CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: Fir_za

Siape Penah Kena saman Berhenti kerja tanpa notis

kawan aku engineer...biasala...jd PM kt satu site ni........bos asik dok taram.......bos melayu....tiaw kaw2....pastu dok ugut2 baik ko letak jwatan je..........kawan aku tu trus bg surat letak jwtan 3 mnggu( 2mnggu dia ambik cuti tnpa gaji..smggu last settle2 apa yg patut) kira ckup2 ujung blan la.........sepatutnya 2 bulan sb dia dah kerja lebih 3 taun kt kompeni tu............dia feduli apa..........dr dok tgk muka bos cm hare baik bhenti.......pastu dia dpt surat mnta ganti rugi sb xckup notis 2 bulan.....surat tu dia campak dlm tong sampah je........

aku pun xpham........btoila...dah bos sound2 cabar kita p kejadh nak tnggu lg?? 2 bulan tu? pastu compeni antar surat mnta ganti rugi? agak2 korang patut ka xpatut? adil ka xadil?  aku pun xtau nk jwb apa.....biasala...abis madu sepah dibuang....tu jela ayat aku kt dia......

wtfffff.................kawan aku ckp 3 org dah staff dia bhnti 24 jam......gamak xtahan sgt.......

minggu depan nak failkan sama tuk dua orang engineer yang bhenti tak cukup notice

aku pernah dapat surat saman sebab berenti less thn notice period
automotive co. dari Japan
memang tak tahan 5 hari je aku kerja rasa nak cabut je balik umah melalak..

mmg cuak lah masa dapat surat tu
tapi aku buat bodo je
last2 senyap gitu je
surat dari lawyer

aku pun nk behenti ni. company baru mintk keja secepat mngkin. ikut aku, aku nk start keja bulan depan. sempat la aku settle apa yg patut.

dlm dilema gak. nk blah ke atau bg notis 2 bulan. 2 bulan tu lama gila (bg org yg keja dlm stress)

kazen aku pnah dpt surat saman sbb brhenti cabut cmtu jek
takut pnya pasal dia pi bicara then bayor seribu hengget

minggu lepas ada dua kes kat labor dept

1. tech - gagal diri tuk hadir, next stage - beri arahan agar saman tampal dibuat mengikut alamat dalam IC, iaitu kat umah mak dia

2. engineer - hadir, tapi tak mampoo nak bayar. lagi wat salah, lagi berlagak, pastu mintak bayar ansur. pastu lagi nak mintak diskaun. aku bagi diskaun 3 hengget jah. bulan2 bayar, mcm bayar myvi. pastu kena sound baeeekk punye mamat tu ngan timbalan pengarah dan ngan satu labor officer neh

Follow Us
esok; akan failkan dua tuntutan

1. tech - nak berhenti, takde notis, alih2 sms kat foreman miangmar, ckp nak berhenti. mcm orang tak p sekolah. dia still under probation, so notis tuntutan tuk seminggu.

2. supervisor - dah confirmed. hantar sebulan notice, lom sempat notice cukup, dah blah. keje tpt lain. yang kelakar tu, tadi ada satu awek called. dia kata ada satu mamat n ehh tercicir hp kat meja dia. pastu dia check2, nama aku laks ada dalam tu. dia called. aku ckp try called dari nomot hp tuh. hahaahahah kantoi. mamat nehh laa yang 'lari dari tugas' dekat 4-5 hari. jupe laa ko nanti kat labor dept. hehehehe

Saya da kerja dekat 1tahun,tpi gji stil tak naik2,.and i decide nk berhenti kerja dengan notis 24jam,..so,ape pndpt semua ??

S.M replied at 13-1-2016 04:02 PM
Saya da kerja dekat 1tahun,tpi gji stil tak naik2,.and i decide nk berhenti kerja dengan notis 24jam ...

syukur la dik... ada kerja.... baru setahun kot... ramai lg yg kerja bertahun tp takde increment...

Dulu ada satu member aku berenti tak cukup notis, HR ugut nak saman, member aku direct tanya bos dia nak dia (member aku) tulis surat layang pegi SPRM tak? lepas dari tu, tak de lagi kena kacau orang tempat lama.....bijak pandai hukum ada mengatakan "he who comes to equity must come with clean hands'....kalo ko tahu rahsia ko punya bos, ko lah sebenarnya Sivaji The Boss   

bagus thread ni.. uhuhu.. aku baru kerja smgu agak2 kena saman x? aku igt nk blah je, tp dlm offer letter tulis 4 mgu notis, to dorg xckp apa effect apa2 kalau aku berenti awal.. lgoun mcm xlogik sbb kerja pun aku xreti buat sgt tp notis kemain lama

kalau aku bg notis 24h, then aku mention kat HR xpayah bayar gaji aku ok x? lantak la 5 hari aku kena torture tu.. tp kalau dia bg aku suka la.. kekeke.. aku xngam la kerja situ... maybe korg akan pertikai kenapa baru smgu nk blah, tp tu la mmg aku xngam... hati dah meronta2 xnk dtg sana lg sbb tekanan emosi.. huhu..

point aku sekarang ialah aku takut dorg mintak aku bayar balik gaji walaupun benda tu x dimention dlm offer letter.. sblum ni aku berenti ikut apa yg company mintak, tp yg ni rasa mcm xmampu dah nk hadap dorg lg..

My 2 cents..

SELALUNYA..

Kalau kita jenis pekerja yang baru sebulan kerja dan skill set pun tak tinggi, kemungkinan besar company takkan ambil apa-apa tindakan mahkamah terhadap pekerja ni.. sebab kos nak saman ke mahkamah pun dah tinggi. Melainkan company taja pekerja ni belajar ke dan ada bon untuk bekerja untuk sesuatu tempoh.

JARANG-JARANG..

Macam Tuan Syd cakap kat atas, company akan pursue sampai ke Labor Court untuk menunjukkan kesungguhan mereka dalam mengajar pekerja untuk menghormati kontrak. So, the actions of initiating legal proceedings against the employee is for the purpose of deterring other employee from doing the same thing.

MAKA...

Pendapat saya, macam mana kita minta kerja dengan cover letter, datang awal ke interview, keluarkan company dengan cara yang sama dan tinggalkan nama yang baik. Jangan tinggalkan tempat kita cari rezeki dengan 'bad memories'.

Sekian.

nak minta pendapat .. saya baru kerja dua bulan , dan dalam offer letter tercatat kalau nak berhenti kerja kena bagi notis sebulan . Tapi disebabkan dah tak tahan sangat , rasa nak berhenti dalam bulan ini jugak . Masalahnya kalau saya berhenti bulan ini , ada kemungkinan yang sangat tinggi boss takkan bagi cuti untuk konvo hujung bulan nanti . Jadi apa yang patut saya buat ?

fir_za ape cerita ade sangkut ctos ke ?

Nak tanya kalau company saman kita sbb berhenti tanpa notis..berapa jumlah saman yang dorang akan buat??aku dah tak tahan kerja kat tempat aku ni..aku nak berhenti kerja 24jam tp nak mintak kat tlg kwn pass kan surat berhenti kerja tu masa aku offday..aku dah tak tahan sangat nak hadap muka org kat office nie..boleh ke mcm tu??

Syd replied at 25-9-2013 12:50 PM

1. tech - nak berhenti, takde notis, alih2 sms kat foreman miangm ...

Boleh tanya tak..nak mntk pendapat

Syd replied at 25-9-2013 12:50 PM

1. tech - nak berhenti, takde notis, alih2 sms kat foreman miangm ...

Boleh tanya tak..nak mntk pendapat