CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Remyda

[Tempatan] Menu Harian 6 Beranak Makan Nasi Kuah Air Garam.

Masih ada ke yg makan nasi and garam zaman ni. hmmm. zaman jepun dulu pun makan ubi kayu rebus.. sedap gak.

harap masjid take note, bagus jugak cth cara kaum lain.. sediakan bekalan makanan. ambil je la tanpa banyak sgt nak isi borangla apalah.. dah klu utk membantu.. make it mudahlah.

and, hmmm xde ke sesapa guide mereka how nak cari kerja yg pendapatan lebih sikit. golongan ni maybe akal x panjang.. hanya lihat apa yg ada je.. mybe kedaifan buat meka ni down and xyakin.

Hmm... malas atau x wallahualam. And ni pun dugaan utk kita, kita baca org susah.. kita tempelak ke atau plg x kita ambil iktibar... lbh baik klu kita xble bantu org dlm kisah ni... kita buat amal jariah klu kita ke memana nampak org jual tisu kita beli, kalau beli kuih tepi jalan balance singit dua kita sedekah je. So x lgsg kita bantu utk elak lbh ramai daif ke apa ke...

moral of the story, golongan ni perlukan guide.. kita xleh expect dia pikir mcm kita. klu dia bijak idakla jd gitu.

x dpt nak berhusnuzonnnnn sgt.....

takkan semua nak bersuap??... mcm2 keje boleh buat...paling senang bercucuk tanam keliling rumah..

takde istilah tangan panas or sejuk...kecuali malas..malas mmg xyah diajar...

Austranesia replied at 29-10-2019 08:33 PM
anak masing masing dah besar.i tak kesian.duk kampung mesti ada sungai ada parit.tak reti nak tangka ...

Sungguh bagai dikata. Cari kerja la. Potong rumput pun boleh buat duit lebih 1k sebulan.

dua_chzy replied at 29-10-2019 05:47 PM
Atau bercucuk tanam, hello?

tu la, macam2 boleh buat sebenarnya...dari kau saja ba itu..
operator kt opis aku ni OKU, mata buta, kaki dua2 takde..

B40 - kawen awal-anak ramai-xde keje sgt-kerajaan tolong mcm2
m40 - biasa anak max 4 org je-keje struggle..siang malam-last2 bg kt kerajaan...
t20 - anak soramg dua je-kaya raya - mcm2 buat nk ngelak cukai kt kerajaan

kesiannya
ank2 OKU pasti nya x biasa cri keje jauh2
bertabah la makcik
smoga Allah permudahkan sgala urusan dn dimurahkan rezeki

Follow Us
sarah82 replied at 29-10-2019 05:11 PM
Anak2 dia dah besar kot.. Ermmm..

bila sbut anak laki taknak masuk sekolah takut masuk kelas oku

sbnrnya bkn saja sumbangan material diperlukan tp khidmat kaunseling

tiada keinginan utk kluar dr kepompong kemiskinan.... krjn akan bantu klau bbdk ni nak sekolah.. tp nak sekolah takde mood,.

yela tgk kwn2 selesa idup, baju kasut sekolah sempurna.

cuma mmg anti asal miskin je kotor... nak dpt bantuan tu org tgk anak2 dah besar tu yg payah dpt bantuan...

adila39 replied at 30-10-2019 12:04 AM
Masih ada ke yg makan nasi and garam zaman ni. hmmm. zaman jepun dulu pun makan ubi kayu rebus.. sed ...

Baca komen ni tak tgok MN sapa....setuju sgt dgn isi komen, terus tgok MN adilla rupanya......

Iya, akhir zaman ni rezeki melimpah ruah....sampai satu masa nanti tak de org yg layak terima zakat.....so, bg je lah kat org yg kurang berdaya mcm dorang ni....bkn dorang nk beli handphone mahal punnn....

Dlm kes keluarga ni....ketua keluarga pompuan....bekerja jugak, tapi dpt le rm12 sehari.....apa le dpt beli dgn rm12 tu....anak dia pun bekerja, cuma yg sulung tu kena jaga anak 2org....& org mcm ni pemikiran tak sama mcm kita.....doesng bkn mkm nasi & garam tetiap hari...maksudnya bila terputus bekalan....

Tak salah rasanya dia dibantu.....

Zeatyisaac replied at 29-10-2019 06:40 PM
Teringat cerita orang kampung ku dulu. Sebelum kaya, mereka ambik upah kerja sawah. Makan minum apa  ...

yea la sis.. ramai yg berjaya asal2 hidup susah...
yg penting usaha dan kena ade ilmu. tu ckp ade pendidikan insyaAllah atleast hidup selesa... tak semestinya mewah

dino replied at 30-10-2019 08:28 AM
bila sbut anak laki taknak masuk sekolah takut masuk kelas oku

sbnrnya bkn saja sumbangan mater ...

Aku mmg percaya.. Kalau bg ikan depan hanya mampu makan sehari je ikan tu.. Tapi kalau bagi joran.. Silap2 depa boleh jadi penjual ikan... Aku mcm tu dulu.. Sbb aku nak ubah hidup aku dan arwah tok.. Aku pejam mata sambung belajar selepas 2 tahun habis spm.. Aku percaya dgn ilmu saja boleh ubah nasib kami..

Kalau makcik ni betul2 nak ubah hidup dia.. Dia akan berkeras hantar anak dia ke kelas pendidikan khas.. Peluang dah ada.. Tapi dia sendiri sia2kan.. Skrg?

Aduh macam mana boleh tertelan minyak tanah tu.. Kesiannya.. Taktau nak kata pemalas ke or family ni memang tak de basic pelajaran pasal kerja kuat ke.. Yang diorang tau kais pagi makan pagi.. Ade lebih pun maybe nak enjoy sikit2 la kot beli top up main Internet ke, beli rokok ke.. Contoh nye laa.. Tapi yang mak la paling kesian sampai tua pun tak pernah merasa senang.. Kena tanggung anak2 cucu2 lagi.. Iols tak kuadddd...

Macam x the whole story, anak lelaki sehat sorang je OKU .ade yg x diceritakan ni.
Keje dekat petrol stesyen pun at least bole dapat 1.2 k sebulan

Mula baca igr ank kecik2 lg, rupanya dah dewasa semuanya

Miss.H replied at 29-10-2019 05:08 PM
Iolss susah nak percaya yang masih ada yang hidup susah "sangat" zaman sekarang ni. Semoga pihak ber ...

aku pun sama....mcm pelik la di zaman mcm nie masih ada yang susah...

kalau susah tiba2 tu aku blh terima..tapi kalau susah bertahun2 tu mcm ada something wrong...

ReginaGeorge replied at 29-10-2019 05:23 PM
Bertungkus lumus ke macam tu? Mak cik tau tak orang yang ada mild autism pun masih boleh bekerja, be ...

iols rasa keluarga nie tak ckp usaha nie.. keja ikut timing sendiri..rasa nak keja dia keja..sebab tu jenis kais pagi makan pagi..

skrg nie nak carik keja punya senang..semuanya di hujung jari... gaji minimum pun dah 1k..tu utk org yang tak ada qualification dan competency or skill. anak 2 org yg laki2 tu dah blh bawak 2k balik rumah...rumah pulak tak bayar..

budak yang dapat 7G pun blh jana duit dari instagram...yang anak pompuan tu blh keja buat dropship kat rumah... buat kuih ker...tlg org buat kuih ker... tlg org kopekkan ikan bilis ker...

hari2 aku tgk iklan org nak carik pekerja... mustahil x dpt keja...

org indon dgn bangla pun jauh merantau nak carik keja..takkan org msia sendiri merempat di msia?

jazaa100 replied at 30-10-2019 12:31 AM
Baca komen ni tak tgok MN sapa....setuju sgt dgn isi komen, terus tgok MN adilla rupanya......

...

Heheheh...now rajin sikit komen usually SR je

I just feel apalah sgt boleh buat dlm forum and komen and keep asking why and why and yeahh those remarks...
Kita x mampu bantu directly kita mybe ble adjust lifestyle kita even small gesture....so kita bantula jugak wlu seposen

sarah82 replied at 30-10-2019 08:39 AM
Aku mmg percaya.. Kalau bg ikan depan hanya mampu makan sehari je ikan tu.. Tapi kalau bagi joran. ...

Tak semua org kita bg joran blh ubah hidup dorang.....

Ada je yg jual joran tu sbb susah nk guna dia kata.....jual dpt duit, senang sikit....

Keluarga ni tak de org bimbing...mcm dino komen tu lah....jd dorang tak blh pikir apa nk buat.....

jazaa100 replied at 30-10-2019 09:15 AM
Tak semua org kita bg joran blh ubah hidup dorang.....

Ada je yg jual joran tu sbb susah nk gun ...

Kena bimbing.. Dan kena tanam azam utk berubah... Kita tak boleh sampai bila2 bantu..

jari10 replied at 29-10-2019 09:16 PM
Keliling rumah atau tapak rumah tu xde tanah langsung ke.. Atau jenis rumah terapung atas air? Bukan ...

setuju... most of them miskin minda.. x tau cara or x mau nak usaha lebih skit utk isi perut sendiri.. pengalaman aku tgk di negeri aku ni, majoriti org2 yg susah ada tanah yg agak luas di tepi rumah diorg.. tp penuh dgn semak samun.. bukan tanah org lain, tp tanah diorg or adik beradik diorg je pun tp x diusahakan.. bila ditanya kenapa x tanam ubi kayu, sayur? or pi tangkap ikan di sawah or sungai utk dibuat lauk harian diorg? msg2 x jawab.. diam.. kalo yg menjawab pun, ayat standard diorg "cik x tau masalah kami".. WTF?!! aku tgk jer org susah mengadu duit nak beli ikan xde tp pintu dapur tu betul2 tepi sawah.. keliling sawah tu ramai je mancing dpt ikan tp diorg boleh tgk je sambil mulut merungut duit nak makan xde.. bila tanya mkn x ikan darat, tau plak jawab makan je kalo org bagi.. mau x face palm aku dgn org mcm ni..

lg 1 perangai mak bapak yg x mau bg anak2 merantau utk cari rezeki lebih.. yg si anak plak kalo nak merantau, nak angkut anak bini semua sekali dgn modal nak merantau xde lgsg.. xde duit nak sewa umah/bilil, makan etc.. pdhal blh je pi keja kilang yang sediakan asrama.. cuma standby skit duit utk mkn dulu.. bila dah ada duit utk bayar deposit n sewa umah, baru la bw anak bini pi stay sekali.. ni x, semua kena berhimpit dlm 1 umah n keja kg yg pendapatan x menentu.. lps tu mula la anak2 diorg yg kecik tu x lekat kat umah sbb umah dah tlampau crowded.. merayap sana sini x tentu arah.. xleh brain aku dgn org mcm ni..

that's why pengalaman aku deal dgn org2 susah ni buatkan hati aku kering.. kalo org tua yg sebatang kara aku understood la.. ni yg muda dan boleh bekerja tp refuse to put an effort utk kerja lebih skit.. x larat nak brainwash diorg dah..  tp kalo jumpa kes yg mana perlu bantuan n really put their effort to make it work, mmg aku rasa seronok nak bantu..

Kaka ingat kan susah benor ni anak2 umor 2 ke 10 tahun... Ghupenyeee Dah tua bangke.. G ler carik kerja kat mana2 kedai tolong mak yg dah susah dari zaman muda. Badan mude.. Kuderat ade..tak kan nak bkepit ketiak mak.. Anak lelaki sorg tu masalah pcakapan jer.. Oghang lain but, bisu, pekak, tak berkaki, tak bertangan boleh jer berdikari