CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: SangPertala

Rumah Berhantu! Mendirikan rumah di atas tanah berpenunggu, page 55

kenapa orang mati jadi hantu ya?...apakah roh? memang syaitan?..kenapa ada pembunuhan mema ...
noor2 Post at 25-5-2011 17:17

yaww....soklan bonus.... ai like.... huhuhuhuhu... kalo hantu mati jadi ape ekk....? takan jd org kot...? ngeh ngeh ngeh..... itu kene baca tentang Qorin dan pahami btul2... payah nak jelas secara saintifik nih... tp, ayat2 dlm Al Quran bnyk sgt sebut tentang jin dan syaitan serta peranannya. Tiada sesiapa tahu akan keadaan kematian esok hari... kenapa manusia mati boleh jadi hantu...?? bnyk sgt nak di perjelaskan...salah satunya, Qorin org tu tak btul2 'bersih'atau ISLAM sejati... senang citer, jika orgnya kafir dan munafik, maka kafir dan munafik jugalah Qorinnya... bila mati, Qorin ini akan terus terusan kafir hingga kiamat....

Jin ini, menurut para alim ulama’, bukanlah dari kalangan 'jin yang biasa'. Jin ini tugasnya hanya untuk menyesatkan ‘tuan’nya, yang didampingi dari awal kelahiran hingga kematian manusia tersebut. Ada juga qaul yang menyatakan bahawa jin ini dilahirkan bersama-sama kita, akan tetapi ianya tidak mati apabila kita meninggal dunia kerana hayat mereka dipanjangkan Allah, dan mereka hanya dimatikan menjelang hari Qiamat.

Ketika manusia mati sama ada dalam keadaan beriman kepada Allah atau mati dalam keadaan murtad, syirik atau kufur hasil daripada tipu helah iblis dan syaitan yang sentiasa berada di samping manusia, menemani manusia ke mana dia pergi, ataupun mati dalam Islam tetapi bergelumang dalam maksiat.

Qarin akan berpisah dengan “kembar”nya apabila manusia meninggal dunia. Roh manusia akan ditempatkan di alam barzakh, sedangkan Qarin terus hidup kerana lazimnya umur jin adalah panjang. Walau bagaimanapun, apabila tiba hari akhirat nanti maka kedua-duanya akan dihadapkan ke hadapan Allah untuk diadili. Tetapi qarin akan berlepas tangan dan tidak bertanggungjawab atas kesesatan atau kederhakaan manusia.

Dibawah sedikit surah berkaitan jin manusia atau Qarin....

Surah An Nas...

BismillahiRahmaanirrahim....

[1]
Katakanlah (wahai Muhammad): “Aku berlindung kepada (Allah) Pemulihara sekalian manusia.
[2]
“Yang Menguasai sekalian manusia,
[3]
“Tuhan yang berhak disembah oleh sekalian manusia,
[4]
“Dari kejahatan pembisik penghasut yang timbul tenggelam, -
[5]
“Yang melemparkan bisikan dan hasutannya ke dalam hati manusia, -
[6]
“(Iaitu pembisik dan penghasut) dari kalangan jin dan manusia”.

check in....belom sempat merayo jek lagik...nak booking bilik dulu....

ilang penat kang leh rayo2...pastu wat onar sket2 kat sinih....

yaww....soklan bonus.... ai like.... huhuhuhuhu... kalo hantu mati jadi ape ekk....? takan ...
SangPertala Post at 25-5-2011 18:05

terima kasih....atas penerangan

tapi ada hadis atau ayat quran tak berkenaan Qarin ni?

Reply 1297# feyo

rumah aku yang sekarang baru macam2 yang wujud.

cer citer cer citer... len kali kalo ader kain lagik dilibas, ko tarik jer... hahahaha...

Post Last Edit by halimi78 at 25-5-2011 20:36

Reply 1303# noor2

Telah berkata Ummul Mukminin As-Sayyidah Aishah binti As-Siddiq:
Bahawasanya Rasulullah s. a. w telah keluar dari sisinya pada satu malam,
tiba-tiba berlakulah satu tiupan (syaitan) terhadapnya. Maka Rasulullah pun
datang melihat perkara yang sedang saya lakukan. Baginda bertanya:
Apakah yang terjadi Aishah? Maka saya menjawab: Apa halnya saya, tidak
diberi daya sebagaimana yang dikurniakan kepada engkau? Jawab
Rasulullah s.a. w.: Adakah syaitanmu telah datang. Maka saya menjawab:
Wahai Rasulullah. Adakah syaitan bersamaku? Jawab baginda: Ya. Saya
bertanya lagi: Adakah terjadi pada tiap manusia. Jawab baginda: Ya. Maka
saya pun bertanya: Adakah juga berlaku atasmu wahai Rasulullah. Jawab
Rasulullah: Ya tetapi Tuhanku memelihara akan daku hingga aku selamat
daripda tipu dayanya.

Reply  noor2
halimi78 Post at 25-5-2011 20:34

k.nor tanya pasal qarin....

Follow Us
Reply 1306# noor2

Tidaklah salah seorang daripada kamu (yang lahir ke dunia) melainkan dia telah dipertemankan dengan scorang kawannya daripada jin dan seorang kawannya daripada kalangan malaikat. Sahabat bertanya: Adakah engkau juga wahai Rasulullah? Baginda menjawab: Dan saya pun. Akan tetapi Allah menolong saya daripada gangguannya, maka tidaklah ia mendorong saya, kecuali kepada kebaikan

ada relate x dgn yg td?

Reply  noor2

ada relate x dgn yg td?
halimi78 Post at 25-5-2011 20:48

yang ni adala...yang tadi mana ada ayat ni,..

Reply 1308# noor2

keduanya ada bkaitan bkaitan..
hadis yg kedua menyebut asal usulnya Qarin..
dr bangsa jin.. tp bukan yg biasa..
yg dsebutkan Qarin membisik/mengajak ke arah kejahatan..
dlm hadis yg pertama.. mmg x dgunakan perkataan Qarin..
tp d situ dgunakan 'syaitan' 'syaitanmu'---> syaitan yg spesifik
Jawab Rasulullah s.a. w.: Adakah syaitanmu telah datang. Maka saya menjawab:
Wahai Rasulullah. Adakah syaitan bersamaku? Jawab baginda: Ya. Saya
bertanya lagi: Adakah terjadi pada tiap manusia. Jawab baginda: Ya. Maka
saya pun bertanya: Adakah juga berlaku atasmu wahai Rasulullah. Jawab
Rasulullah: Ya tetapi Tuhanku memelihara akan daku hingga aku selamat
daripda tipu dayanya.

perhatikan soklan dan jawaban yg bold.. dan kenyataan yg bgaris..
ada x dlm petikan hadis lg satu?

Reply  noor2

keduanya ada bkaitan bkaitan..
hadis yg kedua menyebut asal usulnya Qarin..
dr b ...
halimi78 Post at 25-5-2011 21:08

owh...sekarang terang dan jelas.....terim kasih...

Reply 1310# noor2

welkam...........

Reply  noor2

welkam...........
halimi78 Post at 25-5-2011 21:14

eh...huruf 'a' untuk 'terima' dah tertinggal rupanya...

Post Last Edit by halimi78 at 26-5-2011 00:31

Reply 1312# noor2

kalu sebut 'trimas' lg byk tertinggal...

btw.. kalo rajin belek2 semak2.. rasanya akn jumpa gak pasal yg ni..
pendapat yg mengatakan qarin itu refleksi/'cermin' seseorang..
jika orgnya beriman.. berimanlah ia.. jika fasik orgnya.. maka fasiklah ia..
masih mcari apa sandaran hujahan yg ni..
tp rata2 mhujahkan bsandarkan 2 hadis yg kat ats tu..

kang aku cantas kredit ada yang terasa...
jangan la buat posting takde nilai dekat sini atau erti kata lain nyembang

kalau rasa posting takde nilai tu edit la cecepat atau delete je...kang aku cantas kredit atau terus beri amaran...tak kira la sape

Reply 1303# noor2

sama-sama... bg saya utk paham bagaimana hantu boleh terjadi dan dr mana asal usulnya bukan sesuatu yg 'umum'... hal mcm nih kita mst rujuk pada guru atau yg arif dlm hal berkaitan alam halus...

jgn runsing memikirkan 'adakah bila aku mati sok jadi hantu...?'.... beramal ikhlas kepada Allah dan RasulNya dan cenderung mentauhidkan Allah adalah 'jalan paling selamat' supaya terselamat 'Qorin kita dr kekafiran' seterusnya terselamatlah kita dr segala bisikan dan hasutan keburukan...

Surah An Nas adalah firman Allah tentang syaitan dan jin(qorin)... kupasannya memerlukan guru yg arif Al Quran.... maka pemahaman yg sekadar "ada2 saje" tidak mencukupi disamping perlu pula "beriman dan mengamalkannya"...

Rukun Iman jelas menyuruh kita Beriman Kepada Al Quran.... maka beriman dan beramal lah kpd Al Quran dan nescaya Allah berikan "rahsia" kpd sesiapa yg di redhaiNya...

Reply 1309# halimi78

salam bro limi, sungguh cantik hadis ni... terima kasih bro ingin berkongsi...semoga Allah memberi hidayah kpd sesiapa pon yg "sanggup" beriman dan beramal dgn Al Quran dan Hadis... insyaAllah...

Oleh kerana sebelom nih ade yg menanyakan lagi tentang baen, so aku nak certa lagi ape yg baen pernah lalui depan mata beliau sendiri... mmg susah kita di Malaysia utk lihat perkara melibatkan kesaktian.. lbh2 lagi perkara yg langsung tidak masuk akal... sbbnya, kita mengamalkan "syariat" yg "bersangatan" berbanding org seberang yg cenderung mengamalkan kebatinan serta kerohanian yg sgt2 khusus...

mmg tidak disangkal adalah lebih elok jika hal yg bersangkutan dgn 'kesaktian' atau 'karomah' nih menjadi 'rahsia' para ilmuan kerohanian..  so, baen pernah lah citer ngan aku mengenai seorang yg kira2 bersaudara dgn baen juga nih... dia nih mondok di pesantren agak lama jugalah...sekitar 7 tahun...

ilmu yg dipelajarinya bnyk mengamalkan surah AL Ikhlas.... disebabkan dia merasa diri sudah terlalu 'berkaromah' atau sakti jd timbul rasa riak dan takbur pada dirinya..

Suatu hari dia dtg ke rumah baen.... ok. ingt lagik tak aku kata baen ada abg sedara yg terer bab ilmu nih...? kebetulan abg sedara baen nih ade kat depan rumah... tgh memotong buah betik hasil dr kebun... dtg ler sedara baen yg sorang lagik nih ajak bersembang ngan baen dan abg sedara dia nih...

dlm bercerita tuh, dia pon dengan riaknya mengaku2 dirinya kebal tidak mampan senjata... kononnya sudah diuji dan berhasil akan kesaktian ilmunya... tanpa segan silu meriakkan dirinya tuh, di suruh2 cuba menetak tgnnya.......

Abg sedara baen nih menolak2 utk berbuat seperti disuruh...malangnya, sedara baen nih ambil pisau ditetak2 tgnnya depan abg sedara baen nih... riak dan takburnya sudah amat keterlaluan dan sgt lah 'menderhaka' jika diujicoba kesaktian ilmu semata2 ingin menunjukkan kpd org lain bahwa diri sudah terlalu sakti matraguna...

Abg sedara baen sekali lagi disuruh2 supaya menetak tgn sedara nih tp msh ditolak dgn lembut dan sopan.. malah diherdik pula kerna seolah2 tdk percaya dgn ilmunya yg boleh menjadikan dirinya kebal senjata...

Ketika ini, abg sedara baen sudah tidak tertahan lagi kerna berlaku 'kederhakaan' dan riak seorang murid kepada bekas gurunya sendiri.... akhirnya, abg sedara baen nih ambil pisau tuh kemudian di kuis hujung pisau itu ke tanah...lantas bila diletakkan pisau tu ke tgn sedaranya nih, maka terputus lah pergelangan tgnnya...

menjerit meraunglah sedaranya nih dgn darah mencurah2 keluar dan tgnnya sudah jatuh ke tanah..... baen dan abg sedaranya hanya melihat saje perkara itu berlaku kerana ingin memberi pengajaran kpd sedaranya nih lantaran terlalu riak dan takbur....

tiba2 isteri kpd abg sedara baen nih pon keluarlah melihat kejadian... alangkah terkejutnya melihat tgn terputus lalu tahulah dia suaminya yg melakukan hal itu.... dipujuk suaminya utk melakukan sesuatu agar pulih semula tgn sedara baen nih... setelah dipujuk2, akhirnya suaminya berkenan merawat semula tgn yg terputus itu...

diambilnya tgn yg terputus tuh kemudian diletakkan semula tgn itu supaya bercantum semula...sambil membaca ayat2 tgnnya menekap tmpt yg terputus itu...dgn izin Allah, bersambung semula tgnnya seperti biasa...

terus sedara baen nih minta maaf pada abg sedaranya nih dan menangis2 serta merayu2 agar tidak diberitahu hal ini kpd gurunya.... abg sedaranya diam shj....tp baen, tidak berdiam diri lalu baen pon menceritakan siapa abg sedara dia nih sebenarnya...

rupanya, abg sedara dia nih adalah anak murid kpd gurunya puluhan tahun yg lalu.... alangkah terkejutnya sedara dia nih dan sekali lg dia dia minta maaf kerna kelantangannya mendabik dada menyangka diri sudah mempunyai ilmu yg amat hebat padahal hanyalah 'secebis' dr ilmu Allah Yg Maha Luas KeilmuanNya...

akhirnya abg sedara baen berkenan memaafkan sedaranya nih dgn nasihat yg diberikan, sedara dia nih kembali mentauhidkan Allah dan merendah diri sekalipon sudah mengenal MATI...

Rate

1

nak tunjuk terror..tapi silap org
rupanya super senior dia sendiri

Reply 1316# SangPertala

salam..

bila drenung2kan balik hadis2 tu.. tingat apa yg pernah dpesankan dulu oleh seorang hamba Allah.. dia x gtau mana hadis bkaitan ke apa masa tu.. cuma gtau ada dsebut dlm kitab lama..
"bahwasanya dlm hidup seorang manusia.. yg tgolong dlm golongan org kebanyakan.. akan ada 3 peneman.. yg akn menemani selama hayatnya.. yg mana 2 drnya dr kalangan malaikat.. berada di kiri dan kanannya.. dan peneman ke3 dr kalangan syaitan.. yg menunggang dbelakangnya.."
mbayangkan betapa dekatnya syaitan yg akan mbisikkan manusia ke arah kemaksiatan dan kedurhakaan..
    na'uzubillah.....

Reply  noor2

sama-sama... bg saya utk paham bagaimana hantu boleh terjadi dan dr mana asal ...
SangPertala Post at 26-5-2011 10:27

ya terima kasih......