CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 25997|Reply: 26

KHATAM AL-QURAN....tolong jawab yer...

assalamualaikum...
aku ader masalah pasal ni, sejak2 ni agak mengganggu fikiran seiring perjalanan masa. dulu masa mengaji Al-Quran, ngaji dengan arwah nenek aje. tu pun kalau tak kena pakse (biasa la time budak2), tak le mengaji. sudahnya masa berjalan, aku pun meningkat dewasa, bila dah pi sambung study, terus dah takde lagi ngaji. arwah nenek pun dah meninggal. jadi aku tak habis ngaji pun, jauh sekali nak khatam. rasa berdosa pulak. sekarang ni dah keje, nak mengaji sendiri tu boleh. tapi kekadang tu ragu2 jugak takut salah bacaan sebab sekarang ni memang takde orang yang boleh ajar ngaji. mak pun memang ngaji tak abis gak dulu.
soalnya bole ke aku ngaji sendiri sampai abis? lepas tu bekenaan majlis khatam tu, adakah wajib? kalau tak buat majlis tak boleh ke?
pakwe aku lak dia nak aku khatam masa majlis kahwin nanti. kalau boleh aku tak nak buat tapi dia pulak macam letak syarat....
sesape leh tolong...?

Rate

1

sebenarnya majlis khatam AL-Quran itu tidak wajib...

apa kata kalau puan cari seorang ustazah yang boleh menjadi pembimbing puan untuk membaca alquran sekiranya puan tidak yakin dengan pembacaan puan..

sebenarnya membaca AL-Quran ini adalah salah satu ibadah kepada umat islam.. ianya tidak laa wajid.. tetapi seeloknya satu bulan pernah baca sekali AL_Quran sehingga habis.

soal nak khatam dengan cara apa tu.. terpulang pada individu... kalau nak khatam waktu majlis kahwin itu bukannya wajib..

hmm.. kalau nak lebih yakin.. tanya laa ustazah2

Rate

1

kalau boleh baca sendiri...bacalah...

kalau tersekat2 pon kite berusaha nak baca...
sbb aku penah dgr kat selingan forum perdana kat tv..
sesiapa yg baca al-qur'an dlm keadaan tersekat2 (takut salah bacaan) akan Allah bagi dia 2 pahala...
tapi kalau mampu cari ustaz/ustazah ajar...lg baik...
blh betulkan lg tajwid kita...

Rate

1

masalahnya budaya kita kalau ngaji tak habis tu macam dipandang semacam. ntah la, rasa macam tak lengkap pulak bila mengaji tak abis. adakah ia berdosa kalau kita mengaji tak khatam....?
memang boleh baca dan mengeja tapi hukum tajwid tu tak berapa arif la...

Rate

1

gi lah tanye kat surau atau masjid... biasenye ada kelas mengaji.. kalau kat shah alam, masjid negeri ada kelas tiap sabtu (kalau x salah la).. utk permulaan ni gi dulu keas tu... agak2 dah terer sket.. bacaan pun dah lancar... baca sendiri kat umah pun bole...

majlis khatam tu x wajib.. adat je tu

Rate

1

ngaji x khatam ni ibarat baca novel x habis... tergantung...

eloknya habiskan... saya pun tak taulah hukumnye mcm mana kalau x habis khatam quran ni.. sbb Rasulullah saw pun mengkhatamkan al-quran (bukan mengadakan majlis khatam al-quran) dengan malaikat jibrail. Bacalah sikit2 xpe.. bukan tebal mana pun quran tu...

Rate

1

Follow Us
anNaqiy This user has been deleted
adalah semestinya ada pembimbing..xkiralah ustazah ke kawan ke makcik ke adik ke..asalkan pembimbing tu tau cara baca quran dgn betul...tau juga hukum2 tajwid..tau juga mana tmpt nk berhenti kalau x sampai nafas..dsb sebabnya bia kita tau dan ada kemahiran dlm tilawah quran ni...

walau pun mengaji quran khatam kita kena pasti juga guru y ajar tu adlh layak dgn ilmunya....contohnya
walaupun quran tu ada baris tp pada sesetengah ayat yang berada di permulaan yang mana kalimah tu bermula dengan hamzah wasol...maka nk baca macamana? sbb xda baris kat hamzah tu..ok ni aku bg contoh ayatnya:
ادعوهم لأبآئهم هو اقسط عند الله
ha cuba tengok kat surah al ahzab ayat 5
hamzah/alif kat situ takde baris...habis nk baca camana?tu pasal aku cakap kena ada pembinmbing (bg y belum boleh baca sediri)sbb ada kaedahnya..
lagi...kalu ayat tu pnjang dan nafas pulak xsapai...bila kita berenti dan nk smbung balik, kita nk ambik stat mana?....kadi nk xnak wajib kena ada pembimbing bg mereka2 y memerlukannya...sbb kita masih merangkak /tateh...klu dah boleh berlari bila2 saja kitaboleh berlari...

Rate

1

Jangan malu belajar Al Quran ..tak kisahlah dah tua baru nak belajar pun..yang penting kita tahu membaca (dan memahami )kitab panduan hidup kita..bukan saja untuk diri kita tapi insyaalllah dapat kita ajarkan kepada anak cucu kita nanti...

Rate

1

Originally posted by anNaqiy at 4-8-2006 05:03 PM
adalah semestinya ada pembimbing..xkiralah ustazah ke kawan ke makcik ke adik ke..asalkan pembimbing tu tau cara baca quran dgn betul...tau juga hukum2 tajwid..tau juga mana tmpt nk berhenti kalau  ...

ni yang jadik masalah pada saya...saya pernah jugak jumpe ayat takde tanda tu. tak tau aper beza huruf ya bertitik dengan ya takde titik....
nak carik guru ajar ngaji kat tempat saya tak pandai la...

Originally posted by PrintChez at 4-8-2006 05:36 PM

ni yang jadik masalah pada saya...saya pernah jugak jumpe ayat takde tanda tu. tak tau aper beza huruf ya bertitik dengan ya takde titik....
nak carik guru ajar ngaji kat tempat saya tak panda ...

cube la pelan2 pun tak per.....

niat tu dah murni dah tu....InsyaAllah...Tuhan tolong....

asalkan jangan stopkan niat tu...

p.s; kalo takde sangat, cube tgk rancangan Iqra' TV9, pukul 7 malam....seronok tgk budak 2 ngaji...

Rate

1

yg aku tau la.. setahun dituntut 2 kali khatam...

ko khatam 2 kali ker tetiap tahun?

Khatam quran bukan perkara wajib untuk nikah.

Saya ada satu cadangan untuk Printchez...  sebab tunang printchez tu beriya-iya benar, apa kata printchez bagitau tunang printchez, bila dah kawin nanti tunang printchez tu ajar printchez mengaji.  boleh juga dibuat sebagai mas kahwin itu mengajar isteri mengaji.  lagi pula mendidik isteri tu tanggungjawab suami disamping mengeratkan lagi hubungan suami isteri.

lagipun khatam quran tu adat sahaja.  selalunya perempuan yg kena khatam, lelaki tak de pulak.

Rate

1

pada aku tu request yg bagus.mungkin bapak mentua nak test boleh ngaji ke tidak dgn cara yg berlapik.takkan nak suruh gitu2 je kan..

Originally posted by PrintChez at 4-8-2006 11:43 AM
assalamualaikum...
aku ader masalah pasal ni, sejak2 ni agak mengganggu fikiran seiring perjalanan masa. dulu masa mengaji Al-Quran, ngaji dengan arwah nenek aje. tu pun kalau tak kena pakse (bias ...

Majlis khatam tak ada dalam syariat... itu hanya adat saja..

Boleh belajar mengaji... di KL memang banyak tempat-tempat belajar mengaji untuk orang dewasa....

Yang penting sekali yg kita kena ubah mentaliti orang Melayu, ialah, bukan baca Qur'an semata-mata sampai habis tu yg pentingnya, tapi menghayati dan memahami isi al-Qur'an itu yg lebih pentingnya. Jangan pandai mengaji berlagu-lagu tapi tak ambil berat langsung isi al-Qur'an, itu golongan yg meninggalkan al-Qur'an tanpa sedar namanya. Defeat the purpose. Jadi bila belajar mengaji, jangan hanya belajar membaca, tetapi juga belajar isinya.

Apatah lagi jika anda seorang lelaki, ambil berat tentang isi al-Qur'an supaya dapat membimbing keluarga nanti.

Rate

1

saya pernah cakap kat couple saya, saya nak dia ajar saya mengaji bila dah kawin nanti. tetiba je dia cakap, mak dia nak pengantin pempuan khatam dulu sebelum kawin. dah cuba tanyer kat mak saya, dia cakap belah pempuan yang tentukan nak khatam ke tak...lagipun nikah tu lagik penting dati khatam. bila tengok sepupu2 yang kawin, yang ade wat khatam time malam before nikah, pihak lelaki mana ader datang nengok pun?

Camni lah Printz, kamu pergi saja lah belajor ngaji... khatam tak khatam sebelum nikah tu belakang kira... yg penting tu adalah belajar al-Qur'an dulu...

Kalau bakal mak mertua dgn bakal suami kamu tu nak jugak jugak kamu khatam sebelum nikah tak ada kompromi, kamu heret depa mai dalam board ni... meh akak basuh depa kejap (Ke bakal suami kamu ni iya-iya sangat nak suruh kamu khatam jugak-jugak pasal dia takmo ajar kamu lepas nikah? Kalau iya, kaborkan je lah ke dia, walaupun isteri dah khatam, masih juga belum terlepas tanggungjawab suami nak mendidik isteri tu)

[ Last edited by  antiQue at 5-8-2006 09:44 AM ]

Rate

1

aku rasa masa nak khatam Quran nanti, ko hanya kena baca juz2 yg belakang tu. Juz amma surah2 lazim saja.
Kalau ko terdesak sangat la ni, belajo ngaji surah2 tu dulu bagi lancar, pas kawen karang blajo dengan suami ko biar lancar semua termasuk tajwid dan hukum harkat semua.

btw, selamat pengantin baru in advance

Rate

1

Originally posted by PrintChez at 4-8-2006 11:43 AM
assalamualaikum...
aku ader masalah pasal ni, sejak2 ni agak mengganggu fikiran seiring perjalanan masa. dulu masa mengaji Al-Quran, ngaji dengan arwah nenek aje. tu pun kalau tak kena pakse (bias ...

Kita baca Quran untuk mencari kebenaran... harap yang ni diutamakan untuk keberkatan Illahi... jika khatam untuk majlis... harap jangan ada unsur menunjuk-nunjuk sebab itu berdosa... Al-Khuliyyah TV3, 3 ogos 2006, mengupasnya dengan tajuk "Jangan Main-main"... menunjukkan ayat Al-Quran ni jangan dipermainkan... sebaiknya bergurulah dengan guru yang bersanad... Sekarang banyak kelas mengaji... antara nau dengan tidak aje.

Rate

1

lama lagik la nak kawin...ni sume cuma perancangan jer....
apa kata, every year especially tetiap bulan puasa, mengaji sampai khatam....
kalau mak mertua tanyer, cakap la setiap tahun saya khatam makcik....
pagi tadi aku try ngaji sket, boleh baca, cuma kekadang terangkak2 part2 tertentu...
surah lazim pun ada yang tersangkut...sedihnya...

12Next
Return to list New