CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MyBJZone

Terabaikah Tanggungjawab Isteri pada Suami Bila Isteri Bekerja??

tugas utama isteri yg termaktub dlm kitab hanya MELAYAN SEKS SUAMI dan MENJAGA ANAK... tugas kemas rumah segala tu... tugas yg termasuk dlm tggjwb suami.

zaman tok nenek.... kebanyakkan isteri suri rumah shj dan suami keluarga bekerja. so bila dh bini dok kat rumah.... dan suami kuar bekerja yg rata2 membanting tulang 4 kerat... kdg x balik rumah berhari2.... maka isteri la buat semua kerja rumah. x kan duduk terkangkang jek kat rumah... kang laki balik penat2 cari rezeki tu... kena marah pulak. dh la laki tipikal melayu nk kena layan mcm KING...

so kerja2 rumah tu dh jd sebati.... dan menjadi mentaliti bahawa KERJA2 RUMAH ATAS BAHU ISTERI... laki cari nafkah. x buat kerja rumah....

zaman berlalu.... dan menginjak ke era millenium. kebanyakkan isteri zaman skrg sudah kuar bekerja rentetan keperluan material yg mendesak dlm arus globalisasi dan pada masa yg sama turut memikul TGJWB tersebut iaitu mengurus rumahtangga dan bekerja.

berbalik pd isu TT nih.... isteri bekerja, dimana tggjawabnya pd suami?
sementelah suami MAMPU provide segalanya kecuali MAID...

erkk... susah jugak nk menjawab nih.

benda ni berkait dgn soal IBADAT dan IKHLAS. suami mencarik nafkah itu ibadah. ibadat yg dibuat dgn ikhlas insyaAllah akan diberi pahala.

isteri keluar bekerja adalah dengan KEIZINAN SUAMI. kalau suami x izin bekerja, maka berdosa kalau isteri kuar bekerja jugak. dan kalau sudah diberi keizinan, maka isteri perlu menjaga kehormatan diri iaitu tahu menjaga batas pergaulan sebagai isteri.

soal gaji isteri perlu atau tidak dimanfaatkan pd keluarga, itu bergantung kepada keredhaan isteri. sebab ulama sepakat gaji isteri adalah hak mutlak si isteri. tidak perlu membelanjakannya kpd rumahtangga kerana tugas mutlak mencari nafkah telah dipertanggungjawabkan pada SUAMI. so kat sini.... tolak ansur itu pentinglah. kalau ada belas ihsan di pihak isteri... alhamdulillah. kalau x, suruh ajek isteri berhenti keja. abis citer.

soal isteri bekerja, tetapi x membantu dlm rumahtangga pulak.... kalau suami mampu sediakan MAID lah utk buat kerja-kerja rumah. x pun sila bahagi2kan TUGAS utk buat kerja rumah. dulu masa attend kursus kawin.... mengemas rumah neh adalah TANGGUNGJAWAB BERSAMA suami isteri. so saling bertolak ansurlah. sapa penat, berehat. sapa rajin, buat lah.

ermm... apa lagi yerk?
isu nursery anak... pd aku patut isteri yg bayar lah. sbb jaga anak tu tggjwb isteri.

hal2 kecemasan... keta pancit ke apa... kalau ada dua keta, tuan punya keta la kena kuar duit. kalau 1 keta utk semua urusan keluarga, kongsi2 lah kuar duit.. = KOREK TABUNG LAH.

apa lg yerk........ntah la. pening kepala aku memikiorkannya.

aku x kuar duit sesen pun dlm rumahtangga. duit x pernah dpt kecuali topup hp kalau aku terbuat derk x byr. duit aku ntah aku buat apa. aku beli brg yg aku suka. kuar mkn ke. berjoli katak ke.

tp aku tgh berfikir neh... kalau aku x kerja wajar x aku mintak duit elaun RM500 sebulan?
sila vote utk aku

Rate

1

Reply 93# IceCream_Soda
aku penah tgk cite CEREKARAMA tajuk die ANAK EMAK.
sebijik mcm kesah ko cite nih..
bini die kontrol laki sampai kasik belanja $10/day jek...
nak lelebih mintak kat bini..

last2 laki di ekawen laen..hahah..

aku rasa ar..tak perlu nak kontrol org lelebey..
ko respect org tuh n insya allah org tu akan respect ko..
yg mcm ni lagi baik kot.
tp kalo jenis yg tak semenggah.itu cite laen plaks.

tugas utama isteri yg termaktub dlm kitab hanya MELAYAN SEKS SUAMI dan MENJAGA ANAK... tugas kemas r ...
afja Post at 15-7-2011 10:18

panjangnyaa bebelann....lelaki tak suka tau dengar bebel2 panjang2 nie.

RM500 ajer? sedangkan "nafkah" utk maid pun standard rm600 taww..
low class la ko nie..

Reply 123# Hana

jgn x tau... org lelaki kalau start berleter.... kalah mak nenek taww

owh! gaji maid dh naik yerk?
ingatkan RM400 lg mcm dulu2

ok la. up sikit.... RM601

sebenarnya pokok pangkalnya semuanya berbalik kepada TT.. Sepatutnya TT sebagai seorang lelaki hendaklah mampu untuk mendidik isteri TT bukannya menyalahkan isteri orang lain.. Semua yang TT nampak keburukaan pada isteri TT adalah kelemahan kepimpinan TT.

TT adalah seorang yang lemah... Sila jadi pemimpin yang tegas dan mempunyai ilmu kepimpinan..

Kalu dah cuba pimpin isteri ke jalan yang betul tapi si isteri masih tidak mahu ikut.. silalah cari solusi lain.. poligami atau bercerai kalu berani ler.. kalu tak silalah bersabar dengan sikap isteri anda sentiasa memohon kepada Allah untuk memberi hidayah kepada isteri anda.. Sekian, terima kasih

Rate

1

Reply 1# MyBJZone

Kenape nafkah makan, minum, pakaian, tempat tinggal.. belanja anak2 sekolah...harus suami yang bertanggungjawap sepenuhnya, sedangkan isteri berkerja..sama berkerja?

dasat jgk intro..
rasa nye kalo tanya2 org yg jahil pon die tau..
keperluaan asas tu mmg tangungjawab/wajib atas somi.
kalo tak mampu nak menyediakan bgs jgn kawen ajek.
tp itu laaa..zmn skrg ni kbykn nye lelaki tak mampu...tp NAK kawen juge.
dgn harapan...daa kawen ade laa rezeki kawen..dah beranak ade laa rezeki anaak plak

tp yg aku paham laa kan, paling lekeh gile laa...yg tak bape nak asas
selain dr nafkah2 yg d atas adelah patot kalo isteri sendiri yg kuar belanja
dan aku rasa bkn nafkah somi mcm:
1. hiburan
2. make up + accessories emas berlian zulian bagai
3. mkn2 fast food yg takmkn pon tak per n masih buley hidop
4. gi holiday, tak gi holiday pong org tak mati jugek..
5. bla2

tp kalo aku ar kan...yg tak bape asas tu kan..kami ade akaun bersama
dan gune laa duit tuh..pastu kalo katakan aku yg beriye nak mkn fast food ke nak mkn beso ke, aku rela belanja.
begitulah sebaliknye..holiday pong sama..dah ade n kumpul bajet pastu pergi laa.
tp so far ok jek, sbb laki aku bkn jenis berkire,tp aku plk rase kesian, sbb aku ni sayaaaang duit.

Follow Us
isu nursery anak... pd aku patut isteri yg bayar lah. sbb jaga anak tu tggjwb isteri.

let say 1 anak hantar nursery 250.00 sebulan
anak ade 3 org
3 x 250.00 = rm 750.00 sebulan

ramai para isteri yg x mau beranak ramai kalu mcm ni...

Reply 127# haitt

boleh buat pilihan either dok rumah jaga anak atau hantar nursery/umah mak/mertua/maid

pilihan di tgn anda. anda bagaimana?

Pada smua foremer yg tak puas hati.. yang menyarankan ambik maid,suruh cerai.. kmgkinan mereka ini t ...
MyBJZone Post at 15-7-2011 09:40

Kah.. Kah.. Kah... Are you for real???  

Nih thread betul2 problem or thread sajer nak provoke?

Post Last Edit by silica_SiO2 at 15-7-2011 11:54

uit..biar betoi..pes time aku dgr neh weh.
kalo laa isteri yg bayo nursery/nafkah anak, aku rasa2 aman la mahkamah
tadak org naik turun mahkamah tuntut nafkah anak ngn bekas somi??
tak gitu ke?

anak tu tanggungjawab isteri sorang je ke? isteri sorang je ke wat anak?

Pada smua foremer yg tak puas hati.. yang menyarankan ambik maid,suruh cerai.. kmgkinan mereka ini t ...

Spt yg saya kata awal2...naskah adalah tanggungjawap suami sepenuhnya..tapi kalau isteri bekerja dia boleh juga membantu mana yg patut...tapi kalau TT merasakan semuanya TT sudah boleh tanggung maka boleh juga TT suruh isteri TT berhenti kerja, krn sama je, dia kerja dapat duit semuanya utk dia, sedangkan TT belanja semuanya.

Kalau saya didalam situasi TT, saya akan minta isteri berhenti kerja..justifikasi saya kenapa dia perlu berhenti kerja ialah, krn saya mampu tanggung semua tanpa satu sen pun dari duit dia..sedangkan kalau dia bekerja, dah la duit dia duit dia, balik rumah plak tak mampu buat kerja sebagai surirumah tangga dan satu sen pun dia tak tolong dari segi kewangan..baik dia berhenti kerja dan tumpukan sebagai seorang isteri.

kalau dia tidak taat...maka saya akan berikan dia kata dua..sama ada dia sama2 bantu dari segi kewengan atau diceraikan saja..fullstop.

Rate

1

Reply 130# silica_SiO2
tp bile pikir balik kan..
betol jgk per...
sbb dah ke tanggungjawab isteri utk beranak n jaga anak pe..
camtu ar kan..ke cemana?

kalo laa isteri yg bayo nursery/nafkah anak, aku ras ...
silica_SiO2 Post at 15-7-2011 11:52

aku pun baru pes time dgr.
    agaknye tggjwp suami adalah isteri  shj..
    tggjwp isteri pulak adalah suami & anak2...

pakcik pun kenkadang ado gak masaalah cam TT nih,.....tapi aper yg pakcik selalu ckp ngan bini pakcik......kalu pakcik keje sorang, belanja tiap bulan ikut pendapatan sorang lah, kalau kito dah kerja berduo, belanja tiap bulan dah kira double....so pakcik cakap pakcik tak mampu nak cover semua....so paham paham yo lah........kok pakcik sosak tu , hulur hulur laa sekoping duo note 50 hinggit tuu..........

hingga sanggup menidakkan fungsi dan tgjawap sebenarnya isteri pada suami dan kluarga ...

Cuba ko list kan aper fungsi dan tanggungjawab isteri pada suami dan keluarga menurut Al Quran...

kalo laa isteri yg bayo nursery/nafkah anak, aku ras ...
silica_SiO2 Post at 15-7-2011 11:52

Bila masa pulak anak2 tuh tanggungjawab bini???! Ajaran sesat nih weih...

Reply 134# langau

pokcik..sayo ghaso la..
kalo laa sume org ade isteri yg berakal sikit n bertimbangghaso.
dan buley ukur baju di badan sendiri...
kalo die buley pikir somi die tak mampuuuu..mungkin die buley laa carik jln cut cost utk famili die..

saya ghaso jugek.tak wajar hulur sekeping duo ko somi tuh..saya ghaso ajo.nanti krg simply tadak duit
terus mintak hulor sekeping duo, lama2 berkeping la pulok.

kalo laaa loan basis ai setuju lo pacik utk kes sekeping duo tu. or dah deal awal laa ai bape % n yu bape % utk belanja umah.
dan sile laaa berlaku jujur bgtau awal2 kemampuan sendiri. so opkos isteri2 yg bertimbangghaso itu akan tulung jugek.
jgn laa plk tgh2 bln org ujung bln ke nak mintak $$ suko2 kat org ghumah..ai tak suko camneh.

1. TT nih kan kalo xpuas ati ngan bini sendiri, sila lah cerita ko tuh specific pasal bini sendiri j ...
chesterpening Post at 15-7-2011 10:02

Tuh lah pasal, dia rasa bini dia tak menepati piawaian dlm kepal dia, bini2 orang lain pun dia generalie pukul sama rata.., tuh yg lawak tuh

Post Last Edit by afja at 15-7-2011 12:19

Reply 130# silica_SiO2

ntah la yerk. tu pemikiran aku jek.

maksud aku.... yuran byr nursery tu jek isteri byr.....
hal2 lain.... suami la byr - beli susu/pamper/baju/toy/pelajaran n etc

sbbnya... tugas jaga kebajikan anak2 (suap mkn/cebok kencing n etc) lebih kepada ibu - tu sbb hak penjagaan anak di bawah 7thn jatuh pd ibu bukan pd bapak.

soal beli baju/pamper = laki punya tggjwb

so kalau isteri bekerja... x dpt tukar pamper anak. kasik susu. mkn minum anak. cuci berak kencik anak n etc = so bini la kuar duit byr yuran nurseri. bkn suami...

ni pendapat peribadi aku la yer.
org lain aku x tau

Reply 136# kikilalat

kah kah kah.... ha gasak