CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CinaMedan

[Dunia] Pesta Makan Babi Di Negara Penduduk Islam Terbanyak Di Dunia [Surat Protes #198]

chazey replied at 4-2-2016 09:43 PM
Wtf? For real?

Iya fren...pengakuan ummah di pendalaman gitu,bkn yg di kotaraya.

Perkele replied at 4-2-2016 06:10 PM
hehe...kumpol kebo

aku suka ko ni...cool jek bercerita ...ko pandai cakap cina ?

Makasih gan...

Maap gan...

Mayoritas warga Tionghoa (Cina) Indonesia udah gak bisa berbahasa ibundanya (Mandarin, Hokkien dll) lagi gan...

Sepanjang order baru (1967 - 1998) nama, bahasa, budaya, aksara (tulisan) dan lain-lain yg terkait dengan Tionghoa (Cina) dilarang keras (outlaw/banned) di Indonesia gan...

Jika nekad menggunakan identitas Tionghoa (nama, bahasa, budaya, aksara (tulisan) dan lain-lain) bisa dibui (penjara) ato dibunuh gan...

Dibilang anggota PKI (Partai Komunis Indonesia) gan...

Makanya jika ente ketemu Tionghoa (Cina) dari Indonesia pasti gak bisa berbahasa Tionghoa (Cina) dan namanya pasti mirip pribumi (bumiputera) Indonesia, khususnya nama keturunan Jawa!

Setelah jaman Gus Dur baru ada sedikit perobahan gan...

Ente baca sendiri gan...

The semi-governmental Institute for the Promotion of National Unity (Lembaga Pembina Kesatuan Bangsa, LPKB) was formed to advise the government on facilitating assimilation of Chinese Indonesians. This process was done through highlighting the differences between the ethnic Chinese and the indigenous pribumi, rather than seeking similarities. Expressions of Chinese culture through language, religion, and traditional festivals were banned and the ethnic Chinese were pressured to adopt Indonesian-sounding names.

Wikipedia: Managing the "Chinese Problem" (1967–1998)
Contoh nama Tionghoa (Cina) Indonesia gan...

Wikipedia: Examples of Chinese names and their Indonesian versions

Edited by CinaMedan at 5-2-2016 02:40 AM

Pork Festival 2016: Apa yang salah dengan festival makanan babi di Semarang?

Lagi heboh di media gan...

Headline dan linknya:

Festival Masakan Babi Dikecam

Digelar di Komunitas Mayoritas Muslim, Muhammadiyah Tolak Festival Kuliner Daging Babi di Semarang

Duh, Mall di Semarang Gelar Festival Kuliner Daging Babi Secara Terbuka

Semarang Pork Festival, Pesta Makan Babi di Mayoritas Muslim

CinaMedan posted on 5-2-2016 01:27 AM
Makasih gan...

Maap gan...

maaf sy tak berapa setuju kalau dikatakan org cina indo tak boleh lg berckp bahasa ibu .. kalau di bandar besar terutama kota2 di p.jawa itu boleh diterima sbb mrk minoriti ... tapi kalau awak pernah pergi singkawang, bagan siapi2, babel dll org hokkien,hakka masih petah berbhs cina.. contoh mcm di kampung sy .. org hokkien ckp sesama mrk di khalayak ramai.. sampai bingit telinga dengar

sabbath_shalom posted on 4-2-2016 04:09 PM
Mak dia Melayu...time dia kata nak kawen tu dia balik sumatera..dia xmo kawen orang Sulawesi sebab ...

org sulawesi mahal?? sy fikir selama ni melayu lah paling mahal buat kenduri kawin/hantaran belanja macam nak jual anak

sampaikan org jawa yg dari p.jawa pun naik heran apa pasal mahal sgt mencekik darah..   

Kerêta_Angin replied at 5-2-2016 10:29 AM
org sulawesi mahal?? sy fikir selama ni melayu lah paling mahal buat kenduri kawin/hantaran belanj ...

mak dia orang Melayu, lantas jadi Melayu? Kesimpulan apekah ini ?
agaknya beliau tu terlupa konsep Melayu di sini dan Malaysia beza...

Follow Us
Kerêta_Angin replied at 5-2-2016 10:22 AM
maaf sy tak berapa setuju kalau dikatakan org cina indo tak boleh lg berckp bahasa ibu .. kalau di ...

aneh juga..hokkien kat sumatera ini, di Medan juga cakap Hokkien walaupun di depan umum...kecuali yang di Jawa, loghat Jawa bahkan Jawa Halus pun mereka mampu..
begitupun, kemampuan bahasa Melayu mereka jauh lebih baik dibanding majoriti di Malaysia

cancer_files posted on 5-2-2016 03:40 AM
aneh juga..hokkien kat sumatera ini, di Medan juga cakap Hokkien walaupun di depan umum...kecuali  ...

haha .. sy baru nak tanya awak samada org cina medan boleh berckp cina ke tdk ..

sy rasa  berlambak org cina di sumatra mahupun kalimantan boleh berspeaking cina

oleh itu .. sungguh musykil di dlm kepala hamba .. betoi ke TT ni ore cino medan  

cancer_files posted on 5-2-2016 03:38 AM
mak dia orang Melayu, lantas jadi Melayu? Kesimpulan apekah ini ?
agaknya beliau tu terlupa ...

ayah dia cina mualaf .. mak dia melayu .. jadilah dia separuh cina separuh melayu .. atau sbnrnya lebih dominan cinanya sbb ikut garis ayah kan ..

kecualilah dah byk generasi berlalu.. hingga tak ketara lagi darah cinanya.. itu dulu biasa berlaku ..

istilahnya "masuk melayu"

Kerêta_Angin replied at 5-2-2016 10:49 AM
haha .. sy baru nak tanya awak samada org cina medan boleh berckp cina ke tdk ..

sy rasa  berla ...

kalau benar dari Medan, semua orang Cina kat sana boleh cakap Hokkien, saya yakin tu..
tapi yang dari P. Siantar, malah tak ada yang boleh cakap Hokkien, mereka hanya boleh cakap Simalungun...

Kerêta_Angin replied at 5-2-2016 10:55 AM
ayah dia cina mualaf .. mak dia melayu .. jadilah dia separuh cina separuh melayu  .. atau sb ...

kalau begitu boleh lah saya anggap diri saya Melayu ye...sebab mak saya Melayu walaupun ada marga... musykil sangat....
btw, Datuk Irwan Siregar Abdullah tu mestinya orang Mandailing...ke dianggap Melayu juga ?

cancer_files posted on 5-2-2016 03:57 AM
kalau benar dari Medan, semua orang Cina kat sana boleh cakap Hokkien, saya yakin tu..
tapi yang  ...

sy pribadi pun yakin sbb org cina termasuk majoriti di medan kan .. dan sy pun maklum org cina di siantar tak boleh ckp cina sbb menurut telahan sy,  org simalungun adalah majoriti di siantar(dialek simalungun bhs pergaulan utama di p.siantar).

ke sy silap?

Kerêta_Angin replied at 5-2-2016 11:08 AM
sy pribadi pun yakin sbb org cina termasuk majoriti di medan kan .. dan sy pun maklum org cina di  ...

tak jua...orang cina hanya sekitar 20-25% dari penduduk Medan, tapi mereka yang pegang hampir semua perniagaan..
lagipun, ikatan antar etnik mereka kuat, banyak kumpulan Marga-Marga Cina yang saling sokong

cancer_files posted on 5-2-2016 03:59 AM
kalau begitu boleh lah saya anggap diri saya Melayu ye...sebab mak saya Melayu walaupun ada marga. ...

dah gaharu cendana pula

kan dah tahu takrifan "melayu" di keduadua negara berbeda ..

awak sekerat mandailing sekerat melayu .. kerna melayu(islam) ambik nasab ayah, maka awak mandailing lah

yg irwan siregar, syaifudin nasution,tamimi siregar bagai tu (org msia) kerana takrifan yg berbeza tadi tetap dianggap melayu .. bila mrk datang sumatra, mrk jadi mandailing balek

cancer_files posted on 5-2-2016 04:17 AM
tak jua...orang cina hanya sekitar 20-25% dari penduduk Medan, tapi mereka yang pegang hampir semu ...

ya .. itu termasuk majoritilah tu .. majoriti di antara minoriti .. tambahan lg mrk kan sebhgan besar bersifat eksklusif..majoriti hidup n bergaul  sesama mereka ..maka kemungkinan utk mempertahankan bhs ibu menjadi semakin besar ..

cancer_files posted on 5-2-2016 03:59 AM
kalau begitu boleh lah saya anggap diri saya Melayu ye...sebab mak saya Melayu walaupun ada marga. ...

di tempat sy ada keturunan mandailing .. harahap n hasibuan .. ibu mereka melayu .. tapi sy tengok dah takde rupa mandailing dah .. sebijik mcm melayu .. bahasa, kebiasaan semua tak ada menunjukkan yg mereka ada darah mandailing   

Kerêta_Angin replied at 5-2-2016 11:29 AM
di tempat sy ada keturunan mandailing .. harahap n hasibuan .. ibu mereka melayu .. tapi sy tengok ...

Kalau orang sini sebut "nak jadi orang kampung" sebab dulu Melayu tu sensitif berkenaan Revolusi Sumatera 1946

Banyak org sini yg begitu, mereka tak de kebangga sangat dengan marga, malah mereka cuba nak hapus...termasuk lah atok dari ayah saya

Babi Haram, tak boleh tu

Kerêta_Angin posted on 5-2-2016 11:29 AM
org sulawesi mahal?? sy fikir selama ni melayu lah paling mahal buat kenduri kawin/hantaran belanj ...

Bener sebab itu populasi orang Sulawesi dan Melayu itu lebih kecil kebanding Jawa dan bakal pupus bila budaya Jawa nyerap masuk ke dlm keluarga Melayu.

Modngengade replied at 3-2-2016 10:31 AM
patutlah   bibik @trisnalovezul  apply cuti tanpa gaji bagi menyertai festival ini rupanya....
moga ...

haha aduh aku suri rumah tangga ga perlu cuti2 yang penting setiap bulan somi bagi duit tpi memang daging sapi di indo agak mahal banding daging babi...tapi kalo daging sapi buat bakso memang licin pinggan..dihirup supnya haha