CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 27360|Reply: 99

Masalah saya dan homestay.

Salam hujung minggu semua! Saje la boring2 nak bukak thread masalah sendu. Taktau la ni masalah peribadi ke tak.

4-5 bln lepas family saya ada bukak homestay kat selatan tanah air. Homestay apartment tau...bkn yg ada masak2 tu...kosser sgt. Haha. Alhamdullilah setakat ni bisnes okay...  

Bab client mmg mcm2 ragam. Ada kes nak masuk tapi takde duit, mintak byr esok. Sbb kesian bg gak masuk agaknya takut dgn ayah saya mlm tu jgk keluar sbb mak mertua meninggal! Penipu sgt! Ingatkan ramai...setakat 3 org ko amik jela budget hotel. Kalau takde duit sgt tido jela kat masjid. Huh!  

Baru2 ni ada family dtg stay utk kenduri kawen. Bila check-out dgn roti canai atas meja tinggal terdedah...lauk nasi kenduri tinggal dlm periuk....dlm microwave tinggal fish fillet....jadi nyampah pon ada...mentang2 dia bayar kita mcm tu je ko buat. At least buang la sisa mknn tu dlm tong sampah. Dah la gi cabut kepala spray hose! Apa la peghak sgt korg ni!!! Pasang balik kepala bidet tu air dripping plak...sakit hati je tgk.

Taktau mcm mana nak pilih client sbb byk discuss dlm call...jumpa pon wkt serah kunci. Walaupon dah bgtau limit 10 accupancy, ada jgk yg dtg lebih...pejam mata jela sbb diorg dah sampai kan. Lagi ramai org lagi tinggi la tendency rumah utk kecah...mula la start alih2 perabot. Rasa nak banned client dari satu negeri ni tp not fair la plak sbb penah je dpt yg okay. Sbb saya yg operator jwb call + acik housekeeping mmg agak stress la bila hal2 mcm ni jadi. Tu blm lagi duduk sehari nak mcm2 pastu mintak discount.

So nak tanya la, apa yg korang expect kalau duduk homestay? Dan ada idea tak mcm mana nak memantopkan lagi bisnes ni dan menghindari client yg durhaka? Kat level saya je ada 3 buah homestay lagi...susah sikit nak compete. Yg extra kat homestay ni cuma aircond dgn astro jela...ada swimming pool. Wifi tak terfikir nak letak lagi...soon InsyaAllah. Kalau ada cerita blh la share....owner homestay perangai puaka ke...homestay terbaek/ter-indah-khabar-dari-rupa ke...kalau homestay berhantu leh masuk bod MPS ye.

Sekian, terima kasih.          

Rate

1

Aku xpnh duk homestay tp aku dok hotel aku tinggal sepah je xkemas...tp rosak brg xde la..
Bukan ke homestay ni spesis hotel gak... Pemilik kena kemas balik...aku xtau..

Atau ko wat rules besor2 pastu buat frame gantung kat living room...pernah tgk homestay wat mcmni...

Rate

1

Aku kalau duk hotel pun sebelum blah aku akan pastikan bilik tu kemas... Sebabnya aku tak nak orang cakap aku nih pengotor.... Hehe...

Penah sekali aku pi kursus... Pagi tu aku terlewat bangun... Kelam kabut aku, x sempat nak lipat selimut dan betul kan cadar... Memang bersepah la...

Balik tengahhari tu aku tengok cadar dan selimut aku dah cantik berlipat.. Servis room yg kemaskan... Masa tu rasa ya ALLAH malunya aku bila orang tu tengok katil aku bersepah sepah walhak tak kenal pun....

So aku pun tak tau la bila ada manusia yg suka menyepahkan homestay ko.....

Cadangan aku, apa kata ko tulis kat dinding tu peraturannya.... Contohnya "pastikan bilik ini kemas sebelum ditinggalkan"... Haha

Cadangan je la... Aku pun x de idea bab bisnes homestay nih....

ang letak cctv dummy ja,baru depa ada akai..

Aku pun jenis yang tinggalkan je sume semak2 yang ade..sebab aku fikir tu keje servis hotel yang kemaskan..tapi tu hotel la..

kalau homestay tak de lah sampai nak tinggalkan nasik2 ke makanan2 kat rumah..geli pulak rasa...tapi kalau bab cadar2 ke...senget benget sana sini...sampah2 kecik ke ape...cuci2 toilet ke ape memang aku tak buat la...aku tinggal je..sebab aku anggap tu termasuk dalam servis homestay tu jugak...

so...kalau ko rasa ko nak dorang kemas..buat la sign kat mana2...kemas sebelum keluar..sebab kalau ko nak semua orang ada kesedaran sivik memang susah...contoh cam aku sendiri aku bajet orang homestay akan kemas2kan...

cuma kena sabar...tu memang risiko dan akibat dari bukak homestay..kena terima lah...

kalau tak letak undang2 awal2...sebelum dorang masuk ingatkan siap2...tapi dah ada banyak saingan memang susah la kalau demand sangat...

Rate

1

johndoe17 posted on 26-4-2014 01:53 PM
Aku xpnh duk homestay tp aku dok hotel aku tinggal sepah je xkemas...tp rosak brg xde la..
Bukan ke ...

Kena kemas tu tak kisah... Yg pengotor sgt tu stress aku. Baru aku paham perasaan acik housekeeping.

Rules tu dlm progress... Mak aku ckp jgn buat nampak mcm asrama plak.

Follow Us
Syumaimah posted on 26-4-2014 02:00 PM
Aku kalau duk hotel pun sebelum blah aku akan pastikan bilik tu kemas... Sebabnya aku tak nak orang  ...

Aku pon kalau duduk hotel/homestay mmg kemas la jgk sikit2... Walaupon blm tentu kita jumpa org tu lagi. Hikhik

Anyway thanks...rules sebeso2 alam tu in progress.

Dewa19XKangen posted on 26-4-2014 02:15 PM
ang letak cctv dummy ja,baru depa ada akai..

Blh ka letak? Kang kena maki sbb letak cctv walaupon dummy

Aku stay hotel tak kemas to tkde sampai pengotor tinggal makanan merata gitu je.... dulu aku bawak bibik aku stay hotel sebelum check out dia siap kemas bilik mcm baru check in.... aku pesan lps ni tak payah kemas lg sbb ada org kemas nnt..... lepas2 tu dia pun ikut style aku, tinggal cadar selimut tak berlipat.... towel biasa aku letak dlm bath tub, takde bath tub aku letak kt seat toilet..... lain2 aku tak sepahkan, cawan gelas aku letak kt tray ......

Brp ko charge homestay apartment ada pool? Selatan kt mana? Tak pernah stay homestay.....

shahana posted on 26-4-2014 02:52 PM
Aku pun jenis yang tinggalkan je sume semak2 yang ade..sebab aku fikir tu keje servis hotel yang kem ...

Kemas2 tu mmg tak kisah....dah tau mmg kena buat...everytime org keluar siap vacum dgn mop satu rumah basuh bilik air semua.

Tapi betul la kan, kita expect org tu ada la common sense sket...buat rumah tu mcm rumah sendiri tapi tak semua org fikir mcm tu. Ke rumah diorg pon same je? Kalau hotel blh la cabut keycard switch off semua electricity...ni guna control. Keluar rumah pon tak off aircond... Terkilan plak rasa.

Thanks utk pandangan.

bidacool posted on 26-4-2014 03:13 PM
Brp ko charge homestay apartment ada pool? Selatan kt mana? Tak pernah stay homestay.....

Rm250/night...kat bangi...
Kalau homestay kat rumah kg tu lain experience.  

kann...kena peel kampung pemalas pengotor memang payah nak ubah...letak la kat mana pun sama aje..ko letak je .. sila buang sampah atau sisa makanan dlm tong sampah..aku setuju mak ko kata jng sampai ko buat peraturan cam asrama lak..takat  alih katil ka kerusi ka ok lagi...tahan je lah acik cleaner oii....aku merata dok homestay kalo berjalan..memang kalo bawak ramai budak paham je lah..tapi kami memang dah diajar tak kira apa lintang pukang time nk keluar semer kena ok..walaupun tak berapa nak semenggah..

padan la bkk homestay..2-3 ari dh bole cover dh untung..drpd bagi org sewa..
ad pros n cons!
silalah btabah..klu x bek xyah bkk..ko kne ambk kira jgk hasil yg dpt..jgn dok pkir msalaha jer..
pepon bdoa aja moga dprmudah n dpt cstmer yg baik2..
klu kita permudahkb org insyaallah Allah akn tlg pmudahkn kita..
cbaran aje tuh!sabo jer..bkn sng nk ambk duit kt tgn org..cmtuh la konsep biznes..

tak pernah dok homestay....kalu hotel or hotel apartment pernah lah.....hotel apartment sama jer cam hotel, ada housekeeping, cuma ada kitchen jer lah...

250 is a good price lah...bole sumbat 10 org plak tu....kalu hotel, 250 bilik berdua jer...

maybe bole try tampalkan house rules, atau mintak deposit....if berlaku kerosakkan, deposit burn gitu....

Biase la
Ni salah satu risiko uols kena tanggung
Coz dunia biz ni
Kalau uols x tipu org
Org akan tipu uols
Wallahualam

Tak pernah stay homestay. Boleh ke amik deposit? Kalau bileh amiklah deposit.

Saya selalu masuk homestay. So far semua homestay saya menginap ok. Saya lagi selesa tinggal kat homestay kalau bercuti 5-10 orang.

Saya jenis yg jaga homestay tu macam jaga rumah. Alhamdulillah family sy yang lain pun sama. Bab kebersihan memang kami jaga. Terkejut gak baca pengalaman tt ada customer macam tu. Munglin expectation dorang dah bayar kenala guna se maximum mungkin ahahaha

Tt letak la notis. Ambil deposit lebih sikit in case ada barang rosak atau hilang. Tt pun boleh buat agreement to stay. Kira syarat2 untuk tinggal kat homestay tu la.

Saya pernah inap kat satu homestay di kundasang, pemilik siap buat spotcheck lagi. Tapi ada notis la.ehehe..kot tt leh biat gitu..jadi penginap akan alert untuk jaga rumah baik2

aku kira homestay itu dibayar untuk sewa  bermalam berserta api air dan kerja-kerja upah membersih.
kalau takut periuk x basuh dan kotor, keluarkan saja semua brg2 itu semua, renovate basic aja.

minta 50 ringgit (contoh)  sebagai cagaran kebersihan itu ini. dapat balik masa nak check out tapi bergantung pada tahap masa nak keluar tu.