kubus Publish time 7-9-2006 08:30 AM

tok awang, lam al quran ada kata ka bila matang baru individu kena pilih agama?

gambiaq Publish time 7-9-2006 08:45 AM

Originally posted by TokAwangNgah at 7-9-2006 08:28 AM

Soklan Baguih..

Masalah yg tok nampak di sini ialah kalau mak pak dia TIDAK MEMILIH AGAMA... (tak tentu status agama).. tapi kalau mak pak dia org Islam, diketahui dia ANAK ORANG ISLAM,upa ...

tok awang....

untuk perkara di atas kuasa menentukan agama budak tu terletak dibwh kuasa sapa ?.......
Mahkamah syariah ?..... mahkamah sivil ?.......JAKIM ?......Pertubuhan agama ?....

TokAwangNgah Publish time 7-9-2006 08:46 AM

Originally posted by kubus at 7-9-2006 08:30 AM
tok awang, lam al quran ada kata ka bila matang baru individu kena pilih agama?

dalam islam disebut akil baligh....   org yg tak akil baligh tak menerima hukum dosa dan pahala... jadi agama tak penting/efektif bagi dia sebab dia tak boleh buat keputusan lagi. Otak dia masih dalam proses development..peringkat ini hanya boleh menerima tarbiah saja bukan DESICION... isu tetapkan UMURini lebih kepada masalah yg melibatkan PERUNDANGAN di MALAYSIA yg mana NEGARANYA BUKAN NEGARA ISLAM. Tok rasa ini kaedah yg PRAKTIKAL.... dan ADIL utk semua agama....

TokAwangNgah Publish time 7-9-2006 08:58 AM

Originally posted by gambiaq at 7-9-2006 08:45 AM

tok awang....

untuk perkara di atas kuasa menentukan agama budak tu terletak dibwh kuasa sapa ?.......
Mahkamah syariah ?..... mahkamah sivil ?.......JAKIM ?......Pertubuhan agama ?....

SOKLAN BAGUIH..yg mana lebih AUTHORITY?

Tapi tok rasa mana pihak pun tak berapa jadi ISU sebab masalahnya ialah 'KEBEBASAN MEMILIH AGAMA" dlm perundangan sivil. Nak memilih agama perlukan UMUR tertentu. Jadi rasanya UNDANG SIVIL pun tak ada masalah utk mengikhtiraf "ANAK ORANG ISLAM" dan perlu dikebumikan secara ajaran org Islam.

KUASA menentukan agama adalah HAK INDIVIDU apabila akil baligh. Pengikhtirafan boleh dilakukan dgn cara ANGKAT SUMPAH, etc... mengikut perundangan sivil, syariah, jakim, etc. Rasanya org kristian lebih baguih menangani masalah ni dgn mengeluarkan SIJIL BAPTIS. Jadi diorang ada PROOF utk katakan seseorang tu telah masuk kristian.

kubus Publish time 7-9-2006 09:01 AM

Reply #124 TokAwangNgah's post

kebebasan memilih agama..
tok awang, ayat di atas apply tuk non muslim atau seluruh rakyat malaysia??

TokAwangNgah Publish time 7-9-2006 09:03 AM

Originally posted by kubus at 7-9-2006 09:01 AM
kebebasan memilih agama..
tok awang, ayat di atas apply tuk non muslim atau seluruh rakyat malaysia??

Setahu tok melibatkan SEMUA RAKYAT MALAYSIA tak kira agama mak bapak....

kubus Publish time 7-9-2006 09:20 AM

Reply #126 TokAwangNgah's post

pasti ke ni tok??

TokAwangNgah Publish time 7-9-2006 09:25 AM

Originally posted by kubus at 7-9-2006 09:20 AM
pasti ke ni tok??

99% pasti sebab itu undang-undang SIVIL (semua civilian).

kubus Publish time 7-9-2006 04:20 PM

Reply #128 TokAwangNgah's post

aku mcm tak bropa nak pasti..

alahai Publish time 8-9-2006 12:46 AM

aku penin baca posting tok awang....
camna nak habaq aku tak reti, nanti2 aku baca balik slowwww and stedy biaq paham baru aku komen ..

kubus Publish time 8-9-2006 01:04 AM

Reply #130 alahai's post

hg try baca tengok lahai..
aku pun penin baca posting tok awang tuuu..

TokAwangNgah Publish time 8-9-2006 07:58 AM

tuu dia.. sampai penin hampa noo..sian kat hampa..pikiaq la baik-baik lepaih tu bagi komen.. jangan pikiaq sambil jalan melilau rata.. takut degresut lantai rumah.. naya.hehehe

kubus Publish time 8-9-2006 08:37 AM

Originally posted by TokAwangNgah at 8-9-2006 07:58 AM
tuu dia.. sampai penin hampa noo..sian kat hampa..pikiaq la baik-baik lepaih tu bagi komen.. jangan pikiaq sambil jalan melilau rata.. takut degresut lantai rumah.. naya.hehehe

apa merga ni wehh...

gambiaq Publish time 8-9-2006 10:37 AM

Originally posted by TokAwangNgah at 7-9-2006 08:58 AM

SOKLAN BAGUIH..yg mana lebih AUTHORITY?

Tapi tok rasa mana pihak pun tak berapa jadi ISU sebab masalahnya ialah 'KEBEBASAN MEMILIH AGAMA" dlm perundangan sivil. Nak memilih agama per ...

ye ker bende ni takkan jadi isu..... sb pasti akan wujud pelbagai petelingakahan dlm satus agama sesorg budak tu...... selama hidup tak pa la leh di tanya apa anutannya..... dah meninggal akan wujud pelbagai masalah.
atau tok tak kisah cemana cara dia dikebumikan........

alahai Publish time 8-9-2006 10:51 AM

Originally posted by kubus at 8-9-2006 08:37 AM

apa merga ni wehh...

deresut tu
makna dia terpereluih atau ish nak habaq camna tak tau..:P
contoh..
hang pijak lantai tiba2 lantai tu patah, jadi kaki hang termasuk celah rekahan lantai tu la....itu la deresut atau terpereluih

kubus Publish time 8-9-2006 10:55 AM

Originally posted by alahai at 8-9-2006 10:51 AM
deresut tu
makna dia terpereluih atau ish nak habaq camna tak tau..:P
contoh..
hang pijak lantai tiba2 lantai tu patah, jadi kaki hang termasuk celah rekahan lantai tu la....itu la deresut ...

ooo..kalau terpereluih, aku tau laa..hehe

dilaOHdila Publish time 8-9-2006 11:02 AM

teringhin nak tengok mak bapak lina joy nih
gambaq tak dak ka

pandikar Publish time 9-9-2006 05:54 PM

sebenaqnya kalo ikut satu ceramah oleh sorg peguam yg terlibat secara lgsg ngan kes lina joy nih(dload kt torentmalaya) dh lama Islam kena `pijak` kt msia. lina joy ngan kes serban tu antara kes terbaru aa...
kalo yg kes dulu2, kes budak nk msk Islam tp xleh sbb x ckp umoq, kes purdah dll(aku dh lupa)...dr komen2 tok awang, ada gk yg aku stuju...
antaranya org Islam kt msia ni mcm tertdoq lama sgt dh...sbb pttnya dr dl lg dh bela Islam ms kes purdah ngan kes budak nk msk Islam tp xleh sbb x ckp umoq tu
kata peguam tu lg, negara kita ni ada `ole2` dr british yg pnah menjajah kita. "keputusan mahkamah terdahulu akan mengikat keputusan mahkamah2 berikutnya"<-- lebey kurg cmni bny dia...
cthnya, kalo psl kes A lwn B, thn 1990, A menang, jd kalo thn 1901 ada lg kes cm2, KONPEM A akan menang...peguam tu bg cth, kes bdk nk msk Islam tu kalo x silap aku, slps kes 1st ada lg 2nd kes, tp sbb ms kes 1st tu bdk tu xleh msk Islam smpi umoq dia 18thn, bdk yg kt kes 2nd pn dpt akibat sama gk

juga disebutkn ada bebrapa org hakim yg beragama Islam, tp bt keputtusan x menyebelahi Islam(yg ni pn aku dh lupa)

tp ada gk komen2 tok anang yg aku x stuju
antaranya biaq lina joy menang kt mahkamah...sbb bnyk sgt implikasi dia kt kita org Islam
salah satunya, mcm kes ayah pin...pengikut2 ayah pin xleh nk dihadapkn ke mahkamah sbb time ditangkap sbb depa buleh jwb "sy bkn Islam"
begitu jugak kesnya ngan org yg ditangkap sbb x posa...depa buleh kata depa x Islam ms ditangkap tuh

akhir kata, aku harap lina joy tu KALAH kt mahkamah n undang2 yg sedia pki kt msia skang ni akan diubah spy Islam x tros di`pijak` lg...aminnn

jj Publish time 11-9-2006 05:37 AM

Reply #138 pandikar's post

Islam dah lama dipijak dan juga KITA SENDIRI yang mungkin antara yang memijak agama kita sendiri...! tapi kalau menyokong apa yang kita baca dari fakta2 tok awang ngah... sama seperti kita biaq Islam terus dipijak...!! lantak la, biaq pi la.... kebebasan la...!

alahai Publish time 11-9-2006 06:11 AM

Originally posted by jj at 11-9-2006 05:37 AM
Islam dah lama dipijak dan juga KITA SENDIRI yang mungkin antara yang memijak agama kita sendiri...! tapi kalau menyokong apa yang kita baca dari fakta2 tok awang ngah... sama seperti kita biaq Isl ...

aku teringat dulu hat kes ratu cantik vs Dato ishak baharum,
SIS tu guna surah al-kafirun konon nak habaq tentang kebebasan beragama ni...hangguk depa, tak paham ka ayat tu erti apa...
Pages: 1 2 3 4 5 6 [7] 8
View full version: ..:: KES MURTAD AZLINA JELANI (LINA JOY) & KELEMAHAN SISTEM PERUNDANGAN ::..