CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6028|Reply: 32

Anak OKU - Siapakah Pemegang Amanah Dia ?

Edited by sayawifenikmie at 4-3-2020 10:03 PM

Assalamualaikum.
Saya Otai kat FD ni

Now saya nak tanya kpd you all terutamanya kalau ada Lawyer kat sini.

1. Saya ada anak istimewa Down Syndrome lelaki 21 tahun.
2. Saya ada buka ASB, ASB2,Didik untuk dia ... banyak jugak lah total 3 ni  

3. Baru2 ni saya nak buat wasiat/ hibah utk anak2 saya dan dan Tabung amanah utk anak OKU saya (anak saya 2 orang 1 lelaki - OKU dan 1 perempuan-sulung).

4. Saya baru tahu yg saya tak sepatutnya letak banyak2 dit atas nama anak saya cthnya dlm ASB, ASB2 dan Didik tersebut. Sebab, dia tak ada keupayaan menguruskan kewangan dia. Kena diuruskan oleh Pemegang AManah bagi dia.

5. Saya dinasihatkan oleh pihak yg uruskan wasiat / hibah  utk anak2 saya dan Tabung Amanah utk anak OKU saya keluarkan duit dari dana dana atas nama anak OKU saya (duit saya lah juga) kepada akaun saya -- supaya saya boleh hibahkan dan bahagian anak OKU saya akan dimasukkan ek dalam Tabung AManah untuk dia yg akan diuruskan oleh As-Salihin).

6. So, tadi  saya pun ke PNB utk tanya procedure pengeluaran (kemasukan saya guna online transfer sahaja sekelpas buka buku di bank)

7. Malangnya, saya dimaklumkan bahawa saya tak boleh keluarkan duit dari dana dana tersebut walaupun bawa anak saya sekali - sebab katanya anak saya tak "faham" .. something like that .... and saya/dan suami kena memohon apa entah dari MAHKAMAH TINGGI utk menjadi Pemegang AManah bagi anak OKU kami --- masalahnya, kami ibu bapa kandung dia adalah automatik Pemegang aManah bagi dia.

8. Soalan saya, betulkah begitu? Ada sesiapa di sini yg boleh bantu saya ?

Saya sedih sangat. Kami masih  hidup pun susah utk dia, apatah lagi bila kami suami isteri dah tak ada. Sekian terima kasih.

Rate

1

setau saya..kalau account pnb anak2, ibu bapa hanya pemegang amanah sampai umur anak 18thn kalau tak silap. maksudnya..sapa pemegang amanah boleh kuarkan duit bagi pihak anak. tapi selepas anak umur 18 tahun..hanya anak je yang boleh kuarkan duit dia sendiri.

tapi dalam kes puan ni..umur anak dah 21 tahun. maknanya hanya dia boleh kuarkan dari account dia sendiri. ini valid pada anak yang normal. tapi sekarang anak puan OKU..maybe betul kot kena pergi mahkamah apa sume supaya pihak puan yang boleh kuarkan tuk dia. Ini berdasarkan kefahaman saya lah tentang account PNB anak2. Kalau ada perubahan baru..wallahualam.

Anak puan OKU kecacatan apa ye??

Rate

1

ok. saya baca balik..ank puan down syndrome. kalau dia anak yg normal..umur 21 thn..dia boleh kuarkan sendiri dalam account dia. tapi sebab dia down syndrome..dia diklasifikasikan macam takde keupayaan mengurus diri..kira tak layak nk kuarkan duit. betul kot..bank kena dapatkan perintah mahkamah supaya membenarkan pihak puan keluarkan duit tuk pihak anak.

cuba puan tgk buku account remaja anak tu..acc asb ke..asw ke. rasanya mcm kat belakang tu ada tulis pemegang amanah sampai umur 18. kalau tak silap lah. saya pun guna online je masuk..buku ntah kemana.

yuki812 replied at 3-3-2020 08:44 PM
ok. saya baca balik..ank puan down syndrome. kalau dia anak yg normal..umur 21 thn..dia boleh kuarka ...

THANKS Sis. mmg faham macam tu. cuma setahu kami uyk anak OKU, ibu bapa adalah pemegang amanah bagi dia. tapi kata pnb kena mintak kat mahkamah tinggi.

sayawifenikmie replied at 3-3-2020 10:30 PM
THANKS Sis. mmg faham macam tu. cuma setahu kami uyk anak OKU, ibu bapa adalah pemegang amanah ...

saya rasa ini adalah prosedure..atau SOP..tuk documentation yg tetapkan oleh PNB. Dia nak black n white. ada tertulis pemegang amanah untuk semua harta ke..atau harta yg camne ker.
Mungkin nanti tuk harta yg lain..contoh rumah atas nama anak puan..nak ditukar nama ker..maybe prosedure lain pulak. maybe lebih complicated.

ni apa yg saya faham ler. cuba tanya peguam. sy pon x reti sangat. kang memandai..salah bg nasihat.

Ambik kuasa je kot.. elok la ikut undang2. Sbb umur anak dah lebih 18thn

Rate

1

Follow Us
sayawifenikmie replied at 3-3-2020 10:30 PM
THANKS Sis. mmg faham macam tu. cuma setahu kami uyk anak OKU, ibu bapa adalah pemegang amanah ...

Nikiemie....hang jgn ler sebut ratus ratus ribu kt sini...kami diboard nee rakyat marhaen...yg berpuluh tahun bekerja pun masih kuis pagi makan pagi.kuis ptg makan ptg...kekadang sehari tuh lunch pun skip...utk pastikan anak anak ada makanan utk dinner....

Anyway apalah sangat kalau hang engage lawyer setakat few thousands when you have hundreds of thousands in excess???...show some compassion sikit kt warga fd yg dlm naungan manak nee boleh kah????

Boleh manak sambung lagik????

yuki812 replied at 3-3-2020 11:26 PM
saya rasa ini adalah prosedure..atau SOP..tuk documentation yg tetapkan oleh PNB. Dia nak black n  ...

Buih air lioq dah sebaldi hang meratakan..rupanya masih belum pasti????harlowwwwwwwww

yuki812 replied at 3-3-2020 08:18 PM
setau saya..kalau account pnb anak2, ibu bapa hanya pemegang amanah sampai umur anak 18thn kalau tak ...

Pm tepi ler kalau iyapun...tak tahu nak kaber aib anak TT kah?????

Babap kang....

zehra2 replied at 4-3-2020 09:38 AM

org kita nee lokek nak kuar modal utk dapatkan serbis....kalau boleh semua nak FOC....

pastuh gebang simpanan beratus ribu kan???

podahhh

menakkautau replied at 4-3-2020 01:22 PM
Buih air lioq dah sebaldi hang meratakan..rupanya masih belum pasti????harlowwwwwwwww

pompuan..
biasalah..intro mmg panjang..
mcm ko tak biasa

now nak tanya pulak ... siapa pula kan jadi PENJAGA SAH ?

Tadi ada tanya KWAP -- katanya siapa yang dapat surat kuasa  pihak itu akan jadi PENJAGA SAH ...  macam kurang meyakinkan ....(dah tua tua baru nak tanya itu ini).

zehra2 replied at 4-3-2020 09:38 AM

itu lah Sis ... dono where and how to start ..... maybe i nak start dengan JPA .. then tanya mahkamah kot ... kalau nak tanya lawyer .. lawyer apa ?
rengsa rasa ....

sayawifenikmie replied at 4-3-2020 05:37 PM
itu lah Sis ... dono where and how to start ..... maybe i nak start dengan JPA .. then tanya ...

puan..napa tak assign pihak salihin tu jer yg settlekan sume dari A to Z. tak silap..pihak puan just sign surat kuasa wakil ker..so..diorg yg akan buat kerja. cuma saya rasa diorg caj mahal lah. berapa % ntah dari nilai harta yg nak diwasiatkan. macam amanah raya.

yuki812 replied at 4-3-2020 08:18 PM
puan..napa tak assign pihak salihin tu jer yg settlekan sume dari A to Z. tak silap..pihak puan ju ...

ye .. mmg dah assign as salihin -- tapi berkenaan oencen assalihin tak campur sebab pencen tak menjadi pusaka --- ni tengah nak faham satu satu ... dan susun elok elok ----- tadi dah berjaya keluarkan duit sikit dari dari asb asb2 dan didik anak -- esok keluar lagi -- masukkan dlm satu dana atas nama saya --hibahkan kepada anak OKu -- bila saya mati masukkan dlm tabung amanah dia atas nama assalihin / anak pempuan saya as  pemegang amanah  -- kena faham dulu -- huhu

Rate

1

Ambil surat dari mahkamah yang isytihar "hilang upaya" or something like that la.... Untuk memenuhi SOP PNB sebab anak itu dah lebih usia 18 tahun.

Rate

1

sayawifenikmie replied at 4-3-2020 05:35 PM
now nak tanya pulak ... siapa pula kan jadi PENJAGA SAH ?

Tadi ada tanya KWAP -- katanya siap ...

im sure the longer this tred remains here the clearer you will become.....kerna sesungguhnya loyar buruk picisan memang ramai dlm nee....

puan..napa tak assign pihak salihin tu jer yg settlekan sume dari A to Z. tak silap..pihak puan ju ...

kalau TT nak khidmat berbayar...takdanya sampai dia nak bukak tred disini...you cant read between the peha izit????

anak buah manak kata...org yg lagi banyak simpanan...in excess of hundreds of thousands..lagik menggunung tahi hidung masinnya nak kuar duit utk dapatkan khidmat pengurusan....

hang nee macam baru hidup semalam lak yukisuki...

sarahmirza replied at 5-3-2020 02:11 PM
Ambil surat dari mahkamah yang isytihar "hilang upaya" or something like that la.... Untuk memenuhi  ...

FOC atau kena bayar???kalau kena bayar TT tak interested

salihin nee anak siapa pulak???(pretend ignorant)

12Next
Return to list New