CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: RED 666

Kenapa Ramai Orang Masih Menganggap Gaji Gomen Kecik?

RED 666 posted on 5-6-2013 01:57 PM
tak sama, hakikatnya, gaji kat swasta lagi rendah dari apa yg cakap tu,

gaji gomen fresh degree ...

kaklong..fresh degree kt private..basic 3.5k kak....lepas tu naik naik dan naik...

ye mmg gaji gomen byk...tp kenapekah byk muda mudi gomen yg bangkrup awal?
sile nyatakan pendirian andeee...

Sagoo posted on 6-6-2013 12:50 PM
kaklong..fresh degree kt private..basic 3.5k kak....lepas tu naik naik dan naik...

ye mmg gaji  ...

itu rate gaji oil & gas dan kompeni mnc

setakat kilang2 elektronik atau swasta biasa2 lebih kurang 1800 hingga 2800 je degree fresh

org gomen muda2 yg bangkrup awal tu sebab boros dan suka henjut loan dan amik kad kredit bebanyak, nak melaram dan bermewah punya pasal. maklumlah senang nak dapat disebabkan keje gomen

kenapa jarang dengar swasta fresh graduate yg bangkrup awal ? walaupun ada yg gaji setakat 1800 hingga 2200 je?

sebab diorang susah nak buat loan, jadi nak tak nak diorang kena utamakan apa yang penting saja untuk dibelanjakan

RED 666 posted on 6-6-2013 01:03 PM
itu rate gaji oil & gas dan kompeni mnc

setakat kilang2 elektronik atau swasta biasa2 lebih kur ...

mane ade...company aku bukan berteraskan field tu ..elok je byr gaji staff rate mcm ape yg aku ckpkan td

ko ckp berdasarkan swasta yg kecik2 ni ke? means staff below 100 org? mcm tu ?
kalo ikut macam tu mmg belambak...takat gaji 600 pon ade

swasta gaji basic 2000 bole je buat loan kt mane2 bank... ikot bank la..tp xde le mampo buat loan mcm org gomen berpuluh2 tahun ..

ape2 pon, gomen mmg byk advantage le... xbole d sangkal lagi.
semua institusi kewangan pon hepi bile dgr org gomen nk apply loan ke ape2 ke kt dorg.

yg teraniaya sapa? org2 swasta yg gaji kecik ni jugak le...
tp bile berckp soal bonus? org gomen paling kuat bising..ckp da le gaji kecik bonus dpt sikit..
org swasta lain la bonus berbulan2...

kan?

eh ape aku melalut..
dah la kbai

little_sis posted on 6-6-2013 10:13 AM
kwn aku keje gomen asik merungut gaji kecik walhal gaji sama je dgn aku.. kalo nk banding, dia bujan ...

org gomen suke berbelanje mewah....
tgk gaye mcm senior exec je....pakai gajet mcm2, pakai nk branded., kete mesti nk mahal..
nk buat pe semua tu? nk menunjuk kt org je ke? x paham aku ....

tp hakikatnye?

lepas tu memekak gaji sikit, nak naik gaji.cuepec kene tlg bla bla bla....

Sagoo posted on 6-6-2013 01:18 PM
mane ade...company aku bukan berteraskan field tu ..elok je byr gaji staff rate mcm ape yg aku ckp ...

mungkin ko bernasib baik keje kat kompeni yg bagi rate bagus

byk juga swasta besar pekerja lebih 100 org bagi rate setakat yg aku tulis tu dan biasanya kilang2 yg bagi gaji camtu

glc cam sime darby, tm dan proton pun fresh degree rate dia lebih kurang 2200 hingga 2800 je

kalau ada elaun pun setakat seratus, dua ratus lebih je

aku pernah tanya pasal buat loan kat bank, rata2 nak basic 2500 hingga 3000 ke atas

tapi kalau seseorang staf swasta tu nak buat loan kat bank yg memang gaji masuk sana memang akan dapat kelebihan buat loan kat sana tak kisah basic berapa pun

dan aku sendiri pun tak buat walaupun ada kelebihan tu sebab tak nak kering duit buat bayar personal loan atas perkara yg tak penting dihujung bulan macam org gomen

Last edited by RED 666 on 6-6-2013 01:34 PM

RED 666 posted on 6-6-2013 01:25 PM
mungkin ko bernasib baik keje kat kompeni yg bagi rate bagus

byk juga swasta besar pekerja lebi ...

ade pulak bank buat mcm tu sbb costumer adelah panel diaorg?
xpenah jumpe pun...so far bank panel company aku xde plak bg mcm tu...

mungkin itu utk promosi2 tertentu aje.
hakikatnye bank2 akan tetapkan syarat yg ketat...nk2 skang ni nk buat loan mmg susah.

hanya gomen2 aje yg mampu tersengih lebar akibat mengepau bank2 semi gomen beratus2 ribu ringgit ke akaun mereka.

cume 1 je aku nk ckp kt org gomen yg weng, bersyukor la,,korng ade kuaters besar, apartment kt kl ni pon sewa da 600 ke atas...walaupon hanye sekangkang kera..
org gomen punye selese hidupnye.. semua bende dpt pertolongan.. ape yg swasta meluat tgk dorg ialah asik2 mintak naik gaji naik gaji...dorg xtahu malu ke?

cube idop mcm staff2 swasta yg basic 900 tu tgk mcm mne.?  jgn le nk menunjuk2 sgt DUIT korang tu.. duit pinjam je...bulan2 gaji abis bayar utang je lg nk blagak besar.

sekian

Follow Us
Sagoo posted on 6-6-2013 01:38 PM
xpenah jumpe pun...so far bank panel ...

memang ada, bank simpanan nasional. sapa2 yg gaji dia masuk sini memang akan ada kelebihan buat loan tak kisah basic berapa pun

gaji aku bebulan masuk sana

kje gomen gj rndah skit la..increment gomen bpe ratus je staun..lau utk yg gred 17,27..yg gred 41,44 xyah cite la..
lau swasta cpt naik..jji pngalaman n skill kne power..tp kelebihan gomen..kerani gj 800 pn mudah bt loan n jaminan ms dpn lg cerah..sape2 nk keja rilex,tp senang apply la gomen..sape nk cpt kaya tp keja ssh skit..keja la kat swasta..
tp yg plg xboleh blah bila lik kg..org kg tanya..'keja kat mana skrg'..'kat kilang'..'eh blaja tinggi2 knp keja kilang,knp x mintak keja gomen,ank makcik tu lepasan spm je dh dpt jd pembantu makmal sekolah dh..nanti makcik mintak dia tlg apply kn utk kamu'..aku angguk kn je..nk je ckp..makcik igt dekat kilang tu smua operator ke..engineer xda? tp hakikat nye mcm tu la..lau kje gomen org akn pndg hebat..hehe..

Sagoo posted on 6-6-2013 01:38 PM
xpenah jumpe pun...so far bank panel ...

memang betul cakap kau tu, org gomen mmg patut bersyukur dgn apa yg diorg ada. sewa kuarters tu kalau nak tau jauh lagi murah daripada sewa rumah kat luar walaupun kena potong elaun rumah dah cola.

diorang ni kena ingat, elaun rumah tu hanya utk membantu ringankan beban diorang bayar sewa atau bayar installment rumah, jauh lagi bagus dari swasta yg langsung takde elaun tu. i

ni sebok nak mintak naik elaun rumah, gaji diorang kan dah byk, bayar jelah pakai gaji yg ada tu macam org swasta, kerja sendiri dan kerja kampung jugak.

aku pun meluat dgn cuepacs asyik mintak naik gaji ni, harus diingat, gaji diorang ni semua datangnya dari kutipan cukai seluruh rakyat malaysia, jadi jgnlah tak tahu malu dan mementingkan diri sendiri sgt!

tolong belajar bersyukur, gaji pun dah banyak. tak pernah pun aku tgk selama ni org gomen merempat melainkan salah sendiri boros beli brg branded dan suka berhutang

daripada asyik naikkan gaji gomen, lebih baik guna duit tu utk tambah subsidi bahan keperluan, tambah infrastruktur di kawasan pendalaman dan bermacam perkara lain yg di mana semua rakyat merasa tak kira gomen atau swasta

Last edited by RED 666 on 6-6-2013 02:08 PM

nordiana87 posted on 6-6-2013 02:00 PM
kje gomen gj rndah skit la..increment gomen bpe ratus je staun..lau utk yg gred 17,27..yg gred 41,44 ...

gred 17 kelulusan spm, 27 diploma. sila banding dengan gaji spm dan diploma swasta tgk gaji siapa lagi sikit.....

increment gomen pun dah byk kalau nak tau. rata2 swasta biasa bagi 4 hingga 5% je setahun dan ada yg takde langsung

bukan setakat org kampung je pandang tinggi keje gomen ni, org bandar pun dah mula pandang tinggi sebab gaji gomen besar dan byk elaun

dahlah bersara nanti ada graduiti beratus ribu dan pencen lagi

RED 666 posted on 6-6-2013 02:02 PM
memang betul cakap kau tu, org gomen mmg patut bersyukur dgn apa yg diorg ada. sewa kuarters tu ka ...

sokong kate2 YB RED666

tp ape yg aku peratikan yg gred2 besar ni AKHLAK dorg murni sket dr gred bawahan ni....
x sombong, x menunjuk2...(kecuali ahli2 kuarge such as bini, anak2..bla bla bla)

ape2 pon..sile le ingt kalo dorg susah.....pikir2kan la ade org lg susah idopnye dr dorg yg sume gomen tanggung...
sah2 dpt BR1M semuanye tu kan?

Sagoo posted on 6-6-2013 02:16 PM
sokong kate2 YB RED666

tp ape yg aku peratikan yg gred2 besar ni AKHLAK dorg murni sk ...

memang ada staf gomen atasan yg merendah diri tapi ada jugak yg berlagak dan asyik nak gahkan pangkat dia tu sambil mengharapkan layanan istimewa

lagi satu yg paling best keje gomen ni, elaun-elaun mereka yg bersepah tu dikecualikan cukai

contoh:  rate bayar cukai adalah bermula dari gaji 2500

gaji swasta basic rm2400, elaun 100, total 2500 memang kena cukai kesemuanya  

gaji gomen gred 41 2200, elaun 840, total 3040 tak akan dikenakan cukai sebab cukai untuk gaji gomen hanya dikenakan bila basic cecah 2500 sahaja

kalau swasta, elaun, OT dan bonus2 diorang memang kena cukai punya, demi membayar gaji dan elaun org gomen

Last edited by RED 666 on 6-6-2013 02:30 PM

RED 666 posted on 6-6-2013 02:24 PM
memang ada staf gomen atasan yg merendah diri tapi ada jugak yg berlagak dan asyik nak gahkan pa ...

ye betol2.... abis bonus ENAM BULAN aku kene cukai smate nk bayor gaji staff gomen aje...
lepas tu nunjuk kt aku pakai tab la ifon la...xsedor dia beli pakai duit aku tu
*bole tak ckp mcm tu?

Sagoo posted on 6-6-2013 02:26 PM
ye betol2.... abis bonus ENAM BULAN aku kene cukai smate nk bayor gaji staff gomen aje...
lepas t ...

hahahahah, lawak betul, memang patut kau maki je diorang nak menunjuk2 dan tak sedar diri tu

staf petronas dapat bonus 6 bulan, 2 bulan diorang kena bayar cukai dan dapat kat staf gomen buat berjoli dan berhutang masuk mlm hai o

Sagoo posted on 6-6-2013 02:26 PM
lepas t ...

perrgghhhh bonus 6 bulan tu.... ini mcm kalu apa barang ushar blade... 1000rr terus laaaaaa....  

RED 666 posted on 6-6-2013 02:12 PM
gred 17 kelulusan spm, 27 diploma. sila banding dengan gaji spm dan diploma swasta tgk gaji siap ...

betul juga point TT ni....
Syarikat swasta bukan semuanya performed... ada juga MNC yg gulung tikar... ada juga syarikat yg bukan sahaja tak dapat kenaikan gaji malah dipotong lagi adalah...
yg dapat bonus 1 bulan pun kira bersyukur sgt2....

point TT kat sini utk beri sedikit kesedaran... supaya penjawat awam beri balik kelebihan tu dalam bentuk layanan yg baik dan kerja yg ikhlas....
sentiasa senyum... bukan kena bayar pon...

Last edited by ryo_takahashi1 on 6-6-2013 05:16 PM

ryo_takahashi1 posted on 6-6-2013 02:52 PM
perrgghhhh bonus 6 bulan tu.... ini mcm kalu apa barang ushar blade... 1000rr terus laaaaaa....  : ...

komitmen byk bang...
nipu je tu...bonus 2bulan je

RED 666 posted on 6-6-2013 12:24 PM
tak kaya pun tak apa, sekurang2nya dapat hidup selesa dan tak merempat

pangkat jusa ke atas mem ...

emak aku cuma kerani gomen masa tahun 90an dulu..skang dia dah bersara..mmg lah gaji dia tak besar..tp dgn pendapatan dia yg tak seberapa tu la dia sara kami tiga beradik,mampu beli rumah n kereta..ayah aku plak bekas askar, tapi tak berpencen..jadi pendapatan dia mmg tak menentu..sbb tu la aku ckp, walaupun cuma taraf2 kerani je tapi org govmnt ni mmg byk dpt kemudahan..nak beli rumah ada govmnt loan, nak masuk hospital pun free..tak kaya, tapi bolehlah nak bernafas..pastu dah tua2, dok umah n makan pencen je..

RED 666 posted on 6-6-2013 02:12 PM
gred 17 kelulusan spm, 27 diploma. sila banding dengan gaji spm dan diploma swasta tgk gaji siap ...

awk jgn banding kn kje swasta yg low class..lau awk bnding kn yg kje swasta thp kerani..mmg la thp tu je..lau awk msk company yg jns byk projek..awk pulak projek leader..engineer..bsc start dgn 2.5 je..awk kumpul experience 3thn je dlm field yg same..awk blh apply tmpt lain 1k lbh dr current gj awk..ini utk lepasan dip je..sb swastadie pnting kn pnglmn n skill..keja gomen pn xda kurang nye..skrg dh makin naik..lau keja swasta..br 3thn..lepasan dip..dh dpt bsc 2.8k..gomen blh dpt? sb gomen xperlu kn skill..xperlu png kpala bt kje..nk mewah dlm swasta sng je..skill kne power..bkn sy la..org lain..tp lau pk dgn kelebihan byk gomen la..lau ikt kn bonus..gomen punya bonus 3 4x stahun..tp setengah bulan je..lau swasta..sedebukk die bg hjg thn 3.0..n benefit medical lebih swasta lg..medical pnting..bila da kawen ade ank..xkn sakit demam nk masuk spital gomen kot..bkn xboleh tp fhm2 la dr segi keselesaan..tp keja swasta,free je..smua company sapot..skali msk ward..riban2 tu..itu kes besar.lau demam biase,xkn nk p kenek gomen kot.bratur tggu no ramai giler.tp tuk keja swasta,show je medical card company.xpyh kluar duit.mcm sy ckp la..dua2 ade kelebihan n kekurangan..

aku naik gaji selalunya 5% je yearly, mmg x seberapa lebih2 lagik lps tolak epf + tax... mmg x terasa pun.. so hari2 jimat bwk bekal lunch...