CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: thenone

Patut atau tidak Ouessant dijadikan Muzium

15# robotech

kalo tak silap tahun 1988 pon ada hantar team untuk blajar kendali kapal selam, masa tu ura2 nak beli kapal selam british kut kalu tk silap.. kalo silap tolong betulkan..

Ouessant (S623) is an Agosta-class submarine built for the French Navy. She was completed at the Aresnal de Cherbourg in 1978 and served the French Navy until her 2001 decommissioning. From 2005 to 2009, Ouessant was employed as a training vessel to train Royal Malaysian Navy personnel who will operate the three French-built Scorpène-class submarines planned for the Royal Malaysian Navy. It is unclear from public sources whether Ouessant was commissioned into the Royal Malaysian Navy or whether the vessel had even been officially purchased by Malaysia.[1] Because of the Ouessant's role in the establishment of the Malaysian submarine forces, plans to return the vessel to Malaysia to serve as a museum ship were announced in July 2009

source : http://en.wikipedia.org/wiki/French_submarine_Ouessant_(S623)

p/s: kalo betul laa jadi muzium.. kome rase cam rugi giler jek.. tapi tatau laa kut2 nnt deme tukar cadangan plak..

p/s: kalo betul laa jadi muzium.. kome rase cam rugi giler jek.. tapi tatau laa kut2 nnt deme tukar cadangan plak..

Mmg rugi sgt2. Lgpun, kita cuma perlu refurbish sbg training platform, bukan nak dijdkan tugu.

Yg kapal selam tersadai kat Lumut dulu tu, bley sgt jd Muzium.

Tp Ouessant kelas Agosta, takkan nak digelar sama nama ngan kelas Perdana (Scorpene). Taruh kelas Patriotik ke, bagi nama KD Onn Jaafar. Nampak ada kesinambungan pd kelas Perdana kita.

23# robotech

wah.. actually bro, gua pon mmg terfikir sekiranya ouessant diserapkan sebgai kapal latihan dlm RMN dan dinamakan sebagai kd onn jaafar, hua3x..

ok gitu kelas patriotik :pompom::pompom::pompom:

upgrade jer ler...tak pasal tambah 1 sub kita...
:pompom:

Sapa2 yg ada  ... ehhhemm ... 'bau-bau bacang' ngan YB2 kita kat Parlimen tu minta tlg up-kan isu ni kat Parlimen, yg geng PR (sebaiknya drp PAS) atau BN pun takpe.

Follow Us
26# robotech

kalo dap bleh ka?

lagi pun aku pernah terbaca dalam artikel baru2 ni tapi tak ingat kat mana, katanya TLDM memerlukan 3 set krew kapal selam, dan buat masa sekarang kita hanya mempunyai 2 set krew sahaja, ini bermakna kemungkinan besar Ouessant akan dilanjutkan jangka hayatnya.

yer la.. takkan nak gunakan Scorpene jugak sebagai kapal latihan, memandangkan kawasan perairan ZEE kita punya laa luas terutama kat area spratly. huhu tak cukup beb 2 bijik nak cover semenanjung ngn SS.

28# thenone

tu blom sebijik masuk maintainence lagi..tinggal sejibik jer round2 jaga perairan kita..

kalo dap bleh ka?

Kalau DAP, jgn kata muzium, jd tukun le gamaknye ...

tu blom sebijik masuk maintainence lagi..tinggal sejibik jer round2 jaga perairan kita..

Tau pun ... takkan Scorpene sbg platform ronda & tempur kena double sbg platform latihan, beban tu bro ...

30# robotech

nak kene kira lagi nak bawak YB2 kita yg meroyan nak ronda2 gan scorpene kita plak..last2 kene gelak jer gan jiran2..

28# thenone

asher Post at 13-11-2009 17:52

tu laa pasal... sekurang2nya ouessant tu mampu gak sedikit sebanyak ouessant tu bleh dijadikan backup kalo sebijik scorpene masuk maintenance, dan kalo ikutkan cadangan robotech supaya ouessant tu dihantar ke pakistan untuk tujuan upgrade atau refurbish, lagi banyak kita leh belajar mengenai teknologi pembinaan dan baik pulih kapal selam, baru ler dubuk reti base duk diam sket.. hua3x

31# asher

die orang pikir tu kapal persiaran yg boleh menyelam kut... wakakaka..

tapi kalo nak soh PR royankan isu ni kat parlimen, aku stuju ngn robotech supaya PAS yg bangkitkan isu ni, daripada Saifudin Nasution(main ikut sedap die jek cakap scorpene tak leh selam), dan jgn soh DAP, alamatnya bukan setakat jadi tukun, silap2 Ouessant tu ade kena jual ke Bangladesh pulak nanti..

nak kene kira lagi nak bawak YB2 kita yg meroyan nak ronda2 gan scorpene kita plak..last2 kene gelak jer gan jiran2.

Priceless, bro ... priceless. Quoted for the truth ..

tapi kalo nak soh PR royankan isu ni kat parlimen, aku stuju ngn robotech supaya PAS yg bangkitkan isu ni, daripada Saifudin Nasution

Kalau setakat PAS tuh, ehhem, ada la jugak semangat cintakan negara (atas dasar agama, mahal tu bro), tang BN, sah2 le pesal ni Malaysia diorg yg punya (pro-BN jgn mare ye). Pesal rakyat marhaen & warga ATM, ini tanahair kita.

Tp kena bg kat YB yg betul2 prihatin maa, tak kisah kem UMNO atau berek PAS. Tang YB parti len, manyak saspek maaa ... menyalak meroyan leh la.

gua pon tak kisah BN or PAS, janji mcm lu kate tu laa bro "Tp kena bg kat YB yg betul2 prihatin maa"

tapi yang eloknya biar pakcik Zahid sendiri yang cadangkan memandangkan dia sbg menteri pertahanan, elok kalo dia tinjau pendapat panglima2 ATM sama. tapi kalo DAP tobat aku tak kompiden langsung.. mintak maap laa yer kalo ade yang sokong DAP kat sini..

Saya pernah terbaca yang DN pernah offer Agosta 70 kat Malaysia tahun 2000. Masa tu kan TLDM cam berminat beli kapal selam terpakai cam Agosta 70 dan Zwardivs.

Bawak balik dulu...nanti taula diaorg nak buat mcmmana...walaupun target upgrade tu utk 5 thn...takkan masuk thn keenam sub tu terus takleh jalan kot...
bkn kita tak biasa...dasar dan keputusan gomen kan selalu berubah2...
BTW aku pun setuju utk dijadikan training platform...dgn silibus latihan dari France dan "penambahbaikan" silibus dari crew kita sendiri...
harap2 modalnya nanti berpatutan...

36# hijazzains

kalo tak silap gua ada 2 bijik Zwardivs kat port klang yang berlabuh untuk ditawarkan kpd malaysia, tpi malaysia tak berminat n selepas gomen tandatangan pembelian scorpene, 2 bijik Zwardivs tu tersadai untuk jangka waktu yg agak lama menyebabkan kerjaan belanda kut kalo tak silap gua lah arahkan supaya kapal tersebut discrapkan atau dibawa pulang.

company yg tawarkan Zwardivs kat malaysia ni pon rasanya depa ada offer kat indon gak kalo tak silap.

Baik wat utk training, manelatau klau masa darurat senang2 dah ade 3 sub~

bagus cadangan nak buat sbg sub latihan ni, sbb sistem kapal tu semuanye manual (maksud aku nak operate kena pusing valve) radar pun kena tulis2 atas screen.....mmg sesuai utk pelatih sub baru. bagi diorang paham dulu (kerja berat) prinsip sub ni b4 convert ke scorpene yg canggih tu.......

tp hakikatnya, klu tanye krew2 kita yg dah training ngn kapal ni diorang tak sanggup lg dah..... setiap sailing, ade saje menitik sini, menitik sana, bocor.....
utk firing pun tak boleh, sbb system dah terlalu outdated.......