CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: M5

Perbincangan Bateesta & M5 : Takdir dan Ketentuan

Salam Sejahtera Bateesta.

Originally posted by Bateesta at 7-9-2006 05:08 PM

Ok , let me get this straight , SEMUA AYAT YG KAU BINCANGKAN bro , melihat kpd keseluruhan konteks , SEMUA AYAT2 YG AKU BAWAK , smua out of konteks ? is that wht r u trying 2 say

Permasalahan ini adalah disebabkan sandaran bro yg mengatakan setiap manusia telah di FIX kan dgn apa yg mereka akan lakukan didunia ini.  Ini bro katakan sebagai TAKDIR.

Saya mengatakan TAKDIR adalah sistem kejadian yg Tuhan designkan keatas alam dan penghuninya.  Ini yg saya katakan FIX.  Jika dilihat dari konsep TAKDIR seperti yg saya fahami, ini adalah merujuk kepada asas konsep kejadian itu sendiri.  Atau kata lain ianya merujuk kepada "Law of Creation".  Setiap yg bermula akan ada process annihilation/penamat/kematian nya.  

Didlm "Law of Creation/Takdir", sifat2 fizikal manusia adalah terhasil dari proses evolusi sepertimana juga yg terjadi pada spesis hidupan lain dan juga alam semesta.  Sistem ini tidak constant, malah akan terus melalui proses evolusi yg tidak ada kesudahannya sehinggalah diberhentikan proses ini ketika dunia ditamatkan tempohnya.

Interaksi spesis manusia, seperti spesis2 hidupan yg lain akan mendatangkan berbagai2 malapetaka disebabkan oleh asas kejadian itu sendiri yg berpaksikan kpd "survival of the fittest".  Malapetaka/kerosakan yg telah, sedang dan bakal terjadi telah dianticipated oleh Malaikat2 even sebelum Tuhan merealisasikan kejadian tersebut.  So, ini yg saya katakan sebagai Takdir.

Manakala bro mengatakan, setiap seseorang yg jadi baik, adalah disebabkan takdir Tuhan, dan org jadi jahat juga disebabkan takdir Tuhan.  Atau kata lain Tuhan dah FIXkan siapa baik siapa jahat.  Ini saya tolak sama sekali.  Bila hujah dari ayat2 al Qur'an yg bro bawa untuk dijadikan sandaran kepada fahaman bro, saya dapati ianya tidak dibaca dgn melihat konteks keseluruhan ayat.  Samada bro terima atau tidak, ini terpulang kepada saudara.  Saya telah kupas lebih dari 50% ayat2 sandaran bro, dan dari bukti2 yg saya ketengah2kan itu adalah respon saya kepada hujah saudara.  Jika bro tidak nampak rasional my counter argument, kita boleh halusi lagi ayat2 yg masih memerlukan penelitian lanjut.

Originally posted by Bateesta
1st of all , biar aku jelaskan knp thread ni dibuka in the 1st place
Aku tgk reality kehidupan ni x sama dgn apa yg dipaparkan oleh ayat2 quran, I mean ayat2 yg dibaca n diajar kpd aku sblm ni, cth mcm konsep usaha , doa , konsep variable , tak sama mcm yg dipaparkan dlm al-quran , so aku pun carik lg , dalam al-quran , n aku jmpa jawapannya, krn tu aku postkan soalan2 pd post #31 , n JELAS KAU GAGAL  mnjawabnya bro , KERANA JELAS DALIL2 &  ALASAN2  YG KAU BAGI X APPLIED PD SEMUA MANUSIA , I REPEAT PD SEMUA MANUSIA.

Bila bro kata konsep usaha , doa , konsep variable , tak sama mcm yg dipaparkan dlm al-quran , apakah yg bro faham dari ayat2 tersebut sama dgn maksud seperti yg dinginkan oleh Penulisnya?

Kenapa soalan yg sebaris, bila saya jawab sebaris dikatakan sebagai gagal menjawab soalan bro?  Dimana exactly penerangan yg tidak applicable kpd semua manusia?  Hasty conclusion bila mengatakan saya gagal menjawab tanpa sebarang counter argument tidak akan membantu melancarkan perbincangan ini.

Jawapan yg kau bg dlm post #58 jelas menunjukkan soalan2 yg aku beri BKN SEMUA MANUSIA boleh JAYAKAN w.pun MEREKA DAH PUAS BERUSAHA. WHY ?

Saya ambil beberapa contoh.

Semua orang tidak boleh raja, tidak membuktikan Tuhan telah FIXkan apa yg manusia akan buat didunia ini.

Bila manusia dah puas berusaha, tidak membuktikan Tuhan telah FIXkan had mana2 manusia akan berusaha.

Tindakan manusia yg fizikalnya berbeza2 (ref, evolusi) akan menghasilkan berbagai2 jenis output.  Dari segi TAKDIR design, tidak akan ada persamaan antara satu manusia dgn manusia yg lain.  Diversity is the part of the design.  This is Takdir.

Tetapi dari apa yg saya lihat, bro merumuskan, apa yg terjadi dan apa yg manusia akan lakukan telah diFIXkan oleh takdir Tuhan.  Untuk mengesahkan apa yg saya andaikan, saya minta bro jawab soalan ringkas saya:

Kemana esok bro nak pergi dan apa yg bro nak buat dah diFIXkan oleh Tuhan ke tidak?  Jika ini yg bro fahamkan sebagai TAKDIR.

Itulah bukti yg aku bg dgn ayat2 yg aku bagi selama ini
Bkn god x nak buat , tp god dah FIXKAN kesah hidup manusia n manusia x mnyedari
Buktinya , spai habis thread ni pun , KAU bro M5 still dgn pndrian kau , n aku still dgn pendirian aku , NO MATTER WHT U PROVIDE it cannot change me n bgt jg sebaliknya , kau x nak fikir knp ke ?

U mean God fixkan siapa baik siapa jahat.  And at the same time God turunkan al Qur'an untuk membimbing manusia kejalan yg lurus.  God akan mengira setiap perbuatan kita untuk diberi pembalasan yg setimpalnya.  Maksudnya Tuhan suruh kita bertanggungjawab dgn usaha kita.  TAPI sebenarnya Tuhan dah FIX kan siapa yg jahat dan siapa yg baik.  Itu bunyi macam kes2 hakim kat Malaysia aje.  Cakap le kita tak bersalah, tapi kalau dia nak hukum, dia hukum.  Kejam macam tu beb.  Kan Tuhan itu maha adil.  Dan Tuhan tidak menipu kita bila diturunkan al Qur'an, Tuhan menyuruh kita memilih antara baik dan jahat.  Kuasa free-will ditangan kita.

Ia psl konsep FIX tu la , bukak mata kau besar2 n tgk dunia ni , bkn apa yg kita bincangkan ni la yg berlaku dalam dunia ni dr dulu , sekarang n sampai bila2 ? Manusia x suka pd kbenaran ke atau MERAKA MMG X SEDAR PD KEBENARAN krn MEREKA TELAH DIPROGRAMKAN UTK PRTAHANKAN APA YG MEREKA FAHAM ? The same goes 2 us in this thread

Yep, tolong bukak kan lagi biji mata saya yang masih tidak nampak rasional yg bro sandarkan.  Otak saya ni jenis yg lurus bendul.

Jawapan2 kau dlm post 58 tidak relevan kerana aku dah buat disclaimer trlebih dahulu, IAITU BG SEMUA SOALAN2 YG AKU BERI TU , JAWAPANNYA MSTI APPLIED PD SEMUA ORANG n jawapan yg kau bg bro , telah menceritakan segala2nya maksudnya KONSEP MANUSIA TELAH DIASSIGNED utk tugas2 tertentu dalam hidup ini, open yr eyes bro , tgk dunia secara lbh teliti lagi n u will see what the hell I抦 talking about

So, sekali lagi, kenapa nak kena apply kat semua orang.  As I've mentioned beberapa kali ttg konsep evolusi yg saya kaitkan dgn TAKDIR didlm Law of Creation, tetapi saya rasa bro tidak mengambil kita evidence dari sudut ini.  Evolusi ni kat benda yg bro boleh lihat didlm kehidupan realiti.  Selain dari masalah semua orang tak boleh jadi raja, kat mana lagi yg bro nampak yg kata Tuhan dah FIXkan manusia ni jadi baik dan jahat?  Or is this the real issue?

bersambung...

...bersambung.

Aku selalu memikirkan KEADILAN UNTUK SEMUA ORANG n aku x pegang satu2 ayat je. Aku tgk reality dulu , baru aku carik ayat2 yg brkaitan , bkn belajar teori dulu , I mean baca buta2 je quran tu

Hidup kat dunia ni bro, Tuhan kata Dia tu adil.  Setiap manusia diberi Hidayat ttg keujudan Tuhan tanpa mengira kat ceruk dunia mana dia lahir.  Cuba google pasal GOD module.  Kita pula dengan contohnya orang macam bro yg berhati mulia akan cuba untuk memikirkan KEADILAN UNTUK SEMUA ORANG.  Tetapi keadilan dari segi apa?  Despite limitation yg ujud pada spesis manusia yg terhasil dari physical contraint yg ada kat dunia ini, setiap interaksi kita biar sekecik mana akan diberi ganjaran yg setimpalnya oleh Tuhan yg Maha Adil lagi Bijaksana.  Kita tidaklah perlu risau akan balasan yg bakal kita terima, selagi kita boleh menetapkan tingkah laku kita sebaik mungkin.  Tidak merosakkan harta benda yg bukan milik kita, pegang pada janji, buat baik pada emak, bapa, sauadara kita, jangan makan duit anak yatim, do good deeds,etc,etc.  Benda2 ni tidak memerlukan any physical advantage pada diri manusia.

Aku x salahkan kau bro ,krn kau sndiri tanpa kau sedari , telah diprogramkan utk tentang abis2 apa2 je pndapat yg x sealiran dgn kau , its very obvious. Tp kau ckp manusia blh berubah.

Aku tidak le merasakan diri aku ni diprogramkan utk menentang abis2 pendapat yg tak sealiran dgn aku.  Pendapat aku adalah perkara kedua.  Cuma pendapat orang yg berkaitan Tuhan yg tidak bersandarkan penerangan sebenar dari al Qur'an, selagi boleh aku akan put my counter argument.  Ini pun actually to serve as validification process untuk aku menentusahkan tafsiran fahaman yg aku rumuskan dari ayat2 al Qur'an.  For me, ayat2 al Qur'an boleh dirasionalkan logiknya.  Cuma nak kena taruk some serious effort towards it.

Actually manusia tu blh berubah pun krn kesah hdupnya TELAH DITULIS yg pd 1 hari dia akan berubah , the same goes pd YANG TAKKAN BERUBAH

Saya tidak daapt menerima logiknya.  Penerangan2 dari al Qur'an bercanggah dgn rumusan bro.  The free-will yg Tuhan anugerahkan kpd manusia, bila diexercisekan akan menentukan apa yg berubah dan apa yg tidak.

Or2g mcm kau bro LEBIH SUKA MELIHAT PROSES2 dlm 1 perkara while aku lak SUKA TGK KEPUTUSAN SESUATU PERKARA

Keputusan sesuatu perkara terjadi bergantung sepenuhnya kepada proses2 sebelumnya.  Ini adalah hukum alam yg Tuhan jadikan.  Kita tidak boleh lari dari hakikat ini.

SO conclusionnya bro , kita memandang dunia dr perspektif brbeza although we r looking at the same world, It doesn抰 matter whos rite or wrong , or whos win or lose , then fact is u n the others r just like me, actors n actresses yg mnjayakan citer atau filem yg diarahkan oleh god. Masing2 dgn watak n skrip masing2. Kalau skrip kau ckp kau org islam spai mati , so kau akan jd org islam spai matilah , bkn sebab kau religious sgt tp mmg it is what it is, tu yg kau kna tgk betul2

Apa itu islam?  Apa itu agama Islam?  Don't make any conclusion yet.  Topik ni kita tak sentuh lagi.

Aku x suka sgt brtekak atau nak argue psl ayat2 quran ni , psl ayat2 tu smua READ ONLY kan. Bg aku yg ptg aku nak bincangkan ialah apa yg terajdi dlm reality kehidupan ni , n apa ayat2 yg mnyokong brlakunya perkara2 sbnar dlm kehidupan ni , n itulah yg aku lakukan n kau blh lihat ayat2 yg aku bawakan tu

OK

It is impossible nak ckp GOD bg tau dlam ayat dia psl A tp suruh kita fhm sebenarnya apa intention god ialah B or C. A will be A n not B or C

Bila God kata A, maka A le kehendaknya.  Tetapi manusia boleh menafisrkan A sebagai B atau C.  Ini bukan salah Tuhan, tapi salah manusia.  Didlm al Qur'an A itu akan tetap A jika kita lihat keseluruhan konteks penerangannya.

Takkan kau nak tahu satu hokum dalam a-quran kau kena baca 1 quran n kena faham konteks lak , sape yg blh bg jaminan konteks Si A yg betul n konteks yg lain2 ialah salah. Sape yg brani ckp camtu  dia GOD ke ?

Salah atau betul, jawapannya boleh dirujuk kembali kpd al Qur'an itu sendiri.  Al Qur'an bertindak sebagai it's own dictionary.  Bila u refer balik pada al qur'an, it's the same as you refer back to God.

SO bro , kalau kau nak bercerita psl ayat2 quran je tnpa mengaitkannya dgn reality kehidupan , I think its time 4 us to put a full stop in this discussion.

Tp kalau kau nak brcerita ttg kehidupan ni sndiri , then baru kaitakan dgn ayat2 quran , maybe aku akan join this discussion.

Setuju bebenor, that's the reason aku stop translating your quotes from al Qur'an in the previos post, kerana ianya tidak membawa kita kemana2.

1 more thing , BUKTIKAN pd aku SEMUA AYAT2 yg aku bg sblm ni OUT OF THE REAL CONTEXTS , tlg buktikan

Plz bear ni mind , ayat2 quran bkn SEMUA BERSEQUENCE , ada yg BOLEH BERDIRI BY ITSELF n most ayat2 yg aku bg seblm ni ialah ayat2 yg dikategorikan  sbg BOLEH BERDIRI BY ITSELF , so buktikan yg ayat2 tu x blh brdiri dgn sndiri.

Salam n take care bro

Pasal ayat yg berdiri sendiri dan yg tidak, kita tinggalkan sekejap, kita fokuskan dahulu ayat2 yg bro quote, tapi saya kata ianya difahami tanpa melihat konteks menyeluluruh penerangan dari al Qur'an.  Rujukan2 dari post2 sebelum ini mungkin dapat membantu.  In any case, maybe u quotekan dulu real life situation dan jika perlu relatekan dgn ayat al Qur'an (if any), then kita sama2 tengok rasional tafsirannya.  Kita do it step by step.

Salam Sejahtera n take care bro.

p/s
Dah berbulan2 payment aku sangkut org tak bayar.  So sorry le kalau ada nada2 beremosi yg terlepas kat sini.

................................................................................................................................................................................................................................................................

[ Last edited by  Bateesta at 11-7-2007 05:43 AM ]

................................................................................................................................................................................................................................................................

[ Last edited by  Bateesta at 11-7-2007 05:44 AM ]

Follow Us
Originally posted by Bateesta at 9-9-2006 03:11 AM
Thanks bro M5 psl respond, baru aku tahu bro M5 along , ahahahahah :lol

Sori ff: jap

Since thread ni panas actually , so aku kna cool downkan skit

Sekali lg , aku nak announce THREAD NI  ...

Mencelah sikit sebelum u continue.

Aku bukan le along bro.  Ap yg aku cita kat atas tu actually orang lain banyak hutang dgn aku from my previous projects.  Ada yg dah cecah 2-3 tahun tak habis bayar.  Sori, aku bukan along and aku buat bisness tak pakai along  :hatdown:

Salam sejahtera

Originally posted by Bateesta at 9-9-2006 11:55 PM

ff: jap

Bro, bro , kan aku main2 je tu , i mean joking je , dahlah tajuk thread n content thread ni serius n berat , x yah la kita sktkan pala dgn serius sgt:bgrin:

Sori psl kau salah fah ...

: :tq: for the clarifications.  Tapi bagus jugak ko ingatkan aku pasal benda ni, coz aku tgk gamabr ko, teringat nak pakai service bill collector. :

Originally posted by Bateesta at 15-9-2006 02:12 AM
Sori bro , membuat kau trtunggu2 tp aku very bizi this week. Harap2 hari sabtu ni aku akn dpt buat sambungan discussion kita ni, Take care n salam

Salam Sejahtera Bateesta.

Pasal lambat tu tidak mengapa.  Since saya ada masa, saya sambungkan sikit lagi perbincangan kita dgn mengupas kembali beberapa perkara asas yg berkaitan dgn isu perbincangan ini.  Saya akan mengupas respon Bateesta dipost yg lain terutamanya persoalan ttg selebihnya 50% ayat2 al Qur'an yg saya katakan dibuat tanpa melihat konteks yg meluas.

Saya mulakan dulu dgn membawa pengertian Taqdeer seperti mana yg boleh dilihat didlm al Qur'an.

慟adrun

[ Last edited by  Bateesta at 11-7-2007 05:45 AM ]

[ Last edited by  Bateesta at 11-7-2007 05:45 AM ]

reply to post #63

Salam sejahtera bro,

Sementara menungu, saya ambil kesempatan ini untuk merujuk kembali post #63 onwards.
Bateesta post #63

1 more thing , camane kau dgn yakin ckp aku lari dr konteks , SEDANGKAN KAU BRO X ADA AUTHORITY LANGSUNG utk brkata begitu , krn bkn kau YG TULIS AYAT2 QURAN tu , correct me if i'm wrong n kau x blh halang SESIAPA PUN DALAM DUNIA ni utk terjemah ayat2 quran tu brdsarkan pemahaman mrk sndiri , again , corect me , if i'm wrong

Tentang yg mana betul dan yg mana tidak, ini sudah dibukukan didlm al Qur'an.  Tuhan tidak memerlukan authoriti dari kalangan manusia untuk memberi bantuan menambah2kan sesuatu yg tidak ada sandarannya didlm al Qur'an.  Jika bro maksudkan ttg Esoteric interpretation of al Qur'an yg berkaitan dgn ayat2 Mutasyaabihaat, ini kita boleh bincangkan di post/thread yg lain.  Sunni, Syiah, Sufi, Salafi, Wahabbi masing2 ada pegangan2 yg berbeza ttg perkara ini.  Tetapi sebagai panduan kehidupan didunia dan dihari pembalasan, pesanan yg dibawa didlm al Qur'an adalah jelas dan lengkap.  

Al Qur'an itu membawa kpd kebenaran.  Tetapi persoalan yg masih perlu dijawab, bagaiamana pula untuk kita menentukan tafsiran siapa yg benar?  Jika bro perhatikan approach yg saya gunakan bila mengupas sesuatu isu dgn rujukan al Qur'an,  apa jua tafsiran yg saya buat, asas yg saya gunakan ttg sesuatu perkara didlm al Qur'an itu TIDAK akan bercanggah sesama sendiri.  Logik dari akal yg rasional menunjukkan sesuatu yg benar akan bersifat absolute, dan tidak mungkin sekejap betul dan sekejap tidak. Ciri2 yg sama boleh dilihat didlm ayat2 al Qur'an.  Jadi kita kena menilai dan meniliti kandungan2 al Qur'an itu dan melihat dgn mata kepala kita sendiri yg mana betul dan yg mana tidak.

Dlm proses mengkaji dan belajar, kita tidak lepas dari keperluan membuat rujukan termasuklah juga melihat pandangan2 dari manusia2 lain. Tetapi cut-off point is apa jua rumusan dan tafsiran yg dibuat mestilah selari dgn kandungan al Qur'an secara keseluruhan.  Keperluan untuk mengkaji ayat2 al Qur'an ini berserta dgn masalah medium penghantarannya menjadikan manusia mengambil jalan mudah, iaitu jalan yg dikatakan selamat.  Mengkaji Kitab untuk diambil panduan tentang kehidupan diserahkan kepada Mullah, Imam, Paderi, Sami, Rabii, etc.  Sebagai individu kita cuma perlu memilih dgn siapa untuk kita percaya.

Tetapi dgn menganggap kita selamat kerana authoriti2 tertentu mengatakan sesuatu itu betul tidak menjamin apa2 kepada diri kita di Hari Pembalasan nanti.  Kita nanti akan dipertanggungjawabkan sepenuhnya dgn apa jua pilihan kita. Jika pilihan kita salah, kita tidak boleh menyalahkan orang lain keatas pilihan kita.

Masalah yg melanda banyak terjadi akibat dari sogokan2 fahaman yg tidak ada kaitan dgn penerangan2 dari Kitab yg diturunkan oleh Tuhan.  Berbagai2 amalan, doktrin dan dogma telah begitu lama meresapi didlm fahaman manusia akibat dari gagal berpegang secara mutlak kpd ayat2 dari Tuhan.  Penambahan2 ini menjadikan konsep authoriti didlm agama sebagai part and parcel kepada sistem kepercayaan seseorang terhadap Tuhan.

Q39:18
Yusuf Ali
Those who listen to the Word, and follow the best (meaning) in it: those are the ones whom Allah has guided, and those are the ones endued with understanding.

Bateesta post #63
Only god atau allah yg ada authority utk bg takwil atau maksud sbnar sesutu ayat2 itu , krn tu aku ckp , yg penting dlm thread ni ialah bila aku ada rujukan , no matter it is literal or apa yg sbanarnya god maksudkan, kita sndiri x tahu. Tu yg aku ckp takkan god ckp A literally , tp manusia terjemah B , C , D or maybe 1,2 , 3. Bg aku . rujukan2 aku mmg jelas god dah fixkan kehidupan ni , sama gak bila kau bg rujukan yg ckp god x fixkan kehdiupan ni , aku x bantah pun , aku x ckp pun kau lari konteks

Samada betul atau tidak apa yg saya atau mana2 individu sandarkan didlm pemahaman mana2 ayat2 al Qur'an boleh ditentukan dgn merujuk kembali kpd al Qur'an.  Kita tidak perlu menjadi Tuhan untuk kita mengetahui yg mana satu betul dan yg mana tidak.  Jika kebenaran itu hanya Tuhan yg tahu, maka ianya akan defeat the purpose of the Scriptures yg diturunkan oleh Tuhan untuk menerangkan yg mana benar dan yang mana tidak.  Seperti yg saya katakan diawal thread ini, kebenaran itu jelas didlm al Qur'an, cuma akal kita yg telah diresapi dan dicampur aduk dgn sandaran2 yg tidak ada kaitan dgn Kitab  Tuhan tidak nampak hakikat tersebut.  Secara ringkasnya, apa yg betul pada satu tafsiran ayat al Qur'an, tidak boleh ada ayat lain yg mengatakan sebaliknya.  The concept is very clear n straight forward.

Bateesta post #63
Sblm aku truskan prbincangan ni bro , aku harap kau faham maksud LAW atau UNDANG2. LAW atau undang2 mesti applied ps SEMUA ORANG, i repeat , SEMUA ORANG . Let saya , sesuatu undang2 tu valid pd SERIBU ORANG tp still x valid 1 ORANG SAHAJA , takkan kita nak amik MAJORITI pulak ?

Bateesta post #63
Kalau jawapannya YA , so agama yg betul kat dunia ni ialah kristian la , psl follower dorang yg plg ramai

Saya tidak mengatakan majoriti bermakna benar.  Lihat post2 saya sebelum ini.  Tentang agama kristian, mahupun mana2 agama didunia ini, masalah yg melanda kpd penganutnya kebanyakannya sama.  Masalah kerana gagal berpegang secara mutlak panduan yg diberi oleh Pencipta kita.

Bateesta post #63
Oooo..ok..aku tahu apa kau nak kata , in certain2 case it is ok kalau rules atau law tu applied pd smua orang , but in certain2 situation, applied pd 1 org pun cukup

Ini bukan sandaran saya, sorry n :tq:

Bateesta post #63
Sorry 2 say , inilah yg aku npak dr pemahaman kau bro n golongan yg kau wakili. Smua orag boleh terima kalau NABI TU DILAHIRKAN je , mmg ditakdirkan jd nabi in other word , jadi baik , tp bila aku ckp ada manusia dilahirkan jd jahat , korang x leh terima , psl dia ada FREE WILL

Tp nabi tu sndiri DIPELIHARA SIFATNYA spy NABI TU HIDUP MCM YG GOD nak dia jd baik , fyi aku ada reference bnda2 ni , just tell me , i'll provide it 2 u

Bila Nabi dipilih, ianya kerana keperluan komunikasi antara Tuhan dengan manusia.  Bro kena faham dahulu yg Kitab2 yg diturunkan bukannya untuk Nabi, tetapi diturunkan kepada kita, you and me.  Samada Nabi itu baik atau tidak, itu adalah personaliti mereka.  Seperti yg saya sebutkan sebelum ini, Nabi2 sebagai individu tidak terlepas dari konsep free-will dalam memlilih melakukan tindak-tanduk mereka.  Nabi Musa pun pernah membunuh manusia lain.  Ini adalah contoh free-will applicable kepada mana2 manusia, termasuklah Nabi2.  Even Nabi Adam juga tidak terlepas dari konsep free-will ini.

Bateesta post #63
Tp bila org2 tu jahat , mereka pilih sndiri, dont u feel weird ?

Bila manusia memilih untuk buat baik, it's their free-will, termasuklah juga Nabi2.  Bila manusia memilih utk buat jahat, it's also their free-will, termasuklah juga Nabi2.  Nothing's weird here.

Bateesta post #63
Kita leh terima kalau ada manusia yg lahir2 je jd GENIUS , x yah usaha pun , siap ada photogarhic memory lg , tnjuk kat aku kat pusat tuisyen mana ada ajar photogarphic memory ni , sedangkan org lain trpaksa brtungkus lumus belajar n baca , tp ada certain2 manusia lahir je , baca sekali je , trus pandai

Tp org ckp , bila bodoh tu psl malas, again, why ?

Setiap mahkluk dan kejadian didunia ini ujud melalui proses evolusi.  Evolusi disini adalah apa yg saya maksudkan sebagai melalui proses2 perubahan yg berterusan.  Dari proses evolusi ini, kejadian2 yg terhasil boleh dilihat dgn berbagai2 ciri unik baik didlm spesis yg sama mahupun diantara satu spesis dgn spesis yg lain.  Ini adalah Nature's Law, Law of Creation, Taqdeer, Qadar.

Secara tabiie, walaupun dgn kelemahan atau kelebihan fizikal yg terhasil dari proses evolusi ini, setiap mahkluk boleh memaksimakan potensial/keupayaan yg ada pada diri masing2 untuk berinteraksi dgn alam sekeliling.

Bila merujuk kpd situasi yg bro nyataka diatas, apa yg saya boleh katakan bagi mereka2 yg tidak ada photographic memory, tidak lah wajar untuk mereka2 ini tidak mahu berusaha memaksimakan potential mereka didlm bidang2 lain.  Ramai contoh2 manusia diluar sana yg berjaya tanpa kelebihan2 genius, etc.  So, bodoh dengan malas itu dua perkara yg berbeza.  Atas sebab yg sama, saya jawab di post sebelum ini, malas akan menjadikan proses gagal/bodoh/miskin/etc lebih mudah.

..bersambung

[ Last edited by  M5 at 23-9-2006 12:23 AM ]

reply to post #63

..disambung

Bateesta post #63
LAW msti applied pd semua org. Cth mudah yg aku blh bagi ialah MATI

Buktinya , kita x jumpa lagi dlm dunia ni HERCULES :lol , nabi adam , firaun , einstein , zulaikha , nabi musa or even nabi muhammad saw , kemana mrk telah pergi ?

Mrk di atas smua telah mati , thats a valid law coz it applied pd semua orang. Cuma dlm ajaran islam , ada 1 org lg yg x mati iaitu nabi isa as. For me itu law yg plg hampir tepat , krn tinggal seoarang je blm mati lg, the rest pnya law, mcm rezeki , paras rupa , prlakuan , smua x applied pd smua manusia. Again , correct me if i'm wrong

Mereka2 yg bro mentioned kat atas, semuanya telah meninggal dunia a.k.a mati, termasuklah juga Nabi Isa.

Q3:55
Thus, GOD said, "O Jesus,I am taking you back(tawaffa) , raising you to Me, and ridding you of the disbelievers. I will exalt those who follow you above those who disbelieve, till the Day of Resurrection. Then to Me is the ultimate destiny of all of you, then I will judge among you regarding your disputes.

Takrifan "tawaffa" tidak menunjukkan Tuhan "membawa naik" Nabi Isa ketika beliau masih hidup.  Jika kita melihat ayat2 lain mengenai Nabi Isa, "rising to the presence of God" menunjukkan seseorang itu telah mati.

Q5:117
"I told them only what You commanded me to say, that: `You shall worship GOD, my Lord and your Lord.' I was a witness among them for as long as I lived with them. When You took me up(tawaffa), You became the Watcher over them. You witness all things.

Lihat Q39:42 untuk melihat konteks kematian/tawaffa yg digunakan didlm Q3:55 dan Q5:117

Q39:42
Literal
God makes the selves die (at the) time of its death/lifelessness,(yatawaffa) and which did not die in its sleep , so He holds/seizes which He ordered the death/lifelessness on it, and He sends the other (others) to a named/identified (specified) term/time, that (E) truly in that (are) evidences/signs (E) to a nation thinking.

Yusuf Ali
It is Allah that takes the souls (of men) at death;(yatawaffa)  and those that die not (He takes) during their sleep: those on whom He has passed the decree of death, He keeps back (from returning to life), but the rest He sends (to their bodies) for a term appointed verily in this are Signs for those who reflect.

Jika bro perhatikan Q5:117, perhatikan part yg menyebut " I was a witness among them for as long as I lived with them".  Ini menunjukkan selepas beliau meninggal dunia, beliau tidak akan patah balik ke dunia ini. Tuhan akan witness segala2nya.  Peranan/tugas Nabi Isa sudah tamat.

Salam Sejahtera.

p/s Jika sempat saya akan sambung kembali respn kpd post #64 onwards sementara menunggu bro untuk menyambung perbincangan ini.  Otherwise feel free to continue bila bro dah ada kelapangan.

ermmm...aku nak tanya kat ko bateesta...ada tak rujuk pada jwban sdr Akasyah kat index tu...pada aku, keterangan akasyah tu dah panjang lebar berkisar soal realiti kehidupan yg ko tercari2 jwbannya tu.

Sebab aku tengok ko, balik2 tanya si M5 tu pasal takdir dlm realiti kehidupan kita....pd aku jwban si akasyah dah boleh dah nolong ko punya masalah. Ni ha kat bwh ni aku paste kan...senang je nak faham...ko tengok pada post 41...di situ bermulanya jwban si akasyah...

http://forum.cari.com.my/viewthread.php?tid=236197&extra=page%3D1&page=2

[ Last edited by  Guys at 25-9-2006 10:39 AM ]