JFK Publish time 3-11-2006 04:38 PM

sebelum pegi mana2 tmpt kat luar negara..aku suggest start dgn bumi makkah dan madinah dulu. kalo x bole xpe la. kalo bole itu lah sebaiknya. wallahua'lam.

TipinTakTipu Publish time 3-11-2006 04:43 PM

(1) The Holy Kabah
(2) Well of Zam Zam, entrance
(3) Mount al-Safaa
(4) Mount al-Marwa
(5) Barbers
(6) More prayer area (red mats)
(7) King's palace. You don't see it in many pictures, but it can't hide from the satellite.There's a solid concrete wall dividing the palace from the Masjid area.
(8) Hotels and shops at street level. This particular one is Kughee's, a favorite among the South African crowd.
The green line is about the point from where you begin the circumbulation of the Holy Ka'bah (going counter-clockwise).At that point of the Ka'abah itself is the Black Stone, the Hajr-e-Aswad.On the other side, is a green light, as a marker.

TipinTakTipu Publish time 3-11-2006 04:47 PM

http://i84.photobucket.com/albums/k39/Tipinlagi/madinah-nabawi.jpg

Masjid-e-Nabawi, The Mosque of Prophet Muhammad Peace be upon him.The white marble brings out the Masjid easily against the dark terrain and surrounding buildings.

(1) Masjidun Nabawi

(2) Bab-e-Jibrael, The Gate of Jibrael (Angel Gabriel, the gate through which he entered).Be sure to enter the Majid through here to attain much reward on your visit, insha-Allah.And then, when you leave, leave through the adjacent door, passing the grave of Prophet Muhammad (Sallallahu alayhi wasallam) where you may greet him.Buried here (between 2 and 3) are also Hadhrat Abu Bakr Siddique Radiallahu Anhu, and Hadhrat Umar Radiallahu Anhu.

(3) the green dome of the Masjid

(4) Jannatul Baqee.Here is the final resting place for many of the great companions (May Allah be pleased with them) of Prophet Muhammad peace be upon him. It borders the Mosque at the top, and down to the street at the bottom of the image where the 4 is located.

(5) Shops, bazaars.

(6) Hotels

TipinTakTipu Publish time 3-11-2006 04:58 PM

http://i84.photobucket.com/albums/k39/Tipinlagi/medina-sacredmosques.gif

foundation Publish time 3-11-2006 11:36 PM

Originally posted by TipinTakTipu at 3-11-2006 10:29 AM
Yeap.. here's the copied text... (page 13 - Umrah thread)

Thanks to forummer foundation
http://i82.photobucket.com/albums/j273/foundation101/Misc/error.jpg
(avatar)

Umrah on Budget

Assal ...

Heh....heh... lama dah tak masuk forum ni.alhamdulillah berguna jugak cerita saya tu.
memang pengalamannya best.

Ada satu lagi trick yang lebih menarik.Kat Masjidil haram malam2 guard akan pusing cari orang tido - dia tak benarkan.
So, ada member saya sorang yang pegi 2-3 kali masa travel dari UK ke Malaysia (ke Mekah shj, tidak ke Madinah sebab budget), tak pernah sewa hotel, mlm2 dia beribadat dan siang dia tido kat masjid - siang guard tak ronda cari orang tido.Biasanya dia pergi 3-5 hari je.

Enaklazat Publish time 4-11-2006 08:31 AM

mak ai benang aku kena spam!!!!!!!!
nampak gayanya susah juga yerr nak pegi umrah kaedah backpacking nehh. Pegi melaluipakej shj la Tipin weyyy. Trimas jugakla.......tuk sumer yang bagi makluamt

tobby Publish time 5-11-2006 10:50 AM

Originally posted by Enaklazat at 30-10-2006 06:28 PM
Salam Ya Al-Forummers..

Soalan :

1. Boleh ker ?
- soklan pertama sbb VISA boleh dapat ker camtu?
- kalau kita gi melancong ke Arab Saudi sendiri style backpacking
- pernah baca dlm board n ...

boleh sapa kata tak boleh.

skyline Publish time 5-11-2006 05:14 PM

utk first timer, lebih baik ikut pakej.

Tapi kalau mmg dah tau selok belok dan ada pengalaman, boleh la.

Aku tgk org paki/bangla dan sewaktu dgnnnya sangkut luggage kat tepi2 pagar je.. bentang sejadah. lepak situ all day n night long.

Walau pun tak selesa, mungkin disebabkan budget, mereka ada azam utk ke mekah beribadat.

Cuma yg tak best, kena hati2 dgn some of the puak2 tu.. suka pickpocket org :(

TipinTakTipu Publish time 5-11-2006 08:34 PM

Originally posted by Enaklazat at 4-11-2006 08:31 AM
mak ai benang aku kena spam!!!!!!!!
nampak gayanya susah juga yerr nak pegi umrah kaedah backpacking nehh. Pegi melaluipakej shj la Tipin weyyy. Trimas jugakla.......tuk sumer yang bagi makluamt

Sorry.. tumpang jap. Sharing info. ;)
Nak try jugak..

TipinTakTipu Publish time 6-11-2006 12:42 AM

Originally posted by skyline at 5-11-2006 05:14 PM
utk first timer, lebih baik ikut pakej.
Tapi kalau mmg dah tau selok belok dan ada pengalaman, boleh la.
Aku tgk org paki/bangla dan sewaktu dgnnnya sangkut luggage kat tepi2 pagar je.. benta ...

so desu ka?
myself.. cerita-ceriti dah bnyk dengar dr parents (2x), kakak (4x) dan sedara-mara.
The latest.. sis pegi, balik transit Bangkok sampai 8 jam.. ni agen nak jimat la ni.. amik flight cheapest possible. perhal plak Bkk.. 8 jam plak tu..
Then kat sana nak ziarah kena keluar duit sendiri padahal dah bayar mahal. Diorg ralat la jugak. padahal dah janji semua included.

Worse thing, my mak bapak pernah sekali tak dpt visa on the very day nak pergi few years back.. Of course takdir Ilahi, ujian Tuhan menguji hambaNya.. tapi mismangement yg lembab dan bnyk alasan serta mengelak utk menjawab tu yg tak leh pakai. Setahun kemudian br dpt duit balik selepas berhempas pulas bersabar (dan bperang jugakla..)

My choice - trust yourself.. bukan susah pun mengembara ni. Bawak backpack, tidur dlm masjid, tawakal jerla dlm Rumah Allah. Per2hal tanggung sindiri juga.

skyline Publish time 6-11-2006 01:32 PM

Originally posted by TipinTakTipu at 6-11-2006 12:42 AM

so desu ka?
myself.. cerita-ceriti dah bnyk dengar dr parents (2x), kakak (4x) dan sedara-mara.
The latest.. sis pegi, balik transit Bangkok sampai 8 jam.. ni agen nak jimat la ni.. amik flig ...

hait, sou desu :)

sebenarnya kalau dapat agen yg reasonable and really good mutawwif/ustaz, one will gain a lot.

Sebab nanti ustaz akan cerita perkara2 yg tak de dlm buku.ANd anytime kita musykil, kita akan ada jawapannya.Provided u get good one.Tapi kalau dapat yg hampeh, baik pegi sendiri2.

Nanti share la experience kat sini, ok.

Eh, ko dah balik from nippon ker?

TipinTakTipu Publish time 8-11-2006 10:54 AM

Nippon KIV ler.. plan tukar ke Middleeast plak.. ;)

TipinTakTipu Publish time 9-11-2006 10:23 AM

Budget no frills airlines link to/from Middleeast

www.airarabia.com (Base: Sharjah, UAE)
- Chennai, Colombo, Jeddah, Kabul, Istanbul etc..

www.jazeeraairways.com (Kuwait)

www.flysama.com (Saudi Arabia)

www.airindiaexpress.in (Delhi)
- Singapore, Delhi, Dubai etc

www.atlasjet.com (Turkey)

www.onurair.com.tr (Turkey)

eiyoei Publish time 10-11-2006 09:07 AM

Reply #25 foundation's post

syok la cite ko...

citelah lagi.. aku teruja mendengarnye :clap:

naasiha Publish time 27-6-2007 01:01 AM

Alhamdulillah, saya baru balik dari Umrah dan Jordan pada 8.6.2007 dengan seramai 24 orang ikut saya. Insha` ALLAH bulan Ogos 2007 dan seminggu sebelum Ramadhan saya nak umrah sambil melawat Mesir atau Yaman. Kalau nak join mai lah sama.

Insha` ALLAH saya plan untuk tahun depan nak lawat Jordan, Mesir dan dari Syria masuk ke Turkey sehingga Istanbul. Dari Istanbul ke Greece dan Italy. Setelah itu pulang ikut Istambul dan ke Makkah. Sesiapa yang nak ikut serta dialu-alukan. Kos rasnya anggaran 7000RM. Setakat ini baru 2 orang yang plan nak ikut serta.

Rosputih Publish time 27-6-2007 09:46 AM

Reply #35 naasiha's post

Assalamualaikum naasiha,,

Tak sabar rasanya nak tunggu tahun depan.Insya Allah saya akan ikut group ustaztahun depan.Mohon dipanjangkan umur, dimurahkanrezeki dan sihat tubuh badan.

taro53 Publish time 27-6-2007 02:56 PM

wah best gak ni backpaking buat umrah ni..
anyone can provide list of budget tak? flight + lodging + mkn mnm + etc?

naasiha Publish time 27-6-2007 06:48 PM

Insha` ALLAH tahun depan selepas bulan March. Tujuan saya poskan disini ialah supaya kita dapat kumpul wang dari awal.

Sebenarnya idea ini telah lama bersarang di fikiran saya. Bermula pada tahun 1995, ketika itu 10 orang yang muda-muda ( bawah 40 tahun ).manakala 7 orang lagi orang tua. Ketika melawat Amman, Jordan dan Baitul Maqdis lahirlah idea ini daripada saya. Apabila saya luahkan kepada jemaah yang muda-muda ini mereka beria-ria nak pergi tahun berikutnya tetapi hingga sekarang tak jadi. Setiap tahun saya luahkan kepada jemaah saya mengenai rancangan ini dan mereka berjanji nak cari kawan-kawan lain untuk merealisasikan cadangan ini tetapi sehingga sekarang tak berjaya lagi.

Saya rasa mungkin dengan inisiatif saudara akan membuahkan kejayaan, insha` ALLAH. Kalau dahulu saya anggarkan tak sampai 5000RM tetapi sekarang anggaranya 7000RM. Adapun route yang saya cadangkan ialah seperti berikut :-

1. KL - Amman, Jordan ( kalau ada rezki masuk Baitul Maqdis )
2. Amman - Dimasq ( Damshik, Syria ). Dari Amman ke Damshiq lebih kurang 3 jam dengan bas.
3. Damshik - Lubnan, lebih kurang 2 atau 3 jam dengan bas. Kemudian kembali ke Damshik .
4. Damshik - Turki - Istanbul.Untuk ke Istanbul dalam 24 jam naik bas.
5. Kalau nak masuk Greece, kita boleh naik keretapi atau kapal dari Istanbul. Begitu juga kalau nak ke Athens.
6. Dari Greece atau Athens boleh masuk Italy dengan kapal atau keretapi atau kita boleh naik kapal ke Mesir.
7. Sekiranya tak mahu ke Greece , Athens atau Italy kita kembali semula ke Jordan melalui Syria.
8. Jordan - Kaherah samada melalui kapal . Perjalanan mengambil masa kurang dari 24 jam.
9. Kaherah- Jordan.
10.Jordan - Baghdad, sekiranya keadaan aman . Perjalanan lebih kurang 12 jam.
11. Jordan- Jedah - Madinah - Makkah - Jordan -KL dengan flight.

Jadi Jordan merupakan tempat penting untuk ke destinasi negara-negara tersebut.

Kalau nak buat cara begini tak boleh terlampau ramai sangat jemaah. Habis ramai 20 orang untuk menyewa coaster.

Di Syria, Jordan , Mesir kita boleh tinggal di rumah pelajar. Sebenarnya kita tak tinggalkl denagn mereka , cuma tumpang simpan barang sahaja sebab kita nak berjalan-jalan, bukan nak berseronok dok tidur dalam hotel.
Di Istanbul saya dah 3 kali pergi dan tahu nak cari hotel-hotel murah.

Untuk pengembaraan ini sekurang-kurangnya mengambil masa 3 minggu.

Walaubagaimana pun di Makkah dan Madinah kita terpaksa mengikut procedure kerajaan Arab Saudi , iaitu mesti tinggal di hotel atau apartment, tak boleh main tidur dalam masjid sahaja. Namun begitu ada apartment yang murah sewanya dengan syarat duduk ramai-ramai.

Inilah sahaja informasi dari saya tentang cadangan saudara dan juga cadangan saya sejak 10 tahun yang lalu. Sama-samalah kita berdoa semoga hasrat kita ini dimaqbulkan ALLAH. Aamin Yaa Rabbal `aa lamin.

Sekian terima kasih sekali lagi kerana menyegarkan kembali cita-cita saya.Selepas ada kata putus kita perlu berjumpa untuk menyusun program. Untuk mesej selepas ini hantarkan ke alamat
naasiha@yahoo.com

Semoga kita semua sentiasa mendapat bimbingan dari ALLAH. Aamin.
Wassalaamu`alaikum warahmatullaah.

ixora05 Publish time 8-12-2010 10:53 AM

Reply 38# naasiha

akak..dh trcpai blum impian ni? dh 2 thun ni...klu dah, critala pnglmn kt sni...

ixora05 Publish time 8-12-2010 10:54 AM

opsss..3thun
Pages: 1 [2] 3
View full version: UMRAH - kaedah backpacking, boleh ke?