CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ladybearpink

Sambung belajar - dalam atau luar negara?

FadzilahMamat. posted on 5-12-2013 04:52 PM
TT ni nampak macam teratur dan well planned orangnya.

Bagus sangat. Sebab saya pun takde catat p ...

Hi fadzilahMamat share la macam mana plan perbelanjaan bulanan? single/married?

derex8x posted on 6-12-2013 06:52 AM
aku cadangkan

1.ko pindah bilik murah sikit .ada je bilik cheaper than 400.memandang ko dah ada  ...

hi derex8x, tulah saya masih mencari lagi bilik sewa yang murah. tq sebab bagi cadangan. saya pakai broadband digi rm69 untuk 10G

Lula2 posted on 6-12-2013 11:59 AM
tt xbg parents tt duit ke...
ade keberkatannye bg parents duit..nnt ade la rezeki lebih..

Hi Lula2, ada jugak bagi tapi parents memang xnak ambik sebab parents masih lagi bekerja. Tapi kalau duit bonus tu belikan barang, perabut dll. kakak saya pun ada jugak bagi duit, tapi parents memang x ambik, dia suruh saving untuk diri sendiri - utk kahwin, sambung belajar, etc

derex8x posted on 6-12-2013 12:07 PM
eh?
somehow masa insurance agent tu promo dia nyer insurance kat aku dulu-dulu,berjaya pulak dia  ...

derex8x, insurance apa ya, boleh share? saya maa takaful rm100 je tiap tiap bulan. saya ambik more to saving sebab company dah provide medical card (rm100 per visit), rm60k coverage kalau sakit.

Iols y da kawen, punye ank 1..pjj ngn somi..every weeknd travel umah somi..gaji xsmapai pon 3k..

Xsnggop nk kire belen gaji pas tolak itu ini sbb cipot sgt..

Somi pn gaji xseberapa tp alhamdulillah cukop..

Taon depan bekire2 nk tkr keje..nk demand tinggi cket..jeles ngan kwn2 iols gaji da 4-5k..

ladybearpink posted on 22-11-2013 02:52 PM
Thank you share pengalaman

Company ada bagi $1000 per semester. Tapi kena ada result pengaji ...

kawan ai sambung master gak. ritu dia dpt duit zakat dr kedah sbb kira tgh blajar. dia org kedah.
tah camne dpt tah dpt. cer try risik2 ikut negeri mana tt asal..

Follow Us
jihah posted on 8-12-2013 08:30 PM
kawan ai sambung master gak. ritu dia dpt duit zakat dr kedah sbb kira tgh blajar. dia org kedah.
...

Oh, okay, nanti saya check, thank you sebab share info

dik.. tak boleh sambung blaja kat Uitm ke? tak sampai 10 ribu, pastu apply 2 benda ni:-

1) MyBrain boleh dapat 10 ribu.
2) Zakat boleh dapat 3 ribu.

Apply dua2 serentak. Insya allah dapat, sebab ofismet aku dah berjaya dah.

berapa banyak pun dapat kalau tak reti nak uruskan tak cukup juga...........

Pada pendapat saya pulak. kt mak ayah mmg kena bagi wlaupun diorang bekerja. pada mak ayah yg tahu mmg diorang akan ambik. duit yg anak2 bagi mmg tak sama ye. saya pun mak ayah masih bkerja tapi diorang simpan duit yg anak bagi. mmg diorang tak pernah minta pun. at least diorang tak nak guna or tak nk simpan, diorang akan guna duit tu untuk sedekah jariah. bila diorang guna duit yg kita bagi tu untuk sedekah, insyallah kita juga akan dapat pahalanya. so dari situ pun ada keberkatannya, insyallah. just pendapat saya ye.

Dulu2 mmg saya pun tak bagi duit kat mak. Tapi bila rasa selalu tak cukup duit je, saya rasa sesuatu sgt. skg saya dah allocate utk diorang. mmg berbeza. mmg dapat rasa apa itu keberkatan. Rasa tak cukup tapi berlebih lagi ada lah...TT cuba lah buat, insyallah.

Lagi satu benda yg kita tak perasan. sedekah. sedekah ni mmg penting. tapi jarang org perasan benda ni. Try la buat baru boleh rasa beza dia mcmane. Setiap bulan mesti allocate utk sedekah walaupun sedikit. sebab duit gaji yg kita dapat tu bukan hak kita sepenuhnya. dlm tu ada hak org lain... kita ni sebagai perantara shaja.

Pd pendapat iols, TT leh kurangkan bab makan tu. Iols pun allocate duit makan Rm50/week. Kalau tba2 Kena berjimat contoh nk renew road tax n insurance, iols mmg cut sehabjs mungkin bab makan. Beli breakfast n lunch dari gerai yg sama. Mee goreng/meehon/ns goreng. Contoh kat tempat iols ni meehon kosong ada 1 gerai ni jual rm1 je n portion pun banyak, kalau tambah telur mata or telur dadar jadi rm1.50. So iols beli 2 set meehon goreng kosong untuk breakfast n lunch. Total Rm2. Dinner biasa masak sendirik je simple2. Nasi goreng, sosej masak sos, roti, biskut. Tp iols stay di bandar kecil, maybe tempat TT susah sket nak dapat harga mcm ni.
TT suka shopping kah? Selalu beli tudung/baju/kasut/handbag? Iols pakai baju kurung g kerja. Beli baju baru 1 tahun 2x masa raya or dapat bonus. Handbag/kasut bila rosak or koyak baru beli. Tu pun tebus point cc dapat voucher.

kagum dgn semangat exect muda, perempuan mcm TT ni. di saat2 pempuan lain dok sibuk berangan2 je.. keep it up TT...

ailoveusomuch posted on 12-12-2013 10:12 PM
Pd pendapat iols, TT leh kurangkan bab makan tu. Iols pun allocate duit makan Rm50/week. Kalau tba2  ...

TT jarang shopping, kena jimattt

thank you sebab share cara cara utk berjimat

wanitajelita posted on 13-12-2013 09:41 AM
kagum dgn semangat exect muda, perempuan mcm TT ni. di saat2 pempuan lain dok sibuk berangan2 je.. ...

Thank you wanitajelita sebenarnya saya kagum tengok orang lain yang dah berjaya, especially yang berumur 30an dan pegang jawatan tinggi, berazam nak jadi macam mereka.

Bgs uolls.pndai manage duit.i ptt blaja ngn uolls..i sblm ni xde saving pn bln2..tp biasa xde la guna duit gaji smpai abis.bbrpa bln skali i akn g smpn duit lbihan tu kt asb..skg br pas renovate umh.smpnan pn dh surut.i pn nk tiru cara blnja cm uolls laa :lol

zehra2 posted on 22-11-2013 04:04 PM
degree ukm. master kat upsi. ambik kurikulum & pedagogi matematik. sebab kita cikgu.  
tp ada kek ...

Tgk brita ckp gaji master n dgree dah beza skg.gji cgu pn ada beza jgk ke? Kalo ada knaikan br trasa nk smbg master jgk.hehe

cekgihani posted on 13-12-2013 06:39 PM
Tgk brita ckp gaji master n dgree dah beza skg.gji cgu pn ada beza jgk ke? Kalo ada knaikan br tra ...

dah grad dulu, pernah lah tanya kat JPA. depa kata utk cikgu sekolah, paling tinggi degree aje dah cukup. klu nak gaji master/PHD, kena apply jawatan lain mcm lecturer kat maktab. atau masuk KPM, join bahagian kurikulum (PPK)/buku teks/ EPRD.. buat research.
mula2 rasa sengal jugek bila JPA inform begitu, tp fikir2 semula, mmg logik lah.
skop kerja yg berbeza klu kita ndakkan naik gred perjawatan. klu nak gaji master/PHD, kita kena berterusan tulis jurnal/artikel dan bahan2 ilmiah yg lain. barulah kepakaran kita tu digunapakai berterusan. kalau dgn master/PHD tu kita sekadar ajar subjek kimia yg dah 10 tahun tak tukar sukatan, cuma tukar dwi bahasa aje.. melampau lah nak naik gaji taraf PHD.
rasanya yg PM umumkan baru2 ni, utk cikgu2 yg ada master/PHD, tak naik gred perjawatan. cuma dpt HKG.. maksudnya kita naik gaji beberapa tangga laa.. tp tetap dlm gred yg sama. tak kan lah sebab dah ada master/PHD cikgu gred 44 terus lompat gred 52.. menangis semua pengetua sekolah..

zehra2 posted on 14-12-2013 07:28 AM
dah grad dulu, pernah lah tanya kat JPA. depa kata utk cikgu sekolah, paling tinggi degree aje dah ...

Gred x ksh asalkan gaji bertmbah.bkn kjar duit semata mata..tp yela smbg mster pn pakai duit kn. Kalo gaji naik teringin jgk nk smbg.heee ;)

cekgihani posted on 14-12-2013 07:37 AM
Gred x ksh asalkan gaji bertmbah.bkn kjar duit semata mata..tp yela smbg mster pn pakai duit kn. K ...

mcm tu lah kan.. setiap usaha, pasti ada ganjarannya..
tp cikgu ni, selalunya ikut senioriti.. cuma klu ndak lagi cepat naik, dan tak payah keluar belanja, apply lah guru cemerlang. setiap tahun kita bulih apply.. nanti ada lah nazir dtg cerap.. ataupun kita tulis buku & boleh gunakan modul yg kita tulis utk student sbg bahan rujukan.
guru cemerlang ni mcm cara express utk naik gred perjawatan, berbanding sambung belajar yg byk guna duit& masa dan cuma dpt HKG aje.

zehra2 posted on 14-12-2013 07:52 AM
mcm tu lah kan.. setiap usaha, pasti ada ganjarannya..
tp cikgu ni, selalunya ikut senioriti.. cu ...

Bab GC tu blm lg la kot.lgpn br bbrpa taun mngajar.part nazir dtg tgk tu mmg seram..heee.