CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: GuaAnakMelaka

Wajah HANG TUAH

hmm..

Kadangkala bab mengarut dan berfantasi ni mmg makanan org2 Melayu....

aku tengok macam HANG MINYAK je..

Lebih gembira kalau mimpi jumpa Rasulullah.Impian setiap muslim.

Maaf ye. aku tengok ramai yang meninggalkan ulasan "mengarut" .. aku tak berani cakap perkara ni betul atau tidak. (Allah lebih Maha Mengetahui)

Apa yang buat aku terkesan daripada hasil pembacaan diatas,

Sungguh indah bahasa melayu. Sungguh tinggi adab dan sopan Melayu. Tapi sayang, anak muda yang konon melayu punya bahasa seperti bangsa yang tak punya agama dan tatatusila.

lim guan eng tu la hang tuah
korang nak percaya boleh percaya
tak nak percaya sudah

contoh, bahasa golongan "anak muda terpasak "wawasan". kalau tak percaya tidak mengapa tapi jangan samakan "lagenda pahlawan" melayu dengan bangsa lain. Ya, kita anggap cerita di atas tidak benar. Hang Tuah bersaudara tidak benar. Kesultanan Melayu Melaka tidak benar. Segalanya tidak benar!!

Tidakkah saudara cuba berhenti mencerca? Kadang kita perlu cerita untuk di inspirasikan. Kadang kita perlu
cerita tentang pahlawan dari bangsa kita untuk diceritakan kepada anak cucu kita. Supaya mereka dapat terus bercerita tentang keanggungan bangsa kita suatu waktu dahulu. Bukannya kisah pahlawan bangsa lain yang menjadi kebanggaan. Alexander the Great dan sebagainya.

Bahasa melayu ibarat lenggok gemalai tarian silat. Nampak lembut dan tertib gerakkannya. Cuba ada yang mencabar-cabar darah melayu. Pernah dengar, melayu takut mati?

Fikir-fikirkanlah

Last edited by Naurah_rik on 2-7-2014 04:54 PM

Naurah_rik posted on 2-7-2014 04:53 PM
Maaf ye. aku tengok ramai yang meninggalkan ulasan "mengarut" .. aku tak berani cakap perkara ni bet ...

Terbaik

Follow Us
tokwan percaya kewujudan kesultanan melayu melaka dan pahlawan2 melayu kita.... yg tokwan tak boleh nak percaya cerita pakcik ni duduk bersembang bagai dengan hang tuah dan kawan2nya sekali dgn mak hang tuah... ayah hang tuah tak mai sekali bersembang ka?

Maaf ye. aku tengok ramai yang meninggalkan ulasan "mengarut" .. aku tak berani cakap perkara ni bet ...

yup betul tu...saya sokong!

melayu sekarang tak hargai sejarah waima mitos sekalipun..dicerca2 cerita dongeng (if Hang Tuah ada yang kata mitos or dongeng) tapi pada masa yang sama sibuk tengok citer mat Salleh pasal robin hood, snow white, lord of the ring, merlin and Arthur etc2..

tokwan_jantan posted on 15-7-2014 02:39 PM
tokwan percaya kewujudan kesultanan melayu melaka dan pahlawan2 melayu kita.... yg tokwan tak boleh  ...

baguslah "tokwan" percaya cerita kewujudan kesultanan melayu melaka dan pahlawan2 melayu kita, tapi 'anak muda' ramai mencerca. Tentang kisah penulis berjumpa dengan hang tuah tu secara logik susah kita nak terima. Yalah "akal" kita tak setinggi mana untuk membayangkan setiap kisah yang diceritakan.

Tapi tokwan jangan lupa, akal kita juga tak dapat nak olah setiap rahsia dan ilmu milik Tuhan.

Well said!! sejarah yg baik jadikan teladan yg buruk kita jadikan sempadan.. x salah kita bangga dgn sejarah bangsa kita ,gunakanlah utk terus berjuang di masa kini & utk masa hadapan..klu bukan kita yg memperjuangkan&mempertahankan sejarah bangsa kita siapa lagi?

panjang betul citer psl tuah ni

takutnya tgk wajah hang tuah. igtkan mcm wajah m nasir

leen_shaza posted on 26-10-2013 08:49 AM
MEH RUJUKPENDAPAT ULAMA - ABIS CITER

bila baca roh2 akan pulang ke rumah2 tu rasa dah mcm pesta hantu lapar pulak. nauzubillah janganlah akidah kita lari.

depa makan taik GUAN ENG.....sbb tu depa x peka sejarah HANG TUAH...

Naurah_rik posted on 23-7-2014 11:22 AM
baguslah "tokwan" percaya cerita kewujudan kesultanan melayu melaka dan pahlawan2 melayu kita, tap ...

Dalam ILMU Hikmah,ramai manusia diberikan hikmah dan kelebihan dan kita tidak.Itu anugerah Allah SWT.

Contohnya kawan aku ,dia boleh nampak jin ,aku x boleh nampak.Ada sekali adik saudara aku kena rasuk ,aku panggil kawan aku  nama Bang Pin,dia datang dan bgtaw "Mereka 6 ekor,berbulu lebat dan hitam..."

Abang Pin baca mcm2 ayat dan 6 orang lelaki pegang adik saudara aku sbb kekuatan amat dahsyat setelah jin masuk badan.2,3 orang tercampak dgn libasan adik saudara aku di mana kekuatannya amat luar biasa.Akhirnya semua jin dlm badan keluar.

Ada kisah tentera Islam sdg berperang dan ada rombongan musuh cuba datang dari belakang dan Omar al-Khattab ra sedang berkhutbah di masjid dan beliau r.a nampak musuh mahu menyerang dari belakang.Omar r.a terus memberikan ucapan mengenai musuh mahu serang dr belakang dan didengari tentera Islam wlupun jarak mereka ratusan batu.

Aku bukan boleh meramal masa depan,namun kdgkala aku belajar dr ahli hikmah.Mereka mengajar aku byk perkara .

Ada sekali ada nampak kambing dan bgtaw tuan "bang...kambing ni mcm dah x lama..elok la abg sembelih nje buat kenduri..."

tp dia x ambil nasihat aku.

2 bulan kemudian kambing  tu mati jadi bangkai.

Aku baca kisah Imam Hasan al-Basri rahimahullah yg ingin mengetahui mengenai rezeki dan beliau masuk hutan.Jumpa gua dan masuk dlm gua.

Tiba2 ada bebberapa perompak datang masuk gua sbb mrk jadikan gua sbg rumah persinggahan.

Perompak menawarkan roti nmn Hasan Basri enggan.

Seorang perompak membuka mulut Hasan Basri dan seorang lagi menyumbatkan rezeki!

Aku pernah mencuba.

Aku pergi ke Putra Jaya naik bas,dan duit berbaki 20 sen dalam poket ktk smpi Putra Jaya...Aku tepon tepon syiling kawan aku dan dia dtg.dia bagi RM20 dan aku naik bas balik Melaka.

Itulah REZEKI.

Aku bercerita bukan RIAK,namun ia adalah kisah benar.Aku sentiasa buat kajian dan penelitian dr kisah para sahabat,ulama dan ahli hikmah.Bgmana mereka boleh berjalan dalam air tanpa tenggelam,bgmana mereka berpakaian selekeh namun adalah Wali Allah,bgmana mereka boleh mengetahui anak gadis yg akan dipinang itu akan jadi isteri solehah atau tidak  dan sebagainya.

Aku pernah bermimpi jumpa ramai pemimpin dunia yg telah mati  dan msh hidup dan mereka beritahu aku banyak perkara.Aku dulu x percaya mimpi tp bila aku baca buku  Tafsiran Mimpi yang ditulis ulama' terkenal,barulah aku mengambil pelbagai pengajaran dlm mimpi.

Pensyarah aku berpesan "Mimpi baik dr Allah dan ucapkanlah ALHAMDULILLAH,mimpi buruk dr syaitan dan bacalah Taawwuz dan surah An-Naas 3 kali ,serta meludah ke kiri tiga kali"

Mula2 bini aku heran aku ludah2 bila terjaga dr tidur  ..lama2 dia paham....

Apabila aku rindu arwah ibu bapa,aku menunaikan solat hajat 12 rakaat dan selawat sampai tidur,Alhamdulillah dapat mimpi bertemu mereka.Aku sering bermimpi jumpa mereka berpakaian putih dan aku dapat dr buku ,jk mimpi jumpa mereka yg telah meninggal berpakaian putih,ia tanda mereka sdg bahagia di alam barzakh.

Bini aku hairan sbb setiap malam aku mengigau cakap melayu,BI atau arab.Bila aku bangun,aku ceritakan mimpi aku.Siapa aku jumpa dan aku di mana.

Bila aku rindu Mekah Madinah ,aku akan selawat byk kali hingga lena dan alhamdulillah aku berada di sana dalam mimpi.

Skdr perkongsian kehidupan.............

yg dia jumpe nie qarin(jin) hang tuah je... bukan roh arwah...

cam keling

hebat melayu nusantara dulukala
laut dijarah...darat dijajah
adat melayu sopan melayan karenah
tata melayu berkawan sampai mati
daulat melayu biar habis darah dibadan
Isim melayu dicanggah jangan
gerak dia selembut bayu
gempita dia diterjah binasa
terangnya menyuluh dunia
itulah melayu tak hilang didunia....

teringat cite xxray yg berlakon jadi hang tuah tu jalaludin hassan

ustaz harun din pesan, kalau kita beranggapan roh orang yg telah mati boleh kembali ke dunia dan boleh ke sana ke mari seolah2 di alam barzakh itu tiada seksaan kubur tiada balasan dan roh2 ini bebas hidup keluar masuk ke alam dunia. Anggapan tersebut adalah salah sama sekali...

disebabkan itu, kita harus yakin dan percaya roh si mati tidak boleh pulang ke dunia utk menziarahi keluarga, rumah, kubur dsb.

alam barzakh adalah suatu alam yang ditutup rapat, roh yg memasukinya akan kekal di dalamnya. Ibarat bayi yang hidup di alam rahim, apabila lahir ke dunia, bolehkah bayi tersebut kembali ke alam rahim?
Sudah tentu TIDAK!