CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: talapia

Kos Pengkebumian dan selepasnya ... adat yang membebankan waris

CrowneGlory replied at 20-4-2015 11:57 AM
"itu belum lagi kenduri 7 hari.. 10 hari.. 60 hari.. 100 hari. di mana relevan nya semua ni? membeba ...

hahaha.. kan? baru2 meninggal kemain lagi.. 3 hari berturut.. 7  hari.... 40 hari.. 60 hari... 100 hari. pastu? bertahun2 senyap.. kubur pon tak jenguk. hampeh.

merepek aje semua tu. teringat dulu masa kekecik bila aku tanye apsal banyak sangat kenduri arwah? org tua2 bole bagi jawapan..3 hari baru pecah mata... 10 hari pecah perut.. bla bla bla.. scary ok aku budak 5 tahun mendengar

Edited by sabbath_shalom at 20-4-2015 12:07 PM
leylapple replied at 20-4-2015 12:03 PM
gegeh jugak nak reply aku sampai 2 kali nie

Ye la sebab akak sbut nama Sabbath dlm post tu...btw tu sunat je kak...dah.x cukup duit asal selamat terkambus udah...tak payah nak grand2 sangat la....Alam barzakh tu fungsi nya utk balasan dunia jugak...mana tahu amalan tu jadi kategori israf n tabzir terus cash lepas ditalkinkan....haaa kan dah bahana jadi nya

talapia replied at 20-4-2015 12:05 PM
hahaha.. kan? baru2 meninggal kemain lagi.. 3 hari berturut.. 7  hari.... 40 hari.. 60 hari... 100 ...

aku tak tau pulak sebab apa nak makan sampai 100 ari...

tapi ada satu keturunan kat kampung aku dulu mesti buat makan2 sampai patpuluh ari...

mayat datang rumah

Kita yang hidup ni kena la jugak jaga makan minum pakai kita

Yg dh mati biarkan la pergi.

arwah bapak aku meninggal di satu kawasan di Selangor. dari A to Z qariah handle semua. masak memasak pon jiran dan qariah yang settle. ahli keluarga tak payah pikir apa. serah semua pada ahli surau. sebab ada khairat kematian. ahli keluarga si mati tak dibebankan apa2. perkara ni terjadi di bandar dan jiran2 banyak datuk2, golongan professional tapi islamik. jadi siapa yang buat benda2 yang susah ni?

shazm85 replied at 20-4-2015 11:58 AM
masa arwah ayah meninggal dekat penang Oktober 2013 kos semua dalam 5.2k.. nasib la mmg ada cash mas ...

amboi.... siap air lagi kan? melampau betul. kita ni banyak adat yg terbalik... pegi rumah org mati patutnye sedekahkan banyak sbb si mati tinggalkan waris yg bersedih bagai....

ini tidak... gi umah orang kawin... siap kira baper kepala kita pegi.. darab la RM8 ke agak2.. so total tu la lebih kurang kita sumbat dalam sampul utk salam mak pengantin. walhal... patutnye... kenduri kawin... dia dapat menantu... dia la jamu kita makan.. FREE... takyah nak salam kokot bagai. ini kang klau aku salam kosong... mak pengantin buat muka pelik. ayyoooo...

Follow Us
chinta89 replied at 20-4-2015 11:52 AM
kalau yg pasal isu rm3k yangtersebar kat suratkhabar dulu tu.. rasanya keluarga diorg yg nak bg ju ...

Kat kampung i ni x hadap dah hencap2...semua jenis haru biru...hat yg berelohim2 ni ja yang gigeh sukarela tahlilkan 3malam tanpa bayar n kenduri ....hehehe

masa arwah abah aku meninggal 25 thn lps, mak aku pon buat la apa yg kebiasaannye
org kg buat..kenduri 3 , 7, 40 n 100 hari..aku ingatkan wajib..almaklumla kecik lg masa tu
dh beso ni baru tau adat

tp respek la kt sorang nenek bidan yg urut aku ni..dia dh umur 85 thn n selalu ckp psl mati
dia ckp, nenek dh sediakan 50k lau mati nanti..dlm hati aku byk betul duit nenek ni..keje kampung je
tanya ngan aku, cukup tak gaknye

nk je ckp ngan dia..nek, lau sy mati 5k pon xde...kena mula simpan la utk hari matiku

zeed replied at 20-4-2015 12:11 PM
arwah bapak aku meninggal di satu kawasan di Selangor. dari A to Z qariah handle semua. masak memasa ...

Macam kampung I saja hehe...kampung kat mana bro?

arwah bapak aku meninggal di satu kawasan di Selangor. dari A to Z qariah handle semua. masak memasa ...

Yg penting waris hadir kan diri....itu saja yg kariah nak.

talapia replied at 20-4-2015 12:05 PM
hahaha.. kan? baru2 meninggal kemain lagi.. 3 hari berturut.. 7  hari.... 40 hari.. 60 hari... 100 ...

pecah mata pecah perut... ak penah dgr kecik2 dlu.
org2 tua zmn dulu mmg byk bpegang pada pantang, adat n etc.tak caya pegi kampung2 yg still ade org tua2 umur 70++ banyak la pantang larangnya.

first sekali tt ni campo masyarakat tak?
ada gi surah tak?
kalu jiran lain buat tahlil ada join tak?
kalu ada kematian ada join x?

bende ni xjadi issue kalau kita sendiri hadir n campo masyarkat keliling..kalau stakat balik keje duk umah..xyah la nk komplain bagai..org pon xkenai..

apa yg wa tau semayang jenazah paling bagus semayang adalah keluarga sendiri..kenapa perlu meratap sampai lalai nk semayang jenazah...perempuan pun digalakkn sembahyang..

slalunya bila ada kematian ramai yg duk berborak tunggu tgk jenazah jaaa....kenapa xmo join sama sembahyang jenazah.

sesetengah kawasan mmg dorang amik duit utk semayang..itu sebenarnya satu sindiran pada keluarga yg xmo join semayang..pk2 laaaa....dorang pun xhadap sgt duit tu...tp kebanyakkn ahli keluarga mmg faileddd nk semayang jenazah..

utk tahlil pulak...xyah pk la nk buat 3 hr 7 hr 44 hr sume tu...yg penting doa2 dr anak2 yg soleh n solehahcukuplah tahlil dibuat sendiri dirumah..yg penting niat kita tu sampai..sekian

banyak yang kita tak tahu.....

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 12:13 PM
Macam kampung I saja hehe...kampung kat mana bro?

bukan kampung. bandar..

mungkin sebab di bandar2 dah takde imam2 tua yg ikut adat dari imam2 terdahulu. ikut-ikutan.

klau ikutkan.... duit khairat kematian tu mmg cukup sangat utk bayar duit gali kubur n kos kebumi. tapi klau dah duit solat jenazah pon (RM5 x 50) ... abis gitu aje.. hehe.. yg datang solat jenazah aritu ramai pulaknye.. adala 100++... makanye duit utk solat jenazah saje habis dlm RM500. fuhh... utk 50 org mmg imam mintak. selebihnya hajat arwah. adehh... sebabnye.. arwah pon antara pendokong tegar adat2 sebegini

Kalau dah takda kain kapan bungkus pakai daun pisang ja...gigeh nak grand2 bagai sampai waris ikat perut bagai

Alloh suke ke? Tak pasal2 kena cash dlm kubur

cmf_raudah replied at 20-4-2015 12:16 PM
ada gi surah tak?
kalu jiran lain buat tahlil ada join ta ...

Kannnn...itu saya syak pertama tama nya

talapia replied at 20-4-2015 12:17 PM
mungkin sebab di bandar2 dah takde imam2 tua yg ikut adat dari imam2 terdahulu. ikut-ikutan.

kl ...

orang jawa ke? orang jawa memang banyak pegang pada adat kan? saya alhamdulillah duduk di kawasan banyak professional. memang takde dibebankan kos2 macam ni. sedekah dari orang ramai je 5 angka. memang syukur kawasan saya ni tak membebankan ahli keluarga yang tengah bersedih.

cmf_raudah replied at 20-4-2015 12:16 PM
ada gi surah tak?
kalu jiran lain buat tahlil ada join ta ...

arwah adalah org kuat kampung, tukang masak kenduri. anak2nye memang jenis join kenduri kendara pasang bangsal bagai. resulting... ramai kenalan. so klau kenduri rumah orang kampung lain ayam tumbang 20 ekor.. umah arwah kena tumbangkan 30 ekor sebab memang ramai datang mengenangkan arwah dan anak2 nye mmg jenis campur orang. bukan kera sumbang. got it?

zeed replied at 20-4-2015 12:17 PM
bukan kampung. bandar..

Ada jugak ye bandar sebegitu....ingatkan semua pakai tabur wang.