CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6543|Reply: 24

Kenapa Kakak2 Iparku???

Post time 8-6-2015 08:35 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Edited by MissN-ny at 8-6-2015 11:26 AM

Salam, saya telah berkahwin 3thn dan dikurniakn 2org putri..saya anak ke3 dr 5 beradik dan suami anak ke6 dr 8 beradik.. kami berdua bknlh anak kesygn bg dua2 blh pihak.. jd kami lbh bw haluan masing2 dan dlm ms yg sama mcm2 kami lakukan utk ambil hati ibu ayah kedua2 pihak agar sygkn kami..ini kerana jelas sekali anak kami jg bukan cucu/ anak saudara kesygn krn dpt dilihat layanan yg mereka terima amat berbeza dgn cucu2 yg lain...

Suami ada 4org kakak & kakak sulung suami mmg xsuka saya dr mula berkahwin, puncanya tidak saya ketahui.. byk tlh saya lakukan utk ambil hati dia, belikn bj utk anak2nya dan hadiah tp ttp sama..tp Alhamdulillah rezeki kami murah, dlm umur awal 30an kami dh memiliki 1buah rumah teres 2tgkt, sebuah rumah flat, sebuah aveo dan sebuah estima...

Adat suami isteri pd minggu lps saya ada berkecil hati dgn suami, kebetuln pd ms tu mak, abg ipar dan isteri serta 2kakak ipar ada dirumah saya..saya bt silent protes pd suami dgn mendiamkn diri tp dgn keluarga suami saya ok...

Krisis diketahui o keluarga suami juga akhirnya, namun mereka tlh slh sangka menganggp saya xsuka kehdrn mereka dirumah saya, suami jg memberitahu kakak keduanya tlh memburukkn saya pd mak mertua dgn mengatakn saya suke memutar belit cerita..yg bt saya terkejut kakak kedua suami ni rapat dgn saya sblm ini tp kenapa die mengutuk saya dibelkng..

Saya dgn suami dh ok tp saya msh teringt2 perangai kakak ipar yg diberitahu o suami itu..knp die seperti talam 2 muka? Knp kakak2 ipar benci saya?apa saya perlu buat?

selamat pagi. maaf sebelum sy membuka bicara memberi pendapat. mungkin jalan terbaik ialah jujur bersemuka dengan kakak kakak ipar awak, bertanya terus dengan mereka tanpa berlapik. mungkin awak boleh bercerita dan kemudian bertanya kembali kpd mereka seperti mana soalan dan cerita yang awak ajukan dlm thread ini :-

"suami memberitahu kakak keduanya tlh memburukkn saya pd mak mertua. saya terkejut kakak kedua suami ni rapat dgn saya sblm ini tp kenapa die mengutuk saya dibelkng? Knp kakak2 ipar benci saya?"

Maaf jika tidak bersetuju. cuma opinion dari saya.

emm..tak tanya suami ka naper kakak dia jadi gitu...??
kenapa la ader makhluk2 suka menyibuk...

Ada adik beradik ramai pun susah gak noh...ingat meriah ...

buat perenngan..pening nak baca..dahla byk shotfom ...

NizamXF, saya pernh tny akak ipar pertama saya ada bt slh ke? Knp akak benci saya? Die jwb xde pape pun...tp muke die mmg nmpk xpuas hati..dan kakak2 ipar yg lain juga berkata kakak ipar pertama xsuka saya dan semua xtahu puncanya..

Tiputipujah, saya dh tny suami dan die pun xtahu knapa..tp die ckp perangai kakaknya mmg mcm tu xblh org lbh dan die cemburu... tp xperlulah nk burukkn saya... suami sruh saya jauhkan diri dr kakak2nya dan jangan byk berbual dgn mereka slps ini..

Follow Us
buat biasa jek la tt..jumpa ngan ipar senyum2 jek bila perlu..ringan tulang n layan anak2 dia mcm baisa..x yah nk pk sangat apa org cakap kita kt belakang..ia akan sentiasa terjadi pada siapa2 sahaja n bila2..so x yah nk kusutkan kepala tentang hal yg kamu x nampak..x perlu jadi terlalu baik, tp cukup utk tidak timbulkan masalah pada sesiapa..

perkara pertama sekali yang korang berdua kena buat (walaupun dah terlajak buat skang), jangan sesekali mengadu pasal pasangan memasing kat mak bapak, adik beradik dan sedara mara...  itu sangat2 la BIG NO NO...  sebab, kalo tak bias pun, mesti akan ada salahfaham...  mesti diorang akan ada impression diorang sendrik kat kita dan pasangan...

pastu, korang tak rasa awkward ke? sebab suami isteri akan mudah berbaik...  biasa la gado2 manja...  tapi family yang dah mendengar cite akan ada cipta satu mindset yang lain yang akan dibawak sampai mati...  kita boleh lupa kesalahan pasangan tapi tidak bagi mak bapak adik beradik yang dah dengar segala kutukan berbakul2...

pasni jangan share dah tau...  kalo rasa nak kutuk or tak puas hati ngan suami, sila ngadu kat sini...  sebab kalo korang dah berbaik berguling2 atas katil laki bini, bukan forumer tau pun...

kedua, lenkali kalo nak buat silent treatment as a sign of protest, tolong la jangan buat depan family...  jatuh maruah diri sendrik dan pasangan...  tunggu family balik baru la buat silent treatment...  cam kes ni, tak pepasal inlaws salahfaham ingatkan ko tak suka diorang datang...  kan dah jadik dua kes...  kes tak puas hati ngan suami dan kes mertua salahfaham...

memang la ko bertegur dengan family suami, tapi diorang mesti tak selesa bila ko tunjuk yang korang tengah bergado... menda kecik pun akan cipta suasana yang sangat tidak selesa...  nak plak menda tu jadik kat rumah korang...  dan diorang tengah menumpang...  

yang ko patut buat skang, gi la jumpa semua orang dan mintak maaf pada semua...  pastu mintak diorang berterus terang kalo ada menda yang tak puas hati kat ko n suami...  kalo rasa tak mampu buat menda ni, ko buat bodo jek...  lama2 hilang la tu...  

berhenti merasuah semata2 nak amek hati...  be urself... kalo ko memang jenis suka berbelanja kat budak2, proceed je...  tapi kalo ko belanja anak2 sedara sebab nak amek hati dan nak diorang terima ko, baik takyah buat...  orang boleh rasa kita ni merasuah ke atau memang suka berbelanja...

dont try/push too hard for something...  kengkadang tu, ada perkara yang bila kita buat lek je, akan resolve sendrik...  trust me...

benda macam ni, just abaikan saja.. tak perlu amek port... though they hate you so much ke ape.. tak perlu tanya.. just treat them as sedara biasa, and respect them.. tak perlu rapat2 akrab2 meluahkan perasaan or bgtau rahsia...

kalo diorang tak suka pun.. it doesnt hurt pun to treat them as normal... simpan or abaikan saja rasa tak senang tu.. kita belajar jadi hati kering... sbb kita family, takleh nak panjang2 kan pergaduhan, dan kita bukan selalu jumpa diorang pun... so, just senyum & berlagak mesra, its ok to be hypocrite, janji kita tak sakitkan hati orang

Eyannssss & green tea...tq..good advice..

Edited by chaintea at 11-6-2015 10:15 PM

Dear u,

Stop pleasing  others will you
Mereka x suka awak? Let them be
As long as awak x buat salah
Berbuat baik pd mertua n somi plus anak2 dengan ikhlas..awak xkan dpt puaskan hati sumer org...mereka mengata? Talam 2 muka? Oh please la...I have soo many things utk difikirkn...mereka sakit hati dgn awak? Pedulikan...

eyansss replied at 8-6-2015 04:02 PM
perkara pertama sekali yang korang berdua kena buat (walaupun dah terlajak buat skang), jangan sesek ...

Pendapat yang sangat bernas.

MissN-ny replied at 8-6-2015 11:28 AM
NizamXF, saya pernh tny akak ipar pertama saya ada bt slh ke? Knp akak benci saya? Die jwb xde pape  ...

tt..apa yang jadi pada tt ni perkara biasa bila masuk family orang.  biasanya pasangan yang adik beradik ramai ni susah sikit nak menerima kehadiran orang lain dalam kalangan diaorang.  kalau kita sendiri pun macam tu kan.  kita lebih selesa bila sekali sekala kita balik kampung tu adik beradik kita sahaja yang ada. tanpa ipar duai. jadi penerimaan dan kepercayaan kepada tt selaku 'orang lain' tu agak terbatas. dan biasanya dalam sebarang masalah yang benar adalah keturunan mereka sahaja.
perkara terbaik yang boleh tt buat adalah berpura-pura tak tahu dan teruskan bergaul macam biasa.  lama-lama nanti ok la.  mintak maaf pada suami dan mohon suami terangkan pada keluarganya yang pergaduhan hari tersebut adalah antara tt dan suami.  tidak berpunca dari mereka.  kalau kakak-kakak ipar tu nak teruskan bermasam muka, biarkan.  tanggungjawab tt hanyalah pada ibu bapa mereka.  mereka ada suami untuk menguruskan perasaan mereka. kalau ingin memberi kepada anak-anak saudara, berilah mengikut keikhlasan.  anggaplah sebagai sedekah untuk kanak-kanak itu bukan untuk ibunya yang menyakitkan hati.

Edited by CikMooMoo at 12-6-2015 11:46 AM

sorry, double posting.....

munchkin replied at 12-6-2015 03:11 AM
Pendapat yang sangat bernas.

tq munch

MissN-ny replied at 8-6-2015 07:09 PM
Eyannssss & green tea...tq..good advice..

small matter...  harap2 usaha kecik aku ni dapat membantu ko...  

Sbb tu bila ada sedara mara di rumah terpaksalah blakon..belakangkan dulu salah faham apa tu..jgn ikut hati sgt...buat macam xde per2 supaya tetamu xterasa hati..maaflah ckp silapnya dr awak jugak...

malas nak baca banyak sangat shortform..

pesanannya, buat tak tau je la..
dan tak payah la nak berbaik dengan ipar duir sampai berkongsi cerita ke apa..
biasa-biasa sudah..

eyansss replied at 8-6-2015 08:02 AM
perkara pertama sekali yang korang berdua kena buat (walaupun dah terlajak buat skang), jangan sesek ...

I suka sangat apa yang you tulis ni. Tq..

pinkypetal replied at 15-6-2015 12:59 PM
I suka sangat apa yang you tulis ni. Tq..

nothing much pun tapi harap dapat membantu TT dan yang lain2...

12Next
Return to list New