CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: talapia

Kos Pengkebumian dan selepasnya ... adat yang membebankan waris

adoi..teruknya. ayah aku mati dulu,tak smpi cmtu kosnya.-,-

bab kematian ni kita memang kena ada duit... kalau tak masuk khairat kematian dalam mana2 kariah lah... satu, utk kain kafan... la ni ada yg satu set dah siap juai, dlm RM120 kot... kedua, upah mandi & kafan, kalau tak ada waris yg boleh buat... upah ni tak ada yg standard... tapi tak kurang RM100 lah utk 4/5 orang..., tiga, utk keranda, ni ikut tempatlah... ada tempat kena guna keranda, ada tempat tak payah... kalau kena guna kerana, kena beli papan dan bayar upah tukang... mau dalam RM100 jugak tak kurang!, empat, upah imam solat jenazah... ikutlah nak bagi berapa... tapi kurang2pun RM20... yg jemaah lain tu, biasanya ikut warislah... ada bubuh RM2, ada bubuh RM5... saya kalau dpt pulang balik bubuh dalam kotak derma kpd waris... tapi kalau waris boleh buat sendiri, tak masalah... solat jenazah bukan kena ramai orang... sorang pun dah pada! tapi, orang kita selalu sangat dok kira, nanti apa orang kata!... lima, sewa van... kalau jauh kuburnya... kalau dekat, pakat2 usung jer, tu pun kena hulur jugak, upah penat!... yg ni pun tak ada yg standard... sewa van tak kurang RM100 jugak!... keenam, upah gali kubur... duit lot kubur, papan sendal, tiang tanda, upah gali... semua2 dalam RM300 ada tempat RM500... ada tempat lebih lagi!..., tujuh, upah imam baca talkin dan tahlil lepas kebumi... mau2 kena hulur kurang2 RM20... imam tak mintak, tapi kalau tak bagi, imam muncung!... serba salah! jadi, belanja semua penyempurnaan jenazah ni... cecah jugak RM1000... jadi kita kenalah masuk khairat kematian!... walaupun begitu, khairat ni tak cover duit hulur kat imam solat jenazah, makmum yg ikut, upah usung keranda pi kubur, nak hulur kat imam yg baca talkin lepas kebumi... kena duit poket waris jugak!... kot macam mana bagusnya kita dalam bab agama ni... bila tiba bab kematian ada yg kita tak boleh buat sendiri... kena juga serah kat orang atau mintak orang buat!...

cmf_raudah replied at 20-4-2015 12:16 PM
first sekali tt ni campo masyarakat tak?
ada gi surah tak?
kalu jiran lain buat tahlil ada join ta ...

itu yg aku nak tanya jugak...
dan sepengetahuan aku, slalunya duit yg katanya utk jemaah solat jenazah tu depa sedekah balik pada family si mati...
cer tt check balik sesama adik bradik...

zeed replied at 20-4-2015 12:21 PM
orang jawa ke? orang jawa memang banyak pegang pada adat kan? saya alhamdulillah duduk di ka ...

Javanese memang kuat boikot...kalau jenis x join masyarakat konperm kena boikot semua kenduri kendara orang itu.

zeed replied at 20-4-2015 12:21 PM
orang jawa ke? orang jawa memang banyak pegang pada adat kan? saya alhamdulillah duduk di ka ...

suku sakat. banjar

talapia replied at 20-4-2015 12:24 PM
suku sakat. banjar

Banjar ni lebih kurang je dgn Bugis n Melayu...xda adat2 sgt..ikut tangkap muat.

Hat javanese ni kena ikut jugak adat2..kalau x campor ngan masyarakat kena la membayar lebih sikit kot.

Macam keluarga sis mungkin dipandang kaya mungkin....saya syak begitu.

Follow Us
Innrukia replied at 20-4-2015 12:23 PM
itu yg aku nak tanya jugak...
dan sepengetahuan aku, slalunya duit yg katanya utk jemaah solat je ...

refer post aku yg atas2. anak2 arwah jenis bercampur org kampung. tu pasal yg gi kebumi... yg datang tahlil ramai.

tak dinafikan... duit yg kita hulur kt orang2 solat jenazah tu... ADA yg sumbang balik sebagai sedekah. tapi tak ramai. biasa kan ada letak jug utk org sedekah? hehe.. adat jugak siap letak beras sikit dlm jug. tak paham betul aku. duit dlm jug kebanyakan kale biru. duit solat jenazah kale merah. haha...

point yg aku nak tekan bukan selepas selesai urusan kebumi tu sangat. tapi masa tgh kelam kabut nak uruskan si mati.... masa tu la nak kena cekau duit utk benda yg bukan2. duit khairat bukan dapat dan2 tu jugak. lepas dah selesai majlis smua baru la dapat duit tu. aku pon tak paham camne. tapi memang tak mencukupi la utk cover segala mcm bayaran merepek ni

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 12:29 PM
Banjar ni lebih kurang je dgn Bugis n Melayu...xda adat2 sgt..ikut tangkap muat.

Hat javanese n ...

keluarga tidak dipandang kaya... pesawah je pon. tapi dipandang tinggi dan dihormati. mungkin sebab arwah antara orang2 tua kampung yang masih hidup untuk rujukan orang2 muda

talapia replied at 20-4-2015 12:34 PM
keluarga tidak dipandang kaya... pesawah je pon. tapi dipandang tinggi dan dihormati. mungkin seba ...

La ni mesti orang Sabak Bernam or Tg Karang...

Kenduri la tu yg mahal...ye la pulut kuning, bahulu kemboja, segala lauk pauk bagai...klau ikut adat Bugis kena hulur duit untuk tetamu paling kurang rm1 sorang

tokwan_jantan replied at 20-4-2015 12:23 PM
bab kematian ni kita memang kena ada duit... kalau tak masuk khairat kematian dalam mana2 kariah lah ...

exactly!

inilah yg berlaku. arwah masuk khairat kematian. urusan2 mandi n kafan jenazah buat antara anak2. but still.... tok imam pon kene bayar. and aku baru tau... rupa2nye majlis tahlil... tok imam pon kene hulur... amboi! tapi taktaula fixed amount or seikhlas hati yg tak mungkin sekeping duit merah jek

talapia replied at 20-4-2015 12:31 PM
refer post aku yg atas2. anak2 arwah jenis bercampur org kampung. tu pasal yg gi kebumi... yg data ...

takpala... next time hangpa sekeluarga urus sendiri la dr gali kubur, mandi jenazah, solat jenazah & hingga ke talkin...
zaman skrg ni byk beza dgn dulu...sbb yg kita amik tu 'masa' org, sbb tu 'mungkin' perlu dibayar....
realistik la fardhu kifayah dah makin hilang ditelan zaman...

talapia replied at 20-4-2015 12:37 PM
exactly!

inilah yg berlaku. arwah masuk khairat kematian. urusan2 mandi n kafan jenazah buat an ...

Buat la aduan..imam kena bayar utk respect si mati.. kira rasuah la tu...bukan ke diorg Imam bergaji bulanan.

Resit bayaran ada minta tak?

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 12:17 PM
Kalau dah takda kain kapan bungkus pakai daun pisang ja...gigeh nak grand2 bagai sampai waris ikat p ...

Wrap up dgn Old newspaper(utusan/ metro) ok lagik...macam yang dibuat oleh our very own @truli peppaPIG snr keatas late old ladynya...

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 12:36 PM
La ni mesti orang Sabak Bernam or Tg Karang...

Kenduri la tu yg mahal...ye la pulut kuning, bah ...

tak mengena sasaran.

kenduri kendara tu memangla kan... 30 ekor ayam... 10kg beras dah confirm2. mujurla masak2 kenduri org kampung tolong. setakat ni... tahlil 3 malam... selesai. coming very soon tahlil 40 hari. pastu tahlil 100 hari. takpela... sumbang2 adik beradik. takdela sampai ikat perut. tapi tetap tak relevan pada aku. jangan kata nk tempah goody bag yassin tu pulak sudah... 1 buku yassin dh RM2 custom print. koman2 100 pcs. hahahaha... hebat tol org kampung skrg

stinger_attack replied at 20-4-2015 12:41 PM
Wrap up dgn Old newspaper(utusan/ metro) ok lagik...macam yang dibuat oleh our very own @truli pep ...

Kalau ada surat khabar utusan dan metro dalam liang lahad harus la terbakar lubang kubur tu.

aku nak tanya, kalau urusan kematian yang pihak hospital kerajaan buat pon kena bayar ke?
macam memandikan, mengapankan?
sebab masa arwah abang aku meninggal , dekat seribu gak kena bayar..
yang aku leh paham nak bayar kos van jenazah, sebab arwah abang aku meninggal kat kl..
tapi seribu tu agak mahal lah gak..

tapi bab tahlil tu pon aku sebenarnya agak annoying, sedara aku tetiap tahun buat kenduri tahlil 3 4 kali,
memang bagus, tapi aku ase mcam nk show off lak , tetiap thn msti nk buat tahlil.
smpaikan aku yg tak g majlis tahlil tu, siap kena perli lagi sebab tak pergi, katanya tak hormat arwah nenek aku sebab tak g tahlil,
alah tak g tahlil pon aku still leh baca yassin , doa lepas solat kat arwah dari lps kenduri tahlil sakan suka sana sini gelak macam orang kena sawan.

talapia replied at 20-4-2015 12:43 PM
tak mengena sasaran.

kenduri kendara tu memangla kan... 30 ekor ayam... 10kg beras dah confirm2 ...

Orang Perlis ke?

Bagi la tahu...

Memang weido la orang kampung sis

Innrukia replied at 20-4-2015 12:37 PM
takpala... next time hangpa sekeluarga urus sendiri la dr gali kubur, mandi jenazah, solat jenazah ...

yupp..

reality check. semua memerlukan duit. kasihan golongan yang kurang mampu. jenazah belum lagi dimandikan... balu yang ditinggalkan dah sibuk2 tanye anak2... ada duit ka nak bayar tok imam bayar itu ini... yang si anak2... dgn senyum yakinkan si ibu... inshaAllah ada mak... lepas tu pakat duk bisik2 adik beradik mintak kumpul duit sorang sikit. huhuhu

cheada89 replied at 20-4-2015 12:44 PM
aku nak tanya, kalau urusan kematian yang pihak hospital kerajaan buat pon kena bayar ke?
macam mem ...

Mungkin x respect diorg yg keluar ongkos ribu riban.

Bagi saya cukup buat tahlil dan jamu kuih karipap dan buah-buahan saja.

sabbath_shalom replied at 20-4-2015 12:45 PM
Orang Perlis ke?

Bagi la tahu...

ai takleh nak reveal... sbb kampung husband. klau kampung ai.. ai citer je. ni kg husband... kang mcm ai ngumpat org kampung dia pulak. hahahaha... satu kampung di selangor.