CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 6327|Reply: 13

Elegik ubat..

Salam,
nak mintak pendapat..
baru-baru ni aku alami sakit lama yang dtg kembali..so sbb tak tahan aku terus pergi ke klinik swasta..
then doc berikan aku 1 ubat tahan sakit 'ARCOXIA 90mg'..ubat ni doc sarankan ambik 2 bijik sehari..
1st day mkn ubat tu..sy xalami apa-apa perubahan..cuma sakit yg sy alami berkurangan..
masuk hari ke-2 mlm..saya mula mengaru bahagian leher..pada mula tu sy angap just gatal biasa..mungkin semut atau binatang gatal terkena kulit..
keesokan hari..timbul merah 1 badan..sangat gatal sampai xcukup tangan nak garu..seblm ni xpernah alami masalah mcm ni..
suami srh sy stopkan ubat..tanda merah n gatal berlarutan 3 hari..walaupun sy sudah stop mkn ubat tahan sakit tu..
sy pergi ke klinik semula..doc yg merawat sy seperti pelik,doc ckp xpernah ada org elegik ubat jenis ni 'ARCOXIA 90mg' ni..dan doc suspek sy silap mkn..
then doc beri saya ubat tahan sakit 'voren 50mg',ubat ni 3 bijik sehari..sbb takut alami masalah elegik balik sy just mkn 2 bijik sehari..tp masalah merah timbul n gatal still dtg kembali...pada sy adakah masalah permakanan jugak..??
skrg ni sy jadi takut nak mkn ubat..pernah xsesiapa alami mcm sy..??

thats a way ahah ahah.. allergic ahah ahah

cuba try cari sabun susu kambing .. try la mana tau ok ... sental kat badan ...

edyjb posted on 18-12-2013 08:40 AM
cuba try cari sabun susu kambing .. try la mana tau ok ... sental kat badan ...

sabun susu kambing tu nak cari kat mane yek?? brand apa yg elok??

dulu aku ada kena gak cam bintat2 gatal2 cam tu banyak benda da try .. last2 aku terfikir kenapa dia tak naik kat muka sebab masa tu aku pakai pencuci muka sabun susu kambing bini aku punyer hehehehe ...

lepas tu try jek la sental sabun tu kat badan .. alhamdulillah kurang banyak sgt .. kalau naik pon kadang2 mungkin sebab kulit kita memang dah pattern elergic ... tapi tak naik banyak2 cam dulu la ..

alhamdulillah dengan izin allah

k

masalah elergic ni kadang ada faktor pemakanan...ada yg tak blh makan ayam,telur,udang dll..kenapa ini berlaku kerna serapan dlm darah ada yang terkurang dari segi fungsi2 dalam dlm merah kemudian dia refer pd sel darah putih..selain itu fungi limfa/hati dan buah pinggang juga penting dlm tubuh kita yg dalam mengeluarkan asid bg membalancekan semua keadaan darah kita..

kes puan, ada stgh ubat tak sesuai utk darah kita..jd ia bertindakbalas atau tidak..puan kena refer pada sejarah kesihatan puan sendiri sebelum2 ini ada tak makan sesuatu blh jadi alergic kalau dulu mungkin skit tp lama kita tak jaga ia akan jadi parah juga..

mmg benar doc blh bgi ubat utk tahan sakit atau mempengsankan virus2 yg ada dlm darah kita...tp 'port'/memori yg bertapak..hari ini kita mkn ubat so sembuh tapi lama2 jika ada makanan tak sesuai dia akan jadi balik...

sbg cadangan nanti..bila sihat tu jgn lupa selalu periksa keadaan darah kita..bila dpt result kita dpt tau apakah kekurang2an atau Low atau High dr skala normal..so cuba perbaiki dari situ dgn melihat diet pemakanan seimbang...

bykkan makan sayur dan minum air kosong..alergic ni biasanya ada yg tak balance pd darah so kesan itu terpancar atau terkesan pd body/jasad..

blh cuba juga susu kambing minum ke atau sabun sebaiknya minum ia menguatkan antibodi..

ok tq skdar pandangan.. Last edited by soulha on 27-12-2013 11:03 AM

Follow Us
arcoxia ni painkiller..
boleh tahan gempak gak painkiller ni..
ko sakit ape sbenanye sbb jarang doc clinic bg 90mg
klo biase2 60mg je..
n arcoxia mmg jarang sgt2 org allergic..

agnesia posted on 29-12-2013 05:03 PM
arcoxia ni painkiller..
boleh tahan gempak gak painkiller ni..
ko sakit ape sbenanye sbb jarang do ...

Ahhaa,aku dulu pernah patah tulang punggul(2 bulan xbley berdiri n uruskan diri),bnd ni dah bertahun.. Masa aku gi klinik time mmg aku xbley gerak tu sbb kot doc kasi ubat tu!

honda_jazz posted on 29-12-2013 09:37 AM
Ahhaa,aku dulu pernah patah tulang punggul(2 bulan xbley berdiri n uruskan diri),bnd ni dah bertah ...

maksudnye prolonged dah la ni..
patut dpt 90mg..
arcoxia ni mmg tuk sakit2 yg kne mengena ngan tulang...

jarang org allergic..
tp ada possibility..
mungkin ko la antara org yg allergic tuh...
kesan sampingan arcoxia ni mmg salah satu nye rashes..

hi TT.. arcoxia dan voren adalah both NSAID.. walaupun nama berbeza n sedikit perbezaan dalam cara ubat bertindak, dua-dua ubat nie datang dari kelas ubat yang sama.. kalo based on ur description, develop allergy selepas mengambil arcoxia dan voren, maknanya ada possibilities untuk TT develop allergy jika amik ubat-ubat dari kelas NSAID nie.. FYI, terdapat banyak painkiller belong to this group of drug..so kene hati2..

Nasihat sy, selepas ini sebelum dr prescribed ubat, inform dr yang TT pernah dapat alahan bila amik NSAID so dr boleh bagi alternative pain killer yang lain macam tramadol atau paling koman pon paracetamol..

Macam sy lak xleh amik doxycycline orally..perut tak tahan..even amik dengan makanan pon xleh.. so sebenarnya allergy terhadap ubat-ubatan nie depends la ikut individu.. ade org makan ubat tu ok tapi x sesuai dengan sesetengah org lak.. sebab itu kita xleh kongsi2 ubat walaupun sakitnya tu sama.. hehe

agnesia posted on 29-12-2013 06:00 PM
maksudnye prolonged dah la ni..
patut dpt 90mg..
arcoxia ni mmg tuk sakit2 yg kne mengena ngan t ...

agnesia lebih kurang mcmtu..sy pun xpandai bab ubat ni..
dulu semasa kena doc just buat rawatan laser..masalah tulang patah tu bukan d sendi tulang punggul..doc beri tahu klu sendi tulang sy kena
buat pembedahan masukan implan..tp kes sy lain..(klu cerita mcmni mmg kurang fhm sikit,kena tunjuk gambar xray baru awak thu tulang mane)
itu sbb lah kdng sy akan alami sakit ni..tidak boleh duduk telampau lama@berdiri lama..

sy mula perasan sy elegik ubat ni semasa sy mengandung dahulu..semasa tunggu hari..badan saya alami bintik merah sperti bintik demam
campak..mmg ada jumpa doc pakar d selayang..doc just ckp mungkin hormon mengandung sbb ada kes lepas bersalin masalah kulit tu hilang..
mmg betol selepas alami selama sebulan..lepas bersalin penyakit kulit tu hilang..tp sudah 2 tahun x mkn ubat apa2.. kali ni sy alami balik selepas mkn
ubat tahan sakit ni..

aldehyde posted on 29-12-2013 08:03 PM
hi TT.. arcoxia dan voren adalah both NSAID.. walaupun nama berbeza n sedikit perbezaan dalam cara u ...

tq aldehyde..sbb kong si ilmu..
sy pernah mkn paracetamol tp ubat tu pun saya alami jugak masalah elegik jugak..
skrg ni sy tngah tunggu tuk jumpa doc pakar kulit.. harap sy dpt keputusan yg baik..

aldehyde posted on 29-12-2013 12:03 PM
hi TT.. arcoxia dan voren adalah both NSAID.. walaupun nama berbeza n sedikit perbezaan dalam cara u ...

setuju..
tuh sbb klo sama sakit camne pon jgn kongsi ubat..
xboleh!!

honda_jazz posted on 29-12-2013 01:46 PM
agnesia lebih kurang mcmtu..sy pun xpandai bab ubat ni..
dulu semasa kena doc just buat rawatan l ...

mcm yg @aldehyde ckp tuh mmg betol...
mayb boleh substitude ngan ubat lain..
make sure lepas ni acknowledge doc pasal allergy ni ok..