akak promoter Avon setelah aku bertanya arah jalan ke restoran paling dekat. Tima kasih akak,kredit untuk akak (rohainizawati kusuma binti jaapar). Semasa leka menjamah daging puyuh cecah madu, mamak style plus oren jus sejug, sambil terbelahak aku terpandang susuk tubuh seseorang, nampak seperti dayang nurzaefah,penyanyi kulit hitam manis yang ku minati ketika bercinta dulu,itupun berpura-pura minat koz awek aku minat..Ahhhh!!!!!!itu cerita lama..terbakar rumah nampak api,terbakar hati siapa yang tahu..Aiyooo..ini time makan la,sabarlah kawan...teringat aku iklan Aduan rakyat apabila melihat jiran sebelah meja berbuat begitu. Pandangan aku jadi gelap dengan tiba2 kerana dilindungi oleh mamak yang berbadan tegap, kemana susuk tubuh tadi???adakah itu beliau yang aku impikan????ah..mungkin inikah yang dinamakan cinta..bunyi lagu dari MP4 aku..

Berbalik pada jalan cerita..Ketika di johanesburg,aku sempat berjumpa nelson mandela,tapi aku berada di barisan paling belakang dalam stadium ketika beliau berucap mempromosikan keamanan dunia..Aku bangga kalau jadi seperti nelson. Sebut nelson,teringat aku jagung kukus nelson's masa dating ngan awek aku dulu,rambut style,spek itam,seluar bell bottom..pergh..Tiba2 emak call aku guna video call..ada daging nya??tanya emak..ada mak,hati,limpa paru semua ada,lantas emak pengsan..ketawa aku teringat iklan raya tahun terdahulu..emak memberi khabar gembira sedih padaku. Katanya dia sudah menjumpai calon sekadar cukup korum untuk dijodohkan dengan aku..aku menjawap pada emak,tut2!!nombor yang anda dail tiba2 kehilangan signal,sila cuba sebentar lagi,terima kasih. Aksi pitam memitam berlaku apabila mendengar perkhabaran itu..aku masih menanti "beliau"..........

bersambungg....

Chapter 2 - latar tempat (sekitar bandar johanesburg)   latar masa - setiap seminggu sekali

Aku menggenggam erat ijazah ku yang ku usahakan selama 4 tahun itu. Dalam mengejar kepandaian,aku terlupa pada kebodohan kerana tertinggal ijazah berkenaan di Uni. Johanesburg itu. Aku sedari apabila "beliau" yang menalipon aku mengatakan lecturer kami telah mati akibat koma dari jangkitan penyakit "merapucoulusly syndrom". Ah..persetankan ijazah itu kataku sambil menuntun dan mengelek sebilah gitar kesayanganku. Rancangan ku ingin bermain muzik di Central market bagi memenuhi poket kosongku sekadar lepas makan. "Abang tukang cerita,mainlah lagu asmaradana,adik bayar 4 ringgit ye.." kata seorang awek kolej PTPL yang nak sangat dengar lagu itu. Aku melaksanakan tugas dengan penuh komitmen sebelum disweep oleh pak guard kompleks CM berkenaan. Sedang leka,tiba2 sms ku terima katanya begini - jamming atas tren??idea bijak,sebarkan pada kawan2??mudah saja..tergelak aku melihat iklan promosi line telepon itu di layar gergasi dataran maybank.

Aku bergerak menuju jalan yang benar sebab tersalah pilih map dalam I-Phone ku. Celaka punya abang jual prepaid, dipaunya aku lagi 50 sen,katanya ekstra charge,Puihh!!!!!!! Aku makan di mamak stall di Cheras berpandu pada arahan akak promoter Avon setelah aku bertanya arah jalan ke restoran paling dekat. Tima kasih akak,kredit untuk akak (rohainizawati kusuma binti jaapar). Semasa leka menjamah daging puyuh cecah madu, mamak style plus oren jus sejug, sambil terbelahak aku terpandang susuk tubuh seseorang, nampak seperti dayang nurzaefah,penyanyi kulit hitam manis yang ku minati ketika bercinta dulu,itupun berpura-pura minat koz awek aku minat..Ahhhh!!!!!!itu cerita lama..terbakar rumah nampak api,terbakar hati siapa yang tahu..Aiyooo..ini time makan la,sabarlah kawan...teringat aku iklan Aduan rakyat apabila melihat jiran sebelah meja berbuat begitu. Pandangan aku jadi gelap dengan tiba2 kerana dilindungi oleh mamak yang berbadan tegap, kemana susuk tubuh tadi???adakah itu beliau yang aku impikan????ah..mungkin inikah yang dinamakan cinta..bunyi lagu dari MP4 aku..

Berbalik pada jalan cerita..Ketika di johanesburg,aku sempat berjumpa nelson mandela,tapi aku berada di barisan paling belakang dalam stadium ketika beliau berucap mempromosikan keamanan dunia..Aku bangga kalau jadi seperti nelson. Sebut nelson,teringat aku jagung kukus nelson's masa dating ngan awek aku dulu,rambut style,spek itam,seluar bell bottom..pergh..Tiba2 emak call aku guna video call..ada daging nya??tanya emak..ada mak,hati,limpa paru semua ada,lantas emak pengsan..ketawa aku teringat iklan raya tahun terdahulu..emak memberi khabar gembira sedih padaku. Katanya dia sudah menjumpai calon sekadar cukup korum untuk dijodohkan dengan aku..aku menjawap pada emak,tut2!!nombor yang anda dail tiba2 kehilangan signal,sila cuba sebentar lagi,terima kasih. Aksi pitam memitam berlaku apabila mendengar perkhabaran itu..aku masih menanti "beliau"..........

chapter 3 - latar tempat (bandar jempol)  latar masa - time pagi nak ondaway pegi kerja.

Abang, x cukup lagi seposen, makan nak banyak bayar nak sikit..kata adik kaunter kedai makan roti pusing tu. Eleh..seposen pun kira ka???masuk akta halal je lah...sambil menghempas syiling seposen itu ke tangan awek tu..boleh tahan gebunya...dalam pemikiran harus ada logik pro dan kontra,jadi aku memilih untuk melepas kan genggaman tanganku pada awek itu..Ampun bapak mentua,aku menantu yang baik terkeluar dialog ahmad nispu dalam filim pendekar bujang lapok apabila melihat bapak awek itu menjengol mata memandang aku (untuk pengetehuan - dia adalah tokei kedai itu)

Pin2....wei,belah la..lambat betol la,kan dah hijau lampu tu sambil2 suara radio kedengaran,keadaan trafik di jambatan pulau pinang masih lancar di kedua-dua arah,teringat masa aku berulang ke tempat kerja di Penang satu masa dulu..kenapa kau sampai awal opis hari ni??pintu pun belum buka lagi,kata akak guard opis aku..ya ka??sekarang jam berapa kak??jam 6.30 dik oi..aiyoo...begitulah dulu kehidupan aku di johanesburg,bangun awal tido lewat nak siapkan tesis..gila apa disuruh aku buat tesis tentang "mengapa puak asli aprika masih tidak berbaju hingga sekarang,jawapan dan penyelesaian krisis ekonomi republik Congo, Malay in dilema"..panjang siot tesis aku..

Bos,saya nak mintak annual leave la,nak pergi merantau..terus disain kan surat yang diberi bersama sekeping surat VSS sebab aku kerap sangat nak mengembara. Ala dato'..please la, jagan la mcm ni, kalau berenti kerja anak bini saya nak makan apa???mangkok!!!kau mana kawen lagi.........ala....apasal ada skrip mcm ni???sebut pasal kawen,emak aku tengah menunggu dengan penuh semangat menanti keputusan kemenangan berpihak kepada negara mana pada perlawanan akhir World cup malam tu..ala emak kawen kan aku,ala emak kawenkan aku...dik ngah,apsal kuang ajar sangat kau ni ha??kataku pada adik aku sebab pasang radio lagu emak kawenkan aku ketika dan saat aku nak melepaskan diri dari soalan yang bisa membunuhku pada saat soal siasat dengan emak aku malam itu..

chapter 4 - latar tempat gunung kinabalu    latar masa  -  subuh hari sampai megarib

Gila kau,aku dah penat ni,kataku pada kawanku....dik,kalau penat malulah,tengok abang nih,111 kali naik turun sebab nak pecah rekod malaysian book of record,ngeh2..kata pendaki terkemuka yang aku dah lupa namanya di laban rata tempoh hari...

Antara Segaris Langit part 2 - sambungan (epik pengembaraan nenek narniawati)
by Mahmud Firdaus on Thursday, October 14, 2010 at 11:35am
chapter 4 - latar tempat gunung kinabalu    latar masa  -  subuh hari sampai megarib

Gila kau,aku dah penat ni,kataku pada kawanku....dik,kalau penat malulah,tengok abang nih,111 kali naik turun sebab nak pecah rekod malaysian book of record,ngeh2..kata pendaki terkemuka yang aku dah lupa namanya di laban rata tempoh hari...aku terus buat dono pasal kaki sudah mulai krem..Jess,jauh lagi ke nak sampai puncak??sambil nyanyi lagu menuju puncak AF,kami berjalan secara mendaki terus ke puncak kinabalu..alhamdulillah dah sampai pun..tapi apsal x nampak apa2???kataku pada jess,sahabat baik ku ketika di sekolah menengah dulu..dey kawan,ini masih subuh la,matari pun blum kluar lagi,nak nampak mende...iya x ya jugak..ngeh3..

Seminggu selepas menjelajah bumi di bawah bayu,aku dikontek oleh boss aku..wei badigol,kau lupa nak taruk alamat terakhir masa cuti,kang jadi apa2,aku nak send cek kat balu engkau pun susah..kuikuikui..boleh ketawa plak boss aku ni..chuiihh!!!!!!!Aku teringat masa kat Uni.johanesburg dulu,lecturer ku yang almarhum pernah berkata,if you dare to do something,dont asked your mate,just asked yourself,deep into your heart..pergghhh!!!mendalam maksudnya tu..aku nekad,nak kensel kan ruangan mencari jodoh oleh agensi mama sempoi @ ibu aku sendiri..tapi kesian plak, aku kan anak tunggal dari 8 beradik,kang merajuk plak emak aku tu..hmmm...

chapter 5 - latar tempat - bandar Itali  latar masa - seminggu je lah...

bonjour mister..kata pelayan cafe d" lourdes di pekan sacramento itali tempoh hari..ah..ko kasik jelah makanan yang halal..masa2 macam ni lah aku teringat kuah kari emak aku buat tuh,cecah dengan "lempeng",aduhh!!!godaan yang berat bagi aku..tiba2 langkahku terhenti,sejuta tangan telah menahanku...ringtone dari enset nokia 3310 aku berbunyi..alamak!emak aku la plak..hai mom,hawau you today????sudah makan ke belum???masak apa hari ni???adik2 sihat??woi..ko jangan banyak tanya lah,nak lap dari soklan pasal nak kawen la tu..ngeh2..emak macam tau2 ja aku nak elak dari soalan tu...amacam keputusan kau???ala mak..cek belum puaih lagi nak jalan2 tengok dunia,bagila cek chance sket,nak enjoy dulu..enjoy kepala hotak kau,mak bapak aweks tu dah tunggu keputuan dari kau,kalau x jadi aweks tu nak merajuk..amcam????err..mom.give me a few days to answer it..ok boys,i go first,but you ingat,mom x mau kau bagi jawapan yang x munasabah k..take care,sincerely mama...tut2..line putus...aduyai..."beliau2"...dimana kah engaku??dah setengah dunia aku cari,x jugak jumpa2....

kau dah siapkan pic-pic yang kita shoot kat tasik tempoh hari???err...belum la,sebab aku tgh cari installer untuk CS 3 tuh,kat sini susah sket nak jumpa la...nanti siap aku gitau engkau...aduh,gambar perlu siap,koz itulah punca pendapatan aku buat masa ni,hidup di rantau orang harus siap siaga dengan uang nya..kata2 ini terkeluar dari mulut upik sarah,seorang warga Indonesia yang datang ke Malaysia sebagai maid tempoh hari...aku mesti buat keputusam segera,kawen dengan awek tu,atau cari "beliau" sampai jumpa...

chapter 6 -  latar tempat - malaysia bumi bertuah   latar masa - hari2

oh ibu..kau disiram bayu pagi,kehilangan terasa kini,dan kesepian dan aku..bagai purnama menghilang...ni lah lirik lagu masa aku buat persembahan kat hari penyampaian hadiah sekolah rendah dulu..samapai ketawa2 cukgi kasmah  binti lebai moin tengok aku miming x betul dengan lirik...kehkhekhe...aku pikir2,nak pegi balik ke zaman sekolah dulu,ada shikin,ada naemah,ada faizal,ada cikgu badariah,ada ustaz salim..kaw2 punya kepala cikgu2 ni..aku pun hebat gak,seorang pengawas dan MC di perhimpunan pagi..hnfff22..kembang hidung siot...tapi life must go on,bak kata heroin citer forgeting sarah marshal masa aku layan vcd tempoh hari..oh emak,kalau lah saya dijodohkan dengan puteri raja kan best...aku pun terlelap...ZZZZZZzzzzzzz......Serang dia!!!!!!jangan bagi can,untuk nenek narniawati dan kekuasaan nya!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!sambil menunggang kuda unicorn, aku bertempur dengan White witch..saipul,ko serang rusuk kiri,buat formasi 4-4-3..tumpu pada bek tengah tu..ohoiii!!!!!serang depa...aduh..apa lah dosa aku nenek narniawati??aku berjuang untuk mu,kenapa aku di panah di rusuk??panah lah tempat lain, kepet paru2 aku tau tak??

Putera daus, kau harus kekalkan keamanan di kerajaan nenek narniawati ni,ini semua untuk ketenangan aku jika aku telah pergi,kata haslam,seekor singa berbadan burung,ketua pahlawan narniawati land pada aku..dup2..dup2..jantung haslam terhenti..kini aku tinggal bersendirian mengakkan keadilan di narniawati kingdom..di sebelah kota,terdapat sebuah negeri bernama kota katon bagaskara,ia mempunyai seorang puteri cumil bernama salasiah, badan ganteng, muka lawa,mata bulat,kulit putih,hidung ja kepet sket tapi tetap kiut..aku ingat nak jodohkan puteri tu untuk aku sendiri,supaya nanti aku dapat anak yang comel..hahaahahahahah..sungguh jahat niat aku ini...

alamak...bersambung lagi la plak....penat menulis punya pasal la ni...bersambung ke part seterusnya.. berjudul halimah jongang dan kapsul soyuz....

Follow Us