CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

[Tempatan] (VIDEO) Hello, Kenapa Nak Pilih Menantu 'Gomen' Sahaja, Ingat Kerja Swasta Lekeh

Peterpan17 replied at 25-12-2016 08:43 AM
Itu dia. Mmg derang ada yg gaji besar tp boros tak hengat dunia. Bila tgh bulan mulalah dok mesej  ...

Orang gomen mmg byk x menabung utk hari tua sebab diorg ada pencen

RED 666 replied at 25-12-2016 09:30 AM
Orang gomen mmg byk x menabung utk hari tua sebab diorg ada pencen

Pencen pun tak cukup. Pak mentua aku first dpt pencen 10 thn lalu. Tiap2 bulan kena top up duit gak. Anak2 bg duit utk top up.  Mgkn yg gaji besar pencen blh cover2 lg tp yg ranking biasa tu, pencen cukup mkn saja. Bg pendapat aku,sepatutnya bila kita bekerja, segala hutang piutang kena selesai sekurang kurang pd umur 50-55 thn. Jd bila pencen atau tak bekerja lg pd usia 58-60 thn, kita tak terbeban dgn hutang. Duit yg ada guna utk medication dll. Ini tak, dah tua tua pun msh gigih nak byr utang. Mcm aku ckp, klu ada 60 thn loan, pun ada yg sanggup amik.

Peterpan17 replied at 25-12-2016 09:51 AM
Pencen pun tak cukup. Pak mentua aku first dpt pencen 10 thn lalu. Tiap2 bulan kena top up duit ga ...

Sekurang2nya pencen dpt seumur hidup, kwsp swasta bila dh habis mmg masaklah jwbnya

RED 666 replied at 25-12-2016 10:11 AM
Sekurang2nya pencen dpt seumur hidup, kwsp swasta bila dh habis mmg masaklah jwbnya

Pencen seumur hidup?? Ikut kata pak dan mak mentua aku bukan seumur hidup. Ada time limit dan calculation. Aku tak tanyalah pula berapa lama dan mcm mana calculationnya.  Itu psl aku ckp, bila kita manage financial kita dgn betul, KWSP tu walau dah amik kuar bila dah tak kerja, takdelah kita terkulat kulat mengharap duit ehsan anak ke, sedara mara ke. Bukan ke menabung tu lg bagus drpd berhutang? Aruah pak aku aman aman saja bila dia dah tak kerja lg umur 58 thn smp dia meninggal umur 74 thn takdelah kebulur. Pd masa dia tak kerja umur 58 thn ada 2 adik aku msh belajar lg. Aman2 je dia managed finance dia. Blh gak support family. 8 thn terakhir sebelum dia meninggal dia sakit teruk stroke smp tak blh bangun. Takde juga minta duit ehsan sana sini. Duit yg dia simpan selama ni tulah yg membayar apa2 yg patut.

Peterpan17 replied at 25-12-2016 10:17 AM
Pencen seumur hidup?? Ikut kata pak dan mak mentua aku bukan seumur hidup. Ada time limit dan calc ...

Setau aku mmg pencen seumur hidup, kalau swasta gaji besar mcm oil gas mmg untung leh dpt kwsp berjuta leh tanggung smpai akhir hayat

RED 666 replied at 25-12-2016 10:25 AM
Setau aku mmg pencen seumur hidup, kalau swasta gaji besar mcm oil gas mmg untung leh dpt kwsp ber ...

Aku pun ingat seumur hidup, tp mak dan pak mentua aku ckp bukan seumur hidup. Ada calculationnya dan time limit. Nanti aku tanya adik aku. 2 org adik aku pun keja gomen gak. Tp yg sorang tu keja university dia kata dia pilih skim KSWP. Dia tak mau skim pencen tu. Tak pula aku tanya lbh lanjut kenapa. Karang tengahari aku jumpa dia, aku tanya.

Follow Us
Aku keje gomen. Aku akui org keje gomen ni diorg x pndai manage duit. Selera besar dr gaji. Kalau dh gaji ciput kene la kurangkanh beranak pinak tu. Pakai je la kereta yg biasa2. Ni aku tgk mostly gomen pakai kereta import manjang. Duit abis kt kereta sblm beli rumah. Bila umur dh lanjut baru nk beli rumah. Tu yang masih menanggunh hutang rumah walaupun dah pencen, pencen pon bukannya besar sgt. Yg penting masa kerja hidup sederhana dan mesti ada saving. Toksah nk bangga sgt keje gomen leh buat loan sana sini. Tak tenang hidup selagi beban dgn hutang.

Peterpan17 replied at 25-12-2016 10:36 AM
Aku pun ingat seumur hidup, tp mak dan pak mentua aku ckp bukan seumur hidup. Ada calculationnya d ...

Selain dr pencen, org gomen jugak ada faedah perubatan di waktu bersara, kalau kena penyakit kronik mcm sakit jantung dn sakit buah pinggang tak perlu risau sbb gomen tanggung semua kos bedah dan dialisis. Kalau keje swasta mmg rabak kwsp dibuatnya sbb kos2 berubat penyakit2 mcm tu sgtlah mahal

RED 666 replied at 25-12-2016 11:15 AM
Selain dr pencen, org gomen jugak ada faedah perubatan di waktu bersara, kalau kena penyakit kroni ...

Ya, itu aku setuju. Tp bg aku adalah lbh baik ada duit back up bila di kita di usia senja drpd menanggung utang. Tak rugi pun. Aku punya preparation utk ari tua& klu sakit selain duit simpanan yg cukup, adalah insuran. Beli insuran yg cukup coverage bukan yg suam2 kuku/basic. Apa apa pun semuanya back to financial planning yg bijak

Kat kg akak, ramai jantan2 menganggur yg kdg2 jual ikan,bukak bengkel motor ,jual burger ramai kawin dgn cikgu pompuan, ye la cikgu2 tu kene trf situ dah xde jantan lain, tinggal yg xsemengah mane rembatla yg mane smpt takut dikata andartu tua pulak

Peterpan17 replied at 25-12-2016 10:36 AM
Aku pun ingat seumur hidup, tp mak dan pak mentua aku ckp bukan seumur hidup. Ada calculationnya d ...

Nanti dah tanya inform sini. Aku pun xrasa pencen utk seumur hidup. Kerja kerajaan berkhidmat 10thn dah boleh bersara(bersara pilihan). Takkan yg mcm ni pun dpt pencen seumur hidup.untungla tempoh bersara lg lama dr bekerja

Bkn mak mertua je.jantan2 x sedar diri pun ramai (x semua ok)berangan nak kawen dgn org gomen esp cikgu(esp janda!) sbb senang nk tumpang buat loan,nak rasa bonus ciput celah gigi tu...pastu kalau bini mati,harta dpt kat laki..keji sial perangai mcm ni

Peterpan17 replied at 25-12-2016 10:17 AM
Pencen seumur hidup?? Ikut kata pak dan mak mentua aku bukan seumur hidup. Ada time limit dan calc ...

Aku rs seumur hidup kot.atuk aku meninggal thn 2009 ms umur 90 cmtu.smpai skarang nenek aku dpt pencen atuk aku

nikaido replied at 25-12-2016 12:19 PM
Nanti dah tanya inform sini. Aku pun xrasa pencen utk seumur hidup. Kerja kerajaan berkhidmat 10th ...

Aku rasa pencen mmg unt seumur hidup. Cumanya, after certain years dpt pencen, jumlah akn kurang ikut calculation la. Unt yg bersara pilihan, contohnya umur 45 dah nak bersara pilihan, pencen hanya akan dpt bila achieve umur yg betul2 ko pilih bersara initially. Mcm aku, aku sign bersara umur 56 tahun, if aku bersara pilihan umur 45 tahun, pencen aku cuma akn dpt once aku umur 56 tahun

nikaido replied at 25-12-2016 12:19 PM
Nanti dah tanya inform sini. Aku pun xrasa pencen utk seumur hidup. Kerja kerajaan berkhidmat 10th ...

Kerja gomen setakat bawah 25 tahun je dpt pencen sikit je iaitu suku jumlah gaji basic akhir

Nk pencen separuh gaji akhir kena keje 25 tahun ke atas

huntungla keje gomen jd kasta brahmin
Idaman mak mentua & bank

Huhu...pompuan xde kerja, xde mak mertua nak ke...

Edited by 32kW at 25-12-2016 05:51 PM
pearl.silver replied at 25-12-2016 12:54 PM
Huhu...pompuan xde kerja, xde mak mertua nak ke...

Ada je.. My mom asal kampung gak, helok je layan my only SIL tu. Tak kisah pun menantu gomen ke private or sahm asalkan bertanggungjawab kat spouse masing2 my mom dah okey.

Tapi i paling nyampah set set acik kepam yang demand nak menantu pompuan kerja padahal anak sendiri jobless dok rumah makan tanggung berak cangkung    

32kW replied at 25-12-2016 05:50 PM
Ada je.. My mom asal kampung gak, helok je layan my only SIL tu. Tak kisah pun menantu gomen ke  ...

Yg tu penting kot
Menjamis masa depan ank jantan dia  

my mum prefer ioll keje dgn company glc je