CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 1796|Reply: 5

Tujuan Hidup

Assalamu'alaikum.

Aku nak tanya, apa pandangan forumer Cari terhadap tujuan hidup kita? Khususnya kepada muslim/muslimah..

p.s Jangan la rasa apehal pulak nak tanya soalan camni.. just chill.. kita share what we feel.. sharing is caring

Rate

1

definisi tujuan hidup itu sangat besar. secara ringkasnya bagi saya tujuan hidup saya ialah kerana Allah sudah mencipta saya sempurna berakal begini dan berjalan lah saya mengikut liku liku jalan di hadapan antara rasa gembira, marah, kecewa berbagai rasa dan percaya tiap sesuatu rasa itu menguji kesabaran, iman dan taqwa walaupun saya ada juga melakukan dosa dosa kecil secara tidak sengaja atau sengaja dan sesuatu disebalik yg berlaku itu membuat saya sedar betapa kerdilnya saya untuk menangani hidup ini dan membawa saya bersujud pada Allah sebagaimana yg diwajibkan, Allah lah tempat untuk saya mengadu. Seterusnya menempuh hidup ini dan membawa pulang apa yg telah saya lakukan, kerjakan didunia ini untuk dihisab oleh Allah SWT pencipta alam semesta.

TT pula bagaimana?

Rate

1

Dan Aku tidak menciptakan jin dan manusia melainkan supaya mereka menyembah-Ku.” Adz-Dzaariyaat:56

“dan sungguh akan Kami berikan cobaan kepadamu, dengan sedikit ketakutan, kelaparan, kekurangan harta, jiwa dan buah-buahan, dan berikanlah berita gembira kepada orang-orang yang sabar, (yaitu) orang-orang yang apabila ditimpa musibah, mereka mengucapkan: “Inna lillaahi wa innaa ilaihi raaji’uun”.”  Al Baqarah:155-156

Maka apakah kamu mengira, bahwa sesungguhnya Kami menciptakan kamu secara main-main (saja), dan bahwa kamu tidak akan dikembalikan kepada Kami?” Al Mukminun: 115)

Rate

1

utk mengingati allah setiap masa

Rate

1

Insya Allah, bagi aku tujuan hidup yg utama ada dua, dan ia dah termaktub dalam Qur'an:

"Sesungguhnya Aku hendak menjadikan seorang khalifah di muka bumi." (al Baqarah:30)

"Aku tidak menciptakan jin dan manusia melainkan agar mereka beribadah kepadaKu." (al Dzariyat:56)

Berdasarkan dua ayat di atas, Allah dah bagitahu kat kita semua makhlukNya, bahawa sebab dan mengapa kita diciptakan tidak lain hanyalah untuk menjadi khalifah dan beribadah kepadaNya.

Kalau kita tengok maksud khalifah sendiri bermaksud pengganti atau wakil, yakni makna mudahnya pemimpin umat manusia selepas wafatnya baginda Rasulullah SAW. Kiranya kita diciptakan untuk menyampaikan risalah Allah kepada umat manusia, agar mereka mentaati Dia yang Maha Esa.

Dan yg kedua, Allah menciptakan kita agar kita beribadah kepadaNya. Tak kiralah apa jua yg kita lakukan, every single thing we do, kita berniat kerana Allah selagi mana ia tak melanggar hukum syarak.

As a conclusion, dua ni la tujuan UTAMA mengapa Allah ciptakan kita. Yg lain2 tu hanya sekadar penyeri kehidupan. Sebab apa.. hidup kita yg kekal abadi di akhirat, bukan di sini. Dunia ni hanya tempat persinggahan untuk mengumpul bekalan amal.

Rate

1

yg paling susah ....dan sangat payah ialah untuk mencari redha Allah , senang menaip , senang diungkap tapi nak memaknakan itu  hmm.....

Follow Us