CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234
Return to list New
Author: banapore

Adakah putera Azim, anak kepada Sultan Brunei juga akan dikenakan hukuman rejam?

nanacinta posted on 28-5-2014 06:19 PM
salam awgsagi...dalam kenyataan saya takde pulak saya sebut mana2 pemimpin dan negara...kenyataan  ...

Kalau kenyataan umum tu kat thread yg umum mungkin saya tak akan respon.

Sejak diperkenalkan hudud di Brunei, banyak benda lama timbul semula yg berkaitan kehidupan masa lalu Sultan yg bertujuan merendahkan islam melalui dirinya. Kalau nak dirujuk sejarah2 lalu, banyak lagi benda2 besar yg betul2 mencabar maruahnya telah dilalui khusus yg berkaitan keluarganya. Kalau org biasa dari kalangan masyarakat umum pun pasti akan malu & terpaksa menebalkan muka bila berjumpa masyarakat bila aib keluarga terbuka, inikan dia sebagai raja. Kisah PM Azim ni salah-satu daripadanya. Andaikata PM Azim ni org biasa bukan anak sultan, dgn gambar2nya yg tersebar ini, dia tak akan dpt didakwa utk dihudud mahupun ditakzir mahupun dikenakan hukuman sivil. Apa kesalahan yg dia boleh didakwa atau dihukum?.

Cerita yg berkaitan kenyataan Cik & Syeikh yg dipetik tu terhasil dari kenyataan seorang bekas ketua hakim yg menyatakan bahawa Sultan tak boleh didakwa kerana tertulis dalam perlembagaan Sultan is above the law.  Kertas kerja tebal yg beliau buat hanya dihighlight tang benda tu je, yg lain takde.

Hasil daripada tu, ada beberapa tafsiran & kefahaman yg tak tepat, even oleh ilmuan agama yg biasa dirujuk org ramai & pakar undang2 , seperti:

1. Sultan saja tunjuk dia ikut islam walhal dia tau dia tak boleh didakwa.

2. Kanun tu invalid dan berat sebelah kerana hanya org kebanyakkan saja yg kena.

3. Kanun tu diguna utk melindungi diri Sultan & kerabatnya.

4. Sultan menggunakan hukum2 dlm islam utk mengawal rakyatnya.

Semua kenyataan tu tak tepat unless Sultan sendiri yg bercerita atau ada yg dpt membaca fikirannya yg tak tersurat. Sebagai org islam kita hanya menilai yg zahir. Apabila yg zahir itu tiada bukti atau belum ada kejadian yg hanya menzalimi org miskin atau org tiada pangkat, yg terbaik adalah kita berbaik-sangka.

Kalau rajin, Cik cari info google tentang "above the law", bagaimana ia terjadi, kenapa statement itu ada dlm perlembagaan yg dibuat dulu2 oleh negara2 bersultan yg pernah dinaungi Great Britain. Org britain pun banyak yg tak tahu mengenai kenapa perlu ada statement "KING/QUEEN is above the law" & "KING/QUEEN can do no mistake".

Sekian.

AwgSagi posted on 28-5-2014 08:29 PM
Kalau kenyataan umum tu kat thread yg umum mungkin saya tak akan respon.

Sejak diperkenalkan hudu ...

thanks sebab jelaskan...dan saya harap sulltan brunei jualkan pegangan saham dia dalam hotel le meurice dan dorchester collection...dimana tempat fashion elite dan para celebrities berkumpul dan berparti...sama2 la kita berubah kearah kebaikan...

nanacinta posted on 28-5-2014 08:36 PM
thanks sebab jelaskan...dan saya harap sulltan brunei jualkan pegangan saham dia dalam hotel le me ...

Harta benda peribadi tu saya takde akseslah cik :-). Pernah menginap di kedua-dua hotel tu ker makanya tahu suasana maksiat terlalu ekstrim di sana?

Kita ni kalau pun nak geram atau protes anything yg dibuat individu atas kapasitinya sebagai ketua, terlebih lagi ketua negara   ketua agama, kita lihat dia tak cenderung kepada pelanggaran hukum agama secara terang2an, tak arahkan maksiat, ALHAMDULILLAH.

Kapasitinya sebagai ayah, suami, pemilik harta atau pegangan saham peribadi dan sebagai manusia yg punya pelbagai keinginan, pasti ada kurang sana-sini, seperti kita semualah jugak. Secara peribadi, ada ketikanya saya melihatnya dgn simpati atas sebab pelbagai.

Hotel ni asasnya adalah utk menyediakan tempat tinggal sementara. Kalau ada tempat lepak2, chill2, tempat berhibur, tu biasalah strategi utk menarik pelanggan.

Tentang pemilikan hotel ni saya kurang pasti statusnya, adakah ia full autoriti, atau salah seorang pemegang saham. Anyway, tentu SB ada certain sebab & pendapat yg dipegangnya utk tidak melepaskan hak pemilikannya, kalau betul miliknya mutlak. Contoh, Brunei tidak membenarkan kemasukan minuman keras kecuali certain limit utk golongan tertentu, manakala Malaysia membenarkannya melalui sistem percukaian dan hasil cukai menjadi pendapatan negara. Keduanya pasti mempunyai alasan2 yg kuat yg bersesuaian dgn situasi dlm negara. Rakyat pasti ada setuju ada yg tak, tetapi pemimpin negara ada certain pertimbangan2.

Saya pernah membaca buku tajuk tak silap The Richest Man in The World, lama dah, dan tak masuk Brunei. Buku tu banyak kisah2 yg tak elok tentang SB dulu2, kalau nak selongkar kisah lalu lah.
Selepas buku tu keluar, ada lagi buku bertajuk By God's Will yg di authorise oleh SB sendiri. Kalau nak baca, baca kedua sekali lah supaya kita boleh menilai dgn adil dan mengiktiraf bahawa setiap manusia itu akan ada beberapa turning points dlm kehidupannya.

AwgSagi posted on 28-5-2014 11:41 PM
Harta benda peribadi tu saya takde akseslah cik :-). Pernah menginap di kedua-dua hotel tu ker mak ...

arak, bacon dan macam2 lagi...percampuran lelaki dan perempuan dalam parti...setahu saya umat islam tak boleh terlibat secara langsung atau tak langsung dengan penjualan arak dan pork...saya tak pernah pergi hotel2 tersebut tapi saya selalu baca parti celebrities yang diadakan disini...mungkin saya salah baca kot...tak kisah la..saya tak ada kena mengena pun dengan brunei...

Lawa wooo Jillian Lauren

Dia ni gay kan, selayaknya kena rejam

Follow Us
kalau x silap dalam enakmen yang diwartakan,Sultan x boleh dibicarakan oleh mana2 mahkamah...jadi paham2 je la

AwgSagi posted on 28-5-2014 12:47 PM
Sejak dikuatkuasakan Kanun Jenayah Syariah pada 1 May 2014, kehidupan di Brunei macam biasa jer.
...

true.........  besar dugaan nak melaksana hukum Allah.

doakan yang terbaik untuk islam dan hudud

nzd33 posted on 7-6-2014 10:38 PM
doakan yang terbaik untuk islam dan hudud

Ye btol. Mari jadi orang Islam yg baik saling mendoakan kebaikan utk saudara seIslam kita yang lain...

sian dorg. kaya tapi xde life n x menghayati islam. tu yg jd camtu. alhamdulilah jika da berubah. maybe sultan boleh rebranding brunei sbg pusat pendidikan islam terkenal dunia mcm al azhar ke pusat tahfiz terhebat ke or jadi pusat pembekalan produk halal ke seluruh dunia ke

kekayaan dunia tanpa sempadan

kaya sehingga xterfikir tentang cinta sejati

yg jadi putera mahkota saja yg beria2 kahwin dan beranak-pinak ,itu pun sebab pewaris takhta

SB sgt baik dlm byk segi

tp kalau benar dia tulus tentang Islam dan perlaksanaannya ,maka anak2 dia kena dididik utk kenal Tuhan dulu

tutup aurat masa majlis resmi shj....itu pun sebba tudung katanya sebahagian drp pakaian resmi negara Brunei.

mcm Dayangku Sarah , masa tiba di sesebuah negara luar Brunei mesti bertudung ,tp utk program lawatan bebas mmg bogel kepala beliau.

Islam pun org kaya xberapa pandang sebab duit Tuhan didunia

Begitu kah?

duit...banyak...dah tak tahu apa lagik mau buat dgn duit duit duit...

Dugaan besar SB.. akan ada saja kesalahan d mata org.. Harap anakandanya berubah la.. Kalo SB nak anak angkat, iols pun bole ..