CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tom2

Deleted

Bukak nursery jaga anak orang dahlah dek.
Tak perlu kuar modak banyak. Just beli tilam nipis, guna 2 bilik.
Awak sewa rumah 4 bilik, make full use of the rooms.
La ni, baby seorang dah Rm500, kalau 2 orang dah rm1,000.
Umo 2-5 tahun setiap seorang Rm3-400. Kalau jaga 3-4 orang, dah
almost Rm1000..00.

Edited by Hana at 13-7-2015 11:12 PM

tumpang baca ajek.
kalau saya, saya rasa tak cukup.

buat la business yang berkaitan dgn services.
apa2 yang berkaitan dgn services. sgt laku sgt tau sebab 1) ramai org bekerja tapi malas nak buat keje after office hour-unless para superwoman shj  2) ramai orang berkerja utk ada duit lebihan utk sub con to orang2 yang tawarkan services.

takusah la business berkenaan jual barang unless awak ada 1) networking yang luas  2) modal utk rolling sentiasa ada   3) sentiasa online-mengalahkan remiser.

awak ada FB tak? FB skrg bukan takat utk berkenalan or update status or ruang utk selfie ajek. skrg nie, ramai org guna FB utk buat group komuniti kawasan. cuba la awak search, ada tak group komuniti area perumahan tempat tinggal awak? kalau ada, lagi banyak senang.
baru2 ni, ada orang jual cili diblender tau. pastu ada pulak pembeli nya. jangan tak caya.
tapi, bukan saya la. saya prefer beli brand KOKOMO.
ada orang tawarkan services lipat baju. ada orang tawarkan gosok pakaian.
selain services yang biasa spt pengasuh budak, transit budak, mangkuk tingkat.

menjahit pun salah satu services yang sangat laku. kalau tak pun, services alternation pun laku jugak
jangan tak caya, aritu saya cari kedai buat alternation punyala cukup susah sebab rata2 tak ambik dah alteration. gila kentang betul. sapa kata rakyat Malaysia sengkek? orang2 dlm porem ajek yang sengkek.
kat luar sana, realitynya, ramai orang berduit & mampu beli barang tau. kedai ariani - bahagian exclusive pun sesak sampai takde consultant pun nak "entertain" saya. huk huk huk.sedih. terpaksa saya keluar & boleh la save beberapa ratus.

munchkin replied at 13-7-2015 07:59 PM
Ni buku Dia

http://www.sambooks.com.my/CATEGORY/Feminim/SIRI-KEMAHIRAN-WANITA/Tatacara-Jahitan-Bl ...

Thanks munch. Nanti saya check

Kerja balik je la.. Nape nak pening2.anak antar nursery dia ada kawan2.dia dok ngn u dia takde kawan so nakkan perhatian. Takyah mengharap duit laki kalau camtu gaya nye.Tkyh buat bisnes lain, nnt u akan blk to square one.

Kerja ikut kelulusan pendidikan u..kalau buat bisnes side income menjahit buat kuih apa semua tu u kena start from square one..dah ramai yg buat plak tu..sedangkan bisnes yg ada pun u tak terbuat, tk perlu take another risk.

tom2 replied at 14-7-2015 01:23 AM
Atau saya sambung belajar ke europe tempat lama saya. Atleast tinggal kan semua ni. Mulakan hidup ba ...

sambung belajar sebab memang nak sambung sambil take a break atau nak melarikan diri?  niat kena betul, sebab takut it will haunt u back...  

Follow Us
tom2 replied at 13-7-2015 12:15 PM
Sekarang ni saya cakap kat suami saya. Kalau dia taknak sit down bincang larikan diri dari masalah.  ...

Ha dah tu, kerja la blik..sndri dah ada jwapan..kerja cmfirm2 hujung bln dpt duit..nak tgu bisnes stable kena amek masa kot..bape lama pn x tau..

At least bl sdara mara dia berkampung kt umh ko berminggu x la tensen sgt sbb ko kua g kje...dpt jgk ko duit nk tampung apa yg x ckup..

tom2 replied at 14-7-2015 01:13 AM
Terima kasih semua.. haa saya still lagi tak dapat tido mengenang kan nasib.

Biar saya citer sit ...

nak berbisness perlukan ilmu jugak. selain itu kena cari networking business jugak. networking ini penting, utk menaikkan semangat awak tatkala begini lah. situasi takde untung. nak balik modal pun tak cecah.
bunyi mcm senang kan? berniaga. berbisness.
tapi, bila hands on, hanya orang yang buat ajek yang tahu.

timba lah ilmu yang secukupnya sbelum berbisness.
cakap sedap saya menaip ajek.

Note : saya adalah kuli orang. akan kekal jadi kuli orang.

U byk komitmen, hutang belajar and nak bagi duit kat mak pak, yg ni u cannot expect husband u yg kena tanggung.  U shouldnt quit ur job sbb yg can afford to quit job ni kalau takde komitmen atau laki setuju nk cover semua komitmen dia.I think tggjungjawab husband makan pakai u dan tmpt tggl je..rasanya x salah dia nak rumah yg selesa utk family dia, which included u..

Better u ada keje tetap, yg ikut kelulusan dan bidang u belajar, then bisnes cuma sbg side income. Org yg bisnes main income ni dia start dr bawah bertahun2, ada ilmu bisnes dan pengalaman. Nk jd tukang jahit pun bukan leh terus jd gitu jer..i suggest u baca buku tajuk 'So good they cant ignore you' by Cal Newport...lps baca buku ni gerenti u akan buat keje/bisnes ikut bidang yg u belajar/dah ada byk pengalaman instead of suddenly jump into something totally new to u.

U mcm expect nk bincang dgn husband u, nak dia tanggung semua komitmen u, which i believe lebih dr rm1000. Kalau i jd husbnd u i pun pening.. Soalan u simple, cukup ke rm4k utk hidup, jawapannya cukup if bini tak expect suami tanggung komitmen bini yg tkde kena mengena dgn dia. Ikut suka husbnd la nk beli/sewa umah besar mana pun, duit dia, utk family dia (termasuk u jugak). I perempuan jugak so i'm not biased here. Pikir camna nk kembangkan income family instead of camna nak budget rm4k tu bagi cukup2 makan. Good luck..

tom2 replied at 14-7-2015 01:13 AM
Terima kasih semua.. haa saya still lagi tak dapat tido mengenang kan nasib.

Biar saya citer sit ...

saya sajeskan, apa kata awak belajar mengurut
sbb demand urut ni snetiasa ada (utk org2 perempuan je la)
even org2 yg dlm pantang baru lps bersalin pun perlukan urut
ada sowang blogger ni, dia citer pengalaman dlm berpantang (shazwani hamid)
satu hari RM150 utk servis tukang urut..kalo dah 44 hari? kayo la acik tukang urut tu
kalo kat rumah ada bilik extra, sediakan je bilik tu utk bisnes urut
ketak je satu tilam, bantal and kain batik
hiaslah sikit2 bilik tu dgn lilin aromateraphy ke
nak marketkan diri, buat je FB/Insta..servis mengurut
takyah keluar modal pun
demand mmg ada sbb duk kat KL ni stress...so sume nak urut2 bagai

Hana replied at 14-7-2015 11:51 PM
nak berbisness perlukan ilmu jugak. selain itu kena cari networking business jugak. networking i ...

Ok2 pn hana. Will do.

sewa rumah sampai 2k? baik beli rumah je terus..
dari bayar 2k sebulan, hujung-hujung tak dapat apa..

tom2 replied at 15-7-2015 01:35 PM
Saya cume rindu time saya belajar dulu2. Takde commitment, have a student life.. belajar je dan en ...

kiranya statement ko sblom ni hanyalah spur of the moment je la ye...  ko rasa overwhelmed dengan financial issue ko n tetiba ko teringat financial freedom masa belajar, sebab tu ko tros rasa nak je balik ke sana...

sebab tu aku tanya, apa niat keputusan ko...  sebab tanak nanti ko menyesal...

aku rasa ada baiknya ko duduk btol2 ngan suami ko...  kalo dia tanak berbincang, tulis surat...  dengan lelaki ni kena pakai fact & figure tau...  diorang malas nak layan syahdu mahdu ni...  so ko kasik point nape ko tak bersetuju dengan decision dia pastu ko propose something n justify la proposal ko tu...  try yang tu dulu...

tom2 replied at 15-7-2015 01:37 PM
Tu salah satu sebab saya nak pergi keje. Atleast saya tak menghadap diorang 24 jam.. tapi husband  ...

Awk kena la discuss ngn dia...if dia x nk bg kerjasama awk protes la sket..awk pn ade hak bersuara tambah2 dlm keadaan menghimpit cmni..dh la nk tgung fmly len lg waktu diorg dtg berhari2, sewa umh pn dh sparuh dr gaji dia, finally korg yg kena ikat perut...

Husband kena fhm u, cmana u fhm keadaan fmly dia yg duk dtg berminggu tu

pergi kerja semula, ada slip gaji 3-4 bulan dah boleh beli rumah. kalau u kerja sendiri ada risikonya, dikuatiri utung takdak simpanan takdak slip gaji x laku rumah x dapat beli. kalau nak bisnes sambil jaga budak sila bisnes paling simple x perlu kerah tenaga n masa, jaga anak org pun ok sambil2 jaga anak sendiri.

Option (1): Kerja Balik

Selasai masalah kewangan tapi timbul masalah anak sebab husband tak nak orang lain jaga. Apa kata cari nursery yang betul betul bagus. Yang berdekatan dengan office. Kita dimomok kan dengan kes dera kat nursery. Sebenarnya ada banyak nursery yang bagus tapi mahal. Ada bangunan office/tower yang ada nursery kay lobby. Proper nanny, yang jaga sambil educate anak anak. Time lunch ibu ibu pergi bf anak anak.

Conclusion: If nak kerja, cari nursery yang betul betul bagus, mahal tapi meyakinkan husband. Sila cari kerja cepat cepat, if dah one year out of industry, gaji dah lain. Sementara talent anda masih dihargai and value anda ada lagi. Nak cari kerja yang betul betul okay pun makan masa, start hantar resume sekarang.

Option (2): Cari Income di Rumah

Cari talent anda yang boleh convert jadi cash. Apa service yang anda boleh provide. Kalau business lain, kena ada modal, beli mesin, beli barang mentah, etc. Buat mini nursery, guna ruang tamu, bilik bilik lain untuk buat mini nursery. Dalam masa sama, anak ada kawan.

P/s: InsyaAllah one day impian sy nak buka nursery yang ada cctv, yg educate toddler skills - swimming, main music, art, memasak, etc. Dengan harga yg berpatutan. Yang ada skrg ni mahal yg amat.

Sape ade tahu mane company ade kerje kosong.. skrg susah nak carik kerja..

Baideway, berdasarkan pengalaman dolu2, iols fikir hafiz hamidon adalah lelaki sejati. Dalam lemarinya cuma ada baju saja (eh?), cuma dari pengamatan iols beliau memiliki kepoyoan yang terlampau dan terlalu kagum dengan dirinya sendiri. Mungkin di Teluk Intan dia pemes giler la kot, to be frank i dont ever know him let alone listen to his songs.
By announcing nak kahwin dengan somebody femes, so him.
Persoalannya, pemeskah kamu itu?

ikutkan cerita awak yg suami tak bagi kerja sbb isu anak tp dlm masa yg sama kena cari side income, kerja dr rumah adalah yg terbaik...

menjahit dan jaga anak org tu yg paling mudah sbb demand sentiasa ada...dan tak perlu tolak kwsp, tax, travelling cost semua so pendapatan bersih masuk poket

nak cerita sikit pasal my mom, dia takde kelulusan sbb miskin...tapi daya survival dia mmg tinggi...we all adik beradik ramai dan umur dekat2, ayah pulak keje pendapatan kecik je...mmg tak cukup...tapi jadi cukup sebab dia buat 2 kerja menjahit dan jaga anak dlm masa yg sama...alhamdulillah sempit2 pun Allah sentiasa murahkan rezeki dia sbb tak pernah meminta2 atau menyalahkan suami....dan ikhlas menolong sebab dia enjoy dgn apa yg dia buat...tujuannya supaya anak2 dpt education yg lebih baik dan hidup lebih selesa

actually kat malaysia senang sgt nk cari side income janji takde perasaan malu, berkira2 atau malas...kalau kt west europe ni susah sbb nk qualification itu ini....peraturan lagi ketat so awak sebenarnya boleh buat kalau awak nak

bisnes yg gagal tu lupakan dan mulakan usaha yg baru.....kalau nk cari kerja pun ok juga tp kena lah cari maid utk jaga anak...apa pun keputusan yg awak buat tawakkal dan all the best

cmf_jeangrey replied at 19-7-2015 02:00 AM
ikutkan cerita awak yg suami tak bagi kerja sbb isu anak tp dlm masa yg sama kena cari side income,  ...

Thanks cmf.. sejuk hati dengar komen2 di sini.. saya rasa tenang sket.