CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 106118|Reply: 35

[Aduan] Tolong : Saman JPJ tapi lupa pergi Mahkamah

Salam,

Saya telah disaman oleh JPJ pada bulan 5 yang lalu, dan telah tamat tarikh kompaun bulan 7 yang lalu. Disebabkan itu saya tidak boleh bayar kompaun lagi dan diminta hadir ke mahkamah. Soalan saya

• Apa akan jadi jika saya tidak hadir ke Mahkamah kerana kesibukan kerja atau lupa
  • Betul ke selepas 3 bulan tidak hadir di Mahkamah, baru saya boleh bayar kompaun maksima RM300 di JPJ dan rekod akan dibersihkan semula.

Mohon nasihat abang dan kakak semua. Tengah pening nie.

Takde makna nye TT.. selagi tak pegi mahkamah selagi tu le kes berjalan .. Buragazz pernah kene saman dengan JPJ tapi saman tu kene pegi Mahkamah sebab melibatkan Road Tax dan Insurance..

Lebih setahun so bila buat surat mintak JPJ tukar kepada kompaun macam muka kerang bususk je pegawai tu pandang PKM betul..

Tapi pegi mahkamah boleh mintak kurang.. Masa pertuduhan dibaca dia akan tnya bersalah ke tidak cakap je bersalah pastu dia akan minta kita buat rayuan.. ckp la saya banyak tanggungan, gaji kecik bla2 buat muka kesian pastu pakai baju standard jgan terlebih jgn terkurang...

Buragazz hari tu RM 80 shj klu tak 600 mati dik...

Ada ke sapa2 yang pernah terlupa gi mahkamah pasal kes saman JPJ? (saya kes masuk kawasan bertanda dilarang masuk) . Betulke selepas 3 bulan dari tarikh perlu hadir di Mahkamah boleh bayar kat JPJ jer. Tak perlu ke mahkamah semula.

pape pun kena g mahkamah jugak setelkan.
betul yg macam @buragazz cakap tu.
baru2 ni adik saya kena sbb bawak motor takde 'P' and road tax mati.
dia tak pergi pada tarikh yang ditetapkan sbb nak pergi daftar masuk U.
jadinye, masa cuti sem baru di g mahkamah - which is dah lebih 3 bulan tu.
sebelum tu pun dia g jpj gak ngat leh setel (after 3mnth)
tapi jpj suh g mahkamah gak

Aku pernah kena jatuh hukum depan majistret rm50 sbb driving

License aku tamat tempoh..sebelum sebutan kes aku ade sorang pakcik

ni atas kesalahan ape ntah aku lupe..majistret tanye ade nak buat rayuan

ape2 ke dia dgn muka kesian  ckp bini dia baru lepas meninggal dunia duit pun takde

Then tup tup majistret lepaskan je bagi free..ntah ye ntah tidak

Pakcik tu.. Last edited by tagas on 23-9-2015 08:50 PM

Jika ada court case, you kena tutup that case thru legal channels sahaja, takde cara lain lagi. Cara mula mula ialah hadir dulu ke mahkamah, dengar apa pertuduhan. Tak hadir di mahkamah nanti kena contempt of court, tak pasal pasal masuk jel. Masuk jel lebih dari 24 jam terus tak boleh jadi managing director la, tak itu la, takleh ini la (eh betulkan? cuba someone semak)

Follow Us
tarak masuk jail lah. jail dia kat mahkamah tu jugak. bukan jail betul2. ic tak tukar kaler punya.

Salam, abg2 kakak2 . Jadi after 3 month dari tarikh mahkamah (tetapi tidak hadir) yang pegawai JPJ cakap boleh bayar balik tu RM300 max kompaun tu adalah tidak benar. Ke ada yang ada pengalaman lain yang memang boleh bayar balik tanpa pergi ke Mahkamah? Adakah pegawai JPJ tu saja nak aniaya saya?

Kenapa JPJ kejam sangat. Polis pon tak buat orang ramai macam tu.

Satu lagi saya adalah penjawat awam, apa kesannya kepada saya jika didenda oleh Mahkamah. Harap saya dapat penjelasan. Terima kasih kepada yang membantu

alisahsweets replied at 27-9-2015 06:04 PM
Satu lagi saya adalah penjawat awam, apa kesannya kepada saya jika didenda oleh Mahkamah. Harap saya ...

kesalahan macam ni tak dikenakan tindakan tatatertib oleh jabatan tmpt ko bekerja, tp if ko gagal hadir ka mahkamah dan ada waran tangkap, kalau ko masuk jel, barulah ada kes..

sekarang ni, ko tak payahlah berdegil, soalan sama jgk berulang2 ko tanya, dah buat salah tu, pergi jerla ke mahkamah tu..
tanya prosedur apa semua, n tgk bila kes sebutan akan datang, jgn escape lagi.. pergi ajer..

adik laki aku pun pernah kene saman jpj sebab memandu tanpa lesen.. kendian dia tak bayar kompaun dan kena naik mahkamah..
pergi mahkamah, mntk rayuan pengurangan bayaran, drpd rm300 dpt byr rm150 jer tak silap..

Personally thinking, prosedur ni actually not helping orang2 yg busy. Satu lagi, bila kena saman JPJ kat Sabah, kena pergi mahkamah kat Sabah, xboleh pergi setel kat KL or other places.

Saya berasal dari Melaka, kerja kat Labuan dulunya, kena kompaun lesen 1 day, bulan august 2015, sebab roadtax mati xprasan, dah mati 3hari. Kena hadir mahkamah labuan, pada bulan 12, same year. Then kena transfer luar negara bulan september. Sampai la 2016 end, xingat dah, tiba2 xdpt baru roadtax kereta. Pergi local JPJ office, reprint saman, diorg ckp; kena pergi JPJ labuan, and mintak reissue saman. Ok, dah xboleh kan, ape nk buat. Call JPJ labuan mintak tarikh mahkamah, then diorg ckp, kne dtg dlu, reissue saman, then book date mahkamah, lepas book the available dates, which is about a month after, kne dtg lg labuan, hadir diri kat mahkamah, and bayar kompaun. Nampak xkepincangan sistem JPJ ni? Xmembantu actually.

Skrg dunia electronic, ade myeg lah, etc etc. Knape la die xsenangkan sket Malaysian yg busy, xde time or stay jauh, utk pay everything in 1-click? Kalau rase terlalu senang, knape xchange prosedur so kite boleh book mahkamah kat area rumah kite je?

Assalamualaikum saya pun sama ...x dpt p makamah sbb x mmpu nak byr denda...

saman jpj tiada lesen motor ada 2..tahun 2014 ..
baru skrg nak pegi bayar...agak2 berapa la tu yer kena kompaun..sblm nie ekonomi gawat..ada sesiapa boleh bantu...
nak pogi jpj hari isnin nie...

Pegi je mahkamah. buat muke seposen depan hakim. kalau hakim jatuh hukuman RM50.00, kire berhuntung lerrr

Salam..tmpang tnya..klu ada saman jpj mmndu tnpa lesen tp nk byar kt konter,blh ker..or klu nk bwt rayuan gie mahkamah pas tu dh byar dnda,trs blh daftar amik lesen krta ker,tlg2 infrm spe yg thu..

Mansky replied at 4-10-2017 02:20 PM
Salam..tmpang tnya..klu ada saman jpj mmndu tnpa lesen tp nk byar kt konter,blh ker..or klu nk bwt r ...

pandu tanpa lesen minima denda RM300..based on that magistrate la berapa dia nak denda u selepas dengar rayuan u..
biasanya RM300 tu la..

Saya terima call dr mahkamah majistret melalui telefon rumah. Call diterima dr mesin mengatakan sy perlu hadir ke mahkamah hari ini dan bunyi mesin suh sy tekan no 9 utk bercakap dgn pegawai yg berkaitan. Tp sy letak pon sbb takut kerana saya tidak menerima surat arahan perlu hadir ke mahkamah. Apa yg perlu sy lakukan??

haejinnim replied at 12-11-2017 11:28 AM
Saya terima call dr mahkamah majistret melalui telefon rumah. Call diterima dr mesin mengatakan sy p ...

u cari & call balik mahkamah majistret mana yang call u tutanya betul2 samada u perlu hadir @ tak

Kalau rayuan tu kita kelentong mahkamah ada check ke background family pe semua ? Mohon pencerahan pada yg berpengalaman bab ni

azimbohari replied at 15-11-2017 03:58 PM
Kalau rayuan tu kita kelentong mahkamah ada check ke background family pe semua ? Mohon pencerahan p ...

nop
tak check tapi tak rasa berdosa ke kalo menipu?

Salam..nak tanya..kawan saya ada saman dan waran tangkap..apa langkah2 yang dia perlu buat?terima kasih

12Next
Return to list New