CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ultra78

[Tempatan] Wajarkah Al-Quran diterjemahkan ke dalam bahasa Melayu?

mbhcsf posted on 22-11-2014 09:23 AM
Ingat quran itu mukjizat makhnawi...dan fahami bhs arab satu advantage...so...

Kena belajar dari  ...

mukjizat pala bana ko. error pon berlambak dlm quran tu

nabi muhammad kan buta huruf. so camne dia nak pastikan penulis quran tulis yg betul??

Orange1 posted on 22-11-2014 09:53 PM
Amboiiii lobainita ko ni memang cakap berbelitttt2. Sekarang ni ko suruh simpan dlm rumah hadith s ...

kalau hadis tu dictate isle maka harus cakap tak sahih hadis tu walaupon ianya sahih. tapi kalau hadis tu puji isle maka hadis tepi jln pon dikutipnya

bubar ajele agama isle kalau camtu sbb umat die sendiri ckp hadis sahih tak sahih.

Dan jika engkau menurut kebanyakan orang yang ada di muka bumi, nescaya mereka akan menyesatkanmu dari jalan Allah;

Tiadalah yang mereka turut melainkan sangkaan semata-mata...

Dan mereka tidak lain hanyalah BERDUSTA

(Al-An'aam 6:116) Last edited by Bateesta on 23-11-2014 10:23 PM

nolya posted on 23-11-2014 08:53 PM
maaflah, saya rasa tak ingin menanggapi posting anda trs.  Hari ini kita sudah ada peraturan negar ...

Amboiii akak nolya bila suruh sedekahkan anak kecik pompuan sendiri demi menghidupkan sunnah byk pulak cekadaknya klu tidak pongpang pongpang psl agama bukan main lol

perangsuci1 posted on 23-11-2014 09:44 PM
kalau hadis tu dictate isle maka harus cakap tak sahih hadis tu walaupon ianya sahih. tapi kalau h ...

Meroyyan bagaiii nak rakk akak lobainita tu dulu bila aku keluarkan segala hadith sohih psl umur si aicha ketika kawin dgn baginda terus dikatakannya tak sohihhh. Royyanan dia tu mcm world warr agaknya klu aku ada depan harus dia hududkan aku

Follow Us
Orange1 posted on 23-11-2014 10:52 PM
Amboiii akak nolya bila suruh sedekahkan anak kecik pompuan sendiri demi menghidupkan sunnah byk p ...

Saya tidak meroyan, saya hanya berkata yg sebenarnya, sesuatu yg bersandar kpd hukum syarak dan hukum negara.  Saya tak punya anak pompuan kecil untuk menyahut seruan anda sedangkan hukum negara juga anda tentu maklum bukan berkaitan dgn perkahwinan kanak2.  So what is actually
u are trying to prove my dear.  Why are u scarstic about this?

nolya posted on 23-11-2014 10:07 AM
Digalakkan. Andainya bahasa syurga dpt dihayati sejak lagi di dunia ini, InsyaAllah rasa kesyurgaa ...

masih mempelajari kak nolya...

kak nolya...kat thread isu semasa hal agama nih selalunya macam gini lah kak...biar diaorang dengan dunia mereka...apa yang mereka pilih itu hak mereka...kalau lagi diberi hadis...diberi nasihat...lagi akan ditanya lagi...dan lagi....kekadang akan dibangkang...kita tgk jer la sambil tersenyum sinis....maleh nak ambil kisah dah...

Decaffeinated posted on 22-11-2014 10:21 AM
dia suruh jangan guna quran, suruh guna hadis saja kot....

lepas tu angkat messenger tahap tuha ...

Udah lama kawan islam non malay non malaysian tanya haku. Apesal dengan ummah kiter gigih dgn gantung2 frame bagai?

Udah gaya ummah hindu dan lenlain dgn nama tuhan deme, gambo guru2 bagai. Tapi, minda aku terpikir pulok, kemana tumpah dhal kalau idak ke capati, datuk nenek moyang kiter dulu agama hindu. Selayaknye lah, kan?

cmf_acura posted on 22-11-2014 12:40 PM
baeangkali golongan siblus tak jumpa terjemahan..kat kedai..now...tu yg nak buat...versi alkquran da ...

Menatang mende siblis sibilus neh? Boleh sexplaing?

Blueberri posted on 23-11-2014 11:37 PM
masih mempelajari kak nolya...

kak nolya...kat thread isu semasa hal agama nih selalunya macam  ...

Alhamdulillah adik bila sudah  ada niat dn usaha untuk mengenali agama yg diakui dn diimani.  Tak rugi kerana semuanya kelak kembali kpd diri sendiri.

Kpd mereka yg mengakui Islam ttpi kemudian memperlekehkannya, sedalam manakah kasih mereka terhadap agama yg mereka akui.  Apakah yg diimani sebenarnya.  Kekeliruan, diberitahu tak mau, dibantah, malah diejek2 dan dipersenda.  Jadi maunya apa? Mau memberitahu kpd semua bahawa kebodohan mereka tidak bisa diajar atau kepandaian mereka, orang lain tak dapat ikut?

Jika mereka merasakan bahawa pendapat mereka lebih benar drp orang lain, mereka lebih mengetahui, mereka punya jawapan yg lebih tepat, kenapa tidak memberitahu.  Beritahulah supaya ilmu mereka dpt dimanfaati ramai.  Jgn hanya mengatakan begitu-begini, tapi isinya mana?  Cuma nak cari gaduh?  Untuk apa.  Memahami hukum-hakam agama Islam bukan begitu.  Tak tau kita bertanya.  Tak puas jawapan di sini kita tanya ke sana.  Tapi kalau manusia itu sudah sombong, ya bagaimana lagi...

lembu itu kita hanya dapat lambakkan rumput di hadapannya tetapi jika dia tak mahu makan, tidaklah dpt kita berbuat apa2 lagi.
wallahu wa'lam

nolya posted on 23-11-2014 11:22 PM
Saya tidak meroyan, saya hanya berkata yg sebenarnya, sesuatu yg bersandar kpd hukum syarak dan hu ...

Bila masa aku kata ko meroyyan akak nolya ooiiii yg tetiba ko dtg membela diri yg ko tidak meroyyan? Kadang2 aku pun tak paham org yg kuat berpongpang pongpang psl agama ni, bila kita sentuh psl sesuatu isu yg terkandung dlm agama dorg pulak punya nak menyelinap lari mengelakkk mcm tak selesa sgttttt gituuu.....ermmmm

Yg sorg lagi meroyyan bagaiii nak rakkk dulu tp kelakarrrr jugak tgk reaksinya itu.

Kecoh la si murtad penipu muka hodoh ngaku artis duk terkangkang bertanning depan laman rumah kasi jiran muntah je..

Spt biasa masuk dah sampah CI belakon alim syumul di thread2 agama dgn posting sampahnya itu. dah dpt keja tetap lava? Lol!

nagapompuan posted on 23-11-2014 11:40 PM
Udah lama kawan islam non malay non malaysian tanya haku. Apesal dengan ummah kiter gigih dgn gant ...

Hehehe teringat pulak mak aku masa dtg rmh aku time mula2 kawin dia perhati dinding semua dah lama skit lps tu dia tanya mana ayat koran lol apapun ttp sayanggg mak muahhh tp sebenarnya aku pun mmg dah agak soalan mauttt mak aku tu lol tp klu org lain tanya mcm tu dtg rumah aku mmg aku bahasa kan harus tak dtg lagi.

Saya masih tak faham .. bukan kah sudah banyak Al Quran yang telah diterjemah kan dlm bahasa Melayu?

Adakah diterjemahkan dlm bahasa Melayu membawa erti merumikan sebutan sebutan ayat Al Quran?

Baru baru  ini ada teman saya menunjukkan AlQuran yang telah di rumikan sebutan nya contoh:

Ayat Al-fatihah.

Ditulis spt ini:
Alhamdulilah hirabil alamin.
arRahman nir Rahim
malikiau midenn

(sorry the spelling)

Ada makcik tu dpt senaskah alQuran yang telah dirumikan dan makcik tu telah khatam baca senaskah al Quran dlm sebulan sahaja. Saya cari juga tapi diberitahu oleh Mod di board Muslimin & Muslimat (Super Moderator Ibnur) Al Quran ini telah dibanned oleh kerajaan malaysia.

Ooo mungkin ada kekeliruan di sini tentang pemahaman maksud persoalan  'perlukah al-qoran diterjemahkan ke dalam bhs melayu?' Adakah ianya bermaksud;

A) Perlukah Al-Qoran diterjemahkan sebutannya ke dlm bhs melayu or merumikan sebutannya? (Spt dlm posting di atas) OR

B) Perlukah Al-Qoran diterjemahkan maksud isi kandungannya ke dalam bhs melayu? (Supaya ummah suci melayu suni kita paham maksud isi kandongannya)

Aku pikir B yg yg dimaksudkan.

Ini Al Quran yang aku miliki -terjemahan sepenuhnya dlm Bahasa Malaysia. Cantik bukan? Sebelum ini aku sudah memiliki Al Quran terjemahan ber Bahasa Inggeris. Aku dapati terjemahan terkini dalam Bahasa Malaysia sangat memmudahkan utk aku memahami erti erti ayat. Syabas kpd kumpulan ustaz yang menterjemahkan dan menerbitkan Al Quran ini.

:

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

DARSITA posted on 24-11-2014 03:30 AM
Saya masih tak faham .. bukan kah sudah banyak Al Quran yang telah diterjemah kan dlm bahasa Melayu? ...

saya harap ini dapat membantu mengakkan al HAQ

Keputusan Fatwa Negeri Terengganu Darul Iman

Tajuk :
Tulisan ayat al-Quran dengan huruf Rumi.

Isu :
Keputusan Muzakarah Fatwa Kebangsaan mengenai Penulisan ayat-ayat al-Quran dengan huruf Roman dan Latin.

Keputusan :
Didalam penulisan ayat-ayat al-Quran didapati ada beberapa pendapat ulama’ sepertimana berikut:-

1) Penulisan al-Quran mestilah ditulis dengan Rasm Uthmani (ini Pendapat Jumhur ulama’).
2) Harus mennulis dengan tidak mengikut Rasm Uthmani.
3) Harus, malah wajib dengan tidak mengikut Rasm Uthmani bagi kegunaan awam, bagi maksud pembelajaran.
Setelah meneliti pendapat-pendapat tersebut maka jawatankuasa ini berpendapat adalah wajib ditulis dalam al-Quran dengan Rasm Uthmani berdasarkan اجماع الصحابة kecuali bagi maksud pengajaran untuk menyenangkan para pelajar.

Mengenai pengharaman penulisan ayat-ayat al-Quran dengan huruf Roman atau Latin jawatankuasa ini bersetuju dengan keputusan Jawatankuasa Fatwa Kebangsaan Bagi Hal Ehwal Agama Islam Malaysia Kali Ke-24 bersidang pada 5&6 Jun 1989 bersamaan 2 Zulkaedah 1409 yang telah mengambil keputusan bahawa:

“Adalah haram ditulis atau digunakan mana-mana bahagian daripada al-Quran dengan tulisan yang bukan huruf Arab atau bukan system tulisan al-Quran.

Memandangkan keadaan yang ada dalam masyarakat Islam di Malaysia maka Muzakarah menasihatkan bahawa pelaksanaan fatwa ini hendaklah dijalankan secara berperingkat-peringkat dengan tidak menyusahkan mana-mana pihak.”

http://www.e-fatwa.gov.my/mufti/fatwa_search_result.asp?keyID=479

Last edited by mbhcsf on 24-11-2014 06:54 AM