CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MAL

Fedtri Yahya Pun Terkedu Ibu Bapa Suruh Buat Loan RM50k Kalau Enggan Dicop Derhaka

kepompong replied at 28-3-2022 11:22 AM
ha ahh you.. pkp telah menyelamatkan i drp malapetaka nak elak jumpa dorang you… tak cium bau syu ...

Kalau bab duit harta pusaka, jgn percaya dgn yang 'alim2' ni.  Semua akan jadi mcm singa....terkam apa yang ada depan mata

anony-mous replied at 28-3-2022 09:42 AM
Ni pon syok jugak. Tp i jujur jah i mmg rasa syok je baca ada menantu dpt gelang emas dri mertua.  ...

Mak I lah mcm tu. Dia leburkan emas dia dan buat gelang utk 3 org menantu perempuan. Sebelum tu anak2 dh dpt bhgn msg2. Mak I x mahu emas2 tu jd pusaka.

capiloton replied at 28-3-2022 11:28 AM
kalau husben u masih bagi nafkah,
sabar dan buat hal sendiri jer. pedulikan mulut orang.

hb i skrg dah tak berani dgn i you i mmg jahat giler i cabar semua apa dia ckp dgn agama jugak. (he started it first) of course i menang….. sbb seblm ni i tak ambik port sgt psal hukum2 so apa saja dia ckp kat i pasal agama i terima je… sehingga lah 1 day tiba2 dia rasa nak jual semua shoplots (passive income kami) & nak bagi2 anak2 sbb dia kata tknk kena hisab lepas mati…  he always said that he adores his mum yg mati dlm keadaan miskin tkde harta & hari2 puji “kehebatan” mak dia  yg hidup tak hadap harta …. hamba Allah yg sabar dgn ujian kemiskinan.. blablabla

i ckp dah kenapa nak bagi anak2?? Bila u nak mati.. matilah cepat … budak2 dpt duit beratus ribu mmg menjolly la jawapnya… dia rasa anak2 pandai manage ke … . i mmg mengamok giler sbb years before we sold our bussiness for big amount of money, tapi endingnya duit tu habis camtuuuu aje. u know duit kan macam air .. ala .. macam cerita kassim selamat lepas kawen dgn sabariah tak perasan duit mengalir macam air endingnya tak dpt jual  sbb tkde buyer nak beli dgn harga semasa skrg lagi laa… susah dpt buyer jugak…

Tq u … harap i berusaha bersihkan hati i & sempat jadi bersih sblm i mati. Amin..

Edited by sara_thrash at 28-3-2022 11:52 AM

wujud je mak pak yang jenis nak anak-anak ikut kehendak mereka. kalau tak ikut mula lah cop anak derhaka, anak tak cium syurga dll.

cuma anak-anak yang mcm ni tak boleh nak meluahkan sgt permasalahan yg mereka tanggung sebab akan ada yg nasihat redha lah apa-apa pun tu mak pak kita. jgn derhaka, jgn buruki mak pak kita, ikutla kehendak mereka selagi boleh (wlu ko sendiri akan melingkup) gembirakan lah hati mereka dll. so anak-anak yg mcm ni pun dok lah dediam menanggung sendirian sbb org lain tak akan faham.

nasihat aku lah kan pada org yg camni kalau ko tak reti nak nasihatkan utk kes-kes yg mcm ni lebih baik diam je lah. ko boleh nak nasihat kan kalau ko pun senasib dgn anak-anak tersebut tp kalau rezeki ko dpt mak pak yg helok tetiba nak nasihat ala ustaz/ustazah bagi aku baik ko senyap sbb situasi & keadaan nya tak sama.

sara_thrash replied at 28-3-2022 11:49 AM
wujud je mak pak yang jenis nak anak-anak ikut kehendak mereka. kalau tak ikut mula lah cop anak der ...

Ye betul!

kepompong replied at 28-3-2022 10:52 AM
iye you… lepas mil meninggal, my hb down gila sbb dia rasa masa mil hidup dia tak sempat balas ja ...

I rasa i paham sgt apa u lalui. Mgkin x seteruk u, tp fil i jenis mcm raja mkn berhidang, air cuci tgn kena hulur dpn muka, pinggan sory la nk cuci. X sedar diri tu setakat berapa sen je bg ke ank bini. Klau kaya mcm vincent tan, i xkisah kena layan laki mcm raja. Lps tu laki i pulak jenis cuci pinggan sendiri , sng ckp mcm lelaki zmn skrg la. Nk lauk, ceduk sdri etc. Kdg2 masak pon dia tlg 1 lauk. Yela, bukan cacat x ada tgn kan? Melayu je yg hambakan prempuan zmn dlu. Lepas tu awal kahwin pernah la dia ckp laki i rajin, dtg rumah i, mil i siap letak mangkuk besar utk fil cuci tgn. Meluat aku tgk. I biar je. Xkuasa nk bg layanan mcm tu. Ada beza ye hormat & rela ko diperhambakan.

Kalau mil i nk jeles, tu masalah dia. Ko sendiri pilih rela jd hamba. Masa muda boleh lari lepaskan diri tp pilih utk beranak ramai dah susah dgn x keje. Skrg ni baru nmpk x ada hidang dah air basuh tgn. Dlu2 zmn 60an asalnya i rasa hidang air cuci tgn tu sbb laki keje sawah, tebang pokok, balik sekejap utk mkn, air paip x ada zmn tu. So bini mmg xkeje, nk mudahkan urusan laki, letak la air cuci tu. Skrg ni zmn moden xpayah mengada2 la .

Follow Us
kepompong replied at 28-3-2022 11:47 AM
hb i skrg dah tak berani dgn i you  i mmg jahat giler i cabar semua apa dia ckp dgn agama  ...

Cakap je kat laki you 'kalau taknak kena hisab or nak sgt mati dalam miskin, bagi semua reta benda tu kat i.  you tak kena hisab bila dah mati, i pun tak melarat bila dah jadi balu'.........ape kejadah bagi kat anak2 kalau nanti diri sendiri kena hulur tangan mintak bantuan anak2 tiap2 bulan.

capiloton replied at 28-3-2022 11:28 AM
kalau husben u masih bagi nafkah,
sabar dan buat hal sendiri jer. pedulikan mulut orang.

Actually byk kali pujuk hati mcm ni tp bukan sng. Smpai tahap i rasa x fair. Kenapa org lain beranak ramai tp org lain pulak kena tggung? Its ur choice bukan ada org rogol or paksa beranak ramai. Kalau jenis dlu t20, lepas tu rumah terbakar, jd miskin, lain cerita. Ni mmg tgh susah2 tu boleh tmbh 3-4 org. Smpai dah lepas umur pencen pon susahkan ank2 yg atas2.

I jugak pujuk hati, tlg mak ayah murah rezeki, tp itu la bila tgh sesak, nk beli rumah pon pernah xlepas2, i question betul ke? Kan dah jd xbaik kat situ. Mintak duit pulak utk benda xpenting. Bila duit kwsp boleh keluar, dah bgtau dkt husband i, jgn suruh mak ayah dia guna buat bisnes sbb statistik menunjukkan byk yg habis duit gitu je sb bisnes xboleh sustain. Tp tu la degil siap pinjam lg modal bisnes dgn agency kerajaan. Klau nk cerita mmg mcm2. I bukan menantu yg baik pon, tp at least i xsusahkan hidup diaorang.

fair_iza replied at 28-3-2022 11:47 AM
Mak I lah mcm tu. Dia leburkan emas dia dan buat gelang utk 3 org menantu perempuan. Sebelum tu an ...

Untung menantu2. I x harap sgt sbb tau mertua miskin tp i xsuka bila dia tanya i beli gelang sendiri. Org lain bersepah2 mertua bg brg emas.

anony-mous replied at 28-3-2022 12:01 PM
Actually byk kali pujuk hati mcm ni tp bukan sng. Smpai tahap i rasa x fair. Kenapa org lain beran ...

semoge urusan sis dpermudahkan.
dan rezeki seluas langit terbentang

Edited by kepompong at 28-3-2022 12:23 PM
asamfish replied at 28-3-2022 11:53 AM
Cakap je kat laki you 'kalau taknak kena hisab or nak sgt mati dalam miskin, bagi semua reta benda ...

kejadian dia nak jual & bagi anak2 ialah rentetan dia dengar kuliah ustaz kata lepas suami mati , ada isteri bolot semua harta lepas tu kawen lain, anak2 yatim tak dpt hak blablabla

pada waktu kejadian dia nak bagi anak2 kekonon sbb tknk kena seksa dlm kubur harta2 tak difaraidkan lepas mati… u know… bahagi ikut faraid seolah2 dia dah mati sbb dia nak nampak dgn mata kepala sendiri yg duit tu betul2 dpt kat anak2 bukan i songlap sorang of course i kecik hati giler sbb rasa macam dia tak percayakan i.  Lepas drp peristiwa tu i selalu ckp kat dia kalau dia mati i kena kawen cepat2 sbb kalau i tak kawen, kalau i horny nak make love dgn siapa… takkan nak berzina kot… padehal i cakap sbb nak sakitkan hati dia je u… umur dah separuh abad tkde siapa nakkan i lagi u.  Disebabkan dia pernah terfikir yg i akan kawen lain & jolly duit dgn hb baru sama macam yg dia dengar kat kuliah,,, i sentiasa cakap i mmg akan kawen cepat2 kalau hb mati… sbb i sentiasa ada rasa nak make love. Ustaz pon bongok jugak. dia hengat isteri2 yg ditinggalkan tkde perasaan nak make love ke

sampai skrg hb i tak mati2 pun & belum ada tanda2 dia nak mati yg ada tanda2 nak mati ialah i…. i ada hypertension, ada lump besar yg i malas nak surgery buang, & macam2 la masalah kesihatan kesan drp i depressed bertahun2 dulu

bellaa replied at 28-3-2022 12:15 PM
semoge urusan sis dpermudahkan.
dan rezeki seluas langit terbentang

Tq uols. Dlm tgh sembang2 ni jd lagi. Last month laki i dah bg mak dia duit, lepas tu msg minta lg. Alasan tggu bkm. Ni harini dpt bkm, tgk dah selamat dia transfer rm200 lg on top of rm300 yg dah dibagi. Laki i tgh nk pakai duit. Kalau mcm ni, smpai mampos pon kami laki bini x ada saving rasanya. Thn ni mmg malas nk beraya. Sbb tu i kecewa thn ni x pkp waktu raya. Nk balik duit, nk beraya duit lg.

anony-mous replied at 28-3-2022 12:19 PM
Tq uols. Dlm tgh sembang2 ni jd lagi. Last month laki i dah bg mak dia duit, lepas tu msg minta lg ...

i dulu pun macam ni … so i mmg tak kisah tkde saving. tupasal i beli jer shoplots (read as: duit dah kena allocate kat bank monthly)  so that hasil sewa tu i boleh pakai2…

tapi lepas mil meninggal kebetulan pulak semua shoplots dah abes bayar (kemampuan kita masa tu 3 unit aje) aleh2 hb kata nak jual sbb tknk mati kena seksa kubur disebabkan harta dunia… sakit hati kan…Nasiblah i jahat.. kalau i baik “ye bang, sy minta maaf bang sy ikut je bang” mmg dah selamat kena buli dgn laki pastu i sambung cycle dengki menantu macam mil pulak euwwww nauzubillah

i bangga tau dgn pompuan2 rebel. Pada i pompuan yg taat laki macam mil i tu pompuan hati jahat

mak aku suka duit...sapa xsuka kan.....tp dia xpenah minta duit anak2..cuma kami willing nak bg bila start keje...aku beradik 7 org...semua keje profesional...baygkn berapa mak aku dpt sebln...padahal dpt pencen dr arwah ayah aku jgk tu...tp mak aku ckp dia xguna pun duit pencen arwah ayah aku...dia guna duit2 yg kitaorg bg...dan setiap thn mak akan bg hadiah duit dkt ank2 dan cucu2...bila kira2 balik sama amaun mcm aku bg...tp mak aku bg tu aku tukar beli emas...

utk family mertua pun dorg ada pencen masing2...mmg xpenah mintak..klu kitaorg balik pun aku bg duit dkt dorg..dorg bg balik duit dkt anak3 aku...duit anak3 aku masuk dlm sspn...kwn2 aku ramai kata aku bertuah...ye aku bersyukur...klu tgk kisah ni pun mmg ramai kwn2 aku hadap mak bapak toksik...ada sorg tu klu mertua dia minta husband which is anak dia belikan mcm2...kwn aku ni pun nak mintak benda yg sama...aku nk ckp lelebih pun xreti...semoga tabah jalani hidup je la...

kepompong replied at 28-3-2022 11:22 AM
ha ahh you.. pkp telah menyelamatkan i drp malapetaka nak elak jumpa dorang you… tak cium bau syu ...

takpe you...kita sbgi parents mmg it's a learning process..doa byk2 tahajud insyaAllah Allah bagi jalan. byk juga iols belajar dari forum ni life is so challenging especially dlm membesarkan anak2...yg baik kita amik, yg buruk kita sempadani..eh dah mcm  nk OT lak sorry TT...

huh bunyi lebih kurang sama.. sedara meols pak doketod mak ada petrol station pun salu perli anak2 tak hulur dhuet.. padahal kete pun baper bijik , umah bunglow, dlm TH je jota2

koserr la dpt mak pak tak reti bersyukur mcm neh,, dah bau2 tanah pun.. simpan reta banyak2 bukan boleh bawak masuk kuburrr

Alhamdulillah mak pak meols tak mcm tu

Setelah akak membaca semua yang adik2semua menulis di forum ini akak tertanya tanya...

Cuba tanya balik pada mak bapak yang paksa anak berikan duit itu,

"semasa mereka muda dahulu BERAPA sen mereka hulurkan kepada mak bapak atau mertua mereka?"

apa yg kita belajar dari thread ni, jgn ulang kesilapan parents yg toksik ni...jadilah parents yg memahami, at the same time tegas utk bimbing dorg berdikari...dan jgn harap kat duit anak2 kita, dorg bagi, kita bersyukur dan boleh bersedekah balik dgn bagi hadiah2 kat cucu2 atau bersedekah kepada org susah...utk jadi sedemikian, kita kena start berusaha semasa kita muda lg, berjimat dan ada saving sendiri utk hadapi hari tua andai umur kita panjang. kalau yg keje gomen dah boleh tarik nafas lega sbb ada pencen utk tanggung diri sendiri.

Lista replied at 28-3-2022 01:08 PM
Sama dengan aku tapi kes lain..

Kasi duit bulanan kalau sikit je, kalau lambat je..siaplah kena mak ...

family hb i semua soft spoken , lembut2 orgnya.. psiko habis. tu yg bila mil meninggal tiba2 hb i rasa berdosa dgn dia sbb dlm memory dia mak dia tak pernah naik suara dgn dia . i SELALU naik suara kat hb kalau nak rebel2 i rasa ok je kalau mmg jenis tunjuk jahat.. sbb in future kita mmg ada memory “dah dia mmg buat aku camtu”

kalau family hb i semua memory bagus yg superficial… menyusahkan i sungguh2 . sbb hb tetap akan pertahankan family dia lagi baik/bagus drp i

white_musk replied at 28-3-2022 01:15 PM
Setelah akak membaca semua yang adik2semua menulis di forum ini akak tertanya tanya...

Cuba tanya b ...

tak bagi. malah menempek duduk rumah mak atau buat rumah baru atas tanah parents dorang lagi u…. masa i baru kawen, isu dgn pak sedara hb ialah pembahagian reta … asek2 citer pasal siapa dpt tanah tu tanah ni

alasan dorang… dorang miskin. & mak ayah pun tak hantar belajar tinggi utk dpt pangkat besor gaji besor like “they did”. so macam anak2 dorang jadi kaya disebabkan dorang