CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ladybearpink

Sambung belajar - dalam atau luar negara?

Mommy doakn tt berjy sambung...
Insyaallh...
Dlm solat mohon Allh permudahkn klu itu yg terbaik..
Tp mommy rs cam xperlu plak sambung masterr klu xde kelebihn per2 dtempt keje skrg cm kenaikn gaji ke apa..
Klu btul nk up skills cuba cri short course yg lbh murh n pendek tempoh yg  juga boleh membntu up kita punya skills..
Sbb klu keje swasta ni..dia byk tgk gtu kn? Tgk skills apa yg ada...
Master cam byk sgt pki duit n amik byk ms...

leader79 posted on 23-11-2013 12:56 AM
aku cadangkan jgn pening2 kepala nak budget perbelanjaan, mmg terseksa kalau apa yg kita nak x dpt,  ...

Terima kasih atas cadangan leader79. saya akan usahakan untuk cari side income. akan update di forum later kalau dapat

Masih mencari lagi, hantar email, forward resume. Masih belum ada rezeki lagi setakat ini. Cadangan leader79 akan saya praktik kan.

aechae posted on 23-11-2013 01:05 AM
nasihat aku tangguh dlu smpi duit ckup either saving or epf ko.gaji ko besar jugak so epf pn x mkn ...

Takde la bayar semua terus, boleh bayar per semester

mommymonster82 posted on 23-11-2013 01:24 AM
Mn ada lrt area bndar utama dgn kota dmnsara..
Bas ada tp..mmg sesakler..
Hihihi

mommymonster82 duduk area sini juga ke?

Tula, yang terdekat pun di kelana jaya.

Sekarang ni tgh giat bina MRT. harap cepat siap.

ladybearpink posted on 23-11-2013 01:38 AM
Takde la bayar semua terus, boleh bayar per semester

klu byr per sem shuld b ok kot...slalu mula2 msuk je byk ribu...ko buat mcm adik aku lah, x risau pn psl yuran tu huhuhu

just prepare utk reg sem mula2,...bleh pnjm sket dgn family or korek tabung...once da reg,trus apply my brain so sem 2,3 tu x pyh gna duit ko/epf...

nxt intake agak2 dpt bila?bonus thn ni ada x? klu ada put aside siap2, increment nxt year pnleh smpn smntra nk tggu reg msuk..

so nxt thing yg perlu ko pikir time management...adakh dh bersedia nk korbn kn msa buat 2 bnda??ni kn btul2 kuat...otak bdn sume diguna sepenuh nya

mommymonster82 posted on 23-11-2013 01:33 AM
Mommy doakn tt berjy sambung...
Insyaallh...
Dlm solat mohon Allh permudahkn klu itu yg terbaik..
...

Terima kasih mommy sebab doakan saya

Saya sambung ni sebab saya rasa di masa hadapan, kalau ada master dan dengan pengalaman kerja yang ada saya boleh demand gaji yang lebih dari degree holder.

Di tempat kerja sekarang, kalau ada master is an added advantage. Sekarang memang tgh enroll satu program untuk dapatkan cetificate dalam bidang yang kerja sekarang. Yang ini memang company bayar. Pembelajaran secara online saja. Hujung tahun ni habis.

Ramai yang bagi cadangan dalam thread ni cakap sewa rumah saya tu mahal sangat. Sekarang saya tengah gigih cari rumah di ibilik dan mudah. Cari sewa yang murah dan berdekatan tempat kerja. Esok pagi boleh call dan view. Sekarang ni saya bayar RM430 termasuk bil. Saya tengah cari yang RM300 and below.

Mungkin juga sekarang bukan masa yang sesuai, ramai juga yang kata tangguhkan dan kumpul duit dulu

Follow Us
ladybearpink posted on 23-11-2013 01:42 AM
mommymonster82 duduk area sini juga ke?

Tula, yang terdekat pun di kelana jaya.

Area2 tu jugakler... Insyaallah tetap dan berpencen kt situ..
MRT tu ntahlh bila siap..2015 kot klu xsilp

ladybearpink posted on 23-11-2013 01:54 AM
Terima kasih mommy sebab doakan saya

Saya sambung ni sebab saya rasa di masa hadap ...

Pd mommy keselmtn lbh penting...
Biar mhl skit dr membhykn nyawa kita...
Klu duk murh ada tp itulh keselmtn...keselesaan...
Dahlh blk lewat mlm...bhy...
Tpulglh..
Tp pd mommy cr yg lbh murh tp xlupkn ciri2 keselmtn yg sedia ada kt tmpt skrg...
Duit boleh cr..nyawa dn tubuh bdn xde gnti...
Jgnlh ikut prngai cm sesetgh org kita ni...asal murh keselmtn tolk tepi..
Klu lelaki lain ni perempuan..
Klu ank momy xdenyer mommy bg duk tmpt gtu...biar mhl skit xpe... Last edited by mommymonster82 on 23-11-2013 02:10 AM

salam,

bagi saya 3k tue dah ok sebenarnya utk single tapi maybe sebab tinggal area bandar and then sewa bilik mahal.and susah gak bab owner macam paksa bayar astro, walhal dia yang pasang kan.

niat nak sambung master tue saya rasa patut tangguh dulu, awak baru 24.still plenty of time. saya dulu pun sambung masa umur 25. selepas 2 tahun bekerja. and then masa awak sambung master, awak kena pikir gak komitmen2 yang sedia ada (macam loan keta). still kena bayar gak kan. plus awak kena ada duit extra utk cover beli buku, etc.

nasihat saya, kerja dulu dalam 2,3 tahun. and then baru sambung.time tue saya rasa lagi terjamin. and awak sebenarnya plan nak buat master full time @ part time sebab mybrain bukankah syaratnyer wajib full time?

buat master part time nie lebih banyak gak cabarannya dari master full time.nanti sebab nak kejar time utk habiskan cepat2, awak ambil jam kredit banyak2 tapi tak dapat bagi full komitmen. pastu terkands. kalau terkandas lagi rugi..

and pasal personal expenses tue, tinggi la jugak..dulu last time, ada kawan saya yang tetapkan perbelajaan weekly hanya RM50. dia hanya akan ambil nasi + 1 lauk jer.air memang tak beli.kereta dia pun masa tue monthly dalam RM300, dia ambik viva yang paling basic tapi auto.

ataupun another option ialah awak cari jer mana2 scholarship dari universiti2 and then sambung. tak perlu dah awak nak pikir pasal yuran pengajian + elaun sara hidup. semua ditanggung beres.

Rate

1

50 RM seminggu emm,
hari ini jumaat, so dari isnin sampai jumat, satu sen
pun tak keluar untuk makan masa keja tau..
bawak bekal pi keja.
cuma barang runcit tu pun tak sampai
100 sebulan sebab ''sesorang''

hmmm untung la tt...aku gaji 1.5k sj:-

keta - 470
loan - 300
utilities - 100
sewa - 250

total - 1120 bal 380 ja jah...ank 3 org. aduh camna tu....

respek la korang yg kerja dan survive kt kl dan gaji lebih kurang aku yg takde perbelanjaan utk tol, rumah, car park fees dsb..

hidup kt kl mmg mencabar dan aku tak rasa aku mampu nak laluinya..ye la sbb dh terbiasa ngan life kt tpt aku..

well tt, rancangkan perbelanjaan sebaiknya..if possible track duit masuk n kluar everyday so that ko nmpak aliran duit tu.all the best..

leon_mclaren78 posted on 22-11-2013 04:40 PM
haaa...jgn tanye pasal berat badan!  Org pempuan umo 30an hormon x sama mcm umo 20an... kalo mk ...
Dh ada laki sok, suka x suka kena gak masak & teman laki mkn skali.
jgn le cari laki stok badan berisi / gemuk, mmg confirm kena masak nasi tiap2 hari.cuba cari laki yang jaga badan.
kalau dpt laki yang gaji taraf pegawai ke atas, lagi bagus. takyah berjimat cermat sgt dgn kena masak kat umah tiap2 hari & tiap2 waktu-pagi, tgh hari & mlm. ada duit, beli sudahh..
hugh pitam.
dah le banyak lagi keje2 umah lain. dgn kena jaga anak2 lagi.
segala urusan umahtangga & anak2 - mmg atas bahu gembala bini tau.

ladybearpink posted on 22-11-2013 10:18 PM
Tiramisuu, mohan share average salary for executive zaman sekarang ni

Saya tanya k ...

adik ai no.4, baru start keje as executive tahun ini, gaji rm3k++
maybe tak, patutnya gaji executive rm3k ke atas utk skrg ini?

Hana posted on 23-11-2013 04:11 PM
jgn le cari laki stok badan berisi / gemuk, mmg confirm kena masak nasi tiap2 hari.cuba cari laki ...

hehe... x tentu gak, Hana... ada gak lelaki yg badan kurus tp kapasiti perut mcm org bela jin.
Drp pemerhatian ai, rasanya org lelaki majority mmg kuat mkn, x kira la badan kurus atau gemuk...sama je.

Lg malang bila masa sblm kawin, lelaki tu mmg mkn sikit je... lps kawin, terus request bini masak tetiap hari... kira nasib2 la..

Aku heran nape tt nk riso sgt.. bukan fees tu kena byo sedebuk gitu 20k pon.. fyi tt, aku sambung master umo 30, gaji aku masa tu 3.5k jer,bersih dlm 2.8k, duk kl, keje kl.. baru bli umah masa tu, bulan2 umah 850, keta kancil saja 400, bg parents 500, mkn2, bil,maintenen fee, minyak keta, parking, brg dapo.. pepandai le adjust guna belen2 yg ada.. x termasuk emergency kes..
Apa yg aku ada masa tu, yuran utk sem pertama jer.. tu modal aku guna duit sendiri.. lps byr tu, akj amik resit dan klem epf.. dpt duit klem epf, aku byr lak yuran utk sem kedua, camtu la aku rol duit utk yuran.. fyi gak, epf aku penah sampai 0 sbb acct 2 x byk lps kuar duit utk bli umah.. tp as time goes by, kan ke tetiap bulan epf akn bertambah.. so sempat le kumpul duit dlm acct2 tu sementara tunggu next sem.. time tu, xde lg mybrain ni, company yg aku keje pun xde education benefit.. so semua atas diri aku sendiri... dan aku bujang gak cam ko.. tp bila akj decide aku nk sambung mastr, aku redah jer.. kalo pikir X cukup duit mmg x start2 la. Yg aku pikir, selagi x start, selagi tu xkan abis.. so aku gamble jer..
pastu strategi aku utk berjimat ialah aku minimumkan belanja harian esp utk mkn. Hari2 aku masak dan bwk bekal ke opis.. mmg jimat byk sbb kat area opis aku, makan2 ni mahal.. kalo masak, sekor ikan aku boleh mkn 2 kali (aku duk sorg). Tabahnya aku masa tu, x shoping, xde la membazir utk benda yg x perlu.. sbb aku perlu duit utk ulang alik gi class semua.. mmg masa tu financial management aku terbaekk la..
aku dh grad dh pun.. bila ku renung2 balik segala kepayahan tu skrg ni, aku pun xtau camne aku boleh lalui..
aku rasa tt, ko lbh bertuah sbb gaji byk, parents pun berada.. gaji ko tu semua utk diri ko jer, pepandai le ko nk kena uruskan.. aku rasa kalo ko nk part time keje tu agak payah once ko dh sambung blaja coz penat keje, penat blaja lg..
kalo aku jd ko mmg aku x pikir byk camni...

Rate

1

az4620 posted on 23-11-2013 10:39 AM
hmmm untung la tt...aku gaji 1.5k sj:-

keta - 470

Wah, macam mana tu?

Cara aku jimat dizaman yang serba mahal ni adalah.. duduk rumah mak ayah, bawak bekal ke opis, kalau makan kat opis pun mesti tak order air manis. Air kosong cukup.

Bawak keta kancil 660 yang nak pecut je dia dah terketaq2 tapi still boleh sampai ke a to z tanpa prob insyaAllah. Dah abis bayo. Duit minyak dalam 120 sebulan sebab p balik keje je dlm 50km sehari.

Hujung minggu memang tak kuar umah. Jimat skettt. Huhu. Sekali sekala reward diri gak bawa famili kuar.

Baju mekap dll memang tak beli tetiap bulan sebab tak pakai pun yang glemer2 ni p keje.

Yang paling penting bila p kedai ke singgah soping complex memana ke memang takkk beli pape. Tahap kedekut hamat la ni hihi. Kawal napsu sehabisnya.

So far duit abis kat wifi rm150. Fuel rm120. Mak ayah atok nenek sedara mara mmg aku bajet rm800 la plg sikit pun tetiap bln.. yang ni aku lemah sikit. Asal jumpa sedara mesti nak huluq huhu.

Ptptn rm300 sbb utang banyak lagi hukhuk.

Loan cedit card dll setakat ni belum lagi..so tak kena pape la..

Sikit gile perbelanjaan aku sbb aku style minimalist punya orang.. jenis tak kesah pakai baju tak glemer tak cantik pun takpe hihi.

Inilah cadangan yang mungkin ko boleh amik sikit sebanyak.

So far gaji bersih lepas tax n epf 4k alhamdulillah. Pas tolak belanja diatas jadila rm2630.. tapi etc2 so dalam rm2500 adalah lebihan tetiap bulan.. dapatlaa menyimpan sikit slagi lom kawen lom ada komitmen kat umah dsbg.

P/s: plg penting jgn lupa sadaqah kut.. semoga murah rejeki.. dan kalau nak tips..mungkin ko patut baca al mathurat setiap hari dan duha. Tp duha ni aku salu tak wat gak huhu

Ok semoga berjaya

Rate

1

flarengirl posted on 23-11-2013 12:44 PM
respek la korang yg kerja dan survive kt kl dan gaji lebih kurang aku yg takde perbelanjaan utk tol, ...

flarengirl duduk kat mana?

little_sis posted on 24-11-2013 06:50 AM
Aku heran nape tt nk riso sgt.. bukan fees tu kena byo sedebuk gitu 20k pon.. fyi tt, aku sambung ma ...

Thank you little_sis sebab share pengalaman